Sorular

s.......... 17 Haziran 2019

72 Kiloyum 55 Kiloya Düşmek İstiyorum!

Merhabalar 72 kiloyum 55 kiloya düşmek istiyorum 17 kilo vermek istiyorum kaç ayda verebilirim lütfen bana yardımcı olun.

Merhabalar, 4-5 ay da rahatlıkla sağlıklı bir şekilde verebileceğiniz bir kilo olduğunu düşünüyorum, haftada 2 3 kilo vererek daha hızlı da hedefe gidilebilir fakat bunun gerçekçi olduğuna inanmıyorum. Hem bir noktada motivasyonunuz çok sıkı bir diyet sebebi ile kırılacaktır hem de bu hızla verdiğiniz her kilo size aynı hızla geri dönecektir. Kilo verme sürecinde kişilerin kaybettiği hızlı kilolar tartıda eksi olarak gözükse bile sıkı diyete bağlı olarak kas kayıpları ve sağlıklı olan organ içi yağlardan olabilmektedir. Bizim istediğimiz göbek çevresi, basen gibi çevresel yağları sağlıklı bir şekilde verebilmek için kilo verme sürecini yavaş ve etkili yapmak gerekmektedir. Burada asıl önemli olan sağlıklı beslenirken canınızın çektiği şeyleri zaman zaman beslenmenize nasıl ekleyebileceğinizi öğrenmektedir. Bunu başardığınızda 4 5 ayın sonunda hedef kilonuza ulaşır ve bu kiloda süreklilik sağlarsınız. Bu süreci sporla desteklediğiniz de doğru besinlerin tüketimiyle de kas kazanımı ve yağ kaybı ile vücudunuzu çok daha sağlıklı bir noktaya getirmiş olursunuz.

l...... 16 Haziran 2019

Basenden Kilo Alıyorum

Belden kilo alamıyorum sadece basenden alıyorum ama veremiyorum ne yapabilirim çünkü gitmiyo yardımcı olursanız sevinirim

Henüz Cevap Verilmemiş!

K...... 14 Haziran 2019

19 Yaşındayım Kilo Vermek İstiyorum

19 yaşındayım 152 boyum var 6 aydir diyet yapıyorum 62 den 52 kiloya düştüm ve artık kilo vermem durdu nasıl bir diyet yaparak kilo vermeye devam edebilirim.

Merhabalar Kadriye Hanım, öncelikle sizi istikrarınız için tebrik ederim. 52 dan sonra kaybetmeye çalıştığınız kiloların çok daha dirençli olduğunu ve spor ile desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Diyetinizde azaltmaya giderseniz yağ ile birlikte kasta kaybedebileceğiniz için bu noktada sağlıklı beslenmenizi sürdürüp hareketliliğinizi arttırmanız gerektiğini savunmaktayım. Protein, karbonhidrat ve yağları dengeli bir şekilde alıp günlük hayatınıza yürüyüş, küçük ağırlıklarla çalışmalar yapmak gibi sporları eklemelisiniz.

M.... U.. M..... 13 Haziran 2019

Haşhimato hastasıyım.Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalıyım?

Merhaba.28 yaşındayım.Boyum 160 ve kilom 85.Zayıflamak istiyorum.Bundan 7 yıl önce yaklaşık 45 kilo verdim ancak 20 kiloyu geri aldım.Haşhimato hastasıyım ve kilo vermemden bu yana çok çabuk hastalanır oldum.Ağzımda yaralar çıkıyor vücudum güçsüz kalıyor bir anda.Ve yataklara düşüyorum.Yani diyet yarım kalıyor.Sizce ne yapmalıyım?

Merhabalar;
Haşimato hastalığı halsizlik, yorgunluk, cilt kuruluğu ve kilo alma gibi yan etkilere sebep olabilir. Öncelikle mutlaka ilaç tedavisini doktorunuzla beraber sürdürmenizi öneririm. Otoimmün bir hastalık olduğundan, çok düşük kalorili diyetlerde antioksidan içeriği de düşük kalabileceğinden, vitamin-mineral takviyesi kullanmadıysanız vücudunuz o dönemde güçsüz kalmış olabilir. Kalorinin birden kısıtlanmasından ziyade kademeli olarak ve vücudunuzun tolerasyonuna göre azaltılması daha doğru olur. Diyet yerine sağlıklı bir beslenme programı düzenlenmesi gerektğini düşünüyorum. Hedef olarak da kademeli kilo kaybı ve hastalık semptomlarının kontrol altına alınması gerekiyor.
-Bu süreçte, fiziksel aktivitenizi kendinizi zorlamadan arttırmanızı ve ödem sorunlarının önüne geçmek için bolca su tüketmenizi öneririm.
-E vitamininden zengin kurumeyveler, tuzsuz yani kavrulmamış kuruyemişler de antioksidan etkisiyle size faydalı olacaktır.
-Hem lifli hem de diğer protein kaynaklarına göre daha az tuz içeren kurubaklagilleri porsiyonuna dikkat ederek haftada 3-4 gün tüketmelisiniz.
-Omega-3 tüketimi de hastalık etkilerinin azalmasına yardımcı olabilir, takviye olarak kullanılabilir.
-İyotsuz tuz kullanmaya özen gösterin.
-Sebze ve meyve tüketiminizin 5 porsiyon olmasına özen gösterin. Turp, brokoli, hardal, kara lahana ve yer fıstığı tüketiminizi sınırlayın.
-Hastalığın etkisiyle kolesterol düzeyiniz yükselebilir. Katı yağlar yerine zeytinyağı gibi sağlıklı yağları tercih edin.
Daha detaylı beslenme programı düzenlememiz için sizin beslenme düzeniniz, kan değerleriniz, kullandığınız ilaçlar, diyet geçmişiniz hakkında bilgi sahibi olmam gerekiyor. Detaylı bilgi ve iletişim için profildeki numaradan ya da dytesrasariyer@gmail.com üzerinden mail yoluyla bize ulaşabilirsiniz.
Sağlıklı ve mutlu günler dilerim...

T...... b........ 13 Haziran 2019

Diyet Menüsü Verirmisiniz?

Emziren anneyim doğumdan sonra 86 kg oldum. Nasıl bir diyet benim için uygun olur. Bol su tüketiyorum ve yürüyüş yapıyorum.

Henüz Cevap Verilmemiş!

b.... s.... 12 Haziran 2019

kiwi çayı içmek kilo verdiririm

Merhaba bana bi kaç arkadaşimdan zayıflamam için kiwi çayı tavsiyeleri aldim ama içerken şeker katmasamda bana şekerli geldi ve çay bitiminde şeker taneleri gördüm

Uzm. Dyt. Serra Atalay
Uzm. Dyt. Serra Atalay Kale Mh. Gazi Cd. No:53 D:1
Hayır. Hiçbir yiyecek veya içecek tek başına kilo vermenize yardımcı olmaz.

f..... ç...... 12 Haziran 2019

zayiflamak istiyorum artık?

Merhaba Esra Hanım ben 4 hamilelik gecirdim,malesef 2 bebek kaybettim ve kaybettigim bebekler sonrası kullandığım ilaclardan dolayı bayagı kilo aldim ve 98 kilo oldum.,Boyum 163. Kilo aldıktan sonra cok hareketsiz bir yasam sürmeye basladım,hastaliklar basladi. Eklem agrilari,troid (yavas calisiyor), seker sinirda,tansiyon. Eski kiloma donemesem de en azindan rahat hareket edebilecegim ve hastaliklardan kurtulabilecegim bir kiloya inmek istiyorum artik lütfen yardım edin nasil kilo verebilirim.

Merhabalar Fadime Hanım;
Kilo vermek aslında; sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite ve sağlıklı alışkanlıklar edindiğimiz bir süreçtir. Sizin de belirttiğiniz gibi kilo aldıktan sonra yetersiz fiziksel aktivite kilo artışı döngüsüne bizi sürüklemekte fakat kilo vermeye başladıkça hastalıkların semptomları yavaş yavaş azalmakta ve nihayetinde sona ermektedir.
Size daha faydalı olabilmesi için, sizin yaş, boy, kilo, kan değerleriniz, kullandığınız ilaçlar, günlük beslenme düzeniniz ve günlük yaşam rutininiz gibi daha detaylı bilgilere sahip olmam gerekiyor.
Genel olarak öneri yapmam gerekirse;
- Günlük 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelisiniz.
-Tuz tüketimi günlük 5gram olarak sınırlandırılmalısınız (yaklaşık 1 çay kaşığı)
-Sağlık açısından yararlı olan yüksek lifli tam tahıllar, sebze ve meyvelerin tüketimi arttırılmalısınız. Özellikle hem şeker hem de tansiyon probleminiz için haftada 2-3 gün mutlaka kurubaklagil tüketmelisiniz.
-Yağ tüketiminizi azaltmalı ve tereyağ doymuş yağ alımı sınırlandırılmalı, zeytinyağı gibi sıvı ve sağlıklı yağlar tüketmelisiniz.
-Günlük şeker tüketiminizi mutlaka azaltmalısınız.
-Porsiyon aşımları yapmadan sağlıklı tüm besin grupları günlük olarak tüketilmelisiniz.
-Günde kg başına 30-40 ml su tüketmelisiniz.
-Eklem ağrılarınız için kemiklerinize çok yüklenmeden hafif yürüyüşlerle başlayarak günlük fiziksel aktivitenizi arttırmalısınız. İlk amacınız bir süre sonra haftada 3-4 gün en az 45 dk süren yürüyüşlere çıkmak olsun :).
-Günde 2-3 porsiyon süt, yoğurt, kefir grubunu tüketmelisiniz. Hem kemik-kas sisteminizi hem de iştah kontrolü yaparak şekerinizi ve kilo verme sürecinizi dengeleyecektir.

Daha detaylı beslenme programı düzenlememiz için sizin beslenme düzeniniz, kan değerleriniz, kullandığınız ilaçlar, diyet geçmişiniz hakkında bilgi sahibi olmam gerekiyor. Detaylı bilgi ve iletişim için profildeki numaradan ya da dytesrasariyer@gmail.com üzerinden mail yoluyla bize ulaşabilirsiniz.
Sağlıklı ve mutlu günler dilerim...

R..... Ö...... 11 Haziran 2019

Ödem Atırmak İçin Besinler

Merhabalar Esra Hanım ödem atıracak detoks suları veya kürler önerebilirmisiniz hızlı ödem atmamızı sağlamak için teşekkürler.

Merhaba Reyhan Hanım;
Ödem, vücutta su tutulması olarak tanımlanabilir.Birçok sağlık sorununa işaret edebilmekle beraber, beslenme değişiklikleri, mevsim, kadınlarda regl dönemleri, hareketsizlik gibi etmenler de ödeme neden olabilmekte.

Peki beslenme ile nasıl önüne geçebiliriz?
-Genel olarak ödem sorununu yaşamamak için bolca (günde 8-10 bardak yada kg başına 30 ml) su içmek gerekiyor.
-En önemli nokta ise tuz ve şeker alımını kısıtlamak. Besinlere katılan tuz haricinde paketli gıdalar, işlenmiş gıdalar (sosis, sucuk, pastırma, salçalar,fast food vb…) gizli tuzlara da dikkat etmeniz gerekiyor.
-Az tuzlu, bol diyet lifi içeren (yani tam tahıllar, sebze ve meyvelerden zengin beslenme) diyet benimsemelisiniz. Yani sağlıklı beslenilmeli.
-Günlük 40-45 dk yürüyüşler ya da haftada en azından 150 dakikalık egzersizler yapılmalı.
-Özellikle yeşil yapraklı sebzeler/meyveler ödem atımına yardımcı olur
-Kereviz, kuşkonmaz, salatalık, enginar ve yeşil sebzeler gibi yüksek su içeren besinler tercih edilebilir.

Genel olarak ödemle savaşan besinler olarak bilinenler neler?
Salatalık, maydanoz, tere, roka, kereviz ve diğer yeşil yapraklı sebzeler
Kefir, yoğurt gibi süt grubu besinler
Ananas (meyvesi de olur), kiraz sapı, yeşil çay, adaçayı gibi çaylar ve yulaf ödem atımına yardımcı olur.
-Kür olarak tüketmek isterseniz alternatif olarak ; 1 bardak kefir + 2 dilim salatalık +1-2 dilim limon + 1 tutam maydanoz + 1 tutam dereotunu blendırize edip tüketebilirsiniz.
-1 bardak su + 1 adet salatalık + 1 çay kaşığından az zencefil + 1 avuç ıspanak + bir kaç damla limon blendırize edip tüketebilirsiniz.

S..... 10 Haziran 2019

karatay dieti

selam karatay dieti yapip hayrini goren varmi ?Ben yapiyorum bilmiyorum nasıl olucak bebekliyim diye bana uyuyor yemek araliklari öğünsüz beslenerek kilo verebilirmiyim?

Henüz Cevap Verilmemiş!

s.... ş... 09 Haziran 2019

Bir Sorum Var?

Meraba 1.68 boyundayım 67 kilodan 52 düşmüştüm 3 ay aralık ayından beri 5 kilo aldım şuan 57 yim ve kilolarımı vermekte zorlanıyorum çok yavaş veriyorum ve artık hiç istikrarlı değilim bu yüzden yine kendimi yemeğe verdim aldığım 5 kiloyu nasıl veririm yardımcı olursanız mutlu olurum iyi günler

Merhabalar;
Vücudumuz ideal kilosuna yaklaştığı ve diyete alıştığı zaman son kiloları vermekte biraz zorlanır. Arada duraksamalar hatta birkaç kilo almalar bile görülebilir. Size tavsiyem beslenme ve fiziksel aktivitenizde değişiklik yapmanız. Spor yapmıyorsanız haftada 2-3 gün spor yapmanız. Eğer yapıyorsanız da yaptığınız spor türünü değiştirip vücudunu şaşırtmanız. Bunun yanı sıra yeterli su içtiğinizden emin olun.Kilo zannettiğiniz rakamlar belki ödem olabilir. Bunun önüne geçmek için daha bol su, daha az tuz, ananas gibi meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, yeşilçay, kirazsapı gibi ödem atmaya yardımcı çayları tüketebilirsiniz.
Sürekli diyet yapıp bırakmak metabolizmayı yavaşlatarak sonraki diyet süreçlerini zorlayabilir. Sabırlı ve istikrarlı olarak bunun üstesinden gelebilirsiniz. Eğer size iyi gelecekse kilo veren başarı hikayeleri okuyabilir, beğendiğiniz bir kıyafetin bir küçük bedenini alarak kendinizi onu giyme hedefine odaklayabilirsiniz. Yine de tabi ki hepimizin duraksadığı, motivasyonunun bozulduğu yerler olur. Hepimiz insanız sonuçta :). Kendinize ve bedeninize anlayış gösterin, vücudunuzu sevin. Bu sürecin doğal olduğunu benimseyin. Sonuçta 67 kilodan 52 kiloya düşen ve bunu başaran da sizdiniz. Yine yapabilirsiniz. Sadece sağlıklı bir beslenme programı, düzenli fiziksel aktivite ve istikrar ile :)
Sağlıklı ve mutlu günler dilerim...

Son Diyetisyenler

Instagram Akışı