Simit Kalori Ve Besin Değerleri: Simit Diyette Tüketilir Mi?

Simit Kalori Ve Besin Değerleri: Simit Diyette Tüketilir Mi?
Simit ülkemizde kahvaltı demek, her fırında yada köşe başında bir simitçi var artık. Simitin beyaz un ile hazırlanması sağlık açısından bazı riskler içerebilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

17. yüzyıla kadar geriye uzanan simitler, dünyadaki en sevilen konfor yiyeceklerinden biridir.

 

Sık sık kahvaltıda yenilmesine rağmen, öğle veya akşam yemeği menülerinde de simit görmek nadir değildir.

 

Son yıllarda, bu unlu mamuller, yüksek karbonhidrat içeriğinin onları doğal olarak sağlıksız hale getirdiği iddiasıyla oldukça olumsuz bir üne kavuşmuştur.

 

Bu makale, simitlerin sağlıklı bir diyete uyup uymadığını incelemekte ve besin değerlerini en üst düzeye çıkarmak için ipuçları sunmaktadır.

 

Simitin Besin Değerleri

 

Simitlerin besin içeriği geniş ölçüde değişebilir. Çünkü çeşitli bileşenlerden yapılan sayısız çeşit farklı çeşitlerde bulunabilir.

 

En temel simitler, rafine buğday unu, tuz, su ve maya kombinasyonundan yapılır. Bazı türler, otlar, baharatlar, şeker ve kurutulmuş meyveler gibi ek bileşenler içerebilir.

 

Tipik, orta boy, susamlı bir simit (110 gram) aşağıdaki besin değerlerine sahiptir. Simit kaç kalori (1):

 

 • Kalori: 323
 • Protein: 12,42 gram
 • Yağ: 8,04 gram
 • Karbonhidrat: 51,25 gram
 • Lif: 5,4 gram
 • Tiamin: Günlük ihtiyacınızın %33’ünü karşılar.
 • Manganez: Günlük ihtiyacınızın %71’ini karşılar.
 • Bakır: Günlük ihtiyacınızın %20'sini karşılar.
 • Çinko: Günlük ihtiyacınızın %12'sini karşılar.
 • Demir: Günlük ihtiyacınızın %27’sını karşılar.
 • Kalsiyum: Günlük ihtiyacınızın %23’ünü karşılar.

 

Daha fazla detay simit kaç kalori sayfamızda...

 

Simit karbonhidrat bakımından çok zengin olma eğilimindedir. Sadece az miktarda yağ ve protein sağlar.

 

Aynı zamanda doğal olarak az miktarda vitamin ve mineral içerir. Ancak Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı ülkelerde, simitler ve diğer rafine tahıl ürünleri, işleme sırasında kaybedilen bazı besinlerle, B vitaminleri ve demirle zenginleştirilir (2).

 

Özet: Besin içeriği geniş çeşitlilik gösterse de, simitler karbonhidrat bakımından zengin, yağ ve protein bakımından fakirdir. Bazı ülkelerde, besin değerlerini iyileştirmek için bazı besinler simitlere eklenir.

 

Her Zaman En Sağlıklı Seçim Değildir

 

Simitlerin sağlıklı bir diyette yer almasına rağmen, potansiyel sakıncaları vardır.

 

Yüksek Kalorili

 

Simitlerle ilgili en büyük potansiyel sorunlardan biri, bir oturuşta kaç kalori sağladıkları ve istemeden aşırı yemenin ne kadar kolay olabileceğidir.

 

Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre, ortalama bir simitin porsiyon büyüklüğü son 20 yılda neredeyse ikiye katlandı (3).

 

Simitlerin çoğu tek bir porsiyon gibi görünse de, bazı daha büyük boyuttaki çeşitler 600 kaloriye kadar paketleyebilir. Birçok insan için, bütün bir öğün oluşturmak için yeterli ve bu miktar üstüne sürebileceğiniz tereyağı veya krem ​​peyniri içermez bile.

 

Simitler de dahil olmak üzere herhangi bir gıdada bulunan kalorilerin aşırı tüketimi sağlıksız kilo alımına neden olabilir ve kilo vermeyi zorlaştırabilir (4).

 

Simitleri ölçülü olarak tüketmek en iyi olabilir ve diyetinize ne kadar kalori kattıklarının farkında olmanız sizin için en iyisidir.

 

Rafine Karbonhidratlar Bakımından Zengindir

 

Simitler geleneksel olarak rafine buğday unundan yapılır ve bazı çeşitleri ayrıca yüksek miktarda ilave şeker içerebilir.

 

Bazı araştırmalar, simitlerde olduğu gibi rafine karbonhidrat alımının, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik durum riskinin artmasına katkıda bulunabileceğini ileri sürmektedir (5, 6, 7).

 

Ayrıca, ultra işlenmiş gıdalar bakımından zengin diyetler genel olarak zayıf diyet kalitesiyle de ilişkili olma eğilimindedir (8).

 

Elbette, bunların hiçbiri ara sıra bir simitin tadını çıkarırken endişelenmeniz gerektiği anlamına gelmez.

 

Ayrıca, diyetinize bol miktarda gıda maddesi içeren tam gıdalar dahil ettiğinizden emin olmanız önemlidir.

 

Özet: Simit kalorilerde ve rafine karbonhidratlar bakımından zengin olma eğilimindedir. Bu nedenle ölçülü yaklaşmak önemlidir.

 

Bazı Çeşitleri Sağlık Yararları Sağlayabilir

 

Tüm simitler eşit yaratılmamıştır. Ancak tüm gıda maddelerini içeren çeşitlerin seçilmesi daha besleyici bir diyet oluşturmanıza yardımcı olabilir.

 

Kepekli Tahıllar

 

Simitlerin çoğu, çok fazla kalori ve çok az besin sağlayabilen rafine buğday unundan yapılır. Bununla birlikte, bazıları çeşitli besinler ve potansiyel sağlık yararları sağlayabilen kepekli tahıllarla yapılır.

 

Kepekli tahıllar lif, vitamin, mineraller gibi, rafine tahılların yoksun olduğu sağlığı teşvik eden birçok bitki bileşiği bakımından zengindir. Bu beslenme özellikleri kan şekerinizi dengelemenize ve sağlıklı sindirimi artırmanıza yardımcı olabilir (9).

 

Bazı araştırmalar günde 2-3 öğüne kadar porsiyon tahıl yemenin kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve belirli kanser türleri gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor (10).

 

Bu avantajlardan yararlanmak için, yulaf, çavdar, kavuzlu buğday veya tam buğday gibi tahıllardan yapılan simitleri arayın. Ancak porsiyon büyüklüğünüzü kontrol altında tutmayı unutmayın.

 

Özet: Kepekli tahıllardan yapılan simitler kan şekeri dengesini sağlamaya, sağlıklı sindirimi desteklemeye ve hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

 

Simitinizin Besin Değeri Nasıl Optimize Edilir?

 

Diyetinize simit eklerken, sağlık hedeflerinizin üstünde kalmak mümkündür. Tek gereken biraz öngörü ve planlama.

 

Porsiyon Boyutuna Dikkat Edin

 

Ne içerdiklerini görmek için sevdiğiniz simitlerin paketindeki beslenme etiketini kontrol edin.

 

Beslenme hedeflerinizin izin verdiğinden daha fazla kalori veya karbonhidrat içerdiklerini tespit ederseniz, daha küçük simitler tercih edin veya sadece yarısını yemeyi düşünün. Diğer yarısını daha sonrası için saklayın veya başka bir kişiyle paylaşın.

 

Birçok marka aynı zamanda minyatür simit veya ince simitler sunmaktadır. Bu seçenekler daha uygun bir servis büyüklüğü olma eğilimindedir.

 

Favori simitinizin en sağlıklı seçenek olmadığını fark ederseniz, daha sağlıklı bir seçeneğe geçin veya daha az sıklıkta yemeyi deneyin. Kahvaltı seçeneklerinizi değiştirin ve daha dengeli bir beslenme düzenini korumak için ve simitleri özel günler için saklayın.

 

Malzemelere Dikkat Edin

 

En sevdiğiniz simit içerisindeki içerikler, besin içeriğini ve sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebilir.

 

En besleyici seçenekler kepekli tahıllardan yapılır ve çok az ila hiç şeker içermez. Eğer bir az tuzlu bir diyet uyguluyorsanız, doğal olarak tuz içeriği yüksek olan simitlerden kaçınmanız gerekir.

 

Üstüne Ekleyeceğiniz Malzemeleri Akıllıca Seçin

 

Krem peynir, tereyağı ve reçel gibi en popüler simit malzemelerinin çoğu, doymuş yağ ve şeker şeklinde fazla kalori barındırabilir.

 

Arada bir tüketmekte bir sorun olmamasıyla birlikte, daha besleyici seçenekler vardır.

 

Daha fazla lif ve besin maddesi için krem ​​peynir yerine humus, avokado veya fındık yağı seçmeyi düşünün. Ekstra protein için dilimlenmiş hindi, somon veya çırpılmış bir yumurta ekleyin.

 

Simit ayrıca kahvaltınızla bir porsiyonda araya birkaç sebze sıkıştırmak için mükemmel bir fırsattır. Simitinizi sebze zengini bir sandviç haline getirmek için dilimlenmiş domates, ıspanak, salatalık ve soğanı simite ekleyin.

 

Özet: Simitinizin besin profilini güçlendirmek için, tam tahıllı çeşitlerden birini seçin ve avokado, fındık yağı, yumurta veya sebzeler gibi besleyici madde içeriği ile doldurun.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Simitler sıklıkla rafine buğday unu ve şekeri ile yapılır. Ayrıca porsiyon boyutları genellikle çok büyüktür.

 

Simit yine de, birkaç değişiklikle, sağlıklı bir diyete eklenebilir.

 

Optimum sağlık için porsiyon büyüklüğünüze dikkat edin ve bütün olarak minimal işlenmiş malzemelerden yapılan simit ve malzemeleri seçin.

 

Simit sağlıklı bir atıştırmalık mı? Hakkında daha fazla bilgi için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler