Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir?
Su kefiri, bağışıklığın arttırılması ve hatta belirli kanser türlerine karşı koruma da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararlarına bağlı probiyotik bir içecektir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Su kefiri, hem gazlı aroması hem de etkileyici sağlık yararları için tercih edilen bir içecektir.

 

Güçlü bir probiyotik olmasının  yanı sıra, bu lezzetli içeceğin bağışıklığı arttırdığı, kanser hücresi büyümesini yavaşlattığı ve genel sağlığı iyileştirdiği gösterilmiştir.

 

Hepsinden iyisi, evde sadece birkaç basit malzeme kullanılarak yapılabilir.

 

Bu makalede, su kefirinin yararları ve kullanımları ve kendinizinkini nasıl yapacağınız gözden geçirilmektedir.

 

Su Kefiri Nedir?


Su kefir, su kefir taneleri kullanılarak üretilen fermente, karbonatlı bir içecektir.

 

Tibicos, Kaliforniya arısı, Japon su kristalleri ve diğer isimler olarak da bilinen su kefirinin 1800'lerin sonlarında ortaya çıktığı düşünülmektedir.

 

İnek, koyun veya keçi sütünden yapılan normal kefirin aksine , su kefiri, şeker suyunu bir çeşit tahıl benzeri bakteri ve maya kültürü olan su kefir taneleri ile birleştirerek yapılır.

 

Karışım daha sonra tipik olarak 24-48 saat boyunca fermente edilir ve faydalı bakteriler açısından zengin bir probiyotik içecek üretilir.

 

Su kefiri sadece lezzetli ve zevk almakla kalmaz, aynı zamanda sağlık yararları ile doludur ve çok yönlü, besleyici bir diyete mükemmel bir katkı olabilir.

 

Hazırlanması basittir ve damak tadınıza göre kolayca uyarlanabilir.

 

ÖZET: Su kefiri, şeker suyunu su kefir taneleri ile birleştirerek ve 24-48 saat mayalanmasına izin vererek üretilen bir içecektir.

Yararlı Bakterilerde Zengin


Su kefirinin en önemli faydalarından biri probiyotik içeriğidir.

 

Probiyotikler, bağırsaklarınızda bulunan, kanserin önlenmesinden bağışıklık fonksiyonuna ve ötesine kadar sağlığın hemen hemen her alanında ayrılmaz bir rol oynayan bir tür yararlı bakteridir (1).

 

Yoğurt modern diyet probiyotiklerin en tanınmış kaynak olabilir o bakteri ve maya çok çeşitli sağladığından, kefir aslında iyi bir kaynak olarak kabul edilir (2). 

 

Aslında, bazı araştırmalar kefir tanelerinin 56'ya kadar farklı bakteri ve maya suyu içerebileceğini göstermektedir (3 ).

 

Kefirde bulunan en yaygın yararlı bakteri familyalarından bazıları arasında Lactobacillus, Lactococcus, Streptococcus ve Leuconostoc olarak kısaca saymak mümkündür  (2).

 

ÖZET: Su kefiri probiyotik bakımından zengindir ve yararlı bakteri ve mayanın iyi bir karışımını içerir.

Kanser Hücreleriyle Savaşmaya Yardımcı Olabilir


Mevcut araştırmalar laboratuvar çalışmaları ile sınırlı olsa da, bazı araştırmalar su kefirinin belirli kanser türlerinin büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Bir çalışma, kefir ekstresinin meme kanseri hücrelerinin büyümesini engellemede etkili olduğunu bulmuştur (4 ).

 

Bu arada, diğer çalışmalar kefirin kolon ve kan kanserine karşı da yararlı olabileceğini gösteriyor (5, 6).

 

Probiyotikler açısından zengindir. Potansiyel olarak kanserin önlenmesine yardımcı olmak için bağışıklık fonksiyonunun artırılmasına yardımcı olabilir (7 ).

 

Bununla birlikte, su kefirinin insanlarda kanser hücrelerinin büyümesini ve gelişmesini nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır .

 

ÖZET: Laboratuvar  çalışmaları, kefir ekstraktının belirli kanser türlerinin büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Probiyotik içeriği ayrıca potansiyel olarak kanserin önlenmesine yardımcı olmak için bağışıklık fonksiyonunu artırabilir.

Bağışıklık Fonksiyonunu Artırabilir


Yüksek yararlı bakteri konsantrasyonu sayesinde günlük diyetinize su kefiri eklemek bağışıklık sisteminize içten bir destek verebilir.

 

Çalışmalar, bazı probiyotik türlerinin bağırsak enfeksiyonu riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceğini , kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının tekrarlanmasını önleyebileceğini ve hatta solunum yolu enfeksiyonlarını uzak tutabileceğini göstermektedir (8 , 9 , 10 ).

 

Hayvan çalışmalarında, kefirin astım gibi sorunların tetiklediği inflamatuar yanıtları baskılamaya yardımcı olduğu gösterilmiştir (11).

 

Ayrıca, 18 kişide yapılan altı haftalık küçük bir çalışma, günlük kefir tüketmenin iltihabı kontrol edebildiğini ve vücuttaki bağışıklık hücrelerinin seviyelerini optimize edebildiğini buldu (12).

 

ÖZET: Su kefiri, bağışıklık fonksiyonunu arttırmak için inflamasyonu azaltmaya ve bağışıklık hücrelerinin seviyelerini değiştirmeye yardımcı olabilir. Probiyotik içeriği nedeniyle, bazı enfeksiyon riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.


Daha Ucuz ve Vegan


Geleneksel olarak, kefir kalın, probiyotik açısından zengin bir içecek üretmek için kefir taneleri ile birleştirilmiş inek veya keçi sütü kullanılarak yapılır.

 

Bununla birlikte, su kefiri şeker suyu kullanılarak yapıldığından, sağlık endişeleri, diyet kısıtlamaları veya kişisel nedenlerden dolayı sütten kaçınmayı seçenler için iyi bir seçenektir.

 

Özellikle sütten arındırılmış veya vegan bir diyet uygulayanlar için , probiyotik tüketimini artırmak ve bağırsak sağlığını artırmak ve hayvansal ürünlerin tüketimini en aza indirmek için mükemmeldir.

 

ÖZET: Geleneksel kefirin aksine, su kefiri şekerli su kullanılarak yapılır ve sütten arındırılmış ve vegan dostu olur.

Bazı İnsanlarda Yan Etkilere Neden Olabilir


Çoğu insan için, su kefirinin en az olumsuz semptom riski ile güvenle tadını çıkarabilirsiniz.

 

Diğer probiyotik açısından zengin gıdalar gibi, en yaygın yan etkiler arasında şişkinlik, bulantı , kabızlık ve kramplar gibi sindirim sorunları bulunur (13 ).

 

Bu yan etkiler sürekli tüketim ile azalma eğilimindedir.

 

AIDS gibi bağışıklık sisteminizi zayıflatan herhangi bir durumunuz varsa, içme suyu kefirinden önce doktorunuza danışmak isteyebilirsiniz.

 

Çalışmalar genellikle probiyotiklerin bu kişiler için güvenli olduğunu gösterse de, bazı vaka raporları probiyotiklerin daha yüksek bir enfeksiyon riski ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir (14 ).

 

ÖZET: Su kefiri bazı insanlarda sindirim sorunlarına neden olabilir. Kanıtlar karışık olsa da, bağışıklık fonksiyonu zayıf olan kişilerde probiyotik kullanımı ile ilgili endişeler de gündeme gelmiştir.

Evde Yapımı Kolay


Su kefiri inanılmaz derecede lezzetlidir, bu içeceğin sağladığı birçok sağlık yararından yararlanmayı kolaylaştırır.

 

Tadı birçok faktöre bağlı olarak değişebilir, ancak genellikle biraz düz bir tat ile biraz tatlı olarak tanımlanır.

 

Kendiniz yapmak için 1/2 bardak (118 ml) sıcak suyu bir kavanozda 1/4 bardak (50 gram) şekerle birleştirin ve çözmek için karışımı birlikte karıştırın.

 

Daha sonra, kavanoza su kefir taneleri ile birlikte yaklaşık 3 bardak (710 ml) oda sıcaklığında su ekleyin.

 

Kavanozu örtün ve 20-30 ° C (68–85 ° F) sıcaklığa sahip ılık bir alana yerleştirin ve 24-48 saat fermente olmasını bekleyin.

 

Su kefir taneleri daha sonra karışımdan ayrılabilir ve yeni bir yığın şeker suyuna eklenirken, tamamlanmış ürün keyfini çıkarmaya hazırdır.

 

Su kefirini olduğu gibi içebilir veya serinletici ve lezzetli bir tedavi için vanilya özü, meyve suyu, dondurulmuş meyve veya nane yaprakları gibi farklı tatları deneyebilirsiniz .

 

ÖZET: Su kefirinin evde yapılması kolaydır ve çeşitli malzemelerle tatlandırılabilir.

Uzun Lafın Kısası


Su kefiri, bağışıklığın arttırılması ve hatta belirli kanser türlerine karşı koruma da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararlarına bağlı probiyotik bir içecektir.

 

Süt içermeyen ve vegan dostu olan bu lezzetli bir içecektir. Yararlı bakteri, maya, şekerli su ile evde kolaylıkla hazırlanabilir. 

 

Diyetinize daha fazla probiyotik eklemek ve genel sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız, su kefirini denemeyi düşünün.

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler