Stres Fizyolojinizi Nasıl Etkiler Cildinize Zararları Nelerdir ve Nasıl Üstesinden Gelebilirsiniz?

Stres Fizyolojinizi Nasıl Etkiler Cildinize Zararları Nelerdir ve Nasıl Üstesinden Gelebilirsiniz?
Stres her insanda aynı şeyi göstermez. Ancak her insan sonuçta bir dereceye kadar stres yaşar. Stresinizin “o kadar kötü” olup olmadığını ölçmek için stres düzeylerini başkalarıyla karşılaştırmak yerine, ihtiyacınız olduğunda kendinize özen göstermeyi seçin.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz bizde bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kronik Stres Cildinizi Darmaduman Edebilir

 

Hepimiz bir noktada veya başka bir yerde, güzelliğin içinden başladığını duyduk. Ve iyi bir sebepten dolayı cildiniz vücudunuzun en büyük organıdır. Dışardan görünen problemler, içerde yapılan savaşların belirleyici bir işareti olabilir.

 

Şişelenmiş serumlar, tabaka maskeleri belirli bir estetik ve yatıştırıcı cazibe seviyesine sahipken, katı bir cilt bakım rutini, yüzeyin altında gerçekleşen dengesiz hormon savaşlarını sakinleşmek için yeterli olmayabilir.

 

Bilgi: Stres, cildinizin savaşını zorlaştırır. Kortizoldeki artan sıçrama, sinirlerinizin göndermeye karar verdiği mesajları karıştırabilir ve kovan patlamasından ince çizgilere kadar her şeye neden olabilir.

 

Bu süregelen stres ve cilt arasındaki ilişki eski zamanlara kadar izlenebilir. Daha derin bağlantıyı ortaya koyan resmi çalışmalar son yirmi yıl öncesine kadar uzanır.

 

Evet, diyetiniz veya cilt bakım ürünleriniz cildin kaygılanmasına neden olabilir. Ancak stresi potansiyel bir suçlu olarak kabul etmek de önemlidir. Özellikle, herhangi bir kızarıklık herhangi bir yerde ortaya çıktıysa veya her şeyi test ettikten uzun bir süre sonra devam ediyorsa.

 

Zihinsel, fiziksel ve hormonsal stresin cildinizi değiştirdiğinin kanıtlanmış sekiz yolunu belirledik. Ama daha da önemlisi, size bu konuda ne yapabileceğinizi de söyledik.

 

1. Güneş Stresi ve Bitkin Cilt Savunmaları

 

Dahili olarak bakmadan önce bile, cildinizi fiziksel olarak strese sokan ve savunmasını zayıflatan bir faktör vardır: ultraviyole (UV) radyasyon. Güneşe maruz kalma yoluyla ciltte kanserojen etkiye sebep olabilir.

 

Doğal güneş ışığı veya bronzlaşma yatakları gibi daha yapay araçlar şeklinde olsa da, ultraviyole ışınlarını absorbe etmek, hücrelerin onarılması amacıyla kan hücrelerine maruz kalan bölgeye koşmalarını sağlayabilir. Bu, güneş yanıklarına tezahür eder. Ancak burada bitmez. Ultraviyole radyasyona aşırı maruz kalma, koyulaşan lekelere, benlere ve hatta cilt kanserine yol açabilir.

 

UV ışınları ve güneş stresi ile mücadele etmenin en iyi yolu her sabah güneş kremi uygulamaktır. Sadece taşıması kolay değil, aynı zamanda kullanımı da kolay. Bu nedenle günlük uygulamayı unutmak daha az olasıdır.

 

Ayrıca, güneşten korunma sağlayan doğal yağlar da kullanabilirsiniz. Bir hücre incelemesine göre, zeytin, Hindistan cevizi, nane, lale ve limon otu en yüksek SPF değerine sahiptir.

 

Güneş kremlerinin yerini dolduramasalar da, beyaz bir döküm bırakmayan güneş koruyucu bulmakta zorlananlar için harika bir destek olabilir.

 

Yağların ve kremlerin üzerine, gelen güneş hasarlarıyla içeriden dışarıya da savaşabilirsiniz. Araştırmalar bazı besin maddelerini cildinizin doğal güneş korumasını artırma kabiliyetine bağladı.

 

Narenciye derisinden elde edilen ve kanser önleyici ilaçlarda kullanım için incelenen bir kimyasal olan limoneni tanıyabilirsiniz. Bu meyveleri yemek, özellikle narenciye kabuğu ayrıca güneş ışınlarından koruma sağlayabilir.

 

Antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengin meyveler (çilek ve nar gibi) güneş ışınlarına bağlı serbest radikallerin zarar vermesinden hücrelerinizi koruma yeteneğine sahip.

 

2. İltihaplanma ve Tahriş Olmuş Cilt

 

Kurdeşen, sedef hastalığı, egzama, dermatit, rosacea… Bunlar genellikle iltihaplanmanın bir sonucudur. Ancak araştırmalar beyniniz aşırı yüklenme cildinizin koruma yeteneklerinden taviz verebildiğini gösteriyor.

 

Başka bir deyişle, stres cildinizin düzenlenmesi ve dengeli kalmasını zorlaştırır. Uykusuz bir hafta boyunca veya yoğun bir tartışmadan sonra ekstra bir ara vermeniz şaşırtıcı değil.

 

İltihap da akneye neden olabilir. Ancak unutmayın, rosacea gibi bazı cilt hastalıkları da akneye benzeyebilir. Tahrişin stres, alerji veya kötü bir ürünün sonucu olup olmadığı da dahil olmak üzere, koşulları tedavi etmeden önce farkı not etmek önemlidir.

 

Stres iltihabıyla mücadele, nedeni ortadan kaldırmakla başlar. Stresinizin arkasındaki kesin sebebi bulmak zor veya imkansız olabilir. Ancak yangınları yiyecek, egzersiz veya terapi ile terbiye etmenin yolları vardır.

 

Stresin Ortadan Kaldırılması

 

  • Pratik uzun vadeli stres yönetimi, meditasyon veya yoga gibi.
  • İşlenmiş veya yapay gıdalardan ve tatlandırıcılardan kaçının.
  • Yapay tatlandırıcılar için meyveler, margarin yerine zeytinyağı ve kırmızı et yerine balıkları seçin.
  • Vücudunuzun savunmasını artırmak için ev yapımı stres toniği içiniz.

 

3. Artan Yağ Üretimi ve Akne

 

Final haftası ya da kalbinizin kırılmasının yaklaşan korkusu olsun, hepimiz inatçı bir sivilcenin (veya iki) ellerinde acı çektik.

 

Bilimin sivilce ile stresin bağlantılı olduğunu bulması sürpriz olmadı. Özellikle de kadınlar için yüksek derecede ilişkili olması, stresin cildimizin sinir sinyallerini karıştırıp dengesiz hormonlara ve yağ üretimini artıran kimyasallara neden olabileceğini keşfetti.

 

Stresi denklemden tamamen çıkarmak neredeyse imkansız olsa da, bununla mücadele etmenin yolları vardır. Vücudunuzun uyum kabiliyetini arttırmak için 5 ve 10 dakikalık stres atma hilelerini el altında tutun ve egzersiz gibi daha uzun stres-yönetimi tekniklerini deneyin.

 

Neyse ki, çoğu sivilce de bölgesel tedavilere tepki veriyor.

 

En sevilen akne karşıtı ürünlerimizdeki gizli bileşen salisilik asit olarak bilinen bir beta-hidroksi asittir. Yağda çözünen bu kimyasal madde, tıkanma ve temizlik için son derece iyi şekilde gözeneklere nüfuz eder. Ancak bu, kendi eksilerinden muaf olduğu anlamına gelmez. Çok fazla veya çok güçlü salisilik asit kuruyabilir ve hatta işlem sırasında cildi tahriş edebilir.

 

Dikkatli bir şekilde uygulanması akılda tutulması sayesinde, gece sivilce uygulamaları çevredeki bölgelerde cilde zarar vermeden sorunlu bölgeleri hedefleyen bir nimettir.

 

4. Kepekli Saç, Saç Dökülmesi ve Soyulan Tırnaklar

 

Stres yaşamanın tek yolu yok. Hiç bilinçsizce saçınızı çektiniz mi, tırnaklarınızı ısırdınız mı, veya her ikisini de mi yaptınız? Vücudunuzun savaş ya da uçuş tepkisini tetikleyen stres hormonu kortizol olabilir.

 

Gerçi stresi suçlamadan önce, diğer potansiyelleri dışlamak için bir dermatolog ve doktorla görüşmek isteyebilirsiniz. Örneğin, pullu veya mumlu cilt durumunda, egzama olabilir. Veya saç dökülmesi, soyulması durumunda, öğün atlamaktan beslenme yetersizliği olabilir.

 

Cildinize ve saç derinize daha fazla zarar gelmesini önlemek için, aşırı sıcak duşlardan kaçının. Düzenli olarak egzersiz yapmayı, dengeli bir meyve ve sebze diyeti yiyerek gününüzü daha da tutarlı hale getirin.

 

 

5. Daha İnce, Daha Hassas Cilt

 

Anormal derecede yüksek kortizol seviyelerinde, cilt incelebilir. Kortizol, cildin neredeyse kağıt inceliğinde görünmesine neden olabilecek dermal proteinlerin parçalanmasına, bunun yanı sıra kolayca yaralanmaya ve yırtılmaya neden olur.

 

Bununla birlikte, bu belirti en belirgin şekilde Cushing sendromu ile ilişkilidir. Hiperkortizolizm olarak da bilinen bu hormonal hastalık, glikoz intoleransı, kas zayıflığı ve zayıf bağışıklık sistemi gibi ek semptomlar içerir (artan enfeksiyonlarla karşılaşabilirsiniz).

 

Cushing sendromu olabileceğini düşünüyorsanız, sağlık uzmanınızla randevu alın. Çoğu durumda, kortizol seviyelerinin yönetimi için ilaç verilebilir.

 

 

6. Gecikmiş Doğal Yara İyileşmesi

 

Şiddetli stres karşısında, epiderminiz hızlı bir şekilde zayıflayabilir, enfeksiyonlar ve çevresel patojenler için riskinizi arttırır. Bu aynı zamanda cildinizin yaraları, yaralarını ve sivilcelerini iyileştirme yeteneğini de yavaşlatır.

 

Cilt bariyerinizi onarmak için gliserin ve hyaluronik asit içeren ürünler kullanabilirsiniz. 

 

Güneşe maruz kalmayla mücadelede kullandığınız aynı çareler de burada geçerli! Benzer etki ve güçlendirilmiş iç iyileşme için antioksidan bakımından zengin yiyecekler tüketin.

 

Cildin dahili olarak nemli kalmasına (su tüketimi yoluyla) ek olarak, çinko, sal (Shorea robusta) ve keten tohumu yağı bazlı ürünler kullanmaya odaklanın. Bu bileşenler cildinizi nemlendirir ve yara iyileşmesi için hayati önem taşırlar.

 

7. Yorgun Gözler ve Göz Çukuru

 

Gözlerinizdeki yadsınamaz koyu halkalarla ilgili bir yorum almayı başarabilmişseniz, uyku yoksunluğunun kendisini ne kadar fiziksel olarak ortaya çıkardığını bilirsiniz. Evet, bu da stres göstergesidir.

 

Aktive edilmiş savaş veya uçuş modunda, vücudumuz gece geç saatlerde, değerli, çok ihtiyaç duyulan saatler dahil olmak üzere adrenalinin sürekli bir döngüde çalışmasını sağlar.

 

Zaten uyku için meditasyon ve yoga yapmaya çalışıyorsanız yatma vakti rutininizi temel yağ difüzörleri, beyaz gürültü makineleri veya söylenenden daha kolay olan uygulamalarla hızlandırın. Uyumada iki saat önce evinizdeki ekranları kapatmak işinize yarayabilir.

 

Uykusuzluk ve uyku apnesi gibi uyku bozuklukları için, CBD yağı ve melatonin hapları daha güvenilir ilaçlar olarak işlev görebilir.

 

8. İnce Çizgiler ve Kırışıklıklar

 

Bazı insanlar kalplerini kollarına, bazıları da yüzlerinin her yerine takar. Bir kaşın derinliklerinden yüz kaslarını zorlayan kaş çatmalarına kadar, psikolojik stres kaçınılmaz olarak tüm dünyanın görmesi için duygularımızla ilgili kalıcı izler bırakmanın bir yolunu bulur. Gülümseme çizgileri, göz kırışıklıkları, orta kaşta bir “11”… tekrarlanan yüz hareketlerinden sonra ortaya çıkarlar.

 

Peki bu konuda ne yapmalı? Yüz yogasını deneyebilirsiniz. Muhtemelen botoksdan daha güvenli. Ancak bu iş için günlük ayıracağınız vakit alacağınız sonuca değmeyebilir.

 

Her gün bilinçaltı olarak kullandığımız yüz kaslarını hedef alarak, alınlarımız, kaşlarımız ve çene gibi yüksek tansiyonlu bölgelerdeki sivri masaj teknikleriyle, bu egzersizler gelişen kırışıklıkları önleyebilir ve cildi esnek bırakabilir.

 

Ek yardım için, soğutulmuş bir yeşim silindirle yüz baskısı uygulamak lenfatik sistemi harekete geçirir. Bu da şişkinliği ve ciltte stres hasarının görünümünü azaltabilir.

 

Stres Döngüsünü Durdurun

 

Stres her insanda aynı şeyi göstermez. Ancak her insan sonuçta bir dereceye kadar stres yaşar. Stresinizin “o kadar kötü” olup olmadığını ölçmek için stres düzeylerini başkalarıyla karşılaştırmak yerine, ihtiyacınız olduğunda kendinize özen göstermeyi seçin.

 

Çok fazla yolu kontrol edemesek de, stres hepimizin beklenmedik olduğu zamanlarda başımıza gelir. Buna tepki vermeyi seçtiğimiz yolu kontrol edebiliriz. Stresin cildinizi nasıl etkileyebileceğini bilmek, izin verirseniz kolay olabilir. Bu sivilce patlamalarını veya ince çizgileri (yani tamamen korkunç olmamalarına rağmen) ile mücadele etmek anlamına gelirse, bunu yapın.

 

Kendimize ve cildimize önem vermeyi hatırlamak, yavaş ama emin adımlarla kontrol edebileceğimiz küçük yollardan biridir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler