Şınav Kaç Kalori Yakar?

Şınav Kaç Kalori Yakar?
Üst vücudunuzdaki tüm kasları hedefleyen, göbeğinizi çalıştıran, kalori yakan hızlı ve egzersiz yapmaya ihtiyacınız var mı? Şınav tüm bunları ve daha fazlasını yapabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Üst vücudunuzdaki tüm kasları hedefleyen, göbeğinizi çalıştıran, kalori yakan hızlı ve egzersiz yapmaya ihtiyacınız var mı? Şınav tüm bunları ve daha fazlasını yapabilir.

 

Şınav güç geliştiren bir harekettir. Öncelikle göğsünüzü, omuzlarınızı, trisepslerinizi ve karın kaslarınızı çalıştırırlar.

 

Herhangi bir egzersiz aletine ihtiyacınız yoktur. Bu yüzden rutininize eklemek için harika bir egzersizdir.

 

Yanan kalori miktarı, kişiden kişiye değişir. Genel olarak, şınav dakikada en az 7 kalori yakabilir.

 

Kaç Kalori Yakıldığını Etkileyen Nedir?

 

Şınavlar genellikle bir güç arttırıcı egzersiz olarak kabul edilirken, özellikle kilo vermeye çalışıyorsanız, yakabileceğiniz kalori miktarını bilmek önemlidir.

 

Genel olarak, kaç kalori yakacağınızı belirleyen üç değişken vardır:

 

  • Yükseklik ve ağırlık. Metabolizma söz konusu olduğunda, kişi büyüdükçe daha fazla kalori yakar. Bu istirahatte bile geçerlidir.
  • Yaş. Yaşlanma süreci, yaktığınız kalori miktarı da dahil olmak üzere sağlığınızla ilgili birçok şeyi değiştirir. Bu yavaşlama, vücut yağındaki artış ve kas kütlesindeki azalmadan kaynaklanır.
  • Yoğunluk. Belirli bir sürede yapabileceğiniz şınav sayısı, toplam kalori çıkışınızı belirler. Onları ne kadar hızlı doğru bir şekilde gerçekleştirirseniz, o kadar çok kalori yakarsınız.

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet ücreti yalnızca 49 liradır (Hadi Zayıflayalım!).

 

Ne Gibi Avantajlar Sunuyorlar?

 

Şınav taşınabilir ve zorlayıcıdır, aynı anda birden fazla kas grubunu hedef alır. Omuzlarınızı, göğsünüzü ve trisepslerinizi güçlendirmenin yanı sıra, şınav da karın kaslarınızı hedef alır.

 

Güçlü bir karın kasına sahip olmak, fitness hareketlerini doğru bir şekilde yürütmenizi sağlar. Güçlü bir gövde,  bükülme ve ekstansiyon içeren günlük işlevlerin çoğunda size yardımcı olur. Sizi bel ağrısından da korumaya yardımcı olur.

 

Şınav Nasıl Doğru Şekilde Çekilir?

1. Ellerinizi omuz genişliğinden biraz daha geniş ve avuç içleriniz doğrudan omuzlarınızın altında olacak şekilde düz bir tahta pozisyonuna geçin.

2. Bu pozisyonda, karın kaslarınız yere değmemeli, kürek kemiklerinizi ellerinize yaklaştırın ve tekrar çekin.

3. Dirseklerinizi bükerek ve omuzları öne doğru iterek  kendinizi yere yaklaştırmaya başlayın.

4. Bu pozisyonda karın kaslarınızı yere değdirmeyin ve kürek kemiklerinizi ellerinize yaklaştırıp geri çekin.

5. Dirseklerinizi bükerek ve omuzlarınızı öne doğru iterek kendinizi yere yaklaştırmaya başlayın.

6. Göğsünüz yerden yaklaşık 2,5 cm uzakta olana kadar yere yaklaşmaya devam edin. Durun, nefes verin ve başlangıç pozisyonuna geri dönün.

 

Şınavlar söz konusu form tutmanın anahtarıdır. Hala uygun formu yakalayamıyorsanız, aşağıda ele alınan uygulama adımları ile tekrar başlayın.


Çeşitlendirme Yapılabilir Mi?

 

Temel şınav güçlü bir hareket. Birkaç basit ayar ile daha kolay veya daha zor hale getirebilirsiniz.

 

Daha Yüksek Yoğunluk

 

Yoğunluğu arttırmak için, fitness eğitmeni Mat Forzaglia buna plyometrik bir özellik kattığını söylüyor.

 

“Yerden uzaklaşırken, hafifçe zemine geri dönerek yerden yukarı güçlü bir şekilde itin” diyor.

 

Ayrıca ayaklarınızı yükseltebilir ve bunu bir itmeli itme yapabilir veya itmeyi daha zor hale getirmek için ağırlık ekleyebilirsiniz.

 

Forzaglia, bir şınav daha zor hale getirmenin bir başka harika yolu, şınavın elinizle bir dizi halter üzerinde gerçekleştirilmesi gibi bir eksiklik eklemektir. “Bu, daha derin bir hareket aralığına izin vererek, yukarı doğru itmeyi zorlaştırıyor” diye açıklıyor.

 

Düşük Yoğunluk

 

Yoğunluğu azaltmak için, bir paspas üzerinde diz çökmeyi ve egzersizin üst vücut kısmını gerçekleştirmeyi deneyin. Bacaklarınızı uzatmaya başlamadan önce bu forma hakim olun.


Uzun Lafın Kısası

 

Doğru tekniklerle, şınavı çoğu kişi seviyesine uygun güvenli bir egzersiz haline getirebilirsiniz.

 

Sadece göğüs kafenizi sıkışmış şekilde tutmaya odaklandığınızdan emin olun, böylece belinizde kavis kalmaz. Forzaglia, “Omuzları olabildiğince korumak istiyorsun, bu yüzden onları senin tarafına sıkışmış tutmak en iyi seçenektir” diyor.

 

Egzersiz vücudunuza ve ruhunuza iyi gelir. Ancak çok fazla, aşırı yaralanma, stres, endişe veya depresyona yol açabilecek olumsuz sonuçlara neden olabilir.

 

Kompulsif egzersizin bazı uyarı işaretleri şunları içerir:

 

  • her şeyden önce egzersiz yapmak
  • bir antrenmanı kaçırırsanız stresli hissetmek
  • egzersizi yediğiniz gıdaları yakmanın bir yolu olarak kullanmak
  • aşırıya kaçmaktan yaralanmaları
Egzersiz ile ilişkiniz hakkında endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler