Solana (SOL) Nedir? Ethereum'un Büyüyen Rakibi 

Solana (SOL) Nedir? Ethereum'un Büyüyen Rakibi 

Solana (SOL), Ethereum kullanıcıları daha hızlı ve daha ucuz işlemlerle yeni platformlar aradıkça NFT ve DeFi alanlarında popüler hale geldi.

 

Solana (SOL) Nedir?

 

Solana, NFT'ler ve çeşitli merkezi olmayan uygulamalar (dApp'ler) dahil olmak üzere akıllı sözleşmeleri destekleyen halka açık, açık kaynaklı bir blockchaindir. Solana'nın blockchainine özgü olan SOL tokeni bir değer aktarma aracının yanı sıra stake yoluyla ağ güvenliği sağlar.

 

Solana kime ait? Solana, 2017 yılında Anatoly Yakovenko tarafından, mevcut Solana yönetim kurulu üyesi ve Operasyonlardan Sorumlu Başkan Raj Gökal ile birlikte kuruldu. Şimdi Solana Lab'ın CEO'su olan Yakovenko, sistem tasarımında bir geçmişe sahipti ve bilgisini daha hızlı işlem hızları sağlayan yeni bir blockchain paradigmasına uygulamak istedi. 

 

Kısa Özet Bilgiler:

 

 • Solana, DeFi dApp'ler ve NFT'ler dahil olmak üzere akıllı sözleşme yeteneklerine sahip bir hisse kanıtı kripto para birimidir.
 • Solana, sıfıra yakın ücretle saniyede 65.000 işlemlik teorik bir verime sahiptir.
 • DeFi ve NFT alanlarındaki patlama, Ethereum'daki ücretleri son derece yükseğe çıkardı ve kripto kullanıcılarının Solana gibi diğer seçenekleri aramasına neden oldu.
 • Şüpheciler, işlem hızının ancak zincirin ademi merkeziyetçiliği feda etmesi nedeniyle mümkün olduğunu iddia ettiği için Solana kripto endüstrisinde tartışmaların merkezinde yer alıyor.


Kurucular, küresel benimsemeye ölçeklenebilecek yepyeni bir blockchain yaratmayı amaçladılar. O zamanlar, blockchain işlem hızları saniyede yaklaşık 15 ile sınırlıydı; bu, Visa ve Mastercard'ın saniyede yaklaşık 65.000 işlem işleme kabiliyetine kıyasla sönük bir verimdi. Yakovenko ve Gökal, küresel ölçekte talebi karşılayabilecek yeni bir blockchain oluşturmaya çalıştı.

 

Solana şu anda saniyede 65.000 işlemlik teorik bir zirve kapasitesine sahiptir. Hızı ve ucuz işlem maliyetleri nedeniyle günümüzde en çok kullanılan blockchainlerden biri haline geldi.

 

Bugün neredeyse tüm blockchain sistemleri gibi, Solana da hala çok yeni ve tartışmasız değil. 

 

Solana Blockchaini

 

Solana, Proof-of-stake protokolü (PoS) ve Solana'nın proof-of-history (PoH) olarak adlandırdığı bir konsept üzerinde çalışır. Proof-of-stake, bir blockchainin tüm katılımcıları arasında doğru bilgileri korumasını sağlayan bir algoritmadır.

 

Proof-of Stake Nedir? (Hisse Kanıtı Nedir?)

 

Hisse Kanıtı ile kripto para sahipleri, coinlerini bir doğrulayıcıya taahhüt eder veya hisse eder.

 

Doğrulayıcı, blockchain yazılımını kendi blockchain kopyasıyla çalıştıran bir bilgisayardır. Bu doğrulayıcılar, Bitcoin'inki gibi bir iş kanıtı blockchainindeki madencilerin eşdeğeridir.

 

İş Kanıtı'ndaki gibi karmaşık bulmacaları tamamlamak için diğer bilgisayarlarla rekabet etmek yerine, doğrulayıcılar, paylarının ne kadar büyük olduğuna (ağa kaç coin taahhüt ettikleri), ne kadar süreye bağlı olduklarına bağlı olarak bir sonraki işlem bloğunu eklemek için seçilirler.

 

Buradaki fikir, ağ katılımcılarının sahip olduğu bağlılık düzeyini ölçmek ve bağlılıkları için onları ödüllendirmektir. Dolaşımdaki arza göre risk ne kadar büyük olursa, ağ o kadar merkezi olmayan ve güvenli hale gelir.

 

Proof-of-History Nedir? (Tarih Kanıtı Nedir?)

 

Tarih kanıtı, işlemlerin doğru sırada olduğunu ve doğru lider tarafından bulunduğunu kanıtlama yöntemidir.

 

Solana'nın blockchaini, bir doğrulayıcının işlemleri aldığı ve bir blok ürettiği zaman dilimlerine bölünür. Bu sistemde, zaman kazanmak için liderler her slotun önünde seçilir. 

 

Bir doğrulayıcı, tutulan SOL miktarına dayalı olarak hisse kanıtı mekanizması aracılığıyla bir slotun "lideri" olarak seçilir. Her doğrulayıcı, geçmişin kanıtı dizisi olarak bilinen zamanın bir sayımını veya çetelesini ve seçtikleri slot için bir sonraki işlem bloğunu sürdürmekten sorumludur. 

 

Tarih Kanıtı Nasıl Çalışır?

 

 1. Doğrulayıcı A, birinci slota atanır ve sonraki bloğu bulmak için beş saniye harcar.
 2. Doğrulayıcı B'ye ikinci slota atanır ve aşağıdaki bloğu bulması beş saniye sürer, bu da 10 saniyelik geçişe eşittir.
 3. Doğrulayıcı C üçüncü slota atanır ve bir blok bulması beş saniye sürer. Sonunda, toplam 15 saniye geçti.

 

Bu işlemi tamamlamak için her doğrulayıcı aynı süreyi kullanır. Doğrulayıcı C'nin üçüncü slota atandığını biliyoruz ve her blok aynı miktarda zaman aldığından, üçüncü slotın yalnızca 10 saniyelik işarette başlaması gerektiğini biliyoruz. Bu nedenle, doğrulayıcı C, sayım 10 saniyeye ulaşmadan önce veya sonra başlatılamaz.

 

Geçen zamanın bu hesabı tüm doğrulayıcılar tarafından görülebildiğinden ve slot liderleri önceden seçildiğinden, herkes bir liderin ne zaman başlayacağını bilir. Dördüncü slot  için lider olarak seçilen dördüncü bir doğrulayıcı (doğrulayıcı D) olsaydı, tüm taraflar doğrulayıcı D'nin yalnızca 15 saniyelik işarette başlamasına izin verildiğini bilirdi. 

 

Neden Tarih Kanıtı Kullanılır?

 

Bu sistem gecikmeyi azaltır ve verimi artırır çünkü slot liderleri, tüm bloğu doldurup bir kerede göndermek için beklemek yerine işlemleri gerçek zamanlı olarak diğer doğrulayıcılara aktarabilir. 

 

Doğrulayıcılar zaman sayısını tuttukça, gelen her işlemi bir zaman veya geçmiş kanıtı değeriyle damgalayabilirler, böylece diğer düğümler kronolojik sırayla yayınlanmasalar bile bir blok içindeki işlemleri doğru şekilde sipariş edebilirler. Diğer düğümler, tüm işlem bloğunu bir kerede gözden geçirmek zorunda kalmak yerine, geldikleri anda bu işlemleri doğrulayabilir.

 

Solana'yı Farklı Kılan Nedir?

 

Solana, düğümler arasında fikir birliğinin oluşturulduğu şekilde diğer blockchainlerle yollarını ayırıyor. Tarihi kanıtlamanın faydaları olsa da, Solana'nın oylama mekanizması ve merkezileşmeye neden olup olmadığı konusunda bazı endişeler var.

 

Solana ile düğümler, zincirin bir parçası olabilmeleri için bloklara ve işlemlerinin meşruiyetine oy vermelidir. Düğümler lidere oy gönderir ve lider daha sonra oyların hesaplanmasından ve blokta imzalanmasından sorumludur.

 

Tipik bir blockchainde, doğrulayıcılar hisse kanıtı yoluyla seçilir. Daha sonra bir sonraki işlem bloğunu oluştururlar ve bunu ağdaki diğer tüm düğümlere yayınlarlar. Ağın geri kalanı daha sonra yeni bloğu kendi defter versiyonuna göre denetler. Her düğüm daha sonra defterin sürümünü ve yeni bloğu ağdaki diğer tüm düğümlere karşı kontrol eder. Buradan, düğümler bireysel olarak bu yeni bloğun meşru olup olmadığına karar verirler. 

 

Süreç, düğümlerin çoğunluğu zincirin yeni bir versiyonu üzerinde anlaşana kadar devam eder. Zaman alıcı olsa da, düğümlerin bir aracı oy sayımı olmaksızın bir anlaşmaya varmasına izin vermek, Bitcoin yaratıldığından beri merkezi olmayan blockchainlerin özü olmuştur.

 

Solana Tokenleri

 

Şu anda dolaşımda 315.100.273 SOL token var ve toplam arzı belirlenmiş bir maksimum arz olmaksızın 511.616.946.

 

SOL tokenlerinin iki kullanım durumu vardır. Biri, token sahiplerinin SOL'lerini stake edebilecekleri ve ödüller alabilecekleri stake etmedir. Diğeri, kullanıcıların akıllı sözleşmeler veya diğer işlemlerle ilgili ücretler için ödeme olarak SOL kullanmasına izin verir.

 

Ek olarak, Solana, Solana ağını güvence altına alan ağırlıklı doğrulayıcı setine sabit miktarda enflasyona dayalı ödül dağıtır. Her stake ödülü, stake edilen token sayısına göre ağırlıklandırılır. Getiri, toplam token arzına karşı ölçülen, stake edilen token sayısıyla orantılıdır.


 
Solana, her yıl %15 düşmesi beklenen, yaklaşık %8'lik bir enflasyon oranı ile başladı, bu oran yıllık %1,5'e ulaşana kadar azalarak devam edecek bir düşüş trendi. Çıkarılan tokenlerin %95'i doğrulayıcı ödüllerine ve %5'i işletme giderlerine ayrılmış olarak, ihraçların doğrulayıcılara gönderilmesi bekleniyor.

 

Token Dağıtımı

 

Messari'den gelen veriler, Solana'nın ilk token tahsisinin yaklaşık %50'sinin risk sermayesi şirketleri gibi içeriden kişilere gittiğini gösteriyor. Sadece küçük bir miktar halka gitti.

 

 

Solana Yatırımcıları

 

Solana yatırımcıları, kripto alanındaki en önde gelen risk sermayesi şirketlerinden bazılarını içeriyor: a16z, CoinShares, Alameda Research, Coinfund ve Parafi Capital. Yatırımcılarının itibarı, büyüklüğü ve sağladıkları para Solana'nın sektördeki varlığını artırmaya yardımcı oldu.

 

Solana Ağ İstatistikleri

 

Solana'nın ağı, saniyede 65.000 işlemlik teorik bir verime izin veriyor, Bitcoin'in saniyede yedi işlemi ve Ethereum'un saniyede 15 işlemi arasında önemli bir sıçrama. (TPS). ETH'nin blockchaindeki yüksek gaz ücretleriyle birleştiğinde Solana, giriş için çok daha düşük bir engel sunarak kullanıcı tabanını hızla artırmaya yardımcı olur. 

 

Solana'daki işlemler, ortalama 0,0025 ABD doları olan diğer blockchainlerinin fiyatının bir kısmına mal oluyor. Solana, düşük maliyetleri ve artan verim kapasitesi nedeniyle dünya çapında kullanıcıları cezbetmektedir. 

 

Solana'nın şu anda ekosisteminde 1.469 düğümü var ve dolaşımdaki tokenlerin %74'ünden fazlası ağa bağlı ve ödüller üretiyor. 

 

Solana'nın DeFi'si

 

Solana'nın (merkezi olmayan finans) DeFi ekosistemi şu anda çeşitli platformları arasında kilitli toplam 8,6 milyar doların üzerinde bir değere sahip. Bu, Solana'yı Ethereum, Terra, Avalanche ve Fantom gibi diğer zincirlerin arkasında altıncı sıraya koyuyor. 

 

Solana'nın önde gelen platformları, merkezi olmayan borsa Serum, açık likidite madenciliği platformu Quarry ve Solana bahis platformu Marinade Finance'dir.

 

 

Solana Övgüleri- Solana Avantajları

 

DeFi ve NFT ekosistemleri son iki yılda patlak verdiğinden, Ethereum'un ağı bunaldı ve kullanımı son derece pahalı hale geldi. Solana'nın zinciri, Ethereum'un temel katmanının şu anda yapamadığı şeyi sunuyor. Çok az veya hiç maliyet olmadan hızlı işlemler. 

 

Bu nedenle, Solana'nın zincirindeki etkinlik, hem merkezi olmayan uygulamaların (dApp'ler) oluşturulmasında hem de işlemlerde hızla büyüdü. Ethereum'un dApps okyanusunda hala 125 milyar doların üzerinde kilitli olmasına rağmen, Solana katlanarak büyüyor.

 

2017 yılında kuruluşundan bu yana Solana, kilitli değer açısından en çok kullanılan altıncı DeFi platformu oldu. Şu anda Solana'daki çeşitli DeFi dApp'lerinde kilitli neredeyse 8,6 milyar dolar var ve bunların çoğu yalnızca 2021'de tahakkuk ediyor.

 

Solana'nın hızı ve düşük maliyeti, diğer blockchainlere kıyasla kullanımını kolaylaştırarak hem yeni başlayan hem de ileri düzey kripto kullanıcıları için çekiciliğini artırıyor. 

 

Solana Eleştirileri - Solana Dezavantajları

 

Solana, kripto kullanıcıları Ethereum dışında daha hızlı ve daha ucuz platformlar aradıkça düşük maliyetli işlemleriyle hızla popülerlik kazansa da, çeşitli nedenlerle eleştiri aldı. 

 

SOL Tedarikiyle İlgili Belirsizlik  

 

Kasım 2021'de, Solana'nın toplam dolaşımdaki token arzı hakkında yalan söylediği ve milyonlarca yeni token yarattığı yönündeki suçlamalar ortalığı karıştırdı. Kripto fon yöneticisi Cyber Capital'in kurucusu ve baş yatırım sorumlusu Justin Bons, Solana'yı ve SOL tarafından "uzun bir dizi yalan, dolandırıcılık ve aldatma" olduğuna inandığını söyleyen bir dizi tweet attı.

 

Tweetlerde, Solana'nın ekibinin başlangıçta SOL'un dolaşımdaki arzının sadece 8,2 milyon token olduğunu, ancak topluluğa haber vermeden bir piyasa yapıcısına 13 milyon token daha ödünç verdiklerini iddia etti. 

 

İddialara yanıt olarak Solana'nın kurucusu Anatoly Yakovenko, ek paraları açıklamak için bir Medium gönderisi yazdı. Yakovenko, tokenlerin satış sonrası piyasada likidite sağlamak için bir piyasa yapıcıya verildiğini söyledi. 

 

“ Solana Vakfı, piyasa yapıcıya 6 aylık bir süre için 11.365.067 ◎ token ödünç vermeyi kabul etti. Sorun: CoinList açık artırması ve ardından Binance listelemesi sırasında bu bilgiyi, kredinin boyutunu ve niteliğini halka açıklamadık” dedi. 

 

Paraların amacı makul görünse de, birçok topluluk üyesi şeffaflık eksikliğinden ve vakfın piyasaya fazla miktarda token bırakma isteğinden endişe duyuyordu; bu, SOL yatırımcıları üzerinde ciddi etkileri olabilecek bir hareketti.

 

Solana'nın Merkezileştirilmesi 

 

Solana'nın bazı muhalifleri, bazı yönlerinin merkezi bir sistemle sonuçlandığını iddia ediyor. Token arzının kabaca yarısı, risk sermayedarı firmaları ve diğer içeriden kişilere aittir. Bazıları bunu merkezi olmayan bir ağın felsefesine aykırı olarak görürken, diğerleri blockchainin benimsenmesini finanse etmek için katılımlarını gerekli bir kötülük olarak görüyor. 

 

Ek olarak, yalnızca 19 düğüm, kümülatif payın üçte birinden fazlasını elinde tutuyor ve bu nedenle işlemlerin üçte birinden fazlasını doğruluyor. Bunun da ötesinde, SOL'un %37'sinden fazlası Eylül 2021 itibarıyla Amazon Web Services üzerinde çalışan doğrulayıcılar tarafından tutuldu.

 

Bir doğrulayıcının bir düğümü sürdürmek için sahip olması gereken donanım gereksinimleri ve SOL miktarı önemlidir ve muhtemelen katılmak isteyen daha fazla kişiyi AWS gibi diğer çözümlere yönlendirir. 

 

Solana'nın Stake Sistemi

 

Solana'nın stake sisteminin doğası da merkezileşme endişelerine yol açtı. SOL ödülleri, stake edilen token sayısıyla orantılıdır. Bir düğüm, iki oy elde etmek için payını iki doğrulayıcı arasında bölüştürürse, aynı ödülleri alır ve oylama ücretinin iki katını ödemek zorunda kalır. 

 

Bu nedenle, pay sahipleri ve doğrulayıcılar, tokenleri ve ağı yaymak yerine daha fazla blok kazanmak için daha az doğrulayıcı altında tokenleri biriktirmeye çalışır. Bu süreç ayrıca, küçük doğrulayıcılar bir sunucu için ödenen ücretlere ve oylama maliyetlerine göre küçük ödüller aldığından, Solana düğümü olmak için büyük bir engel oluşturur.

 

Bu doğru olsa da, genç blockchainleri belirli bir seviyeye gelene kadar neredeyse her zaman bir dereceye kadar merkezileştirilir. Solana nispeten genç bir blockchaindir ve zamanla çok daha merkezi olmayan hale gelebilir.

 

Solana Düğümü ve Doğrulayıcı Gereksinimleri 

 

Teknik olarak, Solana ağında herkes doğrulayıcı olabilir ve bir doğrulayıcıyı çalıştırmak maliyetli olsa da, katı bir minimum SOL gerekli değildir. Solana düğümlerinin her gün yeni bloklarda oy kullanması gerekir. Oy kullanmak için doğrulayıcıların SOL ve bir günlük oylama maliyetini 1,1 SOL veya mevcut fiyatlarla günlük 133 ABD Doları harcaması gerekir. Bu, yılda 48.000 dolardan fazla anlamına geliyor. 

 

Bir düğüm başlatmak için donanım gereksinimleri 6.000 ABD Doları veya daha fazlasına mal olabilir, bu nedenle doğrulayıcı olmak isteyenler yatırım yapmaya hazırlanmalı.

 

Kesintiler 

 

Solana'nın ağı, bazıları tamamen ağ kapatmaları olan bir dizi ağ sorunu nedeniyle ateş altında kaldı. Böyle bir örnek, ağın "kaynak tükenmesi" nedeniyle 17 saat boyunca çevrimdışı olduğu Eylül 2021'de yaşandı.

 

Ağ, zaman içinde Solana'nın kullanımındaki ve fiyatındaki artış göz önüne alındığında pek çok yatırımcıyı korkutmamış gibi görünen bir dizi sorun yaşadı. Bununla birlikte, birçok şüpheci, küçük bir geliştirici grubunun ağı kapatmak gibi tek taraflı bir karar verebileceği göz önüne alındığında, ağın yeterince merkezi olmamasından endişe duyuyor.

 

Solana'nın daha yeni bir blockchain olduğunu ve Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere çoğu blockchainin kısa süreli kesinti anları yaşadığını belirtmek önemlidir. 

 

Solana'nın kurucu ortağı Yakovenko'nun Reddit'teki topluluğuna söylediği gibi, "İnşa edilmesi 2 yıl sürerse, istikrarın sağlanması 2 yıl alacaktır."

 

Yakın geçmişte teknoloji alanındaki yeniliklerin çoğu, "hızlı hareket et ve bir şeyleri kır" felsefesinden geldi. Facebook tarafından kullanılan bu felsefede, yeniliklerin önüne geçmemek için, her şey hızlıca inşa edilir ve sorunlar sonradan giderilir. 

 

Bu modelin hızlı sonuç ürettiği doğru olsa da, bu zihniyetle oluşturulmuş ürün ve hizmetlerin, özellikle de finans ve insanların parasıyla ilgilenen hizmetlerin kullanıcıları üzerinde son derece olumsuz bir etkisi olabilir.

 

Solana'nın kesintileri sırasında hiçbir kullanıcı para kaybetmezken, yatırımcıların kesinti haberi üzerine parayı terk etmesiyle SOL'un değeri Eylül ayında kabaca 191 dolardan 123 dolara düştü.

 

Solana Nasıl Stake Yapılır?

 

Staking, sahiplerin ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı oldukları için ödüller kazanmalarını sağlar. Tokenlerini işlemleri işleyen ve paylaşılan risk, paylaşılan ödül finansal modelini izleyen ağı çalıştıran doğrulayıcılara devrederler. Bir doğrulayıcıya ne kadar çok pay devredilirse, o doğrulayıcı, deftere yeni işlemler yazmak için o kadar sık seçilir ve daha fazla ödül kazanır. 

 

SOL, kişisel cüzdanların yanı sıra bazı borsalarda da stake edilebilir. Bir borsada stake yapmak, yeni başlayanlar için harika bir seçenek olsa da, kişisel bir cüzdan kullanmak ve bir stake havuzunu kendiniz seçmek, tokenleri ağda dağıtmaya ve daha fazla merkezsizleştirmeye yardımcı olur. Ledger veya Trezor gibi bir donanım cüzdanı kullanmak, özel anahtarlarınızı güvende tutmak için en iyi uygulamadır. 

 

Solana'ya stake yapabileceğiniz cüzdanlar şunları içerir:

 

 • SolFlare 
 • Sollet
 • Phantom Wallet
 • Math Wallet
 • Atomic Wallet 
 • Exodus Wallet 
 • Zelcore 

 

Solana'ya stake yapabileceğiniz borsalar şunları içerir:

 

 • Binance 
 • Kraken 
 • FTX 
 • Crypto.com

 

Solana'yı Nereden Satın Alabilirim?

 

Solana, aşağıdaki merkezi borsalardan satın alınabilir:

 

 • Coinbase
 • Kraken
 • FTX
 • Binance
 • Crypto.com
 • BitMax

 

Solana, aşağıdaki merkezi olmayan borsalardan satın alınabilir:

 

Raydium
Orca
Serum


Solana'nın Yol Haritası

 

Solana'nın online hale gelen veya henüz duyurulan birkaç heyecan verici gelişme var.

 

Solana Pay, yatırımcıların Solana'nın hızını ve düşük maliyetini kullanarak USD Coin ve diğer tokenleri kabul etmelerini sağlayacak. Yeni ürün, Solana'nın Checkout.com, Citcon ve FTX ve Phantom entegrasyonlarıyla ortaklığının bir sonucu olarak geldi. 

 

2022'nin ikinci çeyreğinde gerçekleşecek olan dünyanın en ünlü müzik festivallerinden Coachella, Solana kullanılarak oluşturulan bir NFT koleksiyonunu da duyurdu. NFT'lerden bazıları, ömür boyu festival geçişleri, misafir geçişleri, VIP geçişleri ve henüz duyurulmamış diğer özel avantajları içeren gerçek dünya değerine sahiptir.

 

Solana Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

 

Solana'yı Nereden Satın Alabilirim?

 

 • Solana hemen hemen tüm popüler borsalarda satın alınabilir.

 

Solana Hangi Konsensüs Mekanizmasını Kullanıyor?

 

 • Solana, Proof-of-Stake ve Proof-of-History olarak bilinen bir protokol kullanır.

 

Solana Saniyede Kaç İşlem Yapabilir?

 

 • Solana'nın teorik çıktısı 65.000'dir.

 

Solana'da Ortalama İşlem Ücreti Ne Kadar?

 

 • Solana'daki ortalama ücret sadece 0,0025 ABD dolarıdır.


Bu makale yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu blog yazısı yalnızca eğitim amaçlıdır.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın