Solana (SOL) Nedir? Solana Ne İşe Yarar?

Solana (SOL) Nedir? Solana Ne İşe Yarar?

Solana'nın iddialı tasarımı, blockchain üçlemini çözmeyi amaçlıyor; ancak yine de merkezileşmeye karşı savunmasızlığı gibi çeşitli dezavantajları bulunuyor.

 

Solana (SOL) Nedir?

 

Solana; yeni, izinsiz ve yüksek hızlı bir katman-1 blockchain uygulayan oldukça işlevsel bir açık kaynak projesidir.

 

Solana kime ait? Qualcomm'un eski bir yöneticisi olan Anatoly Yakovenko tarafından 2017'de oluşturulan Solana, maliyetleri düşük tutarken verimliliği popüler blockchainlerin tipik olarak elde edilenin ötesine ölçeklendirmeyi amaçlıyor. Solana, benzersiz bir geçmiş kanıtı (PoH) algoritmasını, hisse kanıtının (PoS) bir versiyonu olan yıldırım hızındaki senkronizasyon motoruyla birleştiren yenilikçi bir hibrit fikir birliği modeli uygular. Bu nedenle, Solana ağı teorik olarak herhangi bir ölçeklendirme çözümüne ihtiyaç duymadan saniyede 710.000'den fazla işlemi (TPS) işleyebilir.

 

Solana'nın üçüncü nesil blok zinciri mimarisi, akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan uygulama (DApp) oluşturmayı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Proje, bir dizi merkezi olmayan finans (DeFi) platformunun yanı sıra değiştirilemez token (NFT) pazarlarını da destekliyor.

 

Solana blockchain, 2017 ilk para arzı (ICO) patlaması sırasında piyasaya sürüldü. Projenin dahili test ağı 2018'de yayınlandı, ardından 2020'de ana ağın resmi olarak başlatılmasına yol açan birden fazla test ağı aşaması geldi.

 

Solana'yı Benzersiz Yapan Nedir?

 

Solana'nın iddialı tasarımı, Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin tarafından önerilen bir konsept olan blockchain üçlemesini benzersiz bir şekilde çözmeyi amaçlıyor. Bu üçleme, geliştiricilerin blockchainleri oluştururken karşılaştıkları üç ana zorluğu tanımlar: ademi merkeziyetçilik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik.

 

blockchainlerin, geliştiricileri herhangi bir zamanda üç faydadan yalnızca ikisini sağlayabileceğinden, diğer ikisi lehine yönlerden birini feda etmeye zorlayacak şekilde inşa edildiğine yaygın olarak inanılmaktadır.

 

Solana blockchain platformu, hızı en üst düzeye çıkarmak için ademi merkeziyetçilikten ödün veren bir hibrit fikir birliği mekanizması önerir. PoS ve PoH'nin yenilikçi kombinasyonu, Solana'yı blockchain endüstrisinde benzersiz bir proje haline getiriyor.

 

Genel olarak, blockchainler, destekleyebildikleri saniye başına işlem sayısına bağlı olarak daha fazla ölçeklenebilirliğe sahiptir, daha fazla ve daha iyi ölçeklenirler. Bununla birlikte, merkezi olmayan blockchainler, zaman tutarsızlıkları ve daha yüksek verim, onları yavaşlatır, bu da işlemleri ve zaman damgalarını doğrulayan daha fazla düğümün daha fazla zaman alması anlamına gelir.

 

Özetle, Solana'nın tasarımı, mesajları düğümler arasında sıralayan PoS mekanizmasına dayalı olarak seçilen bir lider düğüme sahip olarak bu sorunu çözmektedir. Böylece Solana ağı, merkezi ve kesin bir zaman kaynağı olmadan bile artan iş hacmiyle sonuçlanan iş yükünü azaltarak fayda sağlar.

 

Ayrıca Solana, bir işlemin çıktısını hash ederek ve bir sonraki işlemin girdisi olarak kullanarak bir işlemler zinciri oluşturur. Bu işlem geçmişi, Solana'nın ana fikir birliği mekanizmasına bir isim verir: PoH, protokolün daha fazla ölçeklenebilirliğine izin veren ve dolayısıyla kullanılabilirliği artıran bir kavram.

 

 

Solana Nasıl Çalışır?

 

Solana protokolünün temel bileşeni, herhangi bir zamanda ağda bir olayın meydana geldiğini doğrulayan dijital bir kayıt sağlayan bir hesaplama dizisi olan geçmişin kanıtıdır. Ağdaki her işleme bir zaman damgası veren kriptografik bir saat ve buna basit bir ek olabilecek bir veri yapısı olarak sunulabilir.

 

PoH, pratik Bizans hata toleransı (pBFT) protokolünün optimize edilmiş bir versiyonu olan Tower Bizans hata toleransı (BFT) algoritmasını kullanan PoS'a güvenir. Solana bunu bir fikir birliğine varmak için kullanıyor. Tower BFT, ağı güvenli ve çalışır durumda tutar ve işlemleri doğrulamak için ek bir araç görevi görür.

 

Ayrıca PoH, benzersiz ve güvenilir çıktı üretmek için yüksek frekanslı Doğrulanabilir Gecikme İşlevi (VDF), üçlü bir işlev (kurulum, değerlendirme, doğrulama) olarak düşünülebilir. VDF, blok üreticilerinin ağın ilerlemesi için yeterince zaman beklediklerini kanıtlayarak ağdaki düzeni sağlar.

 

Solana, 256 bitlik bir değer üreten bir dizi tescilli şifreleme işlevi olan 256 bit güvenli karma algoritması (SHA-256) kullanır. Ağ periyodik olarak sayıyı ve SHA-256 karmalarını örnekler ve merkezi işlem birimlerinde bulunan karma kümesine göre gerçek zamanlı veriler sağlar.

 

Solana doğrulayıcıları, belirli bir karma indeksin oluşturulmasından önce oluşturulmuş belirli bir veri parçasını kaydetmek için bu karma dizisini kullanabilir. İşlemler için zaman damgası, bu belirli veri parçası eklendikten sonra oluşturulur. Talep edilen çok sayıda TPS ve blok oluşturma süresi elde etmek için, ağdaki tüm düğümlerin, diğer doğrulayıcıların işlemleri doğrulamasını beklemek yerine, olayları takip etmek için kriptografik saatlere sahip olması gerekir.

 

 

Solana (SOL) Tokenları

 

Solana'nın kripto para birimi SOL'dur. Stake yoluyla blockchain güvenliğinin yanı sıra değer aktarımı için bir araç sağlayan Solana'nın yerel ve faydalı tokenidir. SOL, Mart 2020'de piyasaya sürüldü ve toplam piyasa değeri ile alana giren ilk 10 kripto para biriminden biri olmayı hedefledi.

 

SOL belirteci işlem şeması, Ethereum blockchaininde kullanılana benzer. Benzer şekilde işlev görmelerine rağmen, Solana token sahipleri, işlemleri PoS konsensüs mekanizması aracılığıyla doğrulamak için tokeni stake eder. Ayrıca, Solana tokeni, ödülleri almak ve işlem ücretlerini ödemek için kullanılırken, aynı zamanda SOL, kullanıcıların yönetime katılmasını sağlar.

 

Ortada kaç tane Solana parası olduğu sorusuna cevap olarak, mevcut Solana arzı 511 milyon tokeni aşan dolaşımda 500 milyondan fazla token piyasaya sürülecek. Solana'nın dolaşımdaki arzı bunun yarısından biraz fazlası. SOL tokenlerinin yaklaşık %60'ı Solana'nın kurucuları ve Solana Vakfı tarafından kontrol ediliyor ve yalnızca %38'i topluluğa ayrılmış durumda.

 

Solana hangi borsalardan alınır? Solana'yı nereden satın alacağınızı bilmek istiyorsanız, çoğu borsada SOL tokenlerı satın alınabilir. Solana'da işlem yapmak için en iyi kripto para borsaları Binance, Coinbase, KuCoin, Huobi, FTX ve diğerleridir.

 

Solana vs Ethereum Karşılaştırma

 

 

Solana, hızı ve performansı için birçok övgü aldı ve hatta Ethereum gibi kripto endüstrisi liderlerinin meşru bir rakibi olarak gösterildi.

 

Peki Solana'nın Ethereum'dan farkı nedir ve potansiyel bir Ethereum katili olarak kabul edilebilir mi?

 

İşlem hızı açısından Solana, 50.000 TPS'nin üzerinde bir hıza ulaşabileceği varsayılan akıllı sözleşme platformuna meydan okuyabiliyor. Solana, yavaş işlem onayını önlemek için farklı fikir birliği algoritmaları kullanır. Bu özellik, Solana'yı kripto alanı dışındaki diğer endüstrilerle rekabet etmek için sektördeki en hızlı blockchainlerden biri yapar.

 

Bu muazzam sayı ile karşılaştırıldığında, mevcut düşük ölçeklenebilir Ethereum çalışma kanıtı modeli yalnızca 15 TPS'yi işleyebilir. Böylece Solana, Ethereum'dan binlerce kat daha hızlıdır. Proje, daha düşük ücretler için yeni tokenomikler uyguladığından, Solana'nın bir başka avantajı da ağın aşırı maliyet etkinliğidir.

 

Ayrıca, PoS varyasyonlarından birini uygularken Solana'nın blockchainlerin daha çevre dostu ve sürdürülebilir olduğunu belirtmekte fayda var. Bu, mevcut PoW modeli muazzam hesaplama gücü kullanımını gerektiren Ethereum'un aksinedir.

 

Bununla birlikte, kripto topluluğundaki herkes PoS'a Ethereum yükseltmesini dört gözle bekliyor. Özenle geliştirilmekte olan yeni bir Ethereum türü, bir yürütme katmanından (önceden Ethereum 1.0 olarak biliniyordu) ve bir konsensüs katmanından (önceden Ethereum 2.0) oluşacak. Verimi büyük ölçüde artırabilir, ölçeklenebilirliği iyileştirebilir, işlem ücretlerini azaltabilir ve sürdürülemez güç tüketimini durdurabilir.

 

Solana Coin Güvenilir mi? Solana'nın Dezavantajları

 

Solana'nın iyi bir yatırım olup olmadığını ve satın almanız gerekip gerekmediğini hala merak ediyorsanız, cevap yine size kalmış. Görünür avantajlara rağmen, Solana'nın mevcut herhangi bir kripto projesi gibi dezavantajları var.

 

Her şeyden önce, Solana blockchain üst düzey blockchain projeleriyle rekabet edebilmesine rağmen, çok fazla blockchain doğrulayıcısı olmadığı için merkezileşmeye karşı savunmasızdır. Ağdaki herkes Solana doğrulayıcısı olabilir, ancak bunu yapmak çok fazla bilgi işlem kaynağı gerektirdiğinden hala zordur.

 

Bununla birlikte, protokol kendisini hala ana ağın beta sürümü olarak etiketliyor, bu da olası hataların ve hataların varlığını reddetmez.

 

Solana ekosistemi: Bu sorunlara rağmen Solana, kripto endüstrisindeki en büyük ekosistemlerden biri ve doğru büyüme yolunda görünüyor.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın