Buzu Çözülen Tavuk Tekrar Buzluğa Konur Mu?

Buzu Çözülen Tavuk Tekrar Buzluğa Konur Mu?
Tavukların yeniden dondurulup dondurulamayacağı, güvenli bir şekilde çözülüp çözülmediğine, çiğ veya pişmiş olup olmamasına ve ne kadar çözüldüğüne bağlıdır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Hemen kullanamayacağınız tavuğu dondurmak, gıda israfını en aza indirmenin harika bir yoludur.

 

Bunu yapmak bakteri, maya ve küf gibi mikroorganizmaların büyümesini engelleyerek eti korur ( 1 ).

 

Bununla birlikte, tavuğun çözüldükten sonra yeniden dondurulup dondurulamayacağını merak edebilirsiniz.

 

Bu makalede, tavuğun güvenli bir şekilde nasıl yeniden dondurulacağı, ayrıca depolama ve kalitesini koruma ipuçları açıklanmaktadır.

 

''Tavuk buzdolabında ne kadar süre saklanır?'' Konu başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

 


 

Buzu Çözülen Tavuk Tekrar Buzluğa Konur mu? Bunun İçin Yönergeler

 

Tavuklarda yaygın olarak bulunan Salmonella gibi bakteriler ciddi hastalıklara ve potansiyel olarak ölüme neden olabilir (2 ).

 

Dondurmak mikrobiyal büyümeyi önemli ölçüde yavaşlatırken, gıda kaynaklı patojenlerin çoğunu öldürmez. Bu nedenle,  kullanılmadan önce tavuğun doğru bir şekilde hazırlanması önemlidir (3 ).

 

Yeni başlayanlar için, tavuğun uygun şekilde çözülüp çözülmediğini düşünün.

 

Dengeli ve sağlıklı biçimde beslenerek sağlığınıza kavuşmak veya kilo vermek için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

 

ABD Tarım Bakanlığı'na (USDA) göre, üç güvenli çözme yöntemi vardır ( 4 ):

 

  • Soğutma:1-2 gün sürebilir, ancak tavuğu çözmenin en güvenli yolu buzdolabında 4.4 ° C veya daha düşükte çözmektir.
  • Soğuk su: Sızdırmaz ambalajlarda tavuğu soğuk suya daldırın. Suyu her 30 dakikada bir değiştirin.
  • Mikrodalga: Mikrodalga güvenli bir kapta, buz çözme ayarını kullanarak tavuğu ısıtın. Düzgün bir çözülme sağlamak için döndürün.

''Yarım ekmek arası tavuk döner kaç kalori?'' Tıklayıp öğrenebilirsiniz.

 

Önemli olarak, soğuk su altında veya mikrodalgada buz çözme, bazı zararlı bakterilerin büyümesine izin verir. Bu yöntemleri kullanırsanız, tavuğu yeniden dondurmadan önce pişirin (5 ).

 

Tavuğu asla tezgahınızın üzerinde çözmeyin. Bakteriler oda sıcaklığında geliştiğinden, bu tavuk yeniden dondurulmak üzere kullanılmamalıdır.

 

USDA'nın soğutma ve gıda güvenliği yönergelerine göre çiğ tavuk buzdolabında 2 güne kadar, pişmiş tavuk 3-4 gün boyunca saklanabilir ( 6 ).

 

Çiğ ve pişmiş tavuğu raf ömrü boyunca güvenle yeniden dondurun. Yine de, sadece buzdolabında çözülmüş çiğ tavuğu yeniden dondurun.

 

Özet: Düzgün kullanıldığında, çiğ ve pişmiş tavuğu ilgili raf ömürlerinde yeniden dondurmak güvenlidir. Sadece buzdolabında çözülmüş çiğ tavuğu tekrar dondurun.

''Tavuk kaç kalori?'' Adlı makalemiz dikkatinizi çekebilir.

 


 

Yeniden Dondurma ve Depolama İçin İpuçları

 

Güvenlik açısından, tavuk dondurucuda süresiz olarak saklanabilir.

 

Bununla birlikte, yeniden donma tadı ve dokusunu etkileyebilir. Tazeliği en üst düzeye çıkarmak için bazı ipuçları ( 7 ,8 ):

 

  • En yüksek kalitede yeniden dondurun: En iyi tat için, tavuğu en kısa sürede tekrar dondurmaya çalışın. 2 günden daha uzun süre çözülmüş çiğ tavuk ve 4 günden uzun süre saklanmış pişmiş tavuk bozulmuş olabilir, bu yüzden tekrar dondurmayın.
  • -18 ° C veya altında saklayın: Kaliteyi korumak ve bozulmayı önlemek için dondurulmuş tavuğu -18 ° C veya altında saklayın.
  • Tavuğu çabucak dondurun: Yavaş donması büyük buz kristallerinin oluşmasına neden olabilir. Bunlar etin yapısına zarar verebilir ve sert ve kuru bırakabilir. Tavuğu sığ bir kapta dondurmak işlemi hızlandırmaya yardımcı olabilir.
  • Hava geçirmez ambalaj kullanın: Tavuğu sıkıca mühürlemek, uzun süre havaya maruz kalmanın neden olduğu dondurucu yanıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Dondurucu yanması tadı, dokuyu ve rengi olumsuz etkileyebilir.

Düzgün depolandığında, yeniden dondurulmuş çiğ tavuk 9-12 ay kalitesini korurken, pişmiş tavuk 4 ay koruyabilir ( 7 ).

 

Hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz  (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Özet: Tavuk dondurucuda süresiz olarak güvende kalır, ancak tadı etkilenebilir. En iyi kalite için, tavuğu -18 ° C veya altında hava geçirmez ambalajlarda en kısa sürede yeniden dondurun ve 4-12 ay içinde kullanın.


 

Uzun Lafın Kısası

 

Tavukların yeniden dondurulup dondurulamayacağı, güvenli bir şekilde çözülüp çözülmediğine, çiğ veya pişmiş olup olmamasına ve ne kadar çözüldüğüne bağlıdır.

 

Düzgün kullanıldığında, çiğ tavuk çözüldükten sonra 2 gün içinde yeniden dondurulabilirken, pişmiş tavuk 4 gün içinde yeniden dondurulabilir.

 

Kalite açısından, tavuğu ne kadar çabuk dondurursanız o kadar iyidir.

 

Sadece buzdolabında çözülmüş çiğ tavuğu tekrar dondurun.

 

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da tek bir gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler