Sütlerin Karşılaştırılması: Badem, Süt, Soya, Pirinç ve Hindistan Cevizi

Sütlerin Karşılaştırılması: Badem, Süt, Soya, Pirinç ve Hindistan Cevizi
Kişinin diyetine, sağlığına, beslenme ihtiyaçlarına veya kişisel tat tercihlerine bağlı olarak her sütün avantajları ve dezavantajları vardır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Süt ve Süt Alternatifleri

 

Çok uzun zaman önce, mısır gevreğinize ekleyebileceğiniz tek şey tam yağlı inek sütü idi. Şimdi, inek sütü her tür üretiliyor: tam yağlı süt, yüzde 2, yüzde 1, yağsız ve hatta laktozsuz süt.

 

Diyet veya alerji endişeleri olan kişiler için inek sütüne alternatifler de vardır. Badem, soya, pirinç ve Hindistan cevizi “sütü” popüler bitki bazlı süt alternatifleridir. 

 

Keçi sütü veya yulaf sütü gibi başka inek sütü alternatifleri vardır ve bu bazı insanlar için başka iyi bir seçim olabilir.

 

Kişinin diyetine, sağlığına, beslenme ihtiyaçlarına veya kişisel tat tercihlerine bağlı olarak her sütün avantajları ve dezavantajları vardır.

 

Örneğin, bazı insanlar süt sütüne tahammülsüz olabilir ve bitki bazlı bir alternatif seçmeleri gerekebilir.

 

Alternatif olarak, kalori ve besin alımını artırması gerekebilecek kişiler, konsantre bir protein, yağ ve kalori kaynağı olan tam yağlı sütü tercih edebilir.

 

Bununla birlikte, tam yağlı süt ve tam yağlı Hindistan cevizi sütü gibi sütler yağ ve kalori bakımından zengindir ve daha düşük kalorili bir içecek arıyorsanız bu dikkate alınmalıdır. Tam yağlı inek sütü, keçi sütünün yanı sıra diğer tüm sütlerden daha fazla kalori ve doymuş yağ içerir.

 

İhtiyaçlarınıza en uygun olanı belirlemek için bu popüler süt türlerindeki farklılıklara bakın. Tüm çeşitlerde şekersiz versiyonları seçin. Süt ve süt alternatifleri, ilave şekerle tatlandırılırsa şeker miktarını ikiye katlayabilir.

 

"Kilo vermek için zayıflama çaylarından, hızlı kilo verdiren yollara kadar birçok şeyi denedim fakat istediğim sonuca ulaşamadım." diyorsanız eğer diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Süt ve süt alternatifleri: 236 ml başına besin değeri karşılaştırması

 

                                                Kalori    Karbonhidratlar (toplam) Şekerler   Yağ (toplam)   Protein

İnek sütü (bütün)                     150                12 g                           12 g              8 g            8 g

İnek sütü (% 1)                        110                12 g                           12 g              2 g            8 g

İnek sütü (yağsız)                    80                 12 g                           12 g              0 g            8 g

Badem sütü (şekersiz)             40                 1 g                              0 g               3 g            2 g

Soya sütü (şekersiz)                80                  4 g                             1 g               4 g            7 g

Pirinç sütü (şekersiz)               120                22 g                           10 g             2 g            0 g

Hindistan cevizi sütlü içecek (şekersiz) 50     2 g                             0 g              5 g            0 g

 

İnek Sütü

 

Tam yağlı süt, tüm süt türleri arasında en yüksek yağ içeriğine sahiptir. Bir fincan şunları içerir:

 

 • 150 kalori
 • Laktoz (süt şekeri) formunda 12 gram karbonhidrat
 • 8 gram yağ
 • 8 gram protein

 

Sütün doğal bileşenlerinden hiçbiri çıkarılmaz. Gördüğünüz gibi tam yağlı süt, doğal proteinler, yağlar ve kalsiyum bakımından yüksektir. Satılan sütler, genellikle A vitamini ve D vitamini ile takviye edilir.

 

Diğer inek sütlerinde aynı miktarda karbonhidrat ve protein bulunur, yağın bir kısmı veya tamamı alınır. Tam yağlı süt bir kapta 150 kalori içerirken, yüzde 1 süt 110 kaloriye ve yağsız süt sadece 80 kaloriye sahiptir.

 

Yağsız süt, kalorilerde tam yağlı sütten önemli ölçüde daha düşüktür. Bununla birlikte, yağın uzaklaştırılması, E ve K vitaminleri de dahil olmak üzere sütteki bazı besin maddelerinin miktarını azaltır.

 

Laktozsuz süt, süt ürünlerinde bulunan doğal bir şeker olan laktozu parçalamak için işlenir. Lakozsuz süt hakkında bilgi için tıklayın (laktozsuz süt).

 

Laktozsuz süt aynı zamanda iyi bir protein, kalsiyum, vitamin ve mineral kaynağıdır. Laktozsuz sütün toplam ve doymuş yağ içeriği, yüzde 2, yüzde 1 ve yağsız çeşitlerde olduğu için değişiklik gösterir.


İnek Sütünün Artıları

 

 • Tam yağlı süt, gerekli proteinleri, yağlardan ekstra kalorileri, vitamin ve mineralleri sağlayabilir.
 • Laktoz intoleransı olan kişiler için laktoz içermeyen versiyonları mevcuttur.
 • Otla beslenen ineklerden gelen ve düşük ısıda pastörize edilmiş seçenekler de dahil olmak üzere inek sütü, marketlerde yaygın olarak bulunur.

 

İnek Sütünün Eksileri

 

 • Tam yağlı süt, kalori ve yağ bakımından yüksektir.
 • Çoğu insan sütte bulunan bir şeker olan laktoza karşı toleranssızdır.
 • Bazı insanların modern süt hayvancılığı uygulamaları hakkında etik kaygıları var

 

Badem Sütü

 

Badem süütü nedir? Badem sütü, öğütülmüş badem ve süzülmüş sudan yapılır. Ayrıca kıvamını ve raf ömrünü uzatmak için nişasta ve koyulaştırıcılar da içerebilir.

 

Badem veya kuru yemişe alerjisi olan kişiler badem sütünden kaçınmalıdır.

 

Badem sütü, şekersiz olduğu sürece kalorisi diğer sütlere göre tipik olarak daha düşüktür. Ayrıca doymuş yağ içermez ve doğal olarak laktoz içermez.

 

Her fincan için şekersiz badem sütü şunları içerir:

 

 • yaklaşık 30 ila 60 kalori
 • 1 gram karbonhidrat (tatlandırılmış çeşitlerde daha fazla bulunur)
 • 3 gram yağ
 • 1 gram protein

 

Badem iyi bir protein kaynağı olsa da, badem sütü değildir. Badem sütü de iyi bir kalsiyum kaynağı değildir. Bununla birlikte, birçok marka badem sütü kalsiyum, A vitamini ve D vitamini ile desteklenir.

 

Badem sütü faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın (badem sütü).

 


Badem Sütünün Artıları

 

 • Kalorisi düşük.
 • Tipik olarak iyi bir kalsiyum, A vitamini ve D vitamini kaynağı olacak şekilde güçlendirilmiştir.
 • Vegan ve doğal olarak laktoz içermez.

 

Badem Sütünün Eksileri

 

 • İyi bir protein kaynağı değildir.
 • Bazı insanlarda sindirim sorunlarına neden olabilecek karragenan içerebilir.
 • Badem yetiştirmek için kullanılan su miktarı hakkında bazı çevresel endişeler vardır.

 

Soya Sütü

 

Soya sütü nedir? Soya sütü ne demek? Soya sütü, soya fasulyesi ve filtrelenmiş sudan yapılır. Diğer bitki bazlı süt alternatifleri gibi, tutarlılığı ve raf ömrünü iyileştirmek için koyulaştırıcılar içerebilir.

 

Bir fincan şekersiz soya sütü şunları içerir:

 

 • yaklaşık 80 ila 100 kalori
 • 4 gram karbonhidrat (tatlandırılmış çeşitlerde daha fazla bulunur)
 • 4 gram yağ
 • 7 gram protein

 

Bitkilerden geldiği için soya sütü doğal olarak kolesterolsüzdür ve doymuş yağ oranı düşüktür. Ayrıca laktoz içermez.

 

Soya fasulyesi ve soya sütü iyi bir protein, kalsiyum ve potasyum kaynağıdır.


 

Soya Sütünün Artıları

 

 • İyi bir potasyum kaynağıdır ve kalsiyumun yanı sıra A, B-12 ve D vitaminleri ile takviye edilebilir.
 • İnek sütü kadar protein içerir, ancak kalorisi tam yağlı sütten daha düşüktür ve yaklaşık yüzde 1 veya yüzde 2 sütteki kaloriye eşittir.
 • Çok az doymuş yağ içerir.

 

Soya Sütünün Eksileri

 

 • Soya, hem yetişkinler hem de çocuklar için yaygın bir alerjendir.
 • Üretilen soyanın çoğu genetiği değiştirilmiş bitkilerden geliyor ve bu bazıları için endişe kaynağı.

 

Pirinç Sütü

 

Pirinç sütü, öğütülmüş pirinç ve sudan yapılır. Diğer alternatif sütlerde olduğu gibi, tutarlılığı ve raf stabilitesini iyileştirmek için sıklıkla katkı maddeleri içerir.

 

Tüm süt ürünleri arasında alerjiye neden olma olasılığı en düşük olanıdır. Bu, laktoz intoleransı, süt, soya veya kuru yemiş alerjisi olan kişiler için iyi bir seçimdir.

 

Pirinç sütü, fincan başına en fazla karbonhidrat içerir ve aşağıdakileri sağlar:

 

 • 120 kalori
 • 22 gram karbonhidrat
 • 2 gram yağ
 • az protein (1 gramdan az)

 

Pirinç sütü kalsiyum ve D vitamini ile güçlendirilebilirken, soya ve badem sütü gibi doğal bir kaynak değildir. Pirincin de daha yüksek inorganik arsenik seviyelerine sahip olduğu gösterilmiştir.

 

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), özellikle bebekler, çocuklar ve hamile kadınlar için yalnızca pirinç ve pirinç ürünlerine güvenilmemesini önerir.

 

Pediatri Akademisi, çeşitli yiyeceklere odaklanmayı ve sadece pirinç veya pirinç ürünlerine bağımlı olmaktan kaçınmayı öneren benzer bir duruş sergiliyor.


Pirinç Sütünün Artıları

 

 • En az alerjik süt alternatifidir.
 • İyi bir kalsiyum, A vitamini ve D vitamini kaynağı olacak şekilde güçlendirilebilir.
 • Pirinç sütü, diğer süt alternatiflerine göre doğal olarak daha tatlıdır.

 

Pirinç Sütünün Eksileri

 

 • Karbonhidrat oranı yüksektir, bu nedenle diyabetli insanlar için en az arzu edilen seçimdir.
 • İyi bir protein kaynağı değildir.
 • Çok fazla pirinç ürünü yemek, inorganik arsenik seviyeleri nedeniyle bebekler ve çocuklar için sağlık riski oluşturabilir.

 

"Zayıflamak için hızlı kilo verdiren yöntemlerden, zayıflama sularına kadar uygulamalarımdan sonuç alamadım." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak için tıklayın (Diyetasistan ile Zayıfla!).

 

Hindistan Cevizi Sütü

 

Hindistan cevizi sütü, rendelenmiş olgun Hindistan cevizi etinden yapılan süzülmüş su ve Hindistan cevizi kremasından yapılır. Adına rağmen, Hindistan cevizi aslında bir ceviz değildir, bu nedenle kuru yemiş alerjisi olan insanlar güvenle tüketebilmelidir.

 

Hindistan cevizi sütü, genellikle teneke kutularda satılan, pişirme işleminde kullanılan Hindistan cevizi sütü türünden daha seyreltilmiş bir ürün olduğu için daha doğru bir şekilde "Hindistan cevizi sütü içeceği" olarak adlandırılır.

 

Diğer bitki bazlı süt alternatiflerinde olduğu gibi, Hindistan cevizi sütü genellikle ilave koyulaştırıcılar ve diğer bileşenleri içerir.

 

Hindistan cevizi sütü, diğer süt alternatiflerine göre daha fazla yağ içerir. Her bir fincan şekersiz Hindistan cevizi sütü içeceği şunları içerir:

 

 • yaklaşık 50 kalori
 • 2 gram karbonhidrat
 • 5 gram yağ
 • 0 gram protein

 

Hindistan cevizi sütü içeceği doğal olarak kalsiyum, A vitamini veya D vitamini içermez. Ancak bu besinler ile takviye edilebilir.

 

Hindistan cevizi sütü faydaları hakkında bilgi için tıklayın (Hindistan cevizi sütü).

 


 

Hindistan Cevizi Sütünün Artıları

 

 • Hindistan cevizi sütü, kuru yemiş alerjisi olan çoğu insan için güvenlidir.
 • İyi bir kalsiyum, A vitamini ve D vitamini kaynağı olacak şekilde güçlendirilebilir.

 

Hindistan Cevizi Sütünün Eksileri

 

 • İyi bir protein kaynağı değildir.
 • Bazı insanlarda sindirim sorunlarına neden olabilecek karragenan içerebilir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler