Soya Fıstığı Nedir? Soya Fıstığı Faydaları Nelerdir?

Soya Fıstığı Nedir? Soya Fıstığı Faydaları Nelerdir?
Soya fıstığı, kurutulmuş soya fasulyesinden yapılan gevrek, lezzetli bir atıştırmalıktır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Soya fıstığı nedir? Soya fasulyesinden yapılmış bir atıştırmalıktır. Soya fıstığı faydaları kalp sağlığını artırır, menopoz semptomlarını hafifletir, kemik sağlığını geliştirir. Soya fıstığı kilo aldırırmı? Soya fıstığı yüksek protein içerdiği için metabolizmayı hızlandırır, tokluğu artırır. Bu nedenle kilo kaybına yardımcı olur. Soya fıstığı smoothielere, salatalara, makarnalara eklenebilen çok önlü bir lezzettir.

 

Soya Fıstığı Nedir?

 

Soya fıstığı, suya batırılmış, süzülmüş ve pişmiş veya kavrulmuş olgun soya fasulyesinden yapılan gevrek bir atıştırmalıktır.

 

Diğer soya ürünlerine benzer tadı vardır, ancak daha lezzetli bir dokuya sahiptirler ve hatta fındık ezmesine bile öğütülebilirler.

 

Soya fıstığı lif, bitki proteini, izoflavonlar ve diğer bazı besinler açısından zengin olduğundan, diğer faydaların yanı sıra kilo kaybını teşvik edebilir, kalp ve kemik sağlığını artırabilir.

 

Soya Fıstığı Faydaları 

 

1. Kalp Sağlığını Artırabilir

 

Soya fıstığı yemek, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalp hastalığı için diğer risk faktörlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 

Soya ayrıca östrojeni taklit eden ve vücudunuzda antioksidan görevi gören izoflavonları içerir ( 3 ).

 

35 çalışmanın gözden geçirilmesi, soya ürünleri yemenin özellikle yüksek kolesterolü olanlarda HDL (iyi) kolesterol seviyelerini arttırırken LDL (kötü) kolesterol seviyelerini önemli ölçüde azalttığını bulmuştur (4 ).

 

Diğer çalışmalar, soya fıstığının kolesterol seviyelerini diğer soya türlerinden daha fazla etkilediğini göstermektedir (5 ).

 

Dahası, 60 kadında yapılan 8 haftalık bir çalışma, günde 25 gram soya fıstığından protein almanın, yüksek tansiyonu olmayanlarda, sistolik ve diyastolik kan basıncını sırasıyla % 9.9 ve % 6.8 düşürdüğünü belirtti (6 ).

 

Özet: Soya fıstığı, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini iyileştirerek kalp sağlığını artırabilir.

 

2. Soya Fıstığı Kilo Aldırır Mı? Aksine Soya Fıstığı Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

 

Soya fıstığı, yüksek protein içeriği nedeniyle kilo kaybına yardımcı olabilir.

 

Daha fazla protein yemek metabolizmayı ve doygunluğu artırabilir, böylece kilo kaybına yardımcı olur (7 ).

 

Soya proteini, yağ metabolizması ve kilo kaybı amacıyla ek faydalar sağlamak için lif ve izoflavonlarla çalışabilir (8 , 9 ).

 

Obezite olan 30 yetişkinde yapılan 8 haftalık bir çalışmada, soya proteini ile düşük kalorili bir diyet uygulayanlar, vücut yağında çoğunlukla hayvansal protein içeren düşük kalorili bir diyet yiyenlerden önemli ölçüde daha fazla azalma yaşadı (10 ).

 

Obezite veya aşırı kilolu 39 yetişkin üzerinde yapılan 12 haftalık bir çalışma, her gün kahvaltıda soya lifi ile bisküvi yemenin, soya lifi içermeyen bisküvi yeme ile karşılaştırıldığında vücut ağırlığını önemli ölçüde azalttığını gösterdi (9 ).

 

Yine de, soyanın kilo üzerindeki etkileri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Soya fıstığının yüksek protein, lif ve izoflavon içeriği kilo kaybına yardımcı olabilir.

 

3. Kemik Sağlığını Geliştirebilir

 

Soya fıstığındaki izoflavonlar kemik gücünü artırabilir ve kırılgan kemiklerle karakterize bir hastalık olan osteoporozun önlenmesi ve kırık riskinin azalmasına yardımcı olabilir.

 

Özellikle, genistein ve diğer izoflavonların postmenopozal kadınlarda kemik mineral yoğunluğunu arttırdığı gösterilmiştir. Bunun nedeni, vücudunuzdaki kemik oluşumunu kontrol eden belirteçlere fayda sağlamalarıdır (11 , 12).

 

Menopoz dönemindeki kadınlarda yapılan 10 çalışmanın gözden geçirilmesi, en az 6 ay boyunca günde 90 mg soya izoflavonu takviyesinin, bir plaseboya kıyasla kemik mineral yoğunluğunu önemli ölçüde artırdığını belirledi (13 ).

 

Bazı çalışmalar izoflavon alımını geliştirilmiş kemik gücü ile ilişkilendirmezken, çoğu çalışmanın soya gıdalarından ziyade izoflavon takviyeleri kullandığını unutmayın. Bazı araştırmalar, soya gıdalarının takviyeden daha fazla izoflavon seviyesini arttırdığını göstermektedir (14 , 15 ).

 

Özet: Soya fıstığı, kemik mineral yoğunluğunu artırabilecek zengin bir izoflavon kaynağıdır.

 

4. Menopoz Semptomlarını Hafifletmeye Yardımcı Olabilir

 

Menopoz sırasında östrojen seviyeleri azalır, sıcak basması, ruh hali değişimleri ve diğer semptomlara yol açar. Soya, semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir (16 ).

 

60 yaşlı kadında 8 haftalık bir çalışma, günde 1/2 bardak (86 gram) soya fıstığı yiyenlerin, soya fıstığı olmadan benzer bir diyet yiyenlere kıyasla, sıcak basmalarında % 40 azalma yaşadığını buldu (17 ).

 

Ek olarak, menopoz dönemindeki kadınlarda yapılan 17 çalışmanın gözden geçirilmesi, 6 hafta ila 12 ay boyunca soya izoflavonları yemenin, bir plaseboya kıyasla sıcak basma şiddetini % 20'nin üzerinde azalttığını ortaya koydu (18 ).

 

Bununla birlikte, diğer çalışmalar karışık sonuçlar sunmaktadır. 10 çalışmanın gözden geçirilmesi, soyanın menopoz semptomlarını iyileştirdiğine dair çok az kanıt kaydetti (19 , 20 ).

 

Araştırmalar ayrıca soyanin östrojen seviyeleri ve menopoz semptomları üzerindeki etkilerinin, kadınların izoflavonları bireysel olarak nasıl işlediğine bağlı olduğunu göstermektedir (21 ).

 

Özet: Soya fındıklarındaki izoflavonlar östrojeni taklit eder, sıcak basmaları ve menopozun diğer semptomlarını hafifletebilir, ancak araştırma tutarsızdır.

 

5. Bazı Kanser Türlerine Karşı Koruma Sağlayabilir

 

Güncel gözlemsel araştırmalar, soya gıdalarının meme ve prostat kanseri riskinizi azaltabileceğini düşündürmektedir (22 , 23 ).

 

Yine de soyanın kanser riski üzerindeki etkileri oldukça tartışmalıdır. Hayvan çalışmaları, özellikle meme kanseri için soya izoflavonları ve tümör büyümesi ile ilgili karışık sonuçlar vermektedir (24).

 

İzoflavonların östrojen benzeri etkileri soyanın meme kanseri riskinizi artırabileceğini düşündürse de, insan çalışmaları bunu desteklemez (25 ).

 

35 çalışmanın gözden geçirilmesi, soya alımını Asya ülkelerinden kadınlarda meme kanseri riskini azaltmaya bağladı, ancak Batı ülkelerinden kadınlarda soya ve meme kanseri arasında bir ilişki bulamadı (25 ).

 

Dahası, çalışmalar soya alımını yaklaşık % 30 daha düşük prostat kanseri riski ile ilişkilendirir (26 , 27 ).

 

Soyanın olası antikanser etkileri, muhtemelen antioksidan görevi gören izoflavonların yanı sıra test tüpünde ve hayvan çalışmalarında kanser hücresi ölümünü teşvik eden lunaisine bağlıdır (28 , 29 , 30 ).

 

Bununla birlikte, soya ve kanser riski konusunda daha kapsamlı bir araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Soya fıstığı, meme ve prostat kanserlerine karşı koruma sağlayabilir, ancak daha fazla çalışma gereklidir.

 

6. Çok Yönlü

 

Soya fıstığı ve fındık ezmesi birçok marketin yanı sıra online alışveriş marketlerinde mevcuttur.

 

Salata, yoğurt, tavada kızartma ve makarnalar da dahil olmak üzere yemek ve atıştırmalıklara eklemek kolaydır. Tuzlu, tuzsuz ve baharatlı gibi çeşitli tatlar ve çeşitler mevcuttur.

 

Teknik olarak fıstık olmadıklarından soya fıstığı, fıstık veya ağaç kuru yemişlerine alerjisi olanlar için uygun bir alternatiftir.

 

Soya fındık ezmesi tost üzerine sürülebilir, smoothieye eklenebilir, yulaf ezmesine karıştırılabilir, sebze veya meyve sosu olarak servis edilebilir. Ayrıca soslar yapmak için narenciye suyu veya sirke ile karıştırabilirsiniz.

 

En sağlıklı seçenekler için kuru kavrulmuş veya fırınlanmış ve ilave bitkisel yağlar, fazla tuz veya koruyucu içermeyen çeşitleri arayın.

 

Özet: Soya fıstığı, yoğurt, salata ve tavada kızartırken harika bir tada sahipken, soya fındık ezmesi sandviçlere, soslara ve smoothielere mükemmel bir ektir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Soya fıstığı, kurutulmuş soya fasulyesinden yapılan gevrek, lezzetli bir atıştırmalıktır.

 

Protein, lif, yağ asitleri ve izoflavon adı verilen faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindirler. Sadece kilo vermeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalp ve kemik sağlığını da artırabilirler.

 

Bu nefis yiyecekle ilgileniyorsanız, yemek ve atıştırmalıklarınıza eklemeyi deneyin.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler