Sinüs Enfeksiyonu Belirtileri ve Sinüzit Hakkında Her Şey

Sinüs Enfeksiyonu Belirtileri ve Sinüzit Hakkında Her Şey
Tıbbi olarak rinosinüzit olarak bilinir, burun boşluklarınız enfekte olduğunda, şiştiğinde ve iltihaplandığında sinüs enfeksiyonu oluşur.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Sinüzit

 

Tıbbi olarak rinosinüzit olarak bilinir, burun boşluklarınız enfekte olduğunda, şiştiğinde ve iltihaplandığında sinüs enfeksiyonu oluşur.

 

Sinüzite genellikle bir virüs neden olur ve diğer üst solunum yolu semptomları geçtikten sonra bile devam eder. Bazı durumlarda, bakteriler veya nadiren mantar, sinüs enfeksiyonuna neden olabilir.

 

Alerji, burun polipleri ve diş enfeksiyonları gibi diğer durumlar da sinüs ağrısı ve semptomlarına katkıda bulunabilir.

 

Kronik ve Akut

 

Akut sinüzit sadece kısa bir süre sürer, Kulak Burun Boğaz Akademisi tarafından dört haftadan az olarak tanımlanır. Akut bir enfeksiyon genellikle soğuk algınlığı veya diğer solunum yolu hastalıklarının bir parçasıdır.

 

Kronik sinüs enfeksiyonları on iki haftadan fazla sürer veya tekrarlamaya devam eder. Uzmanlar, sinüzit için ana kriterlerin yüz ağrısı, enfekte burun akıntısı ve tıkanıklık olduğunu kabul eder.

 

Birçok sinüs enfeksiyonu semptomu hem akut hem de kronik formlarda yaygındır. Enfeksiyonunuz olup olmadığını öğrenmek, nedeni bulmak ve tedavi almak için doktorunuzu görmek en iyi yoldur.

 

Sinüslerinizdeki Ağrı

 

Ağrı sinüzitin yaygın bir semptomudur. Gözünüzün üstünde, altında ve burnunuzun arkasında birkaç farklı sinüsünüz var. Sinüs enfeksiyonunuz olduğunda bunlardan herhangi biri zarar verebilir.

 

Enflamasyon ve şişme sinüslerinizin sıkıcı bir baskı ile ağırmasına neden olur. Alnınızda, burnunuzun her iki tarafında, üst çenelerinizde, dişlerinizde veya gözleriniz arasında ağrı hissedebilirsiniz. Bu baş ağrısına yol açabilir.

 

Burun Akıntısı

 

Sinüs enfeksiyonunuz olduğunda, yeşil veya sarı olabilen burun akıntısı nedeniyle burnunuzu sık sık sümkürmeniz gerekebilir. Bu akıntı enfekte sinüslerinizden gelir ve burun deliklerinizden akar.

 

Akıntı ayrıca burnunuzdan geçebilir ve boğazınızın arkasını boşaltabilir. Bir gıdıklama, kaşıntı ve hatta boğaz ağrısı hissedebilirsiniz.

 

Buna postnazal damla denir ve uykuya uzanırken geceleri ve kalktıktan sonraki sabah öksürmenize neden olabilir. Ayrıca sesinizin kısık gelmesine neden olabilir.

 

Burun Tıkanıklığı

 

İltihaplı sinüsleriniz de burnunuzdan ne kadar iyi nefes alabileceğinizi kısıtlayabilir. Enfeksiyon sinüslerinizde ve burun konkarınızda şişmeye neden olur. Burun tıkanıklığı nedeniyle, muhtemelen normal olduğu kadar koklayamaz veya tadamazsınız. Sesiniz kulağa “tıkalı” gelebilir.

 

Sinüs Baş Ağrıları

 

Sinüslerinizdeki amansız basınç ve şişme size baş ağrısı belirtileri verebilir. Sinüs ağrısı ayrıca çenelerinizde ve yanaklarınızda size kulak ağrısı, diş ağrısı ve ağrı verebilir.

 

Sinüs baş ağrıları genellikle sabahları en kötü durumdadır, çünkü sıvılar gece boyunca toplanmaktadır. Ortamınızın barometrik basıncı aniden değiştiğinde baş ağrınız da kötüleşebilir.

 


Boğaz Tahrişi ve Öksürük

 

Sinüslerinizden akıntı boğazınızın arkasına doğru boşaldığından, özellikle uzun bir süre boyunca tahrişe neden olabilir. Bu kalıcı ve sinir bozucu bir öksürüğe yol açabilir, bu da uyuma uzanırken veya sabah kalktıktan sonra ilk şeyde daha kötü olabilir.

 

Ayrıca uykuyu zorlaştırabilir. Dik veya kafanız yüksekte yatmak, öksürüğünüzün sıklığını ve yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Boğaz Ağrısı ve Ses Kısıklığı

 

Postnazal damla ağrıyan bir boğaza sebep olabilir. Rahatsız edici bir gıdıklama olarak başlasa da, daha da kötüleşebilir. Enfeksiyonunuz birkaç hafta veya daha fazla sürerse, mukus boğazını damlar gibi tahriş edebilir ve alevlendirebilir, bu da ağrılı bir boğaz ağrısı ve boğuk ses ile sonuçlanabilir.

 

Sinüs Enfeksiyonu için Doktorunuzu Ne Zaman Görmelisiniz?

 

On günden daha uzun süren veya tekrarlayan, devam eden bir ateş, burun akıntısı, tıkanıklık veya yüz ağrınız varsa doktorunuzdan randevu alın.

 

Ateş, kronik veya akut sinüzitin tipik bir semptomu değildir, ancak mümkündür. Kronik enfeksiyonlarınıza neden olan altta yatan bir durumunuz olabilir, bu durumda özel tedaviye ihtiyacınız olabilir.

 

Sinüs Enfeksiyonlarının Tedavisi

 

Reçetesiz İlaçlar

 

Oksimetazolin gibi bir burun dekonjestan spreyi kullanmak, sinüs enfeksiyonu semptomlarını kısa vadede hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak kullanımınızı en fazla üç günle sınırlandırmalısınız.

 

Daha uzun süreli kullanım burun tıkanıklığında geri tepme etkisine neden olabilir. Sinüs enfeksiyonunu tedavi etmek için burun spreyi kullanırken, uzun süreli kullanımın semptomlarınızı daha da kötüleştirebileceğini unutmayın.

 

Bazen flutikazon, triamsinolon veya mometazon gibi bir steroid burun spreyi, uzun süreli kullanımdan kaynaklanan ribaund semptomları riski olmadan burun tıkanıklığı semptomlarına yardımcı olabilir. Şu anda, reçetesiz flutikazon ve triamsinolon burun spreyleri mevcuttur

 

Antihistaminikler ve dekonjestanlar içeren diğer reçetesiz ilaçlar , özellikle alerjiniz varsa, sinüs enfeksiyonlarına yardımcı olabilir. Bu tür popüler ilaçlar şunları içerir:

 

  • SUDAFED
  • nymphomax
  • Allegra
  • Claritin

 

Dekonjestanlar genellikle yüksek tansiyon, prostat sorunları, glokom veya uyku güçlüğü olan kişiler için önerilmez. Özel tıbbi durumunuz için en iyi seçenek olduklarından emin olmak için bu ilaçlardan herhangi birini almadan önce doktorunuzla konuşun.

 

Nazal Sulama

 

Son çalışmalar, hem akut hem de kronik sinüzitte nazal irigasyonun yanı sıra alerjik rinit ve mevsimsel alerjilerde yararlı olduğunu göstermiştir.

 

Musluk suyu kullanıyorsanız, suyu kaynatmanız ve soğumasına izin vermeniz veya bir su filtrasyon sistemi kullanmanız önerilir. Diğer seçenekler arasında damıtılmış su satın alınması veya tezgahta önceden karıştırılmış çözeltilerin kullanılması sayılabilir.

 

Burun solüsyonları evde 1 bardak hazır ılık suyu 1/2 çay kaşığı sofra tuzu ve 1/2 çay kaşığı karbonatla karıştırarak ve burun spreyi kullanarak burnunuza püskürterek veya bir Neti kap veya sinüs durulama sistemiyle kullanabilirsiniz.

 

Bu tuzlu su ve kabartma tozu karışımı, tahliye sinüslerinizi temizlemenize, kuruluğu hafifletmenize ve alerjenleri yıkamanıza yardımcı olabilir.

 

Bitkisel Tedaviler

 

Avrupa'da bitkisel ilaçlar sinüzit için yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Uçucu yağların oral bir kapsülü olan GeloMytrol ürünü ve mürver çiçeği, çuhaçiçeği, kuzukulağı, mineçiçeği ve yılan otu kökünün oral bir karışımı olan Sinupret, birçok çalışmada (2013 ve 2017 ) hem akut hem de kronik sinüzit tedavisinde etkili olmaktadır. 

 

Bu bitkileri kendi başınıza karıştırmanız önerilmez. Her bitkinin çok az veya çok fazla kullanılması, alerjik reaksiyonlar veya ishal gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

 


Antibiyotikler

 

Amoksisilin gibi antibiyotikler sadece burun steroid spreyleri, ağrı kesici ilaçlar ve sinüs durulama / sulama gibi diğer tedavilerde başarısız olan akut sinüziti tedavi etmek için kullanılır. Sinüzit için antibiyotik almaya çalışmadan önce doktorunuzla konuşun.

 

Döküntü, ishal veya mide sorunları gibi yan etkiler sinüzit için antibiyotik almaktan kaynaklanabilir. Aşırı ve uygunsuz antibiyotik kullanımı, ciddi enfeksiyonlara neden olan ve kolayca tedavi edilemeyen bakteriler olan antibiyotiklere dirençli bakterilere de yol açar.

 

Sinüs Enfeksiyonları Önlenebilir Mi?

 

Burnunuzu ve sinüslerinizi tahriş eden şeylerden kaçınmak sinüziti azaltmaya yardımcı olabilir. Sigara dumanı sizi özellikle sinüzite eğilimli hale getirebilir. Sigara içmek burun, ağız, boğaz ve solunum sisteminizin doğal koruyucu elemanlarına zarar verir.

 

Bırakma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa veya bırakmayla ilgileniyorsanız doktorunuza sorun. Hem akut hem de kronik sinüzit ataklarını önlemede önemli bir adım olabilir.

 

Sinüslerinizin ellerinizdeki virüs veya bakteriler tarafından tahriş olmasını veya enfekte olmasını önlemek için özellikle soğuk ve grip mevsiminde ellerinizi sık sık yıkayın.

 

Alerjilerin sinüzite neden olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşun. Kalıcı sinüs semptomlarına neden olan bir şeye alerjiniz varsa, muhtemelen alerjilerinizi tedavi etmeniz gerekecektir.

 

Alerjik immünoterapi çekimleri veya benzer tedaviler için bir alerji uzmanı aramanız gerekebilir. Alerjilerinizi kontrol altında tutmak, tekrarlayan sinüzit ataklarını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Çocuklarda Sinüs Enfeksiyonları

 

Çocuklarda alerjisi olması, burun ve kulaklardaki enfeksiyonlara eğilimli olması yaygındır.

 

Aşağıdaki belirtilere sahipse çocuğunuzda sinüs enfeksiyonu olabilir:

 

  • ateşle 7 günden fazla süren bir soğuk algınlığı
  • göz çevresi şişmesi
  • burundan kalın, renkli akıntı
  • kötü nefes, öksürük, bulantı veya kusmaya neden olabilen burun sonrası damla
  • baş ağrıları
  • kulak ağrıları

 

Çocuğunuza en uygun tedaviyi belirlemek için çocuğunuzun doktoruna başvurun. Nazal spreyler, tuzlu spreyler ve ağrı kesici, akut sinüzit için etkili tedavilerdir.

 

2 yaşın altındaysa çocuğunuza reçetesiz satılan öksürük veya soğuk algınlığı ilaçları veya dekonjestanlar vermeyin.

 

Çoğu çocuk antibiyotik kullanmadan sinüs enfeksiyonundan tamamen iyileşir. Antibiyotikler ciddi sinüzit vakalarında veya sinüzit nedeniyle başka komplikasyonları olan çocuklarda kullanılır.

 

Çocuğunuz tedaviye cevap vermezse veya kronik sinüzit geliştirirse, doktorunuz kulak, burun ve boğaz (KBB) konularında uzmanlaşmış bir kulak burun boğaz uzmanı görmesini önerebilir.

 

Bir KBB uzmanı, bir enfeksiyonun nedenini daha iyi anlamak için burun akıntısı kültürü alabilir. KBB uzmanı ayrıca sinüsleri daha yakından inceleyebilir ve nazal pasajların yapısında kronik sinüs problemlerine yol açabilecek herhangi bir sorun arayabilir.

 


Sinüs Enfeksiyonunda İyileşme

 

Akut sinüzit genellikle uygun bakım ve ilaçla bir ila iki hafta içinde geçer. Kronik sinüzit daha şiddetlidir ve sürekli enfeksiyonların nedenini ele almak için bir uzman görmeyi veya uzun süreli tedaviyi gerektirebilir.

 

Kronik sinüzit üç veya daha fazla ay sürebilir. İyi hijyen, sinüslerinizi nemli, temiz tutmak ve semptomları hemen tedavi etmek, enfeksiyonun seyrini kısaltmaya yardımcı olabilir.

 

Hem akut hem de kronik vakalar için birçok tedavi ve prosedür mevcuttur. Birden fazla akut atak veya kronik sinüzit görseniz bile, bir doktor veya uzman görmek, bu enfeksiyonlardan sonra görünümünüzü büyük ölçüde artırabilir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler