Siyez Buğdayı Kaç Kalori

Siyez Buğdayı Kaç Kalori

333 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim

Yağ Kitle İndeksini Biliyor Musun?

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

İyi: "Siyez Buğdayı" Protein, Thiamin (B1), Selenyum, Mangan, Fosfor için iyi bir besin kaynağıdır.

Besin Denge Skoru

43 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

2.17
2.17
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Kalori Dağılımı

%75 %5 %19
Karbonhidrat Yağ Protein

(*) Bu gıdadaki kalorinin büyük bir kısmı Karbonhidrat'dan geliyor.

333 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Siyez Buğdayı kaç kaloridir, 100 gram Siyez Buğdayı içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.

Siyez, binlerce yıl öncesine dayanan ve ilk ekili tahıl tanelerinden biri olan bir buğday çeşididir. Modern buğdaylardan birkaç yönden farklıdır. Protein açısından daha yüksektir ve karotenoidler bakımından daha zengindir. En önemlilerinden biri de daha az gluten içerir. Ayrıca gluten zincirleri daha kısadır.

DNA parmak izi, siyez buğdayının evcilleştirilmesinin Türkiye'nin güneydoğu bölgesinde bulunan Karaca Dağ (Şanlıurfa) yakınlarında yapıldığını gösteren kanıtlar içeriyor.

Her ne kadar siyez buğdayı bin yıl önce bol miktarda bulunsa da, bugünlerde ekimi sadece birkaç bölgeyle sınırlıdır. Son zamanlarda ise süper yiyecek olarak yeniden popüler hale gelmiştir.

Bugün tükketiğimiz buğday ürünlerinin çoğu, büyük dedelerimizin kullandığı buğday olmasa da, bugün daha sağlıklı, sindirimi kolay ve açık bir şekilde üstün bir alternatif olan siyez gibi bazı antik tahıllar var.

  • 1 su bardağı Siyez Buğdayı 606.06 kcal 182.00 Gram
Benzer Gıdalar

Harcanan Kalori Hesaplama

Aktivite Türü :
Aktivite Süresi (dk) :
Vücut Ağırlığı (kg) :