Soğanın Etkileyici Faydaları

Soğanın Etkileyici Faydaları
Soğanlarla ilgili sağlık yararları oldukça etkileyicidir. Bu besin dolu sebzeler, kalp hastalığı ve bazı kanser riskinizi azaltabilecek güçlü bileşikler içerir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Tüm sebzeler sağlık için önemli olsa da, bazı türler benzersiz faydalar sunar.

 

Soğan, sarımsak, arpacık soğanı, pırasa ve frenk soğanı içeren Allium cinsi çiçekli bitkilerin üyeleridir.

 

Bu sebzeler, sağlığı birçok yönden desteklediği gösterilen çeşitli vitaminler, mineraller ve güçlü bitki bileşikleri içerir.

 

Aslında, soğanların tıbbi özellikleri, eski zamanlardan beri baş ağrısı, kalp hastalığı ve ağız yaraları gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanıldıkları bilinmektedir (1 ).

 

İşte soğanların 9 etkileyici sağlık faydası.

 

1. Besin Değerleri

 

Soğanlar besin açısından yoğundur. Yani kalorileri düşüktür ancak vitamin ve mineralleri yüksektir.

 

Bir orta soğan sadece 44 kaloriye sahiptir. Ancak önemli miktarda vitamin, mineral ve lif verir (2 ).

 

Bu sebze özellikle bağışıklık sağlığını, kollajen üretimini, doku onarımını ve demir emilimini düzenleyen bir besin olan C vitamini bakımından yüksektir.

 

C vitamini ayrıca vücudunuzda güçlü bir antioksidan görevi görür ve hücrelerinizi serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız moleküllerin neden olduğu hasara karşı korur (3 ).

 

Soğanlar ayrıca metabolizma, alyuvar üretimi ve sinir fonksiyonunda anahtar rol oynayan folat (B9) ve piridoksin (B6) dahil B vitaminleri bakımından zengindir (4 ).

 

Son olarak, birçok insanın eksik olduğu bir mineral olan iyi bir potasyum kaynağıdır.

 

Aslında, Amerikalıların ortalama potasyum alımı, önerilen günlük değerin (DV) 4.700 mg'ın biraz üzerindedir (5 ).

 

Normal hücresel fonksiyon, sıvı dengesi, sinir iletimi, böbrek fonksiyonu ve kas kasılması hepsi potasyum gerektirir (6 ).

 

Özet: Soğan düşük kalorili, ancak C vitamini, B vitaminleri ve potasyum gibi besin maddelerinde yüksektir.

 

2. Kalp Sağlığına Fayda Sağlayabilir

 

Soğan, iltihapla savaşan, trigliseritleri azaltan, kolesterol seviyelerini azaltan antioksidanlar ve bileşikler içerir - bunların hepsi kalp hastalığı riskini azaltabilir.

 

Güçlü antienflamatuar özellikleri de yüksek tansiyonu düşürmeye ve kan pıhtılarına karşı korumaya yardımcı olabilir.

 

Kuersetin, soğanlarda oldukça konsantre olan bir flavonoid antioksidandır. Güçlü bir anti-enflamatuar olduğundan, yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Yüksek tansiyonu olan 70 aşırı kilolu kişide yapılan bir araştırma, günde 162 mg'lık bir kuersetin zengini soğan özütünün, bir plaseboya kıyasla sistolik kan basıncını 3-6 mmHg oranında önemli ölçüde azalttığını bulmuştur (7 ).

 

Soğanların da kolesterol seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.

 

Polikistik over sendromu (PCOS) olan 54 kadında yapılan bir araştırma, sekiz hafta boyunca büyük miktarda çiğ kırmızı soğan (aşırı kilolu ise 40-50 gram / gün ve obezse 50-60 gram / gün) tüketmenin toplam ve “kötü” LDL'yi azalttığını bulmuştur. (8 ).

 

Ek olarak, hayvan çalışmalarından elde edilen kanıtlar, soğan tüketiminin iltihaplanma, yüksek trigliserit seviyeleri ve kan pıhtı oluşumu dahil kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltabileceğini desteklemektedir (9 , 10 , 11 ).

 

Özet: Araştırmalar, soğan yemenin yüksek tansiyon, yüksek trigliserit seviyeleri ve inflamasyon gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

3. Antioksidanlar Yüklü

 

Antioksidanlar, hücresel hasara yol açan, kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıklara katkıda bulunan bir süreç olan oksidasyonu önleyen bileşiklerdir.

 

Soğan mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Aslında, 25'ten fazla çeşit flavonoid antioksidan içerirler (12 ).

 

Özellikle kırmızı soğan, antosiyaninler içerir - flavonoid ailesinde kırmızı soğanlara derin renk veren özel bitki pigmentleri.

 

Çok sayıda popülasyon çalışması, antosiyanin bakımından zengin daha fazla gıda tüketen kişilerin kalp hastalığı riskinin azaldığını bulmuştur.

 

Örneğin, 43.880 erkekte yapılan bir çalışma, günde 613 mg kadar antosiyanin içeren alışkanlık alımlarının % 14 daha düşük ölümcül olmayan kalp krizi riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir (13 ).

 

Benzer şekilde, 93.600 kadında yapılan bir araştırma, antosiyanin bakımından zengin gıdalar en fazla tüketenlerin, en düşük alım olan kadınlardan kalp krizi geçirme olasılığının % 32 daha az olduğunu gözlemledi (14 ).

 

Ek olarak, antosiyaninlerin belirli kanser ve diyabet türlerine karşı koruduğu bulunmuştur (15 , 16 ).

 

Özet: Kırmızı soğan, kalp hastalıklarına, bazı kanserlere ve diyabetlere karşı koruyabilen güçlü bitki pigmentleri olan antosiyaninler açısından zengindir.

 

4. Kanserle Savaşan Bileşikler İçerir

 

Sarımsak ve soğan gibi Allium cinsinden sebze yemek, mide ve kolorektal dahil olmak üzere bazı kanserlerin daha düşük riskiyle bağlantılıdır.

 

26 çalışmanın gözden geçirilmesi, en fazla miktarda allium sebze tüketenlerin, en az miktarda tüketenlere göre mide kanseri teşhisi geçirme olasılığının % 22 daha az olduğunu göstermiştir (17 ).

 

Ayrıca, 13.333 kişide yapılan 16 çalışmanın gözden geçirilmesi, en yüksek soğan alımına sahip katılımcıların, en düşük alım olanlara kıyasla % 15 azalmış kolorektal kanser riskine sahip olduğunu göstermiştir (18 ).

 

Bu kanserle mücadele özellikleri, allium sebzelerde bulunan kükürt bileşikleri ve flavonoid antioksidanlarla ilişkilendirilmiştir.

 

Örneğin soğan, test tüpü çalışmalarında tümör gelişimini azalttığı ve yumurtalık, akciğer kanserinin yayılmasını yavaşlattığı gösterilen kükürt içeren bir bileşik olan soğan A'yı sağlar (19 , 20 ).

 

Soğan ayrıca tümör büyümesini engelleyebilen fisetin ve kuersetin, flavonoid antioksidanlar içerir (21 , 22 ).

 

Özet: Soğan gibi allium sebzeleri bakımından zengin bir diyetin bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisi olabilir.

 

5. Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı

 

Soğan yemek, diyabet veya prediyabetli insanlar için özellikle önemli olan kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

 

Tip 2 diyabetli 42 kişide yapılan bir araştırma, 100 gram taze kırmızı soğan yemenin açlık kan şekeri seviyelerini dört saat sonra yaklaşık 40 mg / dl azalttığını göstermiştir (23 ).

 

Ek olarak, çoklu hayvan çalışmaları, soğan tüketiminin kan şekeri kontrolüne fayda sağlayabileceğini göstermiştir.

 

Bir çalışma, 28 gün boyunca % 5 soğan özü içeren yiyeceklerle beslenen diyabetik sıçanların açlık kan şekerini azalttığını ve kontrol grubundan önemli ölçüde daha düşük vücut yağına sahip olduğunu gösterdi (24 ).

 

Soğanlarda bulunan kuersetin ve kükürt bileşikleri gibi spesifik bileşikler antidiyabetik etkilere sahiptir.

 

Örneğin, kuersetinin tüm vücut kan şekeri düzenlemesini kontrol etmek için ince bağırsak, pankreas, iskelet kası, yağ dokusu ve karaciğerdeki hücrelerle etkileşime girdiği gösterilmiştir (25 ).

 

Özet: Soğanlarda bulunan birçok faydalı bileşik nedeniyle, bunları tüketmek yüksek kan şekerini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

6. Kemik Yoğunluğunu Artırabilir

 

Süt ürünleri kemik sağlığını artırmak için gereken kredinin çoğunu alsa da, soğan da dahil olmak üzere birçok gıda, güçlü kemiklerin desteklenmesine yardımcı olabilir.

 

Orta yaşlı ve menopoz sonrası 24 kadında yapılan bir araştırma, sekiz hafta boyunca günlük 100 ml soğan suyu tüketenlerin, bir kontrol grubuna kıyasla kemik mineral yoğunluğu ve antioksidan aktivitesinde iyileşme olduğunu göstermiştir (26 ).

 

507 perimenopozal ve postmenopozal kadınlarda yapılan bir başka çalışmada, günde en az bir kez soğan yiyenlerin, ayda bir veya daha az yiyen kişilere göre % 5 daha fazla toplam kemik yoğunluğuna sahip olduğu bulundu (27 ).

 

Ayrıca, çalışma en sık soğan yiyen yaşlı kadınların kalça kırığı riskini, onları hiç yemeyenlere göre% 20'den fazla azalttığını göstermiştir (27 ).

 

Soğanların oksidatif stresi azaltmaya, antioksidan seviyelerini artırmaya ve kemik kaybını azaltmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bu da osteoporozu önleyebilir ve kemik yoğunluğunu artırabilir (28 ).

 

Özet: Çalışmalar, soğan tüketiminin artmış kemik mineral yoğunluğu ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

 

7. Antibakteriyel Özelliklere Sahip

 

Soğanlar, Escherichia coli ( E. coli ), Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus ( S. aureus ) ve Bacillus cereus (29 ).

 

Ayrıca, soğan ekstraktının gelişmekte olan ülkelerde önemli bir halk sağlığı sorunu olan Vibrio cholerae'nin büyümesini engellediği gösterilmiştir (30 ).

 

Soğanlardan çıkarılan kuersetin, bakterilerle savaşmanın özellikle güçlü bir yolu gibi görünmektedir.

 

Bir test tüpü çalışması, sarı soğan derisinden ekstrakte edilen kuersetinin Helicobacter pylori ( H. pylori ) ve Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) (31 ).

 

H. pylori, mide ülserleri ve bazı sindirim kanserleriyle ilişkili bir bakteridir, MRSA ise vücudun farklı bölgelerinde enfeksiyonlara neden olan antibiyotiğe dirençli bir bakteridir (32 , 33 ).

 

Başka bir test tüpü çalışması, kuersetinin E. coli ve S. aureus'un hücre duvarlarına ve zarlarına zarar verdiğini bulmuştur (34 ).

 

Özet: Soğanların, E. coli ve S. aureus gibi potansiyel olarak zararlı bakterilerin büyümesini engellediği gösterilmiştir.

 

8. Sindirim Sağlığını Artırabilir

 

Soğan, optimum bağırsak sağlığı için gerekli olan zengin bir lif ve prebiyotik kaynağıdır.

 

Prebiyotikler, yararlı bağırsak bakterileri tarafından parçalanan sindirilemez lif türleridir.

 

Bağırsak bakterileri prebiyotiklerle beslenir, asetat, propiyonat ve bütirat dahil olmak üzere kısa zincirli yağ asitleri oluşturur.

 

Araştırmalar, bu kısa zincirli yağ asitlerinin bağırsak sağlığını güçlendirdiğini, bağışıklığı artırdığını, iltihabı azalttığını ve sindirimi artırdığını göstermiştir (35 , 36 ).

 

Ek olarak, prebiyotikler açısından zengin gıdaların tüketilmesi, sindirim sağlığına yarar sağlayan Lactobacillus ve bifidobacteria suşları gibi probiyotiklerin artmasına yardımcı olur (37 ).

 

Prebiyotikler açısından zengin bir diyet, kemik sağlığını artırabilecek kalsiyum gibi önemli minerallerin emilimini artırmaya yardımcı olabilir (38 ).

 

Soğan özellikle prebiyotikler inulin ve fruktooligosakkaritler açısından zengindir. Bunlar bağırsaklarınızdaki dost bakteri sayısını artırmaya ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olur (39 ).

 

Özet: Soğan, sindirim sağlığını artırmaya, bağırsağınızdaki bakteri dengesini geliştirmeye ve bağışıklık sisteminize fayda sağlamaya yardımcı olan zengin bir prebiyotik kaynağıdır.

 

9. Diyetinize Eklemek Kolay

 

Soğan, dünya mutfaklarındaki bir liftir.

 

Lezzetli yemeklere lezzet verir ve çiğ veya pişmiş olarak tadabilirler.

 

Bahsetmemek gerekirse, lif, vitamin ve mineral alımınızı artırabilirler.

 

Diyetinize nasıl soğan ekleyeceğinize dair bazı ipuçları:

 

 • Guacamole tarifinize bir lezzet tekmesi eklemek için çiğ soğan kullanın.
 • Lezzetli pişmiş ürünlere karamelize soğan ekleyin.
 • Pişmiş soğanları sağlıklı bir garnitür için diğer sebzelerle birleştirin.
 • Omlet, frittatas veya quiches gibi yumurta yemeklerine pişmiş soğan eklemeyi deneyin.
 • Sote soğan ile üst et, tavuk veya tofu.
 • En sevdiğiniz salataya ince dilimlenmiş kırmızı soğan ekleyin.
 • Nohut, doğranmış soğan ve kırmızı biber ile lif açısından zengin bir salata yapın.
 • Soğan ve sarımsakları stoklar ve çorbalar için bir üs olarak kullanın.
 • Soğanları tavada kızartın.
 • En iyi tacos, fajitas ve kıyılmış çiğ soğan ile diğer Meksika yemekleri.
 • Soğan, domates ve taze kişniş ile ev yapımı bir salsa yapın.
 • Doyurucu bir soğan ve sebze çorbası hazırlayın.
 • Bir lezzet artışı için biber tariflerine soğan ekleyin.
 • Lezzetli soğanları ev yapımı salata sosu için taze soğan, sirke ve zeytinyağı ile karıştırın.

 

Özet: Soğan yumurta, guacamole, et yemekleri, çorbalar ve fırınlanmış ürünler dahil olmak üzere tuzlu yemeklere kolayca eklenebilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Soğanlarla ilgili sağlık yararları oldukça etkileyicidir.

 

Bu besin dolu sebzeler, kalp hastalığı ve bazı kanser riskinizi azaltabilecek güçlü bileşikler içerir.

 

Soğanlar antibakteriyel özelliklere sahiptir ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebilen sindirim sağlığını destekler.

 

Dahası, çok yönlüdürler ve herhangi bir tuzlu yemeğin lezzetini arttırmak için kullanılabilirler.

 

Diyetinize daha fazla soğan eklemek, genel sağlığınıza fayda sağlamanın kolay bir yoludur.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler