Sigaranın Dişlere Etkisi Sigarayı Bırakmanın Yolu

Sigaranın Dişlere Etkisi Sigarayı Bırakmanın Yolu

Sigara içmek ağız sağlığınızı olumsuz etkileyebilir, diş eti hastalığı, diş kaybı, ağız kokusu ve ağız kanseri riskinizi artırabilir. Dişlerinizi verebileceğiniz en iyi hediye sigarayı bırakmaktır.

Sigara içmek dişlerinizi hem tütün hem de nikotine maruz bırakır. Sonuç olarak, lekeli, sarı dişler ve ağız kokusu olması muhtemeldir.

Ayrıca, ne kadar çok sigara içerseniz, tat alma duyunuzu o kadar çok etkiler. Ne yediğiniz ve içtiğiniz de dişlerinizi etkiler.

Sigara içmek ayrıca bağışıklık sisteminizi düşürebilir, sizi dişeti hastalığı riskine sokabilir ve ağız kanserine katkıda bulunabilir.

İşte sigara ve ağız sağlığı hakkında bilmeniz gerekenler.

Dişlerden Sigara Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Tütün dumanındaki nikotin ve katran sarı veya lekeli dişlere neden olabilir. Dişlerinizi günde birkaç kez fırçalamak, görünümlerini iyileştirmenin bir yoludur. Bu sadece lekelenmeyi önlemekle kalmaz, dişeti hastalıklarına karşı da korur.

Ayrıca sigara içen insanlar için diş lekeleriyle savaşmak üzere tasarlanmış bir diş macunu seçmeye yardımcı olur. Bu diş macunları, renk değişikliğini iyileştirmeye yardımcı olan özel bileşenler içerir.

Aşağıdaki malzemeleri arayın:

 • karbonat
 • hidrojen peroksit
 • aktifleştirilmiş odun kömürü
 • Hindistan cevizi yağı
 • Zerdeçal

Ayrıca ev yapımı diş macunu kullanarak evde dişleri beyazlatabilirsiniz. Bunu yapmak için, kabartma tozuna birkaç damla hidrojen peroksit ekleyin. Yine de çok güçlü bir hidrojen peroksit çözeltisi kullanmamaya dikkat edin. Dişlerinize zarar verebilirsiniz.

Diş Beyazlatıcılar İşe Yarar mı?

Dişlerinizi daha sık fırçalamak duman lekelerini önlemeye ve bunlardan kurtulmaya yardımcı olsa da, diş macunu şiddetli renk değişikliği için çok az sonuç verebilir.

Bu durumda, muhtemelen reçetesiz (OTC) diş beyazlatma ürününe ihtiyacınız olacaktır. Bunlar, beyazlatma şeritlerini veya seanslarda dişlere uygulanan beyazlatıcı etkiler içeren beyazlatıcı jelleri içerir.

OTC ürünleri yüzeyin altındaki lekeleri çıkarabilir ve dişlerinizin görünümünü iyileştirebilir. Ancak bu ürünlerin dişlerinizi tamamen beyaz hale getirmesi olası değildir.

Lekelenmenin şiddetine bağlı olarak, dişlerdeki nikotin lekelerini gidermek için profesyonel diş beyazlatmaya ihtiyacınız olabilir.

Bu, bir ofis içi diş beyazlatma tedavisini, özelleştirilmiş bir ev içi diş beyazlatma sistemini veya daha güçlü lekelerin çıkarılması için her ikisini de içerebilir.

Profesyonel diş beyazlatma lekelerden kurtulsa bile, sigara içmeye devam ederseniz sonuçlar devam etmez. Her yıl tedavileri tekrarlamanız gerekebilir.

Sigaradan Kaynaklanan Kötü Nefesle Nasıl Mücadele Edilir?

“Sigara içenlerin nefesi” bazı insanların sahip olduğu bir diğer konudur. Bu, tükürük üretiminin azalması nedeniyle dişeti hastalığının veya ağız kuruluğunun erken evrelerinden kaynaklanır.

Sigara içenlerin nefesini ortadan kaldırmaya yardımcı olacak birkaç seçenek:

 • Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın ve günde en az bir kez diş ipi kullanın.
 • Ağız kuruluğunu önlemek için sıvı alımınızı artırın.
 • Kuru ağız için antibakteriyel bir gargara kullanın.
 • Şekersiz sakız çiğneyin.
 • Bir nane emin.
 • Dişlerinizdeki plak ve tartarı temizlemek için düzenli diş temizliği planlayın.
 • Sigarayı azaltın veya tamamen bırakın.

E-Sigaralar Diş Sağlığı İçin Daha mı İyidir?

E-sigaralarda tütün yoktur. Bu yüzden birçok kişi ağız sağlığı için daha iyi olduğuna inanır.

E-sigaralar duman üretmezken, buhar nikotin içerir. Buna ek olarak, e-sigaralar, vücut ve dişler için kötü olan - sigaradan daha az da olsa - diğer kimyasalları ve ağır metalleri içerir.

Bu ürünlerdeki nikotin, dişeti dokusuna zarar verebilir ve tükürük üretimini azaltabilir. Bu da ağız kokusuna, çekingen diş etlerine ve diş kaybına neden olabilir.

Sigara İçmek Dişlerinize veya Diş Etlerine Zarar Verebilir mi?

Sigarayı bırakmak ağız sağlığına fayda sağlar. Çünkü diş eti hastalığının gelişme olasılığını azaltır.

Periodontal hastalık olarak da adlandırılan sakız hastalığı, sakız hattını etkileyen bir enfeksiyondur. Tartar ve bakteriler diş etlerinin altında veya üstünde biriktiğinde ve iltihaplanmaya neden olduğunda gelişir.

Dişeti hastalığı sigara ile bağlantılıdır. Çünkü sigara içen insanlar dişlerinde sigara içmeyenlerden daha fazla tartar eğilimindedir. Tütündeki nikotin tükürük üretimini azaltır ve tarter ve bakterilerin ağızda birikmesini kolaylaştırır.

Sigarayı Bırakırsam Dişlerim Daha İyi Olur mu?

Yıllarca sigara içmiş olsanız bile, bırakma ağız sağlığınızı iyileştirebilir ve diş eti hastalığı, diş kaybı olasılığını azaltabilir.

Bir çalışmada, araştırmacılar 12 aylık bir süre boyunca sigara ve kronik diş eti hastalığı olan 49 kişiyi takip ettiler. Bu katılımcılara nikotin replasman tedavisi, ilaç tedavisi ve danışma yoluyla sigarayı bırakmaları konusunda yardımcı olunmuştur.

12 aylık çalışmanın sonunda, katılımcıların yaklaşık beşte biri sigarayı bırakmıştı. Ağız sağlığında önemli iyileşmeler olduğunu belirttiler.

Daha bilimsel incelemele sigarayı bırakmak dişeti hastalığının başlangıcı ve ilerlemesi riskini azalttığını göstermiştir. Sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre kemik kaybı ve periodontal hastalık riski yaklaşık yüzde 80 daha fazladır.

Uzun bir süre sigara içseniz bile bırakmak için asla geç değildir. Anında ve uzun vadeli faydalar görmeye devam edeceksiniz.

Sigarayı bırakmak sadece dişlerinizi korumakla kalmaz. Ayrıca:

 • ağız kanseri
 • akciğer hastalığı
 • kalp hastalığı
 • diğer sağlık sorunları

Sigara içmek bağışıklık sistemini zayıflattığından, vücudun enfeksiyonla savaşması da zorlaşır. Sonuç olarak, dişleri destekleyen kemikler zayıflayarak diş kaybına neden olur.

Sigarayı Bırakmak için Basit, Pratik Yollar

Sigarayı bırakmanıza ve ağız sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacak birkaç ipucu.

Tetikleyicilerden Kaçının

Sigara içerken diğer insanların etrafında olmak isteklerinizi yoğunlaştırabilir.

Sigara içmek istediğiniz insanlar ve yerlerden kaçınmak için elinizden geleni yapın. Sigara içmeyi yasaklayan yerlerde zaman geçirin. İnsanlara duman molalarında eşlik etmeyin.

Meşgul Tutmak

Meşgul ve dikkati dağılmış olmak da istekleri yönetmenize yardımcı olabilir. Zihin aynı anda sadece bir şeye odaklanabilir. Sigara içme isteğini hissediyorsanız, kendinizi bir etkinliğe veya projeye atın.

Nikotin Replasman Tedavisini Düşünün

Bir nikotin yaması veya çiğneme nikotin sakızı kullanmak, istekleri azaltarak sigarayı bırakmayı kolaylaştırır. Paketin talimatlarını dikkatle izleyin. Bu tür ürünlere nikotin bağımlılığı geliştirmek mümkündür.

OTC ürünleri işe yaramazsa, Chantix gibi sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak ilaçlar hakkında doktorunuza danışın.

Neden Bıraktığınızı Kendinize Hatırlatın

Herkesin bırakma motivasyonu vardır. Bazıları genel sağlıklarını iyileştirmek istiyor. Diğerleri bunu aileleri için yapar. Belki sadece para biriktirmek istersiniz.

Alışkanlığı neden bıraktığınızı düzenli olarak düşünün. Bu, güçlü dürtülerin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Kendinizi Geri Alın

Kendinizi aydınlatıyorsanız, kendinizi dövmeyin veya bırakmanın imkansız olduğunu hissetmeyin. Birçok insan bırakarken aksilikler yaşar. Olumlu kalın ve tekrar yola çıkın.

Terapi Al

Bazen sigara içme alışkanlığını kırmak, ritüellerin üstesinden gelmek ve problemlerle başa çıkmanın yeni yollarını öğrenmek için davranışsal terapi gerektirebilir. Stresli veya üzgün olduğunda sigara içme olasılığınız daha yüksekse terapi size yardımcı olabilir.

İşte her bütçede terapi bulmanın bazı yolları.

Uzun Lafın Kısası

Sigara içmek ağız sağlığınızı olumsuz etkileyebilir, diş eti hastalığı, diş kaybı, ağız kokusu ve ağız kanseri riskinizi artırabilir. Dişlerinizi verebileceğiniz en iyi hediye sigarayı bırakmaktır.

Henüz bırakmaya hazır değilseniz, yine de dişlerinizle ilgilenebilirsiniz. Aynı diş sağlığı alışkanlıkları geçerlidir: Günde en az iki kez fırçaladığınızdan ve günlük diş ipi kullandığınızdan emin olun. Dişeti hastalığına karşı savaşmak ve diş lekelerini önlemek için yılda en az iki kez diş hekiminize danışın.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın