Stresi Azaltan Yiyecekler

Stresi Azaltan Yiyecekler

Stres seviyenizi ve kaygınızı kontrol altında tutmak söz konusu olduğunda, doktorunuz ilk durağınızdır. Ancak, size yardımcı olabilecek özelliklere sahip, besin açısından zengin yiyecekler yemek de yardımcı olabilir.

 

İlk önce derin bir nefes alın. Ardından, stresi durduralım ya da en azından onunla başa çıkmanın yollarını bulalım.

 

Yemeklerinizi strateji haline getirin. Yemek, nasıl hissettiğimizin ana temellerinden biridir - iyi veya kötü - veya en azından bize hissetmek için enerji verir. Bunu göz önünde bulundurarak, bağırsaklarınızı sıfırlamaya yardımcı olmak için stres yaratan yiyecekleri listeliyoruz.

 

Günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli kahvaltılara ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

 

Strese İyi Gelen Yiyecekler

 

Bazı yiyecekler sizi daha sinirli veya enerjik yapabilirken, diğerleri tam tersi etkiye sahip olabilir. Bilim adamlarının gıdalarda sakinlik, rahatlama ve düşük kaygı duygularına yardımcı olabileceğini keşfettiği besinler vardır.

 

Stresi Atmanıza ve Kaygıyı Azaltmanıza Yardımcı Olan Yiyecekler

 

1.Avokado

 

Bir araştırma incelemesine göre, kalp dostu yağa ek olarak, avokado, özellikle besin eksikliği varsa stresi azaltmaya yardımcı olabilecek B vitaminleri ile doludur.

 

2010 çalışması, B vitaminlerinin algılanan stresi azaltabileceğini ve genel sağlığı iyileştirebileceğini gösterdi. Diğer taraftan, 2012'de yapılan bir başka çalışma, B vitamini eksikliğinin anksiyete ve depresyon gibi ruh hali koşullarıyla bağlantılı olduğunu gösterdi.

 

2. Yoğurt

 

Düşük stresli gününüzün bir parçası olarak canlı aktif kültürlerle yoğurdu yiyin.

 

Bir araştırma incelemesi, probiyotikler açısından zengin yiyecekler yemenin zihinsel sağlık için inanılmaz faydaları olduğunu gösterdi. Bu, sağlıklı bağırsak bakterilerinizin, beyninizin ve ruh halinizin dengede olmasını sağlayan bağırsak-beyin ekseni sayesindedir.

 

Küçük bir 2014 aratırması günlük probiyotik yoğurt tüken kronik strese yatkın kişilerin semptomlarının azaldığını ve stresle daha iyi başa çıkabildiklerini buldu.

 

3. Yaban Mersini

 

 

Bu minik yiyecekler, antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengindir.

 

2014 yılında yapılan bir araştırma incelemesi, antioksidanların depresyon ve kaygıya yardımcı olurken beyin sağlığını iyileştirdiğini gösterdi.

 

Küçük bir araştırmaya göre, C vitamini ve antioksidanlar kaygı ile ilişkili semptomlarla savaşmak ve hatta onu önlemek için güçlü araçlardır.

 

4. Yumurta

 

Yumurtalar, mevcut en besleyici gıdalardan biridir, bu nedenle stres için bazı faydaları saklamalarına şaşmamalı. Kolin, bu besinlerden biridir ve 2009 yılında yapılan geniş çaplı bir araştırmaya göre kaygı düzeylerini olumlu yönde etkileyebilir.

 

5. Papatya Çayı

 

Papatya, uzun zamandır rahatlama amacıyla kullanılan bir bitkidir ve vazgeçilmez bir çay haline gelmesi şaşırtıcı değildir.

 

Araştırmalar, papatyanın yaygın anksiyete bozukluğundan ve depresyon veya uyku koşullarından muzdarip insanlara fayda sağlayabileceğini göstermiştir.

 

6. Yeşil Çay

 

 

Faydalı çaylar konusuna geldiğimiz için yeşili unutmuyoruz. Yeşil çay protein olmayan bir amino asit olan stres giderici L- theanine ile bilinir.

 

Çalışmalar, matcha ve L-theaninenin gevşemeyi artırdığını ve tükürük alfa-amilazı adı verilen bir stres belirtecinin aktivitesini azalttığını gösterdi. 

 

Ayrıca, sıcak bir latte yapmanın rahatlatıcı ritüeli de zarar veremez.

 

7. Ispanak Salatası

 

Bu yeşil yapraklı sebze, kaygıyı azaltmak için iyi olabilir. Magnezyum ve B vitaminleri bakımından yüksek olan ıspanak, stresle mücadelede iki rakip.

 

Bir araştırma incelemesi, kaygıya yatkın kişilerin, kesin olarak bilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, sağlıklı mineral seviyelerinden fayda görebileceğini gösterdi. Bir çalışma, magnezyumun B6 vitamini ile birleştirildiğinde özellikle güçlü olduğunu buldu.

 

İpucu: Öğle yemeğinde doyurucu bir ıspanak salatası yemek, bu B vitaminleri sayesinde size enerji artışı sağlayacaktır.

 

8. Pazı

 

Bir çalışma, düşük magnezyum seviyelerinin kaygı ve panik ataklarla ilişkili olduğunu gösterdi. Bu nedenle, bu yeşil yapraklı sebzeleri stoklamak, pek çok nedenden dolayı zarar veremez, buna soğuk algınlığı da dahildir.

 

9. Somon Balığı

 

Stres ve endişe ile uğraşıyorsanız, günlük diyetinize omega-3'leri eklemek bir zorunluluktur.

 

Çalışmalar, omega-3 yağ asitlerinin iltihabı ve kaygıyı azalttığını, artan kalp hızı gibi kaygı ile ilgili semptomları iyileştirdiğini gösteriyor.

 

Somonda bulunan yağ asitleri, serotonin ve dopamin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir, bu da genel olarak sakinleştirici ve rahatlatıcı bir duruma neden olur.

 

10. Brezilya Fıstığı

 

 

Özellikle Brezilya fıstığı, eksikliğinde kaygı depresyon ve yorgunlukla ilişkili olan büyük bir selenyum kaynağıdır.

 

Bağlantıyı anlamak için daha fazla araştırma gerekiyor, ancak öğle yemeği salatanıza veya yemek karışımınıza birkaç tane eklemek zarar veremez.

 

11. Tatlı Patatesler ve Karbonhidratlar

 

Tatlı patatesler ve diğer besleyici yoğun karbonhidrat kaynakları, stres de dahil olmak üzere vücudumuzdaki her türlü şeyi etkileyen bir hormon olan kortizol düzeylerini etkileyebilir.

 

Vücudumuz genel olarak kortizolü düzenler, ancak bir çalışma, karbonhidratların onları düşürmeye yardımcı olduğunu ve bununla birlikte stres seviyemizi düşürebileceğini gösterdi.

 

12. Bitter Çikolata

 

2012 araştırmasında araştırmacılar, beş farklı çikolata türünü analiz ettiler ve yüzde 85 kakao içeren çikolatanın en yüksek serotonin içeriğine sahip olduğunu buldular.

 

Bitter çikolatadaki magnezyum da stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Magnezyum, stres hormonu kortizolün salınımını baskılar ve beyin sağlığında önemli rol oynar.

 

2014 tarihli çalışma 2 hafta boyunca günde 43 gr bitter çikolata yemenin stres düzeyleri üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabileceğini gösterdi. Çikolatayı ölçülü yemek ve en az yüzde 70 kakao içeren çeşitleri tercih etmek en iyisidir.

 

Stresli Olduğunuzda Kaçınmanız Gereken Yiyecekler

 

Stres ve kaygı söz konusu olduğunda, bu yiyecekleri sınırlamak veya bunlardan kaçınmak en iyisidir:

 

Alkol. Bir çalışma, alkol kullanımının kötüleşen anksiyete bozuklukları ile bağlantılı olabileceğini gösterdi.

Kafein. Ölçülü olarak güvenli olsa da, bir araştırma incelemesi, normal dozlardan daha yüksek dozların kaygı, baş ağrısı veya mide bulantısına neden olabileceğini gösterdi.

İlave şeker. Bir araştırma incelemesi, yüksek şeker alımının anksiyete ve depresyon ile bağlantılı olduğunu gösterdi.

Aspartamlı diyet soda. Bir araştırma incelemesi, yapay tatlandırıcının kaygı, depresyon ve uykusuzluk ile bağlantılı olduğunu buldu.

Rafine karbonhidratlar. Bir araştırma incelemesi, yüksek oranda rafine karbonhidratlar arasındaki bağlantıların depresyon için bir risk faktörü olabileceğini buldu.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Stres seviyenizi ve kaygınızı kontrol altında tutmak söz konusu olduğunda, doktorunuz ilk durağınızdır. Ancak, size yardımcı olabilecek özelliklere sahip, besin açısından zengin yiyecekler yemek de yardımcı olabilir.

 

Yeşillikler, protein açısından zengin yumurtalar, kuru yemişler sağlıklı yağ dengesi ile geliştirip gelişiremeyeceğinize bakın.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın