Sumak Nedir? Sumak Faydaları

Sumak nedir? Sumak bitkisi, sumak ne işe yarar? Sumak faydaları nelerdir? Sumak, tüm dünyada yetişen bir bitkidir.

Sumak nedir? Sumak ne işe yarar? Sumak bitkisi, Akdeniz ve Orta Doğu mutfaklarında popüler bir malzemedir. Ayrıca bitkisel ilaç uygulamalarında da tedavi amaçlı olarak kullanılıyor.

Bu makale, sumak hakkında bilmeniz gereken her şeyi, bunun ne olduğu, potansiyel sağlık yararları ve nasıl kullanılacağını araştırıyor.

Sumak Nedir? Sumak Nerede Yetişir Nasıl Bir Bitkidir? Sumak Nerede Bulunur?

Sumak, Anacardiaceae olarak bilinen bir bitki ailesine ait çeşitli çiçekli çalıdır. Bilimsel adı Rhus coriaria'dır. Bu ailenin diğer ortak üyeleri arasında kaju ve mango bitkileri bulunur (1 ).

Sumak nerede yetişir? Sumak nerede yetiştirilir? Sumak, subtropikal ve ılıman iklimlerde büyür ve Akdeniz, Asya ve Afrika'nın çeşitli kısımları da dahil olmak üzere tüm dünyada yetişir (1 ).

Hepsi Rhus cinsine ait olan 200'den fazla farklı sumak türü vardır. Bununla birlikte, Rhus coriaria - veya Suriye sumağı - insanların yemek pişirme ve bitkisel ilaçlar için en sık yetiştirdiği çeşittir (1 ).

Sumak, ürettiği büyük, yoğun, parlak kırmızı, bezelye büyüklüğünde meyve kümeleriyle karakterizedir.

Sumak nasıl kullanılır? Sumak çayı, insanlar çay yapmak için taze meyveleri demleyebilir, ancak daha çok bitkisel takviye veya yemeklik baharat olarak kullanmak için kurutur ve toz haline getirirler.

Sumak baharatı zehirli sumak ile karıştırılmamalıdır.

Zehirli sumak nedir? Zehirli sumak ilişkili olsa da, tamamen farklıdır. Zehirli sumak beyaz renkli meyve üretir ve zehirli sarmaşık veya zehirli meşe ağacındakine benzer alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Özet: Sumak, bilimsel olarak Rhus coriaria olarak bilinen çiçekli bir çalıdır. İnsanlar kırmızı meyvelerini yemeklik baharat ve bitki takviyesi olarak kullanırlar.


Sumak Faydaları, Sumak Ne İşe Yarar?

Sumak muhtemelen en iyi yemek baharatı olarak bilinir. İnsanlar ayrıca yüzyıllardır geleneksel bitkisel ilaç uygulamalarında da kullandılar.

Sumağın insanlar üzerindeki etkilerine dair bilimsel kanıtlar eksiktir. Bununla birlikte, erken araştırmalar, potansiyel sağlık yararları olabileceğini düşündürmektedir.

"Kilo vermek istiyorum, hızlı kilo vermek için birçok hızlı kilo verdiren yöntem dendim, ancak sonuç alamadım." diyorsanız kısıtlayıcı ve amatör diyetleri bir kenara bırakıp işin uzmanından yardım almalısınız.. Online diyetisyenlein size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz. Aklınızdaki soruları instagram ve whatsapp üzerinden diyetisyenlerimize danışabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!):

Sumak Önemli Besinler İçerir

Sumağın tam besin profili büyük ölçüde bilinmemektedir, ancak bazı araştırmalar bir dizi faydalı besin içerdiğini öne sürmektedir. Bunlar arasında lif, sağlıklı yağlar ve bazı temel vitaminler bulunur.

2014 yılında yapılan bir analiz, besleyici olarak kurutulmuş sumağın yaklaşık %71 karbonhidrat, %19 yağ ve %5 proteinden oluştuğunu buldu (1 ).

Sumaktaki yağın çoğu, oleik asit ve linoleik asit olarak bilinen iki belirli yağ türünden gelir (1 ).

Oleik asit nedir? Oleik asit, genellikle kalp sağlığı ile ilişkili bir tür tekli doymamış yağdır. Aynı zamanda zeytin ve avokado da dahil olmak üzere diğer yaygın bitki bazlı yiyeceklerde bulunan birincil yağdır (2 ).

Linoleik asit nedir? Linoleik asit, sağlıklı cilt ve hücresel zarların korunmasında rol oynayan temel bir tür çoklu doymamış yağdır (3 ).

2004 yılında taze sumak meyvesinin kimyasal analizi, %14'ünden fazlasının sindirim sağlığını destekleyen bir besin maddesi olan liften oluştuğunu buldu (1 , 4 ).

Sumağın kesin mikro besin içeriği hakkında çok az veri var, ancak bazı araştırmalar, en azından eser miktarda C, B6, B1 ve B2 vitaminleri dahil olmak üzere birkaç temel besin içerdiğini gösteriyor (1 ).

Sumak Antioksidanlar Açısından Zengin

Sumak, birçok antioksidan bileşik bakımından zengindir. Uzmanlar, bunun sumağın geniş terapötik potansiyelinin birincil nedeni olabileceğine inanıyor.

Sumak, tanenler, antosiyaninler ve flavonoidler dahil olmak üzere güçlü antioksidan aktiviteye sahip çok çeşitli kimyasal bileşikler içerir (1 ).

Antioksidan nedir? Antioksidan ne işe yarar? Antioksidanlar, hücrelerinizi hasardan korumak ve vücuttaki oksidatif stresi azaltmak için çalışır.

Sumak gibi gıdalardaki antioksidanların iltihabı azaltmada rol oynayabileceğine dair kanıtlar da var. Kalp hastalığı ve kanser gibi iltihaplı hastalıkları önlemeye yardımcı olabilirler (5)


Sumak Dengeli Kan Şekeri Seviyesini Teşvik Eder

Bazı araştırmalar, sumağın tip 2 diyabetli kişilerde kan şekerini yönetmek için etkili bir araç olabileceğini öne sürüyor.

Diyabetli 41 kişiyle 2014 yılında yapılan bir çalışmada, günlük 3 gramlık sumak dozunun kan şekeri ve antioksidan seviyeleri üzerindeki etkisi değerlendirildi (6 ).

3 aylık çalışmanın sonunda, sumak takviyesi alan grup, plasebo alanlara kıyasla ortalama kan şekeri ve antioksidan seviyelerini önemli ölçüde iyileştirdi (6 ).

Benzer bir başka çalışma, diyabetli 41 kişiden oluşan bir grubun 3 ay boyunca her gün 3 gramlık sumak tozu almasını istedi (7 ).

Sumak grubu, dolaşımdaki insülinde %25'lik bir azalma yaşadı, bu da sumak takviyesinin bir sonucu olarak insülin duyarlılığının artmış olabileceğini düşündürdü (7 ).

Bu noktada, bilim insanlarının sumağın diyabet yönetimi için bir bakım planına en iyi şekilde nasıl uyabileceğini belirlemek için daha fazla araştırma yapmaları gerekiyor.

Sumak Kas Ağrısını Hafifletebilir

2016 yılında yapılan bir araştırma, 40 sağlıklı insana sumağın kas ağrısını hafifletme potansiyelini araştırmak için bir sumak içeceği veya plasebo verdi.

4 haftalık çalışmanın sonucunda, sumak içeceği alan grup, plasebo içeceği alan gruba kıyasla önemli ölçüde daha az egzersize bağlı kas ağrısı bildirdi (8 ).

Sumak grubu ayrıca dolaşımdaki antioksidan seviyelerinde önemli artışlar yaşadı. Çalışma yazarları, bunun gözlemlenen ağrı giderilmesine neden olabileceğini öne sürdü (8 ).

Bu sonuçlar umut verici olsa da, insanların daha büyük popülasyonlarda kas ağrısını hafifletmek veya egzersiz performansını desteklemek için sumağı nasıl kullanabileceklerini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Sumak, kan şekerini düşürmede ve kas ağrısını hafifletmede rol oynayabilecek çeşitli besinler ve antioksidanlar içerir.

Sumak Zararı Var Mıdır? Sumak Zararları  Olası Olumsuz Yönler 

Sumac, güvenlik açısından iyi bir geçmişe sahiptir ve mevcut klinik araştırmalarda herhangi bir advers reaksiyon bildirilmemiştir.

Bununla birlikte, sumak kaju ve mango ile ilgili olduğundan, bu yiyeceklere alerjisi olan kişiler, herhangi bir potansiyel alerjik reaksiyondan kaçınmak için sumaktan uzak durmak isteyebilirler.

Sumak kan şekerini düşürebileceğinden, kan şekerini düşüren ilaçlar alıyorsanız da önerilmez.

Ayrıca, sumak ile zehirli sumağı karıştırmamanız çok önemlidir.

Zehirli sumak nasıl ayırt edilir? Zehirli sumak nasıl anlaşılır? Zehirli sumak veya Toxicodendron vernix, yenilebilir sumak bitkisinin ürettiği kırmızı renkli meyvelerin aksine beyaz renkli meyveler üretir.

Zehirli sumak ciltte iltihaplı, kaşıntılı kurdeşenlere neden olabilir. İnsanlar onu asla yutmamalıdır.

Eğitimsiz insanlar için sumak ve zehirli sumak arasında ayrım yapmak zor olabileceğinden, kendiniz sumak aramayın.

Özet: Sumak genellikle güvenlidir ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Zehirli sumakla karıştırmayın.


Sumak Nedir Nasıl Kullanılır?

Sumak, yiyeceklerde veya bitkisel ilaç olarak kullanabileceğiniz kendine özgü bir baharattır.

Mutfak Kullanımları

İnsanlar sumağı en çok baharat olarak kullanırlar.

Diğer birçok mutfak baharatı gibi, sumak da çeşitli yemeklerin lezzetini ve rengini artırabilir. Özellikle Orta Doğu ve Akdeniz mutfaklarında popülerdir.

Sumak, zengin bir kırmızı renge, narenciye benzeri bir kokuya ve limon suyuna benzer farklı bir ekşi tada sahiptir. İnsanlar bazen onu sumaklı limonata olarak bilinen tatlı ve ekşi bir içecek yapmak için kullanırlar.

Sumak kurutulduğunda ve öğütüldüğünde kaba, kumlu bir dokuya sahiptir. Öğütülmüş sumak, ızgara etler ve sebzeler, tahıllar, unlu mamuller ve tatlılar dahil olmak üzere birçok yemeğe asitlik, parlaklık ve renk katmak için harikadır.

İnsanlar onu baharat losyonlarının, sosların ve sosların lezzetini arttırmak için sıklıkla kullanırlar. Za'atar olarak bilinen klasik Akdeniz baharat karışımının önemli bir bileşenidir.

Bitkisel Takviyeler

Sumak ticari olarak bitkisel bir takviye olarak mevcuttur. İnsanlar tipik olarak onu kapsül şeklinde alırlar, ancak bunu bir çay veya tentür olarak da alabilirsiniz.

Veri eksikliği nedeniyle, sumağı tıbbi olarak kullanmak için açıkça belirlenmiş bir doz yoktur. Bununla birlikte, klinik araştırmalar, günde 3 grama kadar olan dozların güvenli olduğunu göstermiştir.

Herhangi bir besin veya bitki takviyesi satın alırken, NSF International veya U.S. Pharmacopoeia gibi üçüncü taraf kuruluşlar tarafından saflık ve etki açısından test edilmiş olanları tercih etmelisiniz.

Sizin için güvenli ve uygun olduklarından emin olmak için sağlıklı yaşam diyetinize sumak takviyeleri eklemeden önce daima sağlık uzmanınıza danışın.

Özet: En sevdiğiniz yemeklerin lezzetini artırmak için sumak kullanabilir veya ek olarak alabilirsiniz.

Uzun Lafın Kısası

Sumak, tüm dünyada yetişen bir bitkidir. Büyük kırmızı meyvelerle karakterizedir.

İnsanlar bu meyveleri bitkisel bir ilaç veya yemeklik baharat olarak kullanmak için kurutur ve toz haline getirir.

Sumak, çeşitli besinler ve antioksidan bileşikler bakımından zengindir. Araştırmalar, kan şekeri kontrolü ve egzersize bağlı kas ağrısının hafifletilmesi için faydalı olabileceğini düşündürmektedir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Marketin baharatlar kısmında sumak bulmanız olasıdır. Etlerin, tahılların ve sebzelerin asitliğini artırmak için mutfakta kullanabilirsiniz.

Tıbbi olarak kullanmayı planlıyorsanız, sizin için doğru seçim olduğundan emin olmak için doktorunuza danışın.

Kilo verme süreci uzun bir süreçtir ve hemen sonuç almak isteyebilirsiniz. Bu nedenle 10 kilo verdiren diyet listesi gibi kısıtlayıcı diyetler uygulamayı tercih etmeniz sonucu besin değeri kayıplarına ve sağlık sorunlarına neden olursunuz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirirken sağlıklı diyet ile profesyonel şekilde kilo vermeniz daha doğru olacaktır. Online diyetieyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın