Tansiyon Nasıl Düşürülür? Yüksek Tansiyonu Düşüren Bitkiler

Tansiyon Nasıl Düşürülür? Yüksek Tansiyonu Düşüren Bitkiler
Yüksek tansiyon, kalp hastalığı için en yaygın, önlenebilir risk faktörüdür. Tüm yetişkinlerin neredeyse yarısını etkiler.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Yüksek tansiyon nedir? Hipertansiyon olarak da adlandırılan yüksek tansiyon, yetişkinlerin neredeyse yarısını etkiler (1).

 

Kalp hastalığı için en yaygın önlenebilir risk faktörüdür (2 ).

 

Bu makale, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek 10 bitki ve baharatı ile ilgili bilimsel araştırmaya bakmaktadır.

 

"Tansiyon sorunum nedeniyle standart diyetlere uyum sağlayamıyorum, kilo vermek istiyorum."  diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

Yüksek Tansiyonu Yönetmek

 

Yüksek tansiyon, aşağıdakilerden en az birine sahip olarak tanımlanır (2 ):

 

  • 130 mm Hg'nin üzerinde sistolik kan basıncı (en yüksek sayı)
  • 80 mm Hg'nin üzerinde diyastolik kan basıncı (alt sayı)
  • bu normal seviyelerin üzerinde hem sistolik hem de diyastolik değerler

 

Kan basıncını, anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri ve kalsiyum kanal blokerleri gibi ilaçlarla yönetebilirsiniz.

 

Birçok diyet ve yaşam tarzı değişikliği de kan basıncınızı düşürebilir ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

 

Aslında araştırmalar, bazı şifalı otların ve baharatların tansiyon seviyelerini düşürebileceğini göstermiştir, bu nedenle bunları diyetinize de eklemeyi düşünebilirsiniz.

 

Aşağıdaki şifalı bitkilerden herhangi birini kullanmadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

 

Aşağıda kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek 10 bitki var.

 

Özet: Yüksek tansiyonu ilaçlarla, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetebilirsiniz. Bazı şifalı otlar ve baharatlar da kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

 

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür? Yüksek Tansiyon Nasıl Düşer?

 

1. Fesleğen

 

Fesleğen nedir? Fesleğen (Ocimum basilicum), çeşitli şekillerde gelen lezzetli bir bitkidir. Çeşitli güçlü bileşikler açısından zengin olduğu için alternatif tıpta popülerdir.

 

Tatlı fesleğen öjenol bakımından yüksektir. Araştırmalar, bu bitki bazlı antioksidanı, düşük kan basıncı da dahil olmak üzere birçok sağlık yararına bağlamıştır (3 ).

 

Araştırmalar, öjenolün doğal bir kalsiyum kanal bloker olarak hareket ederek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Kalsiyum kanal blokerleri, kalsiyumun kalbe ve arteriyel hücrelere hareketini engelleyerek kan damarlarının gevşemesini sağlar (4 ).

 

Hayvan çalışmaları, tatlı fesleğen özlerinin kan damarlarını gevşetmeye ve kanı inceltmeye yardımcı olduğunu ve bunun da kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir (5 , 6 , 7 ).

 

Bununla birlikte, bilim insanlarının fesleğenin insanlarda kan basıncını düşürmeye yardımcı olup olmadığını araştırmak için daha fazla araştırma yapmaları gerekiyor.

 

Özet: Fesleğen, hayvan çalışmalarına göre kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek öjenol gibi bileşikler içerir. Bununla birlikte, daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.


 

2. Maydanoz

 

Maydanoz nedir? Maydanoz (Petroselinum crispum) Amerikan, Avrupa ve Orta Doğu mutfağında popüler bir bitkidir. Akdeniz'e özgüdür ve etkileyici bir beslenme profiline sahiptir.

 

Maydanoz, kan basıncını düşürebilen C vitamini ve diyet karotenoidleri gibi çeşitli bileşikler içerir (8 ).

 

Birkaç çalışma, karotenoid antioksidanların kan basıncını ve kalp hastalığı için bir risk faktörü olan LDL (kötü) kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir (8 ).

 

Hayvan çalışmaları, maydanozun, kan damarlarını gevşetmeye ve genişletmeye yardımcı olan bir tür ilaç olan kalsiyum kanal bloker gibi davranarak hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir (9 ).

 

Ancak, maydanoz ve tansiyon konusunda sınırlı araştırma var. Etkilerini daha iyi anlamak için bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor.

 

Maydanozun faydaları için tıklayın (maydanoz).

 

Özet: Maydanoz, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek C vitamini ve diyet karotenoidleri gibi çeşitli bileşikler içerir. Bununla birlikte, bu etkileri doğrulamak için daha fazla insanlar üzerinde yapılan araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

3. Kereviz Tohumları

 

Kereviz tohumları (Apium graveolens) demir, magnezyum, manganez, kalsiyum ve lif gibi çeşitli besinlerle dolu çok yönlü bir baharattır.

 

İlginç bir şekilde, bazı araştırmalar kereviz tohumlarının kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

 

Sıçanlarda yapılan bir çalışmada kereviz tohumu ekstresinin kan basıncı üzerindeki etkileri incelenmiştir.

 

Çalışma, kereviz tohumu özünün, önceden yüksek tansiyonu olan sıçanlarda kan basıncını düşürdüğünü, ancak normal kan basıncına sahip sıçanlarda olmadığını buldu (10 ).

 

Araştırmacılar, kereviz tohumu özündeki bileşiklerin, doğal bir kalsiyum kanal engelleyici olarak hareket ederek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini öne sürdüler.

 

Ek olarak, kereviz tohumu, düşük kan basıncıyla bağlantılı olan iyi bir diyet lifi kaynağıdır (11, 12 ).

 

Bununla birlikte, kereviz tohumları ve tansiyon hakkında sadece birkaç çalışma var. Bilim adamlarının bu alanda daha fazla insan araştırması yapmaları gerekiyor.

 

Kereviz tohumunun faydaları için tıklayın (kereviz tohumunun faydaları).

 

Özet: Hayvan araştırmaları, kereviz tohumlarının kan basıncını azaltabileceğini öne sürüyor. Bu bitki, içerdiği lif ve doğal bir kalsiyum kanal engelleyici etkisi sayesinde etkili olabilir. Daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.


 

4. Çin Kedisinin Pençesi

 

İnsanlar uzun zamandır geleneksel Çin tıbbında Çin kedisinin pençesini yüksek tansiyon dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullandılar (13 ).

 

Bilimsel adı Uncaria rhynchophylla'dır ve Gou-Teng veya Chotoko olarak da adlandırılır.

 

Ancak, kedinin pençesiyle (Uncaria tomentosa) karıştırmayın. Adı ve görünümü benzer olmasına rağmen bu bitki farklı bir kökene ve farklı kimyasal özelliklere sahiptir.

 

Çin kedisinin pençesi, hirsutin ve rhynchophylline gibi çeşitli bileşikler içerir. Hayvan çalışmaları, bunların doğal kalsiyum kanal blokerleri olarak hareket ederek kan basıncını azaltabileceğini göstermiştir.

 

Ek olarak, bu bileşikler, kan damarlarının gevşemesine ve genişlemesine yardımcı olan kimyasal bir bileşik olan nitrik oksit üretmek için kan damarlarını uyarabilir (4 , 14 , 15).

 

Hayvan çalışmaları, Çin kedisinin pençe özünün veya bileşiklerinin alınmasının kan basıncını düşürdüğünü ve kan akışına yardımcı olduğunu gösteren bu etkileri desteklemektedir. Bununla birlikte, bu alanda insan çalışmaları hala sınırlıdır (13 , 16 ).

 

Özet: Çin kedisinin pençesi, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre, doğal kalsiyum kanal blokerleri olarak hareket edebilen ve kan damarlarının gevşemesine yardımcı olabilecek bileşikler içerir. Daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç var.

 

5. Bacopa Monnieri

 

 Bacopa monnieri nedir? Bacopa monnieri, Güney Asya'nın bataklık bölgelerinde yetişen bir bitkidir. Bacopa monnieri faydaları, ayurveda tıbbı uygulayıcıları, anksiyete, hafıza sorunları ve yüksek tansiyon gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanırlar (17 ).

 

Hayvan çalışmalarında, Bacopa monnieri, kan damarlarını nitrik oksidi serbest bırakmak için uyararak hem sistolik hem de diyastolik kan basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcı oldu (18 , 19 ).

 

Bacopa monnieri kullananların, 54 sağlıklı yetişkinin üzerinde yapılan 12 haftalık bir çalışma, Bacopa monnieri'nin hafıza, anksiyete, depresyon ve kan basıncı üzerindeki etkilerine baktı.

 

Bitki çoğu zihinsel yönü iyileştirirken, kan basıncını etkilemedi (20 ).

 

Hayvan çalışmalarından elde edilen bulgular umut verici olsa da, bacopa monnieri'nin insanlarda kan basıncı üzerindeki etkileri hala belirsizdir. Bilim adamlarının bu bitkinin etkileri hakkında daha fazla araştırma yapması gerekiyor.

 

Bacopa monnieri'yi satın almak için internet üzerinden sitelere bakabilirsiniz.  Bacopa monnieri kapsül, toz dahil olmak üzere çeşitli formlarda mevcuttur.

 

Özet: Hayvan araştırmaları, Bacopa monnieri bitkisinin kan damarlarının genişlemesine ve gevşemesine yardımcı olarak kan basıncını düşürdüğünü göstermektedir. Ancak, insanlar üzerinde yapılan araştırmaları çelişkili ve sınırlıdır.

 

6. Sarımsak

 

Sarımsak, kalbinize fayda sağlayabilecek birçok bileşik bakımından zengindir.

 

Özellikle sarımsak, kan akışını artırmaya ve kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olabilecek allisin gibi kükürt bileşikleri içerir. Toplu olarak, bu faktörler kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir (21 , 22 ).

 

Yüksek tansiyonu olan 550'den fazla kişide yapılan 12 çalışmanın gözden geçirilmesi, sarımsak almanın sistolik ve diyastolik kan basıncını sırasıyla ortalama 8.3 mm Hg ve 5.5 mm Hg düşürdüğünü buldu.

 

Bu azalma, tansiyon ilaçlarının etkilerine benzerdi (23 ).

 

30 kişiden oluşan 24 haftalık bir çalışma, 600-1.500 mg sarımsak özütünün, kan basıncını düşürmede Atenolol ilacı kadar etkili olduğunu buldu (24 ).

 

Özet: Sarımsak, kan damarlarını gevşetmeye ve kan akışına yardımcı olduğu gösterilen allisin gibi bileşikler içerir. Toplu olarak, bu faktörler kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.


 

7. Kekik

 

Kekik nedir? Kekik, çok sayıda sağlıklı bileşikle dolu lezzetli bir bitkidir.

 

Rosmarinik asit böyle bir bileşiktir. Araştırmalar, azalmış iltihaplanma ve kan şekeri seviyelerinin yanı sıra artan kan akışı gibi birçok faydayla ilişkilendirmiştir. Kan basıncını düşürmeye de yardımcı olabilir (25 , 26 ).

 

Hayvan çalışmaları, rosmarinik asit almanın anjiyotensin dönüştürücü enzimi (ACE) inhibe ederek sistolik kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir (27 , 28 ).

 

ACE, kan damarlarını daraltan ve kan basıncını yükselten bir moleküldür. Bu nedenle inhibe etmek kan basıncını düşürebilir.

 

Kekik faydaları, hayvan çalışmaları, kekik özü almanın toplam kolesterol, LDL (kötü) kolesterol, trigliseritler ve kan basıncı gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azalttığını göstermiştir (29 , 30).

 

Bununla birlikte, kekik ve kan basıncı konusunda sınırlı insan araştırması var. Bilim adamlarının insanlarda bu etkileri araştırmak için daha fazla araştırma yapması gerekiyor.

 

Kekik yağının faydalarını öğrenmekiçin tıklayın (kekik yağının faydaları).

 

Özet: Kekik, hayvan çalışmalarında kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olduğu görülen rosmarinik asit gibi güçlü bileşikler içerir. Ancak, araştırmacıların insanlarda daha fazla araştırma yapması gerekiyor.

 

8. Tarçın

 

Tarçın nedir? Tarçın, Cinnamomum cinsine ait ağaçların iç kabuklarından gelen aromatik bir baharattır.

 

İnsanlar bunu yüzyıllardır geleneksel tıpta yüksek tansiyon da dahil olmak üzere kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullandılar.

 

Tarçının kan basıncını nasıl düşürdüğü tam olarak anlaşılmasa da, hayvan araştırmaları kan damarlarını genişletmeye ve gevşetmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor (31).

 

641 katılımcıyı içeren 9 çalışmanın gözden geçirilmesi, tarçın almanın sistolik ve diyastolik kan basıncını sırasıyla ortalama 6,2 mm Hg ve 3,9 mm Hg azalttığını gösterdi.

 

Bu etki, insanlar 12 hafta boyunca sürekli olarak tarçın aldıklarında daha güçlüydü (32 ).

 

Ayrıca, tip 2 diyabetli 139 katılımcıyı içeren 3 çalışmanın gözden geçirilmesi, tarçın almanın etkilerine baktı.

 

12 hafta boyunca günde 500-2.400 mg tarçın alan kişiler, sistolik kan basıncında ortalama 5,39 mm Hg ve diyastolik kan basıncında 2,6 mm Hg azalma yaşadılar (33 ).

 

Tarçın yemeklere katılması kolaydır. Konsantre tarçın takviyeleri başka bir seçenektir.

 

Tarçının faydalarını öğrenmek için tıklayın (tarçın faydaları).

 

Özet: Tarçın, kan damarlarını genişletmeye ve gevşetmeye yardımcı olur ve bu da kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

 

9. Zencefil

 

Zencefil nedir? Zencefil inanılmaz derecede çok yönlüdür ve alternatif tıpta temel bir maddedir.

 

Zencefil ne işe yarar? İnsanlar bunu dolaşım, kolesterol seviyeleri ve kan basıncı dahil olmak üzere kalp sağlığının birçok yönünü iyileştirmek için yüzyıllardır kullandılar (34 ).

 

Hem insan hem de hayvan çalışmaları, zencefil almanın kan basıncını çeşitli şekillerde düşürdüğünü göstermiştir. Doğal bir kalsiyum kanal engelleyici ve doğal ACE inhibitörü görevi görür (35 , 36 ).

 

Kalsiyum kanal blokerleri ve ACE inhibitörleri, tansiyon ilaçlarının türleridir.

 

4.000'den fazla kişiyle yapılan bir araştırma, en çok zencefili tüketenlerin (günde 2-4 gram) yüksek tansiyon geliştirme riskinin en düşük olduğunu buldu (37 ).

 

Zencefil lezzetlidir ve yemeklerle diyetinize dahil edilmesi kolaydır. 

 

Zencefilin faydaları için tıklayın (zencefilin faydaları).

 

Özet: Zencefil, doğal bir kalsiyum kanal bloker olarak hareket ederek ve kan damarlarını genişleterek kan basıncını düşürmektedir.


 

10. Kakule

 

Kakule nedir? Kakule, hafif tatlı, yoğun tadı olan lezzetli bir baharattır. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek çeşitli antioksidanlarla doludur.

 

Yeni yüksek tansiyon teşhisi konan 20 yetişkinde yapılan 12 haftalık bir çalışma, günde 3 gram kakule tozu almanın kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü ve normal aralığa yakın bir seviyeye düşürdüğünü buldu (38 ).

 

Kakule ne işe yarar? Kakule faydaları, test ve hayvan çalışmaları, kakulenin doğal bir kalsiyum kanal engelleyici ve idrar söktürücü olarak hareket ederek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor (39 ).

 

Bir diüretik, idrarla su birikmesini gidermeye yardımcı olan bir bileşiktir.

 

Bu bulgular umut verici olsa da, bu alandaki araştırmalar hala oldukça yenidir. Bu nedenle, bilim insanlarının kakulenin insanlar üzerindeki etkilerini daha fazla araştırmak için ek çalışmalar yapması gerekiyor.

 

Kakule, pişirme veya fırında pişirmeye dahil etmek kolaydır. Alternatif olarak, doktorunuzun rehberliğinde bir kakule takviyesi, kakule tozu veya özü alabilirsiniz.

 

Özet: Hayvan ve insan araştırmaları, kakulenin doğal bir kalsiyum kanal engelleyici ve idrar söktürücü olarak hareket ederek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Yine de daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Yüksek tansiyon, kalp hastalığı için en yaygın, önlenebilir risk faktörüdür. Tüm yetişkinlerin neredeyse yarısını etkiler.

 

Yüksek tansiyonu yönetmenin en iyi yolu, doğru ilaçların, sağlıklı bir diyetin, düzenli egzersizin ve sağlıklı yaşam tarzı davranışlarının bir kombinasyonudur.

 

Bununla birlikte, kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabilecek diyetinize dahil edebileceğiniz umut verici bitki ve baharatlar vardır.

 

Bunlar arasında fesleğen, maydanoz, kereviz tohumları, Çin kedisi pençesi, Bacopa monnieri, sarımsak, kekik, tarçın, zencefil ve kakule bulunur.

 

Birçok bitki ve baharatın, yaygın kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime girebileceğini ve yukarıda tartışılan birçok özüt ve takviyenin yeterli güvenlik araştırması olmadığını unutmayın.

 

Bu nedenle, diyetinize hangi şifalı ot ve baharatları dahil etmeyi düşündüğünüzü her zaman doktora danışın ve önce onlara danışmadan bir ilacı asla bırakmayın.

 

"Zayıflamak için hızlı kilo verdiren yöntemleri denedim ancak sonuç alamadım." diyorsanız eğer profesyonel destek almak isteyebilirsiniz. Sağlıklı diyetle zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler