Tatlı Krizleri

Tatlı krizlerini nasil yenebiliriz acaba? Tatlı ihtiyacımızı karsilamak sağlıklı alternatif fikirler nelerdir? Bir kaç öneride bulunurmusunuz?

Merhabalar;
Aniden gelen tatlı krizlerini hormon dengesizlikleri etkileyeceği gibi beslenme düzeninizdeki hatalar da tetiklemektedir. Öncelikle bu problemi çok sık yaşıyorsanız, son 6 ay içerisinde yaptırmadıysanız bir kan tahlili yaptırmanız.
Herhangi bir hastalığınız yoksa öncelikle ne kadar su tükettiğinize dikkat etmenizi öneririm.
Genel olarak;
- Günde 2-2,5 lt su tüketmek bu sorunları hafifletebilir.
-Bunun yanı sıra lifli besinler de kan şekerinizi dengeleyerek tatlı krizlerinin hafiflemesine yardımcı olur. Size önerim; günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmeniz.
-Bol lifli tam tahıllı, çok tahıllı ekmekler/makarnalar, bulgur, kinoa, yulaf gibi tahıllar, kuruyemişler, hazır mevsimindeyken yeşil sebzeler ve meyveler ve haftada 2-3 gün kurubaklagil tüketmeniz.
-Özellikle meyve gibi doğal şeker kaynaklarının yanında süt, ayran, kefir, yoğurt tüketirseniz krizleriniz daha da hafifleyebilir.
-Bunlara ek olarak haftada en az 3-4 gün ve en az 40-45 dk sürecek yürüyüşleri hayatınıza eklemeniz.
-Yine de illaki canımız tatlı çeker ve tabi ki tüketmek isteriz :). Çok üstüste tükettiğinizi hissettiğiniz zamanlarda, meyve ve süt içeren doğal hafif tatlıları tercih etmenizi öneririm. Mesela, yoğurt+yulaf ezmesi+8-10 çilek+biraz tarçın ya da 8-10 adet hurma+3-4 kaşık yulaf+ 2 kaşık süt+ 1 tatlı kaşığı kakao blendrize edilerek yapılan kakao topları gibi sağlıklı tatlı tarifleri de tercih edebilirsiniz :)
Sağlıklı ve mutlu günler dilerim...