Süt, Yiyecek ve İçeceklerdeki Antioksidanları Engeller mi?

Süt, Yiyecek ve İçeceklerdeki Antioksidanları Engeller mi?
Çoğu ülkede çay içmenin kalp hastalığına karşı korunduğunu, ancak İngiltere'de kalp hastalığı riskinin ve Avustralya'da inme riskinin günde üç fincan çay tüketildiğinde arttığını bulmuştur
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Çay, kahve ve meyve gibi yüksek antioksidan gıdalar birçok sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir.

 

Ne yazık ki, bazı çalışmalar sütün bu yararlı bileşiklerin bazılarını bloke edebileceğini bulmuştur. Bununla birlikte, diğer çalışmalar sütün herhangi bir etkisi olmadığını bulmuştur.

 

Peki neye inanmalısın? Bu makale, sütün yiyecek ve içeceklerde bulunan antioksidanları etkisiz hale getirip getirmediğini ve endişelenmeniz gerekip gerekmediğini araştırmaktadır.

 

Antioksidanlar Nelerdir?

 

'Antioksidan içeren 12 sağlıklı gıda'

 

Antioksidanlar oksidasyonu önleyen maddelerdir. Oksidasyon, bir molekülün elektron verdiği vazgeçilmez bir kimyasal reaksiyondur.

 

Vücutta, oksidasyon, bir elektronu eksik olan moleküller olan zararlı serbest radikallerin üretimine yol açabilir. Serbest radikaller daha sonra elektronları mümkün olan her yerden alırlar ve genellikle hücrelere zarar verirler.

 

Aslında, aşırı serbest radikaller yaşlanmaya ve bunama ve diyabet komplikasyonları gibi bazı hastalıkların gelişmesine katkıda bulunabilir (1 , 2 , 3 ).

 

Bu serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan antioksidanlar birçok şekilde gelir. Bazıları doğal olarak vücutta üretilirken, diğerleri diyetinizden gelir.

 

Meyve, çay ve kahvede bulunan C vitamini, E vitamini, beta-karoten ve polifenollerin hepsi antioksidan görevi gören bileşiklerdir (1 , 4 ).

 

Birçok sağlık uzmanı, antioksidanları yüksek bir diyetin, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stres ve iltihaplanmaya karşı korunmaya yardımcı olabileceğine inanmaktadır. Buna karşılık, bu, ilgili sağlık sorunları riskini azaltmaya yardımcı olabilir (5 , 6 ).

 

Bununla birlikte, araştırmalar bazı insanların süt ürünleri gibi bazı gıdaların, gıdalardaki antioksidanların etkisiz hale gelmesine ve potansiyel olarak sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini olumsuz etkileyebileceğinden endişe duymasına neden olmuştur.

 

Özet: Antioksidanlar vücudunuzda üretilir ve diyetinizde bulunur. Hücrelere zarar verebilecek ve yaşlanmaya ve hastalığa katkıda bulunabilecek serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olurlar.

'Kahve ve antioksidanlar'

 


 

Süt ile Yaygın Olarak Eşleşen Antioksidan Zengini Gıdalar

 

Birçok yiyecek ve içecek antioksidan sağlar.

 

Bazıları sık sık süt ile tüketilir ve endişe verici olan bu kombinasyonlardır.

 

Süt ile yaygın olarak tüketilen yüksek antioksidan yiyecek ve içeceklere birkaç örnek:

 

  • Kahve ve krema
  • Çay ve süt
  • Çilek ve yoğurt
  • Meyve ve krema
  • Yulaf ezmesi ve süt
  • Çikolata veya kakao ve süt

'Çikolata cildimiz için iyi mi?'

 

Özet: Antioksidan bakımından zengin olan bazı yiyecek ve içecekler genellikle süt ürünleriyle eşleştirilir. Bunlara kahve, çay, meyve ve çikolata dahildir.

 

Süt ve Çay Çalışmaları

 

Ön araştırmalar, süt ürünlerinin bazı yiyecek ve içeceklerde bazı antioksidanları inhibe edebileceğini bulmuştur.

 

Bunun en yaygın örneği, bazı ülkelerde alışılmış bir uygulama olan çaya süt eklemektir.

 

Birçok çalışma, çaya süt eklenmesinin antioksidan kapasitesini azalttığını veya antioksidanlarının oksidasyonu önlemede ne kadar etkili olduğunu bulmuştur.

 

Bu etkinin, süt proteini kazeinin antioksidanlarla bağlanması ve zararlı serbest radikallerle savaşma yeteneklerini azaltması nedeniyle meydana geldiği düşünülmektedir (7 ).

 

Ancak, sonuçlar çelişkilidir. Bazı çalışmalar sütün çayın antioksidan kapasitesini azalttığını gösterirken, diğer çalışmalar bunun hiçbir etkisi olmadığını, hatta olumlu bir etkisi olmadığını göstermektedir (8 ).

 

Örneğin, bir çalışma, çayda antioksidan kapasitenin üç farklı ölçüsünü değerlendirdi. Bir test, çaya süt proteini eklenmesinin antioksidan kapasitesini %11-27 oranında azalttığını buldu (7).

 

Bununla birlikte, farklı bir önlem kullanan başka bir test, süt proteininin antioksidan kapasitesini %6'dan %75'e çıkardığını buldu (7 ).

 

Bununla birlikte, diğer iki çalışma, sütün insan katılımcılarda çayın antioksidan kapasitesi üzerinde hiçbir etkisi olmadığını bulmuştur (9 , 10 ).

 

Sonuçlar büyük olasılıkla çayın türü, sütün türü ve miktarı, çayın hazırlanma şekli ve antioksidan kapasitesinin ölçülme şekli nedeniyle değişmektedir.

 

Özet: Bazı araştırmalar sütün çayla karıştırılmasının yararlı antioksidanlarını azaltabileceğini veya engelleyebileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, birkaç çalışma nötr veya hatta olumlu bir etki bulmuştur.Süt ve Diğer Yiyecek ve İçecekler Üzerine Araştırmalar

 

İlginç bir şekilde, aynı tür antioksidan içermemelerine rağmen, kahve, çikolata ve yaban mersini ile benzer sonuçlar bulunmuştur.

 

Bir çalışma, sütün çikolatanın antioksidan kapasitesini yaklaşık %30 oranında azalttığını, bir başka çalışma da sütün çikolatanın antioksidan etkilerini tamamen reddettiğini buldu ( 11 ,12).

 

Bir başka çalışmada, yaban mersini sütle yemenin polifenollerinin emilimini azalttığı ve antioksidan etkilerini engellediği bulundu (13 ).

 

Benzer şekilde, farklı kahve türlerinin antioksidan kapasitesinin süt ilavesi ile azaldığı gösterilmiştir. Dahası, daha fazla süt eklendiğinde, kahvenin antioksidan kapasitesi azaldı (14 ).

 

Çoğu kanıt, sütün bazı yiyecek ve içeceklerin antioksidan kapasitesini azalttığına işaret ediyor. Ancak, araştırma emin olamayacak kadar çelişkilidir.

 

Ayrıca, sütün, kalp hastalığı riskinde azalma gibi antioksidan yiyecek ve içeceklerin sağlık yararlarını etkileyip etkilemediği açık değildir.

 

Özet: Bazı araştırmalar, sütün antioksidan açısından zengin yiyecek ve içeceklerle karıştırılmasının serbest radikallerle savaşma yeteneklerini azaltabileceğini veya engelleyebileceğini göstermiştir. Ancak, kanıtlar kesin olarak söylenemeyecek kadar çelişkilidir.

'En sağlıklı 7 süt seçeneği'

 

Süt Ürünleri Antioksidan Zengin Gıdaların Sağlık Faydalarını Azaltmaz

 

Her ne kadar çalışmaların çoğu sütün antioksidan kapasitesini azalttığını bulsa da, birçoğu bunu sadece belirli bir ölçüde yaptığını buldu.

 

Örneğin, çeşitli çalışmalar sütün gıdaların veya içeceklerin antioksidan kapasitesini en fazla%30 azalttığını bulmuştur (7 , 11 ).

 

Bu, antioksidan kapasitelerinin en az %70'inin etkilenmeden kaldığı anlamına gelir.

 

Bir gıdanın antioksidan kapasitesindeki bir azalmanın doğrudan sağlık yararlarındaki bir azalmaya dönüşmediğini anlamak da önemlidir.

 

Şu anda, hiçbir çalışma yüksek antioksidan gıdalarla süt tüketmenin, demans veya kalp hastalığı riskini azaltma gibi sağlık yararlarını etkileyip etkilemediğini doğrudan incelememiştir.

 

Bununla birlikte, çayın kalp hastalığı üzerindeki etkilerinin bir incelemesi ilginç sonuçlar bulmuştur.

 

Çoğu ülkede çay içmenin kalp hastalığına karşı korunduğunu, ancak İngiltere'de kalp hastalığı riskinin ve Avustralya'da inme riskinin günde üç fincan çay tüketildiğinde arttığını bulmuştur (15 ).

 

Yazarlar bu farkın, çayın genellikle İngiltere ve Avustralya'da sütle tüketilmesi nedeniyle olabileceğini öne sürdüler. Ancak, bu sadece bir hipotezdir ve başka potansiyel açıklamalar da vardır.

 

Şu anda, kanıtlar sütün birkaç antioksidanı bloke edip etmediğini veya antioksidan gıdaların sağlık yararlarını engelleyip engellemediğini bilmek için çok çelişkilidir.

 

Özet: Araştırmalar sütün gıdalardaki bazı antioksidanları bloke edebileceğini gösterse de, muhtemelen tüm antioksidanları inhibe etmemektedir. Şu anda, genel sağlık yararlarını azalttığına dair bir kanıt bulunmamaktadır.

 


 

Süt Ürünlerini Yüksek Antioksidan İçeren Gıdalarla Karıştırmaktan Kaçınmalı Mısınız?

 

En iyi cevap, zaten yaptığınız şeyi yapmaya devam etmektir.

 

Şu anda antioksidan açısından zengin gıdalarla süt tüketmenin genel sağlık yararlarını azalttığına dair bir kanıt bulunmamaktadır.

 

Aslında, farklı gıdaların antioksidan kapasitesini ve hatta besin içeriğini etkileyen birçok farklı faktör vardır.

 

Bunun yerine, diyetinizin sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmak için yapabileceğiniz en iyi şey, çok çeşitli antioksidan açısından zengin yiyecek ve içecek tüketmektir.

 

Kahvenize süt eklemek istediğiniz gibi ise, bu konuda kendinizi suçlu hissetmeyin.

 

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler