Süper Sağlıklı Kahve Nasıl Yapılır 8 Kolay Yol

Süper Sağlıklı Kahve Nasıl Yapılır 8 Kolay Yol
Yüksek miktarda kahve tüketimi, çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır. Bununla birlikte, bu faydaları daha da geliştirmenin birkaç yolu vardır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kahve, dünyanın en popüler içeceklerinden biridir. Birçok sağlık uzmanı, aynı zamanda en sağlıklı olanlardan biri olduğuna da inanıyor.

 

Bazı insanlar için kahve, hem meyve hem de sebzeleri geride bırakarak, bir besin düzeninde bulunabilecek en büyük antioksidan kaynağıdır (1, 2).

 

En sağlıklı kahve hangisi? Hani kahve türü sağlıklı? Sağlıklı kahve çeşitleri gibi sorular aklınıza takıldıysa cevapları için okumaya devam edebilirsiniz. Kahvenizi sağlıklıdan süper sağlıklıya dönüştürmek için birkaç ipucu

 

1. Öğlen 2’den Sonra Kafein Yok

 

Kahve, bir besin düzeninde bulunabilecek en zengin doğal kafein kaynaklarından biridir.

 

Kafein, kahvenin bu kadar popüler olmasının ana nedenlerinden biri olan bir uyarıcı maddedir. Size bir enerji patlaması sağlar ve yorgun hissettiğinizde uyanık kalmanıza yardımcı olur (3).

 

Ancak günün geç saatlerinde kahve içerseniz, bu sizin uykunuzu etkileyebilir. Kötü uyku, her türlü sağlık sorunuyla ilişkilidir (4, 5).

 

Bu nedenle, günün geç saatlerinde kahve içmemek önemlidir. Gerekirse kafeinsiz kahve için ya da kahve yerine çok daha az kafein içeren bir bardak çayı tercih edin (6).

 

Öğlen 2-3’ten sonra kahve içilmemesi iyi bir sınır olabilir. Bununla birlikte, herkes kafeine karşı aynı derecede duyarlı değildir. Bazı insanlar günün geç saatlerinde kahve içseler bile gayet iyi uyku çekebilirler.

 

Bununla birlikte, uykunuzu iyileştirmek istiyorsanız, günün geç saatlerinde kahveden kaçınmak etkili bir strateji olabilir.

 

Uyku kalitenizi arttırmanın başka yolları da vardır. Bilim temelli ipuçları için bu makaleyi okumaya devam edin.

 

Özet: Günün geç saatlerinde kahve içmek uyku kalitenizi bozabilir. Öğlen 2-3’ten sonra kahve içmekten kaçınmak muhtemelen iyi bir fikirdir.

 

2. Kahvenizi Şekerle Doldurmayın

 

Kahve kendi başına sağlıklıdır. Ancak onu kolayca zararlı bir şeye dönüştürebilirsiniz.

 

Bunu yapmanın en iyi yolu, içine bir miktar şeker koymaktır. Sonradan eklenen şeker belki de modern diyetteki en kötü malzemelerden biridir.

 

Şeker, yüksek miktarda fruktoz içeriği nedeniyle, obezite ve diyabet gibi türlü türlü ciddi hastalıklarla bağlantılıdır (7).

 

Hayatınızı kahvenizde bir tatlandırıcı olmadan yaşamayı hayal edemiyorsanız, Stevia gibi doğal bir tatlandırıcı kullanmayı düşünebilirsiniz.

 

Özet: Kahvenize şeker eklemekten kaçının. Kahvenizi sık sık şekerli bir tatlıymış gibi tüketirseniz, kahvenin genel olarak sağladığı sağlıksal yararlarını ortadan kaldırıyor olabilirsiniz.

 

3. Tercihen Organik Olan, Kaliteli Bir Marka Seçin

 

Kahvenin kalitesi, işleme yöntemine ve kahvenin nasıl yetiştirildiğine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

 

Kahve çekirdekleri yetiştirilirken, üstlerine sentetik pestisitler ve asla insan tüketimine yönelik olmayan diğer kimyasal maddeler püskürtülür (8).

 

Ancak, pestisitlerin gıda sağlığına etkileri tartışmalıdır. Halen, ürünlerde düşük seviyelerde bulunmasının zararlı olduğuna dair sınırlı miktarda kanıt bulunmaktadır.

 

Bununla birlikte, kahvenizin böcek ilacı içeriği konusunda endişeleniyorsanız, organik kahve çekirdekleri almayı düşünün. Onlar çok daha düşük miktarda sentetik pestisit içerme eğilimindedirler.

 

Özet: Kahvenizde böcek ilacı bulunduğu konusunda endişeleniyorsanız, kaliteli ve organik bir marka seçin.

 

4. Çok Fazla Kahve İçmekten Kaçının

 

Orta derecede kahve alımı sağlıklı olsa da, çok fazla içmek genel yararlarını azaltabilir.

 

Aşırı kafein tüketimi, duyarlılık oranı insandan insana değişse de, çeşitli olumsuz yan etkilere neden olabilir (5).

 

Genel olarak, günlük vücut ağırlığının kilosu başına 2,5 mg sınırını aşmamasını önerir (9).

 

Ortalama bir fincan kahvenin yaklaşık 95 mg kafein içerebileceği göz önüne alındığında, bu 80 kg ağırlığındaki bir kişi için günde yaklaşık iki fincan kahveye karşılık gelir (10).

 

Bununla birlikte, günde çok daha yüksek miktarlarda kafein (400–600 mg) (yaklaşık 4-6 bardak) çoğu insanda herhangi bir olumsuz yan etki ile ilişkili değildir (11).

 

Farklı kahve içeceklerinde bulunan kafein miktarı hakkında ayrıntılı bilgi sitemizdeki Kaç Kalori bölümüne bakabilirsiniz.

 

Kahve içmek, risklerini ve yararlarını dengelemeyi gerektirir. Vücudunuzu dinleyin ve rahatça tolere edebileceğinizden fazla kafein tüketmeyin.

 

Özet: Çok fazla kahve içmek, olumsuz yan etkilere neden olabilir. Bu, tüketilen kafein miktarına ve bireysel toleransa bağlıdır.

 

5. Kahvenize Biraz Tarçın Ekleyin

 

Tarçın, özellikle kahvenin tadıyla iyi giden lezzetli bir bitkidir.

 

Araştırmalar tarçının şeker hastalarında kan şekeri, kolesterol ve trigliseritleri düşürdüğünü gösteriyor (12).

 

Biraz lezzete ihtiyacınız varsa kahvenize bir tutam tarçın eklemeyi deneyin. Şaşırtıcı derecede iyidir.

 

Sadece kahveye fazla tarçın koymamaya dikkat edin. Küçük miktarlarda tarçın sağlıklı olsa da, çok fazla tüketmek yan etkilere neden olabilir.

 

Özet: Kahvenizi bir tutam tarçın ile tatlandırın. Tadı güzel olmakla kalmayıp, sağlığınızı da katkı sağlar.

 

6. Az Yağlı ve Yapay Kremalardan Kaçının

 

Ticari az yağlı ve yapay kremalar yüksek oranda işlenmiş olma eğilimindedir ve şüpheli içerikler bulundurabilirler.

 

Bununla birlikte, süt ürünü olmayan kahve kremasının sağlığa etkileri üzerine çok fazla araştırma yoktur. İçeriği markaya göre değişir ve bazıları diğerlerinden daha sağlıklı olabilir.

 

Hakiki ve doğal gıdalar genellikle daha iyi bir seçimdir.

 

Süt içermeyen bir krema yerine, kahvenize, tercihen otlarla beslenen ineklerden sağılmış sütten yapılan tam yağlı krema eklemeyi düşünün.

 

Araştırmalar süt ürünlerinin bazı önemli besinleri içerdiğini göstermektedir. Örneğin, süt mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır. Kemik erimesi ile kemik kırılma riskini azaltabilir (13).

 

Ek olarak, ot ile beslenen inekten sağılmış süt, daha iyi kemik sağlığıyla da bağlantılı olan bazı K vitaminlerini içerir (14).

 

Özet: Süt içermeyen kremalar yüksek oranda işlenirler ve şüpheli içerikler içerebilirler. Kahvenizi kremayla seyreltmeyi seviyorsanız, hakiki süt veya krema kullanmayı düşünün.

 

7. Kahvenize Kakao Ekleyin

 

Kakao antioksidanlarla doludur ve kalp hastalığı riskini azaltmak da dahil olmak üzere her türlü sağlık yararı ile ilişkilidir (15, 16).

 

Kahvenizi lezzetlendirmek için bir tutam kakao tozu eklemeyi deneyin.

 

Latte kahvenin çikolata aromalı bir versiyonu olan Mocha kahvesini kahve satan birçok mekanda bulabilirsiniz. Ancak, bu Mochalar genellikle şekerle tatlandırılır.

 

Kendiniz evde kolayca kendi Mochanızı yapabilir ve üstüne şeker eklemeyi es geçebilirsiniz.

 

Özet: Kahve ve koyu çikolatanın sağladığı yararları aynı anda elde etmek için kahvenize bir tutam kakao tozu ekleyerek elde edebilirsiniz.

 

8. Kağıt Filtre Kullanarak Kahvenizi Demleyin

 

Demlenmiş kahvede kandaki kolesterol seviyesini yükselten bir diterpen olan kafestol bulunur (17, 18).

 

Ancak, seviyelerini azaltmak basittir. Sadece bir kağıt filtre kullanın.

 

Kağıt filtre ile kahvenin demlenmesi, kafein miktarını etkili bir şekilde azaltır. Ancak kafeinin ve faydalı antioksidanların geçmesine izin verir (19).

 

Ancak, kafestol tamamen de kötü değildir. Fareler üzerinde yapılan son çalışmalar, kafestolün anti-diyabetik etkilere sahip olduğunu göstermektedir (20).


Özet:
Kahve, kan kolesterolü seviyesini yükseltebilecek bir bileşik olan kafestol içerir. Kağıt filtre kullanarak kahvenizdeki kafestol miktarını düşürebilirsiniz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kahve, uyarıcı etkileriyle bilinen popüler bir içecektir.

 

Yüksek miktarda kahve tüketimi, çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır. Bununla birlikte, bu faydaları daha da geliştirmenin birkaç yolu vardır.

 

En önemlisi, kahvenizi ilave şeker ile doldurmaktan kaçının. Bunun yerine, bir tutam tarçın veya kakao ekleyerek kahvenizi lezzetlendirebilirsiniz.

 

Ayrıca, öğleden sonra ve akşamları kahveden uzak durmayı düşünün. Çünkü bu uykunuzun kalitesini bozabilir.

 

Yukarıdaki ipuçlarını takip ederek, zaten sağlıklı olan kahveyi daha da sağlıklı hale getirebilirsiniz.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler