Çikolata Sivilce Yapar Mı? Siyah Noktalar ve Beyaz Noktalar Hakkında Her Şey

Çikolata Sivilce Yapar Mı? Siyah Noktalar ve Beyaz Noktalar Hakkında Her Şey
Sivilcelerle oynamak onları daha da kötüleştirir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Birçok insan hayatlarının bir döneminde sivilceden muzdariptir. 12 ila 24 yaş arasındaki kişilerin yaklaşık yüzde 85'i, tıkalı gözenekler nedeniyle sivilce yaşıyor.

 

Akne kolayca tedavi edilebilir, ancak tüm insanlar da aynı bakımı gerektirmez. Siyah nokta ve beyaz nokta yaygın sivilce türleridir. Biçimlerinde farklılar, ancak tedavileri benzer.

 

Bir sivilcenin nasıl siyah nokta veya beyaz nokta haline geldiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

 

"Sağlıksız beslenme alışkanlığım nedeniyle sivilcelerden kurtulamıyorum, ideal kiloma ulaşmak istiyorum." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz. Aklınızdaki sorular için Diyetasistan kullananların yaptığı gibi Diyetasistan instagram ve whatsapp hattından diyetisyenlerimize ulaşabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!).

 

Siyah Noktalar Nasıl Gelişir? Siyah Nokta Nasıl Çıkar?

 

Siyah noktalar, cildinizde oluşan siyah noktalara benzer. Siyah noktalara açık komedon denir. Komedonlar, sivilceniz olduğunda oluşan ten rengindeki şişliklerdir. Siyah nokta söz konusu olduğunda, bu komedonlar cildinizin altında çok büyük açıklıklar veya gözeneklere sahip foliküllerden oluşur.

 

Siyah noktalara sahip olduğunuzda, bu büyük gözenekler sebum olarak bilinen bir maddeyle tıkanır. Derinizin altında sebum ile kimyasal bir reaksiyon meydana gelir. Melanin oksitlenir ve tıkanmış gözenekleri siyaha çevirir. Bu sivilce türü genellikle sırtınızda, omuzlarınızda ve yüzünüzde bulunur.

 

Siyah nokta nasıl geçer? Öğrenmek için tıklayın (siyah nokta temizleme). Siyah nokta nasıl temizlenir? (siyah nokta temizleme).


 

Beyaz Noktalar Nasıl Gelişir?

 

Beyaz başlıklar kapalı komedonlar olarak bilinir. Cildinizin altındaki foliküller bakteri ile dolar ve cildinizin üst kısmında çok küçük bir açıklığa sahip olur. Hava foliküle giremez. İçerisindeki bakteriler kimyasal reaksiyona girmediği için beyaz renkte kalır. Bu tip sivilce sırtınızda, omuzlarınızda ve yüzünüzde de bulunur.

 

Beyaz nokta neden olur? Öğrenmek için tıklayın (beyaz nokta).


 

Siyah Noktalar ve Beyaz Noktalar İçin Çözüm

 

Siyah noktalar ve beyaz noktalar hem hafif akne formlarıdır. Her iki sivilce türü de tıkanmış gözeneklerden kaynaklanır, bu nedenle benzer şekilde tedavi edilirler.

 

Reçetesiz Ürünler

 

Reçetesiz satılan (OTC) ürünler, siyah noktaların ve beyaz noktaların tedavisinde etkili olabilir. Gözeneklerin açılmasına yardımcı olarak bakteri ve kirin akne oluşmadan önce yıkanmasına izin verir.

 

Benzoil peroksit (NeoBenz Micro, Clearskin) veya salisilik asit içeren ürünleri arayın. Hem sivilceleri kurutun hem de gözeneklerinizi tıkayan yağ ve ölü deri hücrelerini temizleyin.

 

Yüz yıkama sularından kremlere kadar her şeyi bakım ürünü mağazalarında bulabilirsiniz.

 

Ellemeyin!

 

Sivilcelerle oynamak onları daha da kötüleştirir.

 

Hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri yüzünüze dokunmamaktır. Sadece kaşınıyor olsanız bile, ellerinizdeki bakteri ve kirler yüzünüze aktarılır. Bakteri ve kir daha sonra gözeneklerinize girer. Bu, tıkanmaya, beyaz nokta ve siyah nokta oluşumuna yol açar.

 

Siyah noktaları veya beyaz noktaları kaşımak cazip gelebilir. Ancak sivilcelerinizdeki bakterileri cildinize yaymak, yüzünüzün geri kalanında daha fazla sivilce salgınına neden olabilir. Sivilceler ayrıca yara izi, renk değişikliği veya kırmızı, tahriş olmuş, ağrılı cilde yol açabilir.

 

Alternatif Tıp

 

Farklı takviyelerin veya topikal tedavilerin sivilceye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bu ürünlerin etkinliğini ve güvenliğini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Alternatif seçenekleri denemeden önce daima doktorunuzla tartışın.

 

 • çay ağacı yağı
 • alfa hidroksi asit
 • azelaik asit (Azelex)
 • sığır jelatini
 • çinko
 • yeşil çay özü
 • aloe vera
 • bira mayası


Akne Hakkında Yaygın Efsaneler

 

Cilt bakımı ve sivilcelerle ilgili birçok efsane vardır. İşte duymuş olabileceğiniz beş efsane:

 

Efsane 1: Çikolata Yemek Sivilcelere Neden Olur

 

Çikolata sivilce yapar mı? Çikolata sivilce çıkarır mı? Diyet, resmin sadece küçük bir kısmı. Araştırmalar, belirli yiyeceklerin sivilceye neden olup olamayacağı konusunda karışıktır. Süt ürünleri ve karbonhidratların cildi gerçekten etkileyebileceğine dair bazı kanıtlar var. Bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu arada, belirli yiyeceklerin sivilcenizi daha da kötüleştirip iyileştirmediğini görmek için bir yemek günlüğü tutun.

 

"Cildimi seviyorum ama sağlıklı beslendiğim söylenemez, haliyle sivilcelerden de fazla kilolarımdan da kurtulamıyorum." diyorsanız eğer profesyonel destek almak isteyebilirsiniz. Diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Efsane 2: Yüzünüzü Sık Sık Yıkamak Gözenekleri Daraltır

 

Sık yıkamak cildinizi tahriş edebilir. Aslında, yüzünüzü çok fazla yıkamak ve ovalamak aslında daha fazla sivilceye neden olabilir. Yüzünüzü günde sadece iki kez yumuşak bir sabunla yıkamak en iyisidir. İşiniz bittiğinde cildinizi temiz bir havluyla kurulayın.

 

Efsane 3: Sivilceleri Patlatarak Kurtulabilirsiniz

 

Sivilcelerin patlaması onları o anda daha az fark edilebilir hale getirebilir, ancak daha uzun süre orada kalmalarına neden olabilir. Bir sivilceyi patlattığınızda, cildinize bakteri davet edersiniz. Bakteriler kızarıklığı ve şişliği daha da kötüleştirebilir ve hatta zamanla yara izine yol açabilir.


 

Efsane 4: Makyaj Gözenekleri Daha Da Kötüleştirir

 

Şart değil. Makyaj yapmak istiyorsan devam et. Gözeneklerinizi tıkamayacak veya cildi tahriş etmeyecek aknejenik olmayan veya komedojenik olmayan ürünleri seçin. Ayrıca makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizlediğinizden veya değiştirdiğinizden emin olun.

 

Bazı makyaj malzemeleri cildinize yardımcı bile olabilir. Benzoil peroksit veya salisilik asit içeren markaları arayın. 

 

Makyajın gözeneklerinizi daha da kötüleştirdiğinden şüpheleniyorsanız, doktorunuzla konuşun

 

Efsane 5: Bronzlaşma Sivilcenizi Temizleyebilir

 

Güneşe çıkmak, cildinizi geçici olarak iyileştirebilir. Zamanla güneş ışınları cildi kuru ve tahriş bırakarak daha da fazla sivilceye yol açabilir. Güneşe maruz kalma ayrıca erken yaşlanmaya ve hatta cilt kanserine yol açabilir. Dışarı çıkmadan önce en az SPF 15 olan, komedojenik olmayan veya aknejenik olmayan bir güneş kremi kullanın.

 

Sivilce Önleyici - Sivilce Önleme

 

Cildinize özen göstermek ve düzenli olarak yıkamak, siyah noktaların veya beyaz noktaların büyük bir cilt problemi haline gelme olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Sivilce nasıl geçer? Sivilceleri önlemek için şu ipuçlarını izleyin:

 

 • Yüzünüzü günde iki kez hafif bir sabunla yıkayarak temiz tutun.
 • Fazla yağı kurutmak için benzoil peroksit veya salisilik asit içeren reçetesiz ürünleri kullanmayı deneyin.
 • Gözeneklerinizi tıkamayacak yağsız makyaj ürünlerini seçin.
 • Yatmadan önce daima makyajınızı çıkarın.
 • Yüzünüze dokunmaktan kaçının.
 • Sivilceleri koparmamaya ve patlatmamaya çalışın.
 • Saçınız için su bazlı jeller ve spreyler kullanın. Daha da iyisi, ürünlerin gözeneklerinizi tıkamaması için saçınızı yüzünüzden uzak tutun.
Bu önlemler cildinizi temizlemeye yardımcı olmuyorsa veya şiddetli akne yaşıyorsanız, doktorunuza veya bir dermatoloğa gitmenin zamanı gelmiş olabilir. Dermatolog nedir? Dermatolog, cilt sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir doktordur. Cildinizi temizlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olmak için oral veya topikal ilaçlar yazabilirler. Ayrıca cilt tipinize göre hazırlanmış günlük bir rutin oluşturmanıza da yardımcı olabilirler.

 

Siyah nokta temizleme, siyah nokta maskesi hakkında bilgi için tıklayın (siyah nokta).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler