Sırt Ağrısı Neden Olur? Üst Sırt Ağrısının Nedenleri

Sırt Ağrısı Neden Olur? Üst Sırt Ağrısının Nedenleri
Sırt ağrısı vakalarının veya bel ağrısının çoğu sebebi, tekrarlayan davranışlardan kaynaklanan zayıf veya zorlanmış kaslar gibi yaşam tarzı sorunlarıdır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Üst surt ağrısı nedenleri; Üst sırttaki ağrı genellikle zayıf duruş, kasların aşırı kullanımı veya yaralanmanın sonucudur. Üst sırt ağrısı nasıl geçer? Tedavi, dinlenme, nazik egzersizler veya muhtemelen bir fizyoterapist görmek gibi ev ilaçlarını içerebilir.

 

Üst sırt, boynun tabanı ile göğüs kafesinin tabanı arasındaki alandır. Üst sırtı oluşturan doktorların torasik omurga dediği 12 kemik vardır.

 

Üst sırtın ilk kemiği boynun tabanında başlar ve 12. kemik göğüs kafesinin hemen altında biter. Üst sırt ağrısı bu kemikler arasında herhangi bir yerde ortaya çıkabilir.

 

Çoğu insan sırt ağrısını bir yerde yanma veya çekme hissi olarak tanımlar, bu da yaralanma veya gerginliğin yeri olabilir.


Üst Sırt Ağrısının Yaygın Nedenleri - Sırt Ağrısı Nedenleri

 

Bel ağrısı veya boyun ağrısından daha az yaygın olmasına rağmen, Mesleki Tıp'a gönderilen bir çalışma , 10 erkekten 1'inin ve 5 kadından 1'inin üst sırt ağrısından muzdarip olabileceğini göstermiştir.

 

Doktorlar üst sırt ağrısına torasik omurga ağrısı veya TSP diyorlar. Yaygın nedenler aşağıdakileri içerir:

 

1. Kas Dekompresyonu ve Zayıf Duruş

 

İnsanlar zamanla kaslarını egzersizler ve ağırlık antrenmanları ile daha güçlü veya daha dayanıklı hale getirebilirler.

 

Bunun tersi de doğrudur. İnsanlar zaman içinde kaslarını doğru kullanmadan dekompresyon yapabilirler.

 

Sırt kasları da dahil olmak üzere bazı kaslarda, dekompresyon çok uzun süre yanlış duruşa sahip bir masada oturmak kadar kolaydır. Bir kişi işteyken bunu yapabilir.

 

Masa başında sürekli aynı pozisyonda oturmak kaslarınızı zayıflatabilir ve bu da bir süre sonra ağrılara sebebiyet verebilir.

 

Bir kişi eğildiğinde, yer çekiminden gelen basınç veya vücudun kendi ağırlığından dolayı omurga, boyun, diskler ve bağları iter. Zamanla, bu baskı ağrıya ve diğer komplikasyonlara yol açabilir.

 

Çoğu durumda kasların daha güçlü ve daha dayanıklı olmasını sağlamak mümkündür. Bu süreç otururken duruşu düzeltmek, hareket etmek ve germek için düzenli molalar vermekle başlar.

 

Egzersizler de sırttaki gücü artırabilir ve ayakta bir masa kullanmak da yardımcı olabilir.

 

Bununla birlikte, kasın kondisyonu sabır gerektirir ve zayıf kaslardan kronik üst sırt ağrısı olan herkes, özel ihtiyaçları için bir egzersiz rutini bulmak için bir fizyoterapist görmekten yararlanabilir.

 

2. Kasların Aşırı Kullanımı

 

Sırt kaslarının aşırı kullanımı, üst sırt ağrısının bir başka yaygın nedenidir. Bu genellikle aynı hareketlerin zaman içinde tekrarlanması nedeniyle oluşur. Bunun nedeni şunlar olabilir:

 

 • Kas gerginliği
 • Sıkılık
 • Tahriş

 

Bunun anlamanın en klasik örneği, voleybol oynayan oyuncuların hep aynı hareketle topa vurduklarından dolayı bu durum omuzları üzerinde ciddi etki gösterebilir.

 

Diğer tekrarlayan aktiviteler de benzer ağrıya neden olabilir. Bütün gün aynı hareketi yapmak zorunda olan veya gün boyunca başlarının üstünde bir şeyler kaldıran biri, örneğin, kas tahrişi, gerginlik yaşamaya başlayabilir. Bu belirtileri görmezden gelirlerse bu kronik ağrıya dönüşebilir.

 

Kas aşırı kullanımı tedavisi genellikle bölgeyi dinlendirmekle ve ayrıca kas dokularına kan dolaşımını teşvik etmek için ısı veya buz paketleri kullanarak başlar. Mümkün olan yerlerde tekrarlanan hareketlerden kaçınmanın veya etkinlikler arasında mola vermenin yollarını bulmak yardımcı olabilir.

 

Bir fizyoterapist bölgedeki esnekliği ve gücü arttırmak için egzersiz önerebilir.


3. Travmatik Yaralanma

 

Travmatik bir yaralanma da sırt ağrısına yol açabilir. Bu, aşağıdakileri içeren durumların bir sonucu olabilir:

 

 • Araba kazaları
 • Kayma ve düşme
 • İş kazaları
 • Yanlış kaldırma
 • Çok çalışmak

 

Yaralanma bazen açıktır ve olaydan hemen sonra ağrı görülür. Diğer zamanlarda, ağrı daha sonraya veya ertesi güne kadar gelişmeyebilir.

 

Travmatik yaralanmalar şiddetli olabilir ve örneğin kırık omurlar gibi yaralanmalardan kaynaklanan sorunlar, bir kişiyi kronik ağrı, sinir hasarı ve felç dahil olmak üzere kalıcı komplikasyonlar riski altına sokar.

 

Bir doktor, uzun süreli ağrıyı önlemek için düzgün bir şekilde iyileşmesi hayati önem taşıdığından tüm potansiyel sırt yaralanmalarına bakmalıdır.

 

Bir doktor, kas yaralanmalarının düzgün iyileşmesine yardımcı olması için kişiyi bir fizyoloğa veya fizyoterapiste yönlendirebilir. Şiddetli yaralanmalar ameliyat gerektirebilir.

 

4. Fıtıklaşmış Disk

 

Omurgadaki diskler, omurların birbirine sürtünmesini önler.

 

Fıtıklaşmış diskler alt sırtta daha sık görülür, ancak bazen üst sırtta da olabilir.

 

Diskler, her omur arasındaki yumuşak, lastikli minderlerdir. Fıtıklaşmış diskler, bu yastığın bir parçası delinip omurgaya baskı uyguladığında ortaya çıkar.

 

Az miktarda basınç bile sırtın ortasında önemli ağrıya ve ayrıca kollarda veya bacaklarda uyuşma sebebiyet verebilir. Halsizlik gibi diğer semptomlara neden olabilir.

 

Çoğu insan fıtıklaşmış diskler için ameliyata ihtiyaç duymaz ve dinlenme ile veya anti-enflamatuar ilaçlar alarak iyileşir.

 

5. Sıkışmış Sinir

 

Fıtıklaşmış bir disk yakındaki siniri sıkıştıracak kadar kayabilir. Orta sırttaki sıkışmış bir sinir aşağıdakilere neden olabilir:

 

 • Kollarda veya bacaklarda uyuşma ve ağrı
 • İdrara çıkma kontrolüyle ilgili problemler
 • Bacaklarda zayıflık veya kontrol kaybı

 

Sıkışmış bir sinir fıtıklaşmış bir diskten geldiğinde, tedavi fıtıklaşmış diskin tedavisine benzer. Sıkışmış bir sinirin genellikle cerrahiye ihtiyacı yoktur, ancak doktorlar bazı durumlarda spinal steroid enjeksiyonları önerebilir.

 

6. Osteoartrit

 

Sırt ağrısının kaynağı bazen kaslar değil, kemiklerde ve eklemlerde bir problemdir.

 

Kemikleri yastıklayan ve koruyan kıkırdak, kişi yaşlandıkça yıpranabilir. Bunun terimi osteoartrittir. Yaşlanma Ulusal Enstitüsü'ne göre, yaşlı yetişkinler arasında en yaygın artrit şeklidir.

 

Osteoartrit sonunda kemiklerin tamamen yıpranarak kıkırdağa yol açarak kemiklerin birbirine sürtünmesine neden olabilir. Bu, omurgadaki sinirlere baskı uygulayarak kollarda ve bacaklarda uyuşma veya karıncalanmaya neden olabilir.

 

Osteoartrit olduğundan şüphelenen herkes teşhis ve tedavi planı için bir doktora görünmelidir. Tedavi tipik olarak ağrıyı yönetmeye ve eklemleri çalışır durumda tutmaya odaklanır.

 

7. Miyofasiyal Ağrı

 

Ağrı, doktorların fasya olarak adlandırdığı sırttaki bağ dokusundaki problemlerden de kaynaklanabilir.

 

Miyofasyal ağrı bir yaralanma veya aşırı kullanımdan sonra başlayabilir, ancak kronik miyofasyal ağrı ilk yaralanmadan uzun süre sonra sürebilir.

 

Bazı durumlarda miyofasyal ağrının neden devam ettiği hala belirsizdir. Doktorlar, bir kişinin fasyayı çalıştırmasını ve ağrıyı hafifletmesini sağlamak için fizik tedavi ve miyofasyal salınım tedavisi önerebilir .

 

8. Omurga Enfeksiyonu

 

Bazı durumlarda, omurga enfeksiyonunu tedavi etmek için cerrahi gerekebilir.

 

Nadiren, bir enfeksiyon üst sırt ağrısının nedeni olabilir. Spinal epidural apse, omurilik, omurganın kemikleri arasında oluşan mikrop ve irin topluluğudur .

 

Apse büyüyebilir ve şişebilir ve ağrıya neden olabilir. Erken tanı kritiktir ve doktorlar ciddi komplikasyonları önlemek için spinal apseyi hızlı bir şekilde tedavi edecektir.

 

Antibiyotikler yardımcı olabilir. Apse temizlemek ve komplikasyon riskini azaltmak için cerrahi gerekebilir.

 

BioMed Research International'a gönderilen bir çalışma, tipik olarak, spinal epidural apse olan kişilerde mortalitenin yüzde 2 ila 25 arasında değişebileceğini çünkü durumlarının teşhis edilmesinin çok uzun sürebileceğini belirtti.

 

9. Akciğer Kanseri

 

Sırt ağrısı çok nadir durumlarda akciğer kanserine bağlı olabilir.

 

Onkoloji İleri Uygulayıcı Dergisi'nde bir vaka çalışması böyle bir vakayı vurgulamaktadır. Komplikasyonlar neden olabilir çalışma notları kanser hakkında kemiklerin iç kısmına yayılmasına %30 ila 40 küçük kanser hücrelerinin bu ağrıya sebebiyet verebileceği gözlemlenmiştir.


Diğer Durumlar

 

Omurga veya kasları etkileyen spesifik durumlar da sırt ağrısına yol açabilir. Bunlar:

 

 • Skolyoz
 • Fibromiyalji
 • Omurga deformitesi
 • Problemli kifoz

Her durum için tedavi değişir ve değişen derecelerde başarıya sahiptir.

 

Üst Sırt Ağrısını Önleme -  Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

 

Sırt ağrısı nasıl geçer evde; Üst sırt ağrısının tüm nedenlerini önlemek mümkün olmayabilir, ancak insanların daha yaygın nedenlerden bazılarını önleyebilmeleri için kolay adımlar vardır. Bunlar:

 

 • Farklı kas gruplarını germek ve hareket ettirmek için otururken veya uzanırken düzenli molalar verin.
 • Bir masada çalışırken germek için sık sık ara verin, böylece kaslar gevşek ve güçlü kalır.
 • Herhangi bir aktiviteden önce kasları germek veya vücudu ısıtmak için birkaç dakika ayırın.
 • Ağır nesneleri kaldıran insanlar sırtlarını bükmekten veya kaldırmaktan kaçınmalıdır.
 • Kasların gerginliğini gidermek için düzenli masajlar yapın.
 • Zayıf kasları güçlendirmek ve eklemlerden baskıyı korumak için bir fizyoterapistle çalışın.
 • Ağır sırt çantaları kullanmaktan kaçının.
 • Her zaman duruş bilincine sahip olun, dik yürüyün ve doğru oturun, gerekirse sırt desteklerini kullanın.

Sırt ağrısı hangi doktor bakar? Sırt ağrısı için hangi doktora gidilir? Sırt ağrısı için hangi bölüme gidilir? Sırt ağrısı için ilk olarak aile hekimine gidebilirsiniz. Doktorunuz sizi ortopedi veya fizik tedavi bölümlerine yönlendirebilir, gerekirse nöroloji bölümüne de randevu almanız gerekebilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Sırt ağrısı vakalarının veya bel ağrısının çoğu sebebi, tekrarlayan davranışlardan kaynaklanan zayıf veya zorlanmış kaslar gibi yaşam tarzı sorunlarıdır. Bu durumlarda, düzenli egzersiz ve esneme gibi yaşam tarzı değişiklikleri ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Travma veya kronik sırt ağrısı vakalarında, insanlar uygun tanı için bir doktora görünmelidir. Nereden başlayacağından emin olmayan herkes doktorlarına ağrı ve tedavi seçeneklerini sormalıdır. Belirli egzersizler önerebilir veya bir kişiyi fizyoterapiste yönlendirebilirler.

 

Diyet yemek listesi arıyor, sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler