Sorular

E... M.... E... 12 Mart 2019

Kilo verme konusunda yardım istiyorum.

Ben hayatım boyunca kilo alıp verdim son zamanlarda demir ilacı kullandım ve 68 kilodan 75 kiloya çıktım ama 1 gün diyet yapıyorum sonra bozuyorum ve kiloda veremiyorum yaşla alakalı mı bunu da bilmiyorum lütfen bu konuda ne yapabilirim ve tekrar 68 kiloya nasıl düşerim her gün spor yaparım 50 dakika yürüyüş ve yer hareketleri yaparım.

Merhabalar Ebru Hanım;

Demir ilaçları bazı bireylerde iştah artışına sebep olabilir. Eğer günde 1 kez kullanıyorsanız, belki hekiminize de danışarak gece yatmadan ilacı almayı deneyebilirsiniz. Ayrıca demir eksikliği de kilo vermenizi yavaşlatabilir.
Sürekli diyet yapıp bozmak metabolizmayı yavaşlatmaktadır. Buna diyette yo-yo etkisi de denir. Size önerim, çok kısıtlı bir diyet yapmak yerine, sizi çok yormayacak, çok sıkı olmayan, çok diyet gibi hissetmeyeceğiniz bir beslenme programı ile bu süreci başlatmak. Sonrasında kilo verdikçe motive olacak ve beslenme düzenine daha da adapte olacaksınız. İlk etapta buna diyet değil sağlıklı beslenme programım diyerek, kilonun psikolojiniz üzerindeki etkilerini de azaltabilirsiniz. Bunun bir süreç olduğuna, her süreç gibi arada bir tökezlemeler olabileceğine, fakat sizin sonuca ulaşacak güçte olduğunuza inanmalısınız.
Arada bir kaçamaklar olsa da kendinizi suçlamak ve diyeti tamamen bırakmak yerine, bunun insani olduğunu, sonraki öğün/günlerde rahatça toparlayabileceğinizi bilin.
Diyet yapmayın, sağlıklı beslenmeyi öğrenin.
Bunun için size bu yolda yardımcı olabilecek bir beslenme uzmanı ile demir eksikliğinizi de göz önüne alarak sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulamanız.
Sağlıklı ve mutlu günler dilerim...

Son Diyetisyenler