Sorular

K.... E... Ö......... 17 Ekim 2018

Sporu bırakır bırakmaz kilo kaybı yaşıyorum

Merhabalar,

28 yaşındayım, metabolizmam çok hızlı çalışıyor. Aktif olarak spor yaptığım sürece kas kütlesi olarak kilo alabiliyorum, fakat sporu bırakır bırakmaz hemen aldığım kiloları veriyorum. Tiroidlerime vs. baktırdım herkes bir problem yok, metabolizman yediğini yakıyor diyor. 180 boy, 52 kilo başladım spora 62yi gördüm 4 ayda. Şimdi 59 a kadar düştüm. İzlenebilecek farklı bir yol var mıdır?

Henüz Cevap Verilmemiş!

h.... 16 Ekim 2018

Nasıl zayıflayabilirim?

Pınar Hanım 65 kiloyum 60 düşmek istiyorum.

Henüz Cevap Verilmemiş!

z..... d... 15 Ekim 2018

yardimci olurmusunuz

20 yaşındayım 72 kiloyum verip tekrar kilo alıyorum. Nasıl kalıcı kilo verebilirim.

Merhaba;
Kalıcı kilo vermeniz için, size özel hazırlanmış, yaşamınıza adapte edebileceğiniz ve sürdürebilir bir beslenme programı hazırlanmalı. Bu düzeni oturttuktan sonra, aralarda kaçamak yapsanız bile nasıl dengeleyeceğinizi öğrenir, vücudunuzu tanır, sağlıklı beslenmeyi öğrenirsiniz. İyi günler dilerim...

N..... M....... 01 Ekim 2018

Kilom çok yavaş kilo veriyorum

Merhaba ben çok yavaş kilo veriyorum çok zor ne yapsam da olmuyor. Neden böyle oluyor.

Dyt Büşra Soylu
Dyt Büşra Soylu Eyüpsultan mah. Kızılay Caddesi Bayram Sokak No:1 Kat:3
Merhaba, öncelikle bazı kan değerlerinize bakılması gerekmektedir. Bazı durumlar kilo vermeyi zorlaştırabilir. Bunun dışında metabolizma hızınız,yaşınız, cinsiyetiniz, yaşam şeklinizde büyük önem taşımakta, diyetisyen kontrolünde ilerlerseniz neden kilo veremediğinizi daha net anlayabilir kilo verme sürecinize de hız katabilirsiniz
Sevgiler

m.... m.... 15 Eylül 2018

Kırılmayan kilom

Hocam bende polikistik over çıktı. Kendimce diyet yapıyorum, lakin hiç kilo veremiyorum, çok az yememe rağmen ne yapmam lazım.

Henüz Cevap Verilmemiş!

a.... ç.... 28 Ağustos 2018

Düşük kalorili beslenme

Merhaba ben 1 ayı geçen bir süre boyunca 600-800 kalori alarak beslendim ve 2 kilo verdim. Fakat bunun zararlı olduğunu öğrendim ve 1000 kalori almaya başladım. Şimdi ise tartıldım ve kilo almışım. Sağlıklı bir şekilde kilo vermeye devam ederek kalori alımını nasıl arttırabilirim. Cevaplarsanız sevinirim.

Dyt Büşra Soylu
Dyt Büşra Soylu Eyüpsultan mah. Kızılay Caddesi Bayram Sokak No:1 Kat:3
Merhaba,
Metabolizma yedikçe hızlanıyor, tabi burada ne yediğinizin ne kadar yediğinizinde önemi büyük. Uzun süreli düşük kalori alımları ne yazıkki metabolizma düzenini bozuyor, metabolizmayı yavaşlatıyor. Sonrasında yenen ufak tefek seyler bile direk depolamaya başlıyor. Sizin süreciniz de uzun sürdüğü için bu şekilde olmuş. Diyetisyen kontrolüne girmenizi tavsiye ederim, bu dengeyi size ancak bir diyetisyen sağlayabilir. Öneri olarak kalori alımınızı arttırıp sporla da dengeleyebilirsiniz, metabolizma hızınız normale dönerken kilonuzu korumuş olursunuz
Sevgiler

K... K.......... 05 Temmuz 2018

Kilomu Korumalı Mıyım Yoksa Kilo Mu Almalıyım?

Merhaba,

Ben 14 yaşındayım. Boyum 169 cm, kilom 62-63. Geçen yıl boyum 159 idi, kilom ise 69,8 yani 70 kiloydum. Abur cuburu kısıtlayarak (diyet yapmaya ihtiyaç duymadım çünkü evde besleniyorum, fast food vs. yemem) ve egzersizler edinerek, günde 1 saat egzersiz ve 1 saat bisiklet sürerek 2 ayda 61 kiloya, sonraki 2 ayda 58 kiloya kadar inebildim. Zayıfladım ancak ailem benim kilo almam gerektiğini söylüyor (anatomim büyük olduğu için zayıf görünüyorum muhtemelen). Ben de bu halimi seviyorum. Şu anda 62 (bugünlerde 63 olmak üzere) kilo olduğuma göre sizce kilo almalı mıyım yoksa egzersizlere devam ederek kilomu korumalı veya kilo mu vermeliyim?

Uzm. Dyt. Merve Çapaş
Uzm. Dyt. Merve Çapaş Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü
Merhaba Sevgili Kaan,
Bu sorunun yanıtı senin Vücut Analizi sonuçlarında gizli. Gereken Yağ ve Kas oranına ulaştığın takdir de kilo verilmesi/alınması değil de ağırlık kontrolü gerekecektir.

s.... s..... 13 Nisan 2018

İlaç kullanımına bağlı kilo sorunu

Merhabalar. Ben 36 yaşında evli bir erkeğim. 3 yıldır antidepresan ilaçlar kullanmaktayım. Çok fazla kilo aldım. Maalesef ilacı bırakamıyorum. Ayrıca kullandığım ilaçlar iştahımı açıyor. İlaç kullanmaya devam ederken diyet ve spor yaparak kilo verebilirmiyim? İştahımı kapatmak için ne yapabilirim? İştahı kesen ilaç v.b. bir şey var mı? Saygılarımla.

Diyetisyen Melisa Arzu
Diyetisyen Melisa Arzu Lifemed Tıp Merkezi Bağdat Caddesi Çiftehavuzlar
Merhabalar, ilaç kullanımına bağlı olarak özellikle antidepresalarda iştah açıklığı ve kilo artış problemi çok fazla yaşanmaktadır. Düzenli spor yaparak ve iştahınızı kontrol edecek besinlerin bulunduğu diyet listenizle kilo vermeyi denemelisiniz. Tekrar iştah kapatıcı haplara başvurmanıza gerek yoktur. İyi günler diliyorum.

M....... Y.... Y...... 10 Nisan 2018

Şeker ve ben Farklı dünyaların insanıyız

Merhaba ben şekerden kurtulmak istiyorum bunun için sadece çikolatayı ve tatlıları bırakmam yeterli mi yoksa pilav meyveler ve bu tarz vücudumda şekere dönüşen şeyleri de bırakmalımıyım ?

Henüz Cevap Verilmemiş!

V... Y.... 10 Mart 2018

Kilo alamıyorum

Merhaba 30 yaşımdayım. Boyum 187cm kilom 71 kg. Protein ve karbondihidrat ağırlıklı beslenmeme rağmen kilo alamıyorum. Masa başı iş yapıyorum günlük 5-6 km yol yürüyorum.
Herhangi bir sağlık problemim yok. 9 kg daha almak istiyorum. Ne yapmam lazım

Diyetisyen Melisa Arzu
Diyetisyen Melisa Arzu Lifemed Tıp Merkezi Bağdat Caddesi Çiftehavuzlar
Merhabalar, herhangi bir sağlık probleminiz yoksa size uygun olarak hesaplanmış kalorisi uygun doğru seçimler içeren ve kilo almanıza yardımcı bir liste ile diyetisyen takibinde olmanızı öneririm.

Son Diyetisyenler