Sorular

a.... ç.... 28 Ağustos 2018

Düşük kalorili beslenme

Merhaba ben 1 ayı geçen bir süre boyunca 600-800 kalori alarak beslendim ve 2 kilo verdim. Fakat bunun zararlı olduğunu öğrendim ve 1000 kalori almaya başladım. Şimdi ise tartıldım ve kilo almışım. Sağlıklı bir şekilde kilo vermeye devam ederek kalori alımını nasıl arttırabilirim. Cevaplarsanız sevinirim.

Dyt Büşra Soylu
Dyt Büşra Soylu İnkılap Mahallesi
Merhaba,
Metabolizma yedikçe hızlanıyor, tabi burada ne yediğinizin ne kadar yediğinizinde önemi büyük. Uzun süreli düşük kalori alımları ne yazıkki metabolizma düzenini bozuyor, metabolizmayı yavaşlatıyor. Sonrasında yenen ufak tefek seyler bile direk depolamaya başlıyor. Sizin süreciniz de uzun sürdüğü için bu şekilde olmuş. Diyetisyen kontrolüne girmenizi tavsiye ederim, bu dengeyi size ancak bir diyetisyen sağlayabilir. Öneri olarak kalori alımınızı arttırıp sporla da dengeleyebilirsiniz, metabolizma hızınız normale dönerken kilonuzu korumuş olursunuz
Sevgiler

K... K.......... 05 Temmuz 2018

Kilomu Korumalı Mıyım Yoksa Kilo Mu Almalıyım?

Merhaba,

Ben 14 yaşındayım. Boyum 169 cm, kilom 62-63. Geçen yıl boyum 159 idi, kilom ise 69,8 yani 70 kiloydum. Abur cuburu kısıtlayarak (diyet yapmaya ihtiyaç duymadım çünkü evde besleniyorum, fast food vs. yemem) ve egzersizler edinerek, günde 1 saat egzersiz ve 1 saat bisiklet sürerek 2 ayda 61 kiloya, sonraki 2 ayda 58 kiloya kadar inebildim. Zayıfladım ancak ailem benim kilo almam gerektiğini söylüyor (anatomim büyük olduğu için zayıf görünüyorum muhtemelen). Ben de bu halimi seviyorum. Şu anda 62 (bugünlerde 63 olmak üzere) kilo olduğuma göre sizce kilo almalı mıyım yoksa egzersizlere devam ederek kilomu korumalı veya kilo mu vermeliyim?

Uzm. Dyt. Merve Çapaş
Uzm. Dyt. Merve Çapaş Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü
Merhaba Sevgili Kaan,
Bu sorunun yanıtı senin Vücut Analizi sonuçlarında gizli. Gereken Yağ ve Kas oranına ulaştığın takdir de kilo verilmesi/alınması değil de ağırlık kontrolü gerekecektir.

s.... s..... 13 Nisan 2018

İlaç kullanımına bağlı kilo sorunu

Merhabalar. Ben 36 yaşında evli bir erkeğim. 3 yıldır antidepresan ilaçlar kullanmaktayım. Çok fazla kilo aldım. Maalesef ilacı bırakamıyorum. Ayrıca kullandığım ilaçlar iştahımı açıyor. İlaç kullanmaya devam ederken diyet ve spor yaparak kilo verebilirmiyim? İştahımı kapatmak için ne yapabilirim? İştahı kesen ilaç v.b. bir şey var mı? Saygılarımla.

Diyetisyen Melisa Arzu
Diyetisyen Melisa Arzu Lifemed Tıp Merkezi Bağdat Caddesi Çiftehavuzlar
Merhabalar, ilaç kullanımına bağlı olarak özellikle antidepresalarda iştah açıklığı ve kilo artış problemi çok fazla yaşanmaktadır. Düzenli spor yaparak ve iştahınızı kontrol edecek besinlerin bulunduğu diyet listenizle kilo vermeyi denemelisiniz. Tekrar iştah kapatıcı haplara başvurmanıza gerek yoktur. İyi günler diliyorum.

M....... Y.... Y...... 10 Nisan 2018

Şeker ve ben Farklı dünyaların insanıyız

Merhaba ben şekerden kurtulmak istiyorum bunun için sadece çikolatayı ve tatlıları bırakmam yeterli mi yoksa pilav meyveler ve bu tarz vücudumda şekere dönüşen şeyleri de bırakmalımıyım ?

Şekeri bırakma istediğiniz bir hastalığa bağlı değilse rafine şeker içeren besinleri bırakmanız daha iyi olacaktır. Çünkü karbonhidratlar bizim birincil enerji kaynağımızdır ve onu günlük diyetimizden eksik etmemeliyiz. Meyve ve sebzeleri günlük olarak toplam 5 porsiyon olarak tüketmemiz gerektiğini Türkiye’ye özgü sağlık rehberinde bulabilirsiniz. Pilav makarnayı daha ölçülü (günlük 4 yemek kaşığı gibi) yemeniz kilo kontrolü açışından faydalı olacaktır.
Hayırlı günler :)

10 Mart 2018

Kilo alamıyorum

Merhaba 30 yaşımdayım. Boyum 187cm kilom 71 kg. Protein ve karbondihidrat ağırlıklı beslenmeme rağmen kilo alamıyorum. Masa başı iş yapıyorum günlük 5-6 km yol yürüyorum.
Herhangi bir sağlık problemim yok. 9 kg daha almak istiyorum. Ne yapmam lazım

Sizin yaşınıza boyunuza kilonuza göre hazırlanmış bir diyet listesi ile istediğiniz kiloya ulaşmanız mümkün. Kilo almak, kilo vermekten biraz daha zor olabiliyor. Günlük olarak kalori içeriği yüksek (ve sağlıklı) ürünleri tercih edebilirsiniz. Paketli ve yüksek kalori içeren besinler yerine evde hazırlanmış olanları tercih etmenizi tavsiye ederim. Öğünlerinizin düzenli ve kaliteli içeriği olması gerekir.
Hayırlı günler :)

F..... B...... 09 Mart 2018

Diyet yapmalı mıyım?

Ben uzun zamandır şeker ve beyaz ekmek , makarna pilavı kesmiş durumdayım kendiğinden 10 kilo verdim yaklaşık 16 kilo fazlam vardı tahminim. Daha sonra artık verememeye başladım. Sağlıklı beslenmeye çalışıyorum ancak hala fazlam var biraz daha. Sizce ne yapmam lazım ayrıca diyet yapmalımıyım kalan 5 -6 kiloyu da vermek için. Yoksa sadece spor yapsam yeterli olur mu?

Belirli bir beslenme düzeninden sağlıklı ve daha düzenli sisteme geçtiğinizde vücut kilo verebilir. Ancak bu beslenme düzenine de alıştığında orada sabit kalır. Diyeti değiştirmek daha düşük kalorili beslenmek tekrar kilo vermeyi sağlayacaktır. Tekrar kilo vermek için diyet ve sporu bir arada yürütmeniz gerekir.
Hayırlı günler :)

Son Diyetisyenler