Sosyal Mesafe Hakkında Sorularınız mı Var? Sosyal Mesafe Kaç cm Olmalı?

Sosyal Mesafe Hakkında Sorularınız mı Var? Sosyal Mesafe Kaç cm Olmalı?
Sadece hasta olanlar için değil, herkesin sosyal mesafeleri uygulaması önemlidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

  • Sadece hasta olanlar için değil, herkesin sosyal mesafeleri uygulaması önemlidir. 
  • Sosyal uzaklaşma, hastanelerin hasta bireylerle boğulmasını önlemek için COVID-19'un yayılmasını yavaşlatabilecek çeşitli önlemler içermektedir.
  • Uzmanlar, COVID-19'a neden olan virüsün fiziksel olarak yakın sosyal temaslarla insandan insana yayıldığından, şu anda önleme için en iyi yaklaşımın insanların mümkün olduğunca yakın temasta kalmasını sağlamak olduğunu söylüyor.

 

Sadece hasta olanlar için değil, herkesin sosyal mesafeleri uygulaması önemlidir.

 

Kalabalık yaratan halka açık yerleri kapatmak için yaygın okul kapanışları ve hükümet emirleri yaşadıkça, günde birkaç kez “sosyal mesafe” terimini duymanız muhtemeldir.

 

Sosyal uzaklaşma, hastanelerin hasta bireylerle boğulmasını önlemek için COVID-19'un yayılmasını yavaşlatabilecek çeşitli önlemler içermektedir. Yeni koronavirüsün sosyal mesafeyle kontrol edilmeden yayılmasına izin verilirse, yoğun bakım ünitelerinde ihtiyacı olan tüm insanlar için yeterli yatak olmayabilir.

 

Madison'daki Wisconsin Üniversitesi'nde insanların davranışlarının bulaşıcı hastalık salgınlarına nasıl katkıda bulunduğunu inceleyen bir sosyal epidemiyolog olan Malia Jones dedi.

 

“COVID-19'a neden olan virüs, fiziksel olarak yakın sosyal temaslar yoluyla kişiden kişiye yayıldığından, şu anda önleme konusunda en iyi yaklaşım insanların mümkün olduğunca yakın temasta kalmasını sağlamaktır” diye açıkladı.

 

Jones, “Ailenizle birlikte güvenli bir limanda evde olmanız gerektiği fikrini desteklemek için sosyal mesafeyi 'koza' olarak adlandırıyorum.” Dedi.

 

Jones, verdiği demeçte, sadece hasta olanlar için değil, herkesin sosyal mesafeyi uygulaması çok önemlidir. Bu, yaşlı yetişkinler gibi savunmasız nüfusun virüsü almasına yardımcı olabilir. Testteki gecikmeler ve birisinin COVID-19'a sahip olma ve yayma yeteneği nedeniyle, sağlıklı görünseler bile, şu anda kimin olduğunu bilmek imkansızdır.

 

“Sosyal uzaklaşma bireyler olduklarından emin vektör hastalık ve bulaşma zincirini kırmak için değil yapmak için almak bir sorumluluktur” dedi Chu, PhD, Colorado School epidemiyoloji bölümünde bir klinik profesör Aurora.

 

Sosyal Mesafe Nasıl Uygulanır? Sosyal Uzaklaşma 

 

Evde Kal

 

Jones, “Özetle, temel işler dışında evde kalın” dedi.

 

Bu, sağlıklı hissedenler için de geçerlidir. “Birçok vaka çok hafif veya asemptomatiktir. Ancak henüz hasta hissetmeseniz bile bunu başkasına verebilirsiniz ”dedi.

 

Tüm Kalabalık Yerlerden veya Etkinliklerden Kaçının

 

Evinizin veya “kozanızın” dışındaki üyeleri içeren toplantıları iptal edin. Yakın aileninki gibi başka bir hanenin de küçük dairenizin bir parçası olması mümkündür. Eğer öyleyse, kozadaki herkesin bu çevrenin dışındaki sosyal temastan kaçınması ve yüksek düzeyde kişisel hijyen sağlaması gerekir.

 

Sosyal Mesafe Kaç cm? Kendi Aileniz Dışındaki İnsanlardan 1 ila 2 m Uzakta Durun

 

Bulaşıcı hastalık epidemiyoloğu ve Halk Sağlığı Okulu'nda doçent olan Thomas Jaenisch, “Tavsiye, diğer insanlardan 1 ila 3 metre uzakta ve tercihen dışarıda olmaktır” dedi. Jaenisch, 1 ila 2 metreye kadar bir dakika kadar uzak durun, “Kapalı bir odadaysanız ve bir saat boyunca toplantınız varsa, bu farklı bir durumdur” ve yine de kaçınılması gereklidir." dedi.

 

Ellerinizi Sık Sık 20 Saniye Yıkayın ve Kozanızın Dışındaki Kişilerle Eşya Paylaşmayın

 

“Bir masaya veya kapı koluna hapşırmış bir şeyi [virüs gibi] ellerinize ve sonra da ağzınıza ve burnunuza sokmamak için, özellikle yemek yemeden önce ve eve gelir gelmez ellerinizi sık sık yıkayın. ”dedi Jones.

 

Semptomsuzsam Sosyal Mesafeyi Uygulamam Gerekir mi?

 

Uzmanlardan, COVID-19'un yayılmasını veya daralmasını önlemek için ortak senaryolarda sosyal mesafelerin nasıl uygulanacağını tam olarak açıklamalarını istedik. Bazı durumlarda, uzmanların net cevapları vardır. Ancak diğerleri için, bilim henüz mevcut değildir, bu nedenle daha fazla dikkatli olmaktan sorumludur.

 

Genel olarak, uzmanlar aşağıdaki durumların genellikle gerekli olmadığını kabul ettiler. Jaenisch, “Bunların hepsi, spor salonuna gitmek, toplu taşıma araçlarını kullanmak gibi - bunların hepsi salgını tetikliyor” dedi.

 

Çocuklarım İçin Oyun Tarihleri ​Planlayabilir Miyim?

 

“ Çocuklarınızı okuldan uzak tutun ve koza dışındaki diğer çocuklarla karışmasına izin vermeyin. Okul kapanışları özellikle önemlidir, çünkü çocuklar COVID-19 hastalığına yakalanmak için özellikle yüksek risk altında olmasalar da, taşıyıcılar olabilirler ve hastalığa yayılabilirler ”dedi Jones.

 

Restoran ve Barlara Gidebilir Miyim?

 

Birçok şehirde zaten kısıtlamalar vardır. “Yüksek endişe için [bu kuruluşlara gitmeyi bırakmak] hükümetten bir talep varsa, hepimiz bu kurallara uymalı ve gitmemeliyiz. “dedi Chu.

 

“Henüz zorunlu değilse, ancak yetkinin gelmesini öngörürseniz, her şey kapanmadan önce bir kez daha yemek yemeye gitmek istemem. Herhangi bir nedenden dolayı yemek yaparsanız, dışarıda oturmak ve aralarında çok fazla boşluk bırakmak en güvenlisidir. “İçeriden dışarıdan daha tehlikeli olduğunu söyleyebilirim,” dedi Jaenisch, paketin alınmasının çok daha güvenli bir seçenek olduğunu belirtti.

 

Büyük Ebeveynlerimi Büyükanne ve Büyükbabamı Ziyaret Edebilir Miyim?

 

Bazı durumlarda, yaşlı aile üyelerine yardım etmek şarttır. Ancak tamamen sosyal bir ziyaret için Jaenisch, en azından önümüzdeki birkaç hafta boyunca yaşlı yetişkinlerle temkinli olmayı ve fiziksel temastan kaçınmayı önerdi.

 

“Şu anda ana amaçlardan biri yaşlıları güvende tutmaktır çünkü onlar en savunmasız insanlardır ve ciddi belirtilerle sonuçlanabilir” dedi. Onun yerine ailenizi arayın veya internet üzerinden görüntülü konuşun.

 

Spor Salonuna Gidebilir Miyim?

 

Şu anda spor salonuna gitmek sorumlu değil. Spor salonları genellikle insanların aynı ekipmanı dezenfekte etmeden tekrar tekrar temas ettiği kalabalık, kapalı alanlardır. Virüs 3 güne kadar metal veya plastik yüzeylerde yaşayabileceğinden, başka bir yerde egzersiz yapmak en iyisidir.

 

Jaenisch'e göre, dışarı çıkmak veya bir arkadaş için yürüyüş yapmak, mesafeyi korurken daha güvenli aktivitelerdir.

 

Oyun Gecesi için Birkaç Arkadaşım Olabilir Mi?

 

Sadece iç çevrenizdeyse. Jaenisch, bunu her zaman birbirleriyle etkileşime giren daha küçük çevrelere saklayın - ve hatta daha iyisi, sadece birbirleriyle.

 

Dışarı Çıkmaya Devam Edebilir Miyim?

 

Şahsen değil. Bu süre zarfında yine de insanlara mesaj gönderebilirsiniz, ancak yeni insanlarla yüz yüze görüşmek için 2 ila 6 hafta bekleyin. Jaenisch, "Şu anda aşırı dikkatli ol," dedi.

 

Yalnızlığı Önlemek için İletişimde Kalın

 

“Doğası gereği sosyal varlıklarız. Toplumsal bağlılık konusunda gelişiyoruz ”dedi. Rocky Mountain Önleme Araştırma Merkezi direktörü ve Letonya Halk Sağlığı Okulu'nda topluluk ve davranış sağlığı doçenti Jenn Leiferman, PhD.

 

Leiferman, “Sosyal uzaklık şu anda ülkemizin sağlığı ve refahı için çok önemli olduğu kadar, insanların sosyal izolasyon ve yalnızlık olasılığını azaltmak için hala bağlantı kurmanın yollarını bulmaları da çok önemlidir” dedi. Telefon görüşmeleri, görüntülü sohbetler ve sosyal medya ile bağlantıda kalmanızı önerir.

 

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler