Soya Nedir? Soya Kanser Yapar Mı?

Soya Nedir? Soya Kanser Yapar Mı?
Soyanın faydaları ve soyanın zararları üzerine araştırmalar devam etmektedir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Tofu seviyorsanız veya soya sütünü süt ürünlerine tercih ediyorsanız, soyanın sağlığa etkileri hakkındaki endişeler ilginizi çekmiş olabilir.

 

Ancak, özellikle menopoz ve meme kanseri söz konusu olduğunda soyanın kadın bedeninde oynadığı rol hakkında yanıtlardan daha fazla soru var gibi görünüyor. Ayrıca birçok yanlış anlaşılma var.

 

Soya nedir? Soya, soya fasulyesinin işlenmiş bir ürünüdür. Tofu en yaygın kaynaklardan biridir. Soya sütü ve soya peyniri gibi mandıra ikamelerinde, soya burgerlerinde, diğer et ikameleri gibi vejetaryenler için özel olarak yapılmış yiyeceklerde giderek daha fazla karşılaşacaksınız.

 

Soya, fitoöstrojenler veya bitki bazlı östrojenler içerir. Bunlar temel olarak iki izoflavon, genistein ve daidzein, vücutta kadın seks hormonu olan östrojen gibi davranıyor.

 

Östrojen, meme kanserinden cinselliğe kadar her şeyde rol oynadığı için soya tartışmalarının çoğunun kaynaklandığı yer burasıdır.

 

"Kilo vermem durdu, artık ideal kiloma ulaşmak istiyorum." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Kanserle Kanıtlanmış Bir Bağlantısı Yok

 

Soya kanserojen mi? Soya kanser yapar mı? Soya tüketimini artan meme ve diğer kanser türlerine bağlayan çalışmaların çoğu laboratuar hayvanlarında yapılmıştır. Ancak Kanser Derneği'ne göre insanlar soyayı kemirgenlerden farklı şekilde metabolize ettiği için bu bulgular insanlar için geçerli olmayabilir.

 

Dahası, soyanın insanlar üzerindeki etkilerine bakan araştırmalar zarar verme potansiyelini göstermedi.

 

Soya sütü kanser yapar mı? Soya sosu kanserojen mi? Kanser Derneği, soya ve kanser arasındaki bağlantı üzerine yapılan araştırmalar hala gelişmekte olduğundan çok daha fazla analize ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Haliyle soya, herhangi bir kanser riski oluşturuyor gibi görünmüyor. Yani soya sosu kanser, soya soya fasulyesi kanser şüpheleri gerekli değildir.

 

Aslında bazı araştırmalar soyanın kanser riskini azalttığını gösteriyor.

 

Japonya'da yapılan erken bir çalışma, günlük soya ürünleri tüketen erkeklerdeki hormon dalgalanmalarının prostat kanserine karşı koruyabileceğini öne sürüyor. 2013 yılında yapılan bir araştırma, probiyotiklerle birlikte soya tüketmenin sıçanlarda meme kanseri riskini azaltabileceğini buldu.

 

Prostat kanseri hakkında bilgi için tıklayın (prostat).

 

Özet: Soyanın kanser riskini kesin olarak artırdığına veya azalttığına dair önemli kanıtlar yoktur.


Soya Zararlı Mı? Soya Zararları

 

Her besin gibi soya faydaları ve zararları olan bir besindir. Pek çok çalışma, soyanın tiroid sağlığı üzerindeki etkisini araştırmıştır. Şu anda soyanın tiroid hastalığına neden olduğu düşünülmemektedir.

 

Bununla birlikte, hipotiroidizm için tiroid ilaçları kullananlar için soya alımını yönetmek yardımcı olabilir. Soya, ilacın işlevine müdahale edebilir. İlacınızı aldıktan en az 4 saat sonra soyadan kaçınmanız önerilir.

 

Soya alerjisi hakkında bilgi için tıklayın (soya alerjisi).


"Kilo vermem durdu, zayıflamak için kilo verdiren yiyecekleri tüketiyorum ancak istediğim sonucu alamıyorum." diyorsanız eğer lezzetli yiyecekleri tüketirken zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!).

 

Soya Faydalı Mı? Soyanın Faydaları

 

Menopoz, kadınlar östrojen seviyelerinde bir azalma yaşadığında ortaya çıkar. Soya menopoz belirtilerine yardımcı olur mu? Öğrenmek için tıklayın (soya).

 

Soya faydaları nelerdir? Soya izoflavonları vücuttaki östrojene benzer şekilde davrandıklarından, bazen menopoz semptomlarını hafifletmekle anılırlar. Bununla birlikte, Kalp Derneği, bu etkinin pek olası olmadığını belirtiyor.

 

Soyanın faydaları, erken kanıtlar, soyanın kalp hastalığı riskini bile azaltabileceğini gösterdi. Bu iddialar biraz abartılı olsa da, araştırmalar soya yerine hayvan proteini kullanan bir diyetin LDL'yi veya "kötü" kolesterolü azaltabileceğini gösteriyor.

 

Son olarak, 2017'de yapılan bir araştırma, soyanın osteoporozla ilişkili kemik kaybını önlemeye ve hatta azaltmaya yardımcı olabileceğini ve kırık riskini azaltabileceğini ortaya koydu.

 

Araştırmacılar, bulgularının menopoz sonrası kadınların ve düşük kemik yoğunluğuna sahip diğer insanların soya tüketmekten fayda sağlayabileceğini gösterdiğine karar verdi.


Uzun Lafın Kısası

 

Soyanın faydaları ve soyanın zararları üzerine araştırmalar devam etmektedir. Devam ettikçe, bu bitki bazlı gıda hakkında bildiklerimiz gelişecek.

 

Şimdilik, soyanın faydaları eksilerini aşıyor gibi görünüyor.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler