Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir 8 Bitkisel Çay

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir 8 Bitkisel Çay
Geleneksel tıp, bazı bitkisel çayların abdominal şişkinliği azaltabileceğini ve sindirim rahatsızlığını giderebileceğini öne sürüyor.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz bizde bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

Karnınız bazen şişmiş ve rahatsız hissediyorsa, yalnız değilsiniz. Şişkinlik insanların %20-30'unu etkiler (1).

 

Gıda intoleransları, bağırsaklarınızda bir gaz birikmesi, dengesiz bağırsak bakterileri, ülserler, kabızlık ve parazitik enfeksiyonlar dahil olmak üzere birçok faktör şişkinliği tetikleyebilir (1, 2, 3, 4).

 

Geleneksel olarak, insanlar şişkinliği gidermek için bitkisel çaylar da dahil olmak üzere doğal ilaçlar kullandılar. Ön çalışmalar, bazı bitkisel çayların bu rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir (5).

 

İşte şişirmeyi azaltmaya yardımcı olacak 8 bitkisel çay:

 

1. Nane

 

Geleneksel tıpta, nane (Mentha piperita), sindirim sorunlarını yatıştırmaya yardımcı olduğu için yaygın olarak kabul edilmektedir. Serin ve canlandırıcı bir tada sahiptir (6, 7).

 

Tüp ve hayvan çalışmaları, nane içinde bulunan flavonoidler denilen bitki bileşiklerinin mast hücrelerinin aktivitesini engelleyebileceğini göstermektedir. Bunlar bağırsaklarınızda bol miktarda bulunan ve bazen şişkinliğe katkıda bulunan bağışıklık sistemi hücreleridir (7, 8).

 

Hayvan çalışmaları ayrıca, nanenin bağırsakları rahatlatarak bağırsak spazmlarını hafiflettiğini, ayrıca onlara eşlik edebilen şişkinliği ve ağrıyı da hafiflettiğini göstermektedir (7).

 

Ek olarak, nane yağı kapsülleri karın ağrısı, şişkinlik ve diğer sindirim semptomlarını hafifletebilir (9).

 

Nane çayı şişkinlik için test edilmemiştir. Bununla birlikte, bir çalışmada, tek bir çay poşetinin bir nane yaprağı kapsülünün porsiyonundan altı kat daha fazla nane yağı sağladığı bulundu. Bu nedenle, nane çayı oldukça etkili olabilir (10).

 

Tek başına nane çayı satın alabilir veya mide rahatlığı için formüle edilmiş çay karışımlarında bulabilirsiniz.

 

Çay yapmak için 1 çorba kaşığı (1,5 gram) kuru nane yaprağı, 1 çay poşeti veya 3 çorba kaşığı (17 gram) taze nane yaprağı, 1 bardak (200 ml) kaynar suya ilave edilir. Süzme işleminden önce 10 dakika boyunca demlenmeye bırakılır.

 

Özet: Tüp, hayvan ve insan çalışmaları, nane içindeki flavonoidlerin ve yağın şişmeyi azaltabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, nane çayı benzer etkilere sahip olabilir.

 

2. Limon Otu (Oğulotu)

 

Limon otu (Melissa officinalis) çayı, bitki nane ailesinde olduğu gibi nane kokusunun yanı sıra limon kokusu ve tadına sahiptir.

 

Avrupa İlaç Ajansı, limon otu çayının, geleneksel kullanımına bağlı olarak, şişkinlik ve gaz dahil, hafif sindirim sorunlarını hafifletebileceğini belirtmektedir (11, 12).

 

Limon otu, dokuz farklı bitki özü içeren ve Kuzey Amerika, Avrupa ve diğer bölgelerde ve internet üzerinden mevcut olan sindirim için sıvı bir tamamlayıcı olan Iberogast'ta önemli bir bileşendir.

 

Bu ürün, bazı insan çalışmalarına göre karın ağrısı, kabızlık ve diğer sindirim semptomlarını azaltabilir (13, 14, 15, 16).

 

Ancak, limon otu veya çayı, insanlarda sindirim sorunları üzerindeki etkileri nedeniyle tek başına test edilmemiştir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Çayı yapmak için, 1 çorba kaşığı (3 gram) kuru limon otu ya da 1 çay poşeti, 1 bardak (200 ml) kaynar suda 10 dakika boyunca demleyin.

 

Özet: Geleneksel olarak, limon otu çayı şişkinlik ve gaz için kullanılmıştır. Limon otu ayrıca, sindirim sorunları için etkili olduğu gösterilen sıvı bir takviyedeki dokuz otdan biridir. Bağırsak yararlarını doğrulamak için insanlar üzerinde limon otu çayı araştırmalarına ihtiyaç vardır.

 

3. Pelin

 

Pelin (Artemisia absinthium) çayı acı olan yapraklı, yeşil bir bitkidir. Zamanla alışabileceğiniz bir tat, ama bunu limon suyu ve balla yumuşatabilirsiniz.

 

Acılığından dolayı, pelin bazen sindirimi rahatlatmak için kullanılan apsentlerde kullanılır. Bunlar, sindirimi desteklemeye yardımcı olabilecek acı otlar ve baharatlardan yapılan takviyelerdir (17).

 

İnsan çalışmaları, 1 gram kurutulmuş pelin kapsülü, üst karın bölgenizdeki hazımsızlığı veya rahatsızlığı önleyebileceğini veya azaltacağını göstermektedir. Bu bitki, sağlıklı sindirimi optimize etmeye ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilecek sindirim sularının salınmasını teşvik eder (17).

 

Hayvan ve tüp çalışmaları, pelinin şişkinlikte suçlu olabilecek parazitleri de öldürebileceğini bildirmiştir (18).

 

Ancak, pelin çayının kendisi de anti-şişkinlik etkileri açısından test edilmemiştir. Daha fazla araştırma gereklidir.

 

Çay yapmak için, 5 dakika boyunca kaynar su bardağı başına 1 çay kaşığı (1,5 gram) kuru ot kullanın (200 ml).

 

Özellikle, pelin, uterus kasılmalarına neden olabilecek bir bileşik olan thujone içerdiğinden, hamilelik sırasında kullanılmamalıdır (17).

 

Özet: Pelin çayı, şişkinlik ve sindirim sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek sindirim sularının salınmasını uyarabilir. Bu, insan çalışmalarına ihtiyaç olduğunu söyledi.

 

4. Zencefil

 

Zencefil çayı, Zingiber officinale bitkisinin kalın köklerinden yapılır. Eski zamanlardan beri mide ile ilgili rahatsızlıklar için kullanılmıştır (19).

 

İnsan çalışmaları, bölünmüş dozlarda günlük 1-1.5 gram zencefil kapsülü almanın mide bulantısını azaltabileceğini göstermektedir (20).

 

Ek olarak, zencefil takviyeleri mide boşalmasını hızlandırabilir, sindirim rahatsızlığını hafifletebilir, bağırsak kramplarını, şişknliği ve gazı azaltabilir (19, 21).

 

Özellikle, bu çalışmalar çay yerine sıvı özler veya kapsüllerle yapıldı. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, zencefildeki yararlı bileşikler örneğin gingeroller, ayrıca çayında da bulunur (22).

 

Çay yapmak için bardak başına (200 ml) kaynar suya 1/2 çay kaşığı (0,5‒1,0 gram) iri toz haline getirilmiş, kurutulmuş zencefil kökü (veya 1 çay poşeti) kullanın. 5 dakika boyunca demlenmesine izin verin.

 

Alternatif olarak, bardak (200 ml) su için 1 çorba kaşığı (6 gram) taze, dilimlenmiş zencefil kullanın ve 10 dakika kaynatın, daha sonra süzün.

 

Zencefil çayı, bal ve limonla yumuşatabileceğiniz baharatlı bir tada sahiptir.

 

Özet: Çalışmalar, zencefil takviyelerinin mide bulantısını, şişirmeyi ve gazı giderebileceğini göstermektedir. Zencefil çayı da benzer yararlar sağlayabilir. Ancak insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

5. Rezene

 

Rezene tohumları (Foeniculum vulgare), meyan kökü benzeri çay ve tat yapmak için kullanılır.

 

Rezene geleneksel olarak karın ağrısı, şişkinlik, gaz ve kabızlık gibi sindirim bozuklukları için kullanılmaktadır (23).

 

Sıçanlarda rezene özü ile yapılan tedavi ülserlere karşı korunmaya yardımcı oldu. Ülseri önlemek, şişkinlik riskinizi azaltabilir (3, 24).

 

Kabızlık, bazı şişkinlik durumlarında katkıda bulunan diğer bir faktördür. Bu nedenle, rezene potansiyel sağlık etkilerinden biri olan, yavaş bağırsakların giderilmesi de şişkinliği giderebilir (1).

 

Klinik kabızlığı olan huzurevinde yaşayanlar, rezene tohumlarıyla yapılan bitkisel çay harmanından günlük 1 porsiyon içtiklerinde, plasebo içenlere göre 28 gün boyunca ortalama 4 bağırsak hareketi daha geçirmişlerdir (25).

 

Yine de, sindirim yararlarını doğrulamak için yalnızca rezene çayının etkilerine bakan insan çalışmaları gerekir.

 

Çay poşetleri kullanmak istemiyorsanız, rezene tohumlarını satın alabilir. Çay için onları ezebilirsiniz. Her bir bardak (200 ml) kaynar su için tohumların 1-2 çay kaşığı (2-5 gram) ölçün. 10-15 dakika boyunca demleyin.

 

Özet: Ön kanıtlar, rezene çayının kabızlık ve ülserler dahil şişkinlik riskini artıran faktörlere karşı koruyabileceğini göstermektedir. Bu etkileri doğrulamak için rezene çayının insanlar üzerindeki etkilerine bakan araştırmalara ihtiyaç vardır.

 

6. Yılan Otu Kökü

 

Yılan otu kökü sarı çiçekleri taşıyan ve kalın kökleri olan Gentiana lutea bitkisinden gelir.

 

Çay başlangıçta tatlı tadı alabilir. Ancak acı bir tat takip eder. Bazı insanlar papatya çayı ve balla karıştırılmasını tercih eder.

 

Geleneksel olarak, yılan otu kökü tıbbi ürünlerde şişkinlik, gaz ve diğer sindirim sorunlarına yardımcı olmak için formüle edilmiş bitkisel çaylarda kullanılmıştır (26).

 

Ek olarak, sindirim apsentlerinde yılan otu kökü özü kullanılır. Yılan otu, iridoitler ve flavonoidler dahil olmak üzere, bitkin meyve suları ve safranın salınımını teşvik eden, şişkinliği azaltabilecek yiyecekleri parçalamaya yardımcı olan acı bitki bileşikleri içerir (17, 27, 28).

 

Yine de, bu çay insanlarda test edilmemiştir ve mide asitliğini artırabileceğinden ülseriniz olması tavsiye edilmez. Bu nedenle, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (28).

 

Çay yapmak için, her bardak (200 ml) kaynar suya 1/4–1/2 çay kaşığı (1-2 gram) kuru ot kökü kullanın. 10 dakika boyunca demleyin.

 

Özet: Yılan otu kökü, iyi sindirimi destekleyen, şişkinliği ve gazı rahatlatabilen acı bitki bileşikleri içerir. Bu faydaları doğrulamak için insan çalışmaları gereklidir.

 

7. Öküzgözü Bitkisi

 

Öküzgözü (Chamomillae romanae) papatya ailesinin bir üyesidir. Bitkinin küçük, beyaz çiçekleri minyatür papatyalar gibi görünür.

 

Geleneksel tıpta, öküzgözü hazımsızlık, gaz, ishal, bulantı, kusma ve ülserleri tedavi etmek için kullanılır (29, 30).

 

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, öküzgözünün mide ülseri nedeniyle olan ve şişkinlikle ilişkili olan Helicobacter pylori bakteriyel enfeksiyonlarını önleyebileceğini göstermektedir (30, 31).

 

Öküzgözü aynı zamanda karın ağrısı ve ülserlerin azalmasına yardımcı olduğu gösterilen sıvı ilacı Iberogast'taki şifalı bitkilerden biridir (14, 32).

 

Yine de, sindirim yararlarını doğrulamak için insan papatya çayı çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

Öküzgözü çiçeği, flavonoidler dahil faydalı bileşenler içerir. Kuru çayları, yapraklardan ve kaynaklardan ziyade çiçek başlarından yapılmış olduğundan emin olmak için inceleyin (31, 33).

 

Bu hoş, hafif tatlı çayı yapmak için, 1 çorba kaşığı (2-3 gr) kuru papatya (veya 1 çay poşeti) üzerine 1 su bardağı (200 ml) kaynar su dökün ve 10 dakika boyunca demleyin.

 

Özet: Geleneksel tıpta öküzgözü hazımsızlık, gaz ve bulantı için kullanılmıştır. Ön çalışmalar, otun ülser ve karın ağrısı ile savaşabileceğini gösteriyor. Ancak insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

8. Melekotu Kökü

 

Bu çay, kereviz ailesinin bir üyesi olan Angelica archangelica bitkisinin köklerinden yapılır. Bitki acı bir tada sahiptir, ancak limon otu çayı ile demlendiğinde daha lezzetli olur.

 

Melekotu kökü özü İberogast ve diğer bitkisel sindirim ürünlerinde kullanılır. Bitkinin acı bileşenleri, sağlıklı sindirimi teşvik etmek için sindirim sularını uyarabilir (34).

 

Ek olarak, hayvan ve tüp araştırmaları, melekotu kökünün şişkinlikte suçlu olan kabızlığı giderebileceğini not eder (34, 35).

 

Genel olarak, bu kök ile daha fazla insan araştırması gereklidir.

 

Bazı kaynaklar, melekotu kökünün hamilelik sırasında kullanılmaması gerektiğini, çünkü güvenliği hakkında yeterince bilgi olmadığını iddia ediyor. Hamilelik sırasında herhangi bir bitki kullanmadan önce veya uygun bakımı sağlamak için emzirirken her zaman doktorunuza danışmalısınız (35).

 

Tipik bir melekotu çay porsiyonu, bir bardak (200 ml) kaynar su başına 1 çay kaşığı (2,5 gram) kurutulmuş köktür. 5 dakika boyunca demleyin.

 

Özet: Melekotu kökü, sindirim sularının salınımını uyaran acı bileşikler içerir. Çayının anti-şişkinlik faydaları olup olmadığını doğrulamak için insan çalışmaları gereklidir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Geleneksel tıp, bazı bitkisel çayların abdominal şişkinliği azaltabileceğini ve sindirim rahatsızlığını giderebileceğini öne sürüyor.

 

Örneğin, nane, limon otu ve pelin, şişmeye karşı ön faydalar gösteren sindirim ürünlerinde kullanılır. Yine de, bireysel çayların kendileri üzerinde insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

Bununla birlikte bitkisel çaylar, şişkinlik ve diğer sindirim sorunları için deneyebileceğiniz basit, doğal ilaçlardır.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler