Spor Ne Zaman Yapılır? Spor İçin En Uygun Zaman Nedir?

Spor Ne Zaman Yapılır? Spor İçin En Uygun Zaman Nedir?
Zayıflamak için spor ne zaman yapılmalı? Yağ yakmak için spor ne zaman yapılmalı? Diyet yaparken spor ne zaman yapılmalı? Spor ne zaman etki eder? Spor ne zaman yapılırsa daha fazla yarar sağlar diye çokça sorular alıyoruz, tüm sorulara bilimsel araştırmalar ışığında cevaplar vermeye çalıştık.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Spor ne zaman yapılmalı? Spor ne zaman yapılır? Her insanın hayat düzeni farklı olduğundan "Gündüz mü gece mi spora vakit ayırmalıyım?" sorusu aklınızdan geçiyor olabilir. "Spor saati şudur!" diyemesek bile sabah egzersizlerinin daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Aksam spor yapmak kalp atış hızınızı artıracağından uyku problemlerine, uykusuzluğa neden olabilir. Spor sabah yapıldığında ise erkenden metabolizma hızını artırdığı için gün boyu yağ yakmaya devam edersiniz.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Yoğun iş temposu ve hayatın koşuşturması içinde, egzersiz yapmak için zaman bulmak zor olabiliyor.

 

Bir kariyer peşinde koşarken sosyal bir hayat veya vizyona giren son filmi izlemek için zaman ayırırız. Ancak, sağlığımız ve iyiliğimiz için hayati önem taşıdığını bilmemize rağmen, düzenli egzersiz için zaman ayırmak hep daha zordur.

 

Bununla birlikte, spor için zaman ayıran birçok kişinin de aklında şu soru vardır? Acaba spor veya egzersizi ne zaman yaparsam hedeflerime daha kolay ulaşabilirim? 

 

Sabah spor yapmak daha iyidir diye bilinir peki, bu ne kadar doğru? Gelin hep beraber bilimsel çalışmaların ışığında ne zaman spor yapmanın daha iyi olduğunu öğrenelim.

 

Öyleyse öğrenelim: Egzersiz yapmak için günün en iyi zamanı nedir?

 

Spor yapıyorum, kilo vermek istiyorum diyorsanız zayıflamak için günlük ihtiyacınız olan kalori hesabına göre online diyetisyenler tarafından hazırlanmış olan online diyet listelerine buradan ulaşabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Sabah Spor Yapmak Daha İyidir Görüşü

 


Birçok profesyonel sporcu sabah spor yapıyor veya sabah spor yapmayı öneriyor.

 

Güzel tarafı henüz gün başlamamışken spor yapmış ve yapılacaklar listenize ilk tiki çok erken atmış olacaksınız.

 

 Bu, gününüze endorfinlerle başlayacağınız anlamına gelir ve sabah 9'dan önce bazı kişilerin tüm gün başaramayacağı bir şeyi başardığınızı bilmek motive edici bir duygudur. 

 

Ayrıca, öğleden sonra veya akşamları spor yapmak için endişelenmenize gerek yoktur. Bu, akşam yemeği yemek için zaman ayırmak, arkadaşlarla sosyalleşmek ve sadece rahatlamak için epey zamanınız olduğu anlamına gelebilir.

 

Kilo verme yollarını deniyorum hatta hızlı kilo verdiren sporları yapıyorum ancak sonuç alamıyorum diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı uygun online diyet ücretlerine sahip diyet lisesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)

 

Sabah Spor Yapmanın Faydaları (Bilime Göre!)

 

Çalışmalar, sabah saatlerinde spor yapma fikrini desteklemektedir. Spor ve Egzersiz üzerine yayınlanan bir çalışma, sabah ilk iş olarak spor yapan kadınların yemeğe nasıl tepki verdiğini değerlendirdi. Hem ideal kilolarında olan  hem de obez sınıfında bulunan kadınların katıldığı çalışmada söyle sonuçlar alındı. Sabah 45 dakika hızlı bir şekilde yürüdüklerinde, egzersiz yapmadıkları zamana kıyasla lezzetli görünümlü yiyecek fotoğraflarıyla daha az rahatsız oluyorlardı.

 

Sabah spor yapan katılımcılar sabah egzersiz yaptıkları günlerde, sabahları egzersiz yapmadıkları günlere göre gün boyunca fiziksel aktivitelerini daha fazla artırdılar. Sabahları spor salonuna gitmenin ek faydaları arasında metabolizmanın artması sayılabilir. 

 

Bu, gün boyunca kalori yakmaya devam edeceğiniz anlamına gelir.

 

Sabahları spor yapmak için başka nedenler? Çalışmalar, akşamları spor yapmanın uykunuzu tehlikeye atabileceğini gösteriyor. Egzersiz, kalp atış hızınızı ve vücut ısınızı artırır. Bu, gece geç saatlerde yapılan ter seanslarının uyku kalitesini engelleyebileceği anlamına gelir. Çalışmalar, öğleden sonra veya akşam saatleriyle karşılaştırıldığında sabah saat 7.00’de spor yapmanın, bireylerin gece daha kaliteli uyumalarına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Eğer akşam spor yaptığınızda uyku kalitenizin etkilendiğini görüyorsanız, spor saatinizi mutlaka değiştirmelisiniz. Sağlığınız için kaliteli ve yeterli bir uyku çok önemlidir.

 

Sabahları ilk iş olarak egzersiz yapmak için ortaya konulan başka bir argüman ise, boş bir mideyle egzersiz yapmanın daha fazla yağ yakabileceğidir. Sporcular boş bir mideyle spor salonuna geldiğinde yüzde 20 daha fazla vücut yağı yakabilir. Bu sabah kahvaltıdan önce elde edeceğiniz başarı, düzenli ve hedefin üzerine çıkılmayan bir kalori takibinden daha kolay ulaşılabilir bir sonuçtur.

 

Hangi saatte spor yapmak zayıflatır?” ve “Yağ yakmak için hangi saatte spor yapmalıyım?” sorularını merak edenler için bu yüzde 20, cevap olabilir.

 

Zayıflamak için türlü zayıflama kürleri ve zayıflama çayları denediyseniz ve sonuç değişmiyorsa yine de kilo vermek istiyorum çabalamaya devam edeceğim diyorsanız eğer online diyetisyenlerin sizin için hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!)


Öğleden Sonra veya Gece Spor Yapmak Daha İyidir Görüşü

 


Sabahları spor yapmak kesinlikle ideal bir zaman gibi gözükse de, öğleden sonraları veya geç saatlerin egzersiz için uygunluğu konusunda kanıtlanmış avantajlar vardır. Bir akşam antrenmanını planlamak, sabahları fazladan bir miktar daha uyku almak anlamına gelebilir. Ancak başka faydaları da var!

 

Öğleden Sonra veya Gece Spor Yapmanın Faydaları (Bilime Göre!)

 

Yapılan bir çalışma, vücudunuzun öğleden sonra zirve yapma yeteneğini buldu. Vücut ısınız gün boyunca artar, kas fonksiyonunuzu ve gücünüzü optimize eder, enzim aktivitesini ve performans için dayanıklılığı artırır.

 

Saat 14:00 ile 18:00 arasında vücut ısınız en yüksek seviyededir. Bu, vücudunuzun en hazır olduğu süre boyunca egzersiz yapabileceğiniz anlamına gelebilir, bu da egzersiz yapmak için günün en etkili zamanıdır.

 

Ek olarak, oksijen alımı kinetiği akşamları daha hızlıdır, bu da kaynaklarınızı sabahtan daha yavaş ve etkili bir şekilde kullandığınız anlamına gelir. Sabahları egzersiz yapmak, rutininize ek bir ısınmanın eklenmesini gerektirebilir ve bu da antrenmanınızın odağından uzaklaştırabilir.

 

Öğleden sonra ve akşam yapılan sporun, reaksiyon süresi çok daha kısadır, bu da koşu bandında yüksek yoğunluklu ara egzersizler (HİT) veya hız gibi egzersizler için önemlidir. Öğleden sonra geç saatlerde, kalp atış hızınızın ve kan basıncınızın en düşük olduğu zamandır ve bu da performansı artırırken yaralanma şansınızı azaltır.

 

Bazı çalışmalar, geceleri egzersiz yapmanın uykunuzu nasıl bozabileceği konusunda insanları uyarsa da, başka bir çalışma ise akşamları ağırlık kaldıranların daha kaliteli bir uyku geçirdiğini ve sabahları aynı egzersizi yapanlardan daha uzun süre uyuduklarını göstermiştir.

 

Özet: Saat kaçta spor yapmak en iyidir? Bilim ve çalışmalar çelişkili görünmekle birlikte, bir şey açıktır: Günün hangi saati spor yaparsanız yapın, egzersiz önemlidir. Asıl mesele, sizin için en uygun zaman hangisi ise o zaman spor yapmaktır. Sizin için önemli olan, spor için bir zaman bulmanızdır. Spor rutininizi her gün aynı saatte tutmak, spor yapmayı bir alışkanlık haline getirmenize yardımcı olabilir. Gerçekten önemli olan da bu değil mi?

Spor yemekten önce mi yemekten sonra mı yapılır sorusuna açıklık getirmek gerekirse de şunu unutmayın yemek ile spor yapma zamanı arası en az 2 saat olmalıdır. Akşam spor yapacaksanız yemekten önce veya yemeği yedikten sonra en az 2 saat geçtikten sonra spora başlayın.

 

Günün hangi saatinde spor yaparsanız yapın, zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, sporunuzu sağlıklı bir beslenme düzeni ile birleştirmeniz gerekmektedir. Zayıflamak için türlü diyetler, egzersizler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız profesyonel destek almanın zamanı gelmiş olabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Levent Metin 04 Kasım 2020

Aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler.

Misafir 21 Mayıs 2019

Bukadar detaylı ve faydalı bilgiler paylaşıp halkımızı bilinçlendirdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum,elinize emeğinize sağlık.Allah yolunuzu açık etsin.
Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler