Şiddetli Kuru Ciltler İçin Evde Çözümler

Şiddetli Kuru Ciltler İçin Evde Çözümler
Şiddetli kuru cilt, tedaviye tipik olarak yanıt veren yaygın bir durumdur. Havanın daha soğuk ve kuru olduğu ve iç mekan ısıtmasının açıldığı kış aylarında daha yaygın olma eğilimindedir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kuru, kaşıntılı, tahriş olmuş, pullu cilt çoğumuzun bir noktada uğraşması gereken bir şeydir.

 

Kserosis kütis nedir? Anormal derecede kuru ciltler için tıbbi terim kserosis kütistir. Bazen bu durumla mücadele etmek için doktorunuzun yardımına ihtiyacınız olabilir. Ancak, diğer zamanlarda, evde doğru bakım ve kişisel bakım ile cildiniz için rahatlama bulabilirsiniz.

 

Şiddetli kuru cildin semptomlarına, nedenlerine, tahriş olmuş kaşıntılı cildinizi yatıştırmaya ve beslemeye yardımcı olmak için atabileceğiniz adımlara bir göz atın.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

 

Semptomlar Nelerdir? Kserosis Kütis Belirtileri

 

Şiddetli kuru cildin belirtileri genellikle kuru cilde benzer. Bununla birlikte, bu durumu daha belirgin kılan, kuruluk ve tahrişin şiddeti ve ne sıklıkta gerçekleştiğidir.

 

Normalden daha fazla kaşınıyorsanız, daha büyük pullu kuru lekelere sahipseniz muhtemelen ciddi derecede kuru cildiniz vardır.

 

Bunun nasıl tanımlanacağını bilmek ve tedavi etmek için ilk adımdır.

 

Kuru cilt nasıl olur? Ohio State Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi'nden bir dermatolog olan Dr.Sanus Massick'e göre, cildin çok kuru bir ciltle olduğunu farkedebilirsiniz, kuru cilt belirtileri:

 

 • ağrılı, kaşıntılı veya pullu olan kuruluk
 • kötüleşen, kabuk veya pul pul dökülmeye başlayan kızarıklık
 • koyu ten tonlarında insanlarda gri, küllü görünümlü cilt lekeleri
 • ince çatlaklara sahip cilt
 • şiddetli kaşıntı nedeniyle geceleri uyku zorluğu
 • irin, kabarcıklar, koku veya ağrı ile enfeksiyon alanları
 • reçetesiz nemlendiricilerin kullanılmasına rağmen iyileşmeyen veya kötüleşen semptomlar

 

Ciddi Kuru Ciltler İçin Ev İlaçları - Kuru Cilde Çözüm - Kuru Cilt için Doğal Çözüm

 

Ciddi kuru cildiniz can sıkıcıysa, ancak günlük yaşamınızı etkilemiyorsa ve cildiniz enfeksiyon belirtileri göstermiyorsa, aşağıdaki kişisel bakım tedavilerini denemek isteyebilirsiniz.

 

Doktora gittiyseniz ve reçeteli ilaç kullanıyorsanız, kullanmaya devam edin. Bu ev ilaçları, doktorunuz tarafından reçete edilen tedavi planının yerini almaz. Kuru cilt ne iyi gelir?

 

1. Doğru Sabunu Kullanın

 

Tahriş edici veya güçlü kokular içeren sert sabunlar kullanmak cildiniz için her türlü soruna neden olabilir. Sonuçları en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, kuru cilt için sabun yerine cilt temizleyici kullanmayı düşünün.

 

2. Nemlendirmek İçin Zaman Ayırın

 

Doğru sabunla yıkamak denklemin sadece bir parçasıdır. Ciddi kuru ciltle mücadele etmek için, bir banyo veya duştan hemen sonra nemi sızdırmaz hale getirmeniz gerekir.

 

Kuru cilt nemlendirici önerileri arıyorsanız eğer nemlendirici seçerken koku, parfüm ve boya içermeyenleri aranması gerektiği söyleniyor. Ayrıca merhem ve kremin losyondan daha iyi olduğuna dikkat çekiliyor çünkü daha fazla yağ içeriyorlar.

 

Maksimum rahatlama için Massick, en etkili doğal nemlendiricinin vazelin olduğunu söylüyor. “Yoğun yumuşatıcı bir kıvamla son derece nemlendirici” diye açıklıyor.

 

3. Isıyı Kısın

 

Bu evde yapabileceğiniz en basit değişikliktir.

 

Kuru ciltler için banyo, banyo yaparken veya duş aldığınızda, ılık su kullanın- sıcak değil. Çok sıcak su cildinizi alevlendirebilir ve cildinizin doğal nem dengesini bozabilir. Ayrıca, duş veya banyo zamanınızı en fazla 10 dakika ile sınırlandırmaya çalışın.

 

Termostatı evinizde veya ofisinizde yüksek tutmak istiyorsanız, tekrar aramayı düşünün. Isıtmalı hava cildinizi nemlendirebilir.

 

İç mekan havasına nem katmanın bir yolu, evinizde veya ofisinizde bir nemlendirici kullanmaktır. Bir nemlendirici havanın içeride dolaşmasını sağlayabilir, bu da cildinizin doğal nemini korumasını kolaylaştırabilir.


4. Ovmadan Hafifçe Silin

 

Yıkama ve kurutma sırasında cildinizi nazikçe tedavi edin. Banyo veya duştayken cildinizi lif veya süngerle ovmaktan kaçının.

 

Bir havluyla kuruturken cildinizi ovmamaya çalışın. Bunun yerine, cildinizi hafifçe silin veya kurulayın, böylece cildinizde hala bir nem izi kalır.

 

5. Soğuk Bir Kompres Deneyin

 

Semptomlar alevlendiğinde, kaşıntı ve iltihap rahatsızlığa neden olduğunda, etkilenen bölgeye soğuk bir kompres uygulamayı düşünün.

 

Kendi soğuk kompresinizi yapmak için:

 

 • Plastik bir torbaya birkaç buz küpü koyun veya küçük bir poşet dondurulmuş sebzeler kullanın.
 • Bir bezi soğuk su altında ıslatın, ardından nemli bezi buz küpleri veya dondurulmuş sebzeler poşetinin etrafına sarın.
 • Soğuk kompresi bir seferde 15 dakika boyunca cildinize yerleştirin.
 • İşiniz bittiğinde cildinizi hafifçe kurulayın.

 

6. Otc Hidrokortizon Kremi Kullanın

 

Kuru cildiniz özellikle kaşıntılı veya tahriş olmuşsa, soğuk bir kompres kullandıktan sonra etkilenen bölgeye reçetesiz (OTC) bir hidrokortizon kremi veya merhem uygulamayı düşünebilirsiniz.

 

Hidrokortizon kremleri farklı güçlere sahiptir. Daha hafif güçlü yönler için reçeteye ihtiyacınız yoktur. Bu kremleri yerel eczanenizde veya online olarak bulabilirsiniz. Daha güçlü yönler için doktorunuzdan bir reçete almanız gerekir.

 

Kremleri uygularken ürün üzerindeki talimatları izlediğinizden emin olun. Bu tedaviyi bir nemlendirici ile birleştirebilirsiniz. İlk önce hidrokortizon kremini uygulayın ve ardından nemlendiriciyi üstüne ekleyin.

 

7. Cildinize Neyin Temas Ettiğine Dikkat Edin

 

Mümkünse, hassas ciltler için formüle edilmiş çamaşır deterjanları kullanmayı deneyin. Hassas ciltler için deterjan genellikle cildinize daha yumuşak etki eder ve tahrişe neden olma olasılığı daha azdır.

 

Giysi seçerken, yün gibi kumaşlardan uzak durun. Pamuk ve ipek gibi kumaşlar cildinizin nefes almasını sağlar, bu da onları hem giyim  hem de yatak çarşafları için iyi bir seçim yapar.

 

8. Doğal Ürünleri Düşünün

 

Doğal ürünlere ve organik seçeneklere artan ilgiyle Massick, birçok tüketicinin doğal cilt bakım seçeneklerini de benimsediğini söylüyor.

 

Bunu göz önünde bulundurarak, mutfağınızda ve banyonuzda bir tur atın. Bu ürünlerden herhangi biri doğal formundaysa, ciddi kuru cildiniz için bir seçenek olabilir.

 

 • Bal: Antienflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri ile bal, doğal yara iyileştirici ve nemlendirici olarak kullanılabilir.
 • Hindistan cevizi yağı: Antimikrobiyal ve nemlendirici özellikleri ile hindistan cevizi yağı cildinizi nemlendirmeye yardımcı olabilir ve iltihabı da azaltabilir.
 • Aloe vera: Çoğu zaman güneşte yanmış cildi yatıştırmak için jel formunda kullanılan aloe vera, cildi uyaran ve kuru, tahriş olmuş cildi iyileştirmeye yardımcı olabilecek polisakkaritler içerir.
 • Yulaf ezmesi: Kolloidal yulaf ezmesi kuru, tahriş olmuş cildi rahatlatmaya yardımcı olabilir.

 

Kuru Cildin Nedenleri Nelerdir? Aşırı Kuru Cilt Nedenleri

 

Birkaç yaygın tetikleyici, kuru cildinizin arkasındaki suçlu olabilir. Kapsamlı bir liste olmasa da, Massick bu faktörlerin kesinlikle listenin başında olduğunu söylüyor.

 

 • Çevresel tetikleyiciler:  Hava, özellikle kışın, şiddetli kuru cildin en çok belirtilen nedenidir. “Sıcaklık düşmekle kalmıyor, aynı zamanda kuru cildinizi daha da kötüleştirebilecek daha kuru havaya neden olan nem de artıyor” diyor Massick. Ayrıca, ısıtıcılar açıldığında ve daha uzun, daha sıcak duşlar gündemde oldğunda, cildiniz normalden daha fazla nem kaybedebilir.
 • Bazı cilt hastalıkları: Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt koşulları sizi kuru cilde daha duyarlı hale getirebilir. “Egzama (atopik dermatit) çocuklar ve yetişkinlerde kuru, kaşıntılı cildin en yaygın nedenidir” diyor Massick.
 • Sistemik hastalıklar: Cilt koşullarına ek olarak, tiroid hastalığı ve diyabet gibi sistemik hastalıklar da ciddi kuru cilt riskini artırabilir.
 • Nem eksikliği: Tıpkı vücudunuzun susuz kalması gibi, cildiniz de kalabilir olabilir. Bu nedenle Massick, cildinizi düzenli olarak nemlendirmenin ve cildinizi içeriden nemlendirmek için bol miktarda sıvı içmenin önemini vurgular.
 • Yaş:  Kuru cilt her yaşta olabilir. Amaen çok fark edebileceğiniz şey “Cildiniz zamanla daha hassaslaşır ve incelir” diyor Massick. Bu, cildinizi çabuk kurumaya daha yatkın hale getirebilir.
 • Beslenme yetersizlikleri: Bazı vitamin ve minerallerin eksikliği, özellikle B-6 vitamini ve çinko, kuru, kaşıntılı cilde veya iyileşmesi daha uzun süren cilde neden olabilir.

 

Cildin Ciddi Şekilde Kurumasını Nasıl Önleyebilirim?

 

Kuru bir cilt sorununun önüne geçmek istiyorsanız, Massick özellikle kışın kuru ciltlerle mücadele ediyorsanız erken müdahale etmenizi önerir.

 

Cilt kurumasını önlemek için, doktorunuzun size verebileceği tedavilere ek olarak, şunları yapmaya çalışın:

 

 • sert sabun kullanmaktan kaçının
 • bol sıvı içerek vücudunuzu nemlendirin
 • ılık duş alın
 • kuruduktan sonra cildinizi hafif bir nemlendirici ile yatıştırın
 • cildinizi çizmekten yani kaşımaktan kaçının
 • iç mekan nem seviyelerini yüksek tutun
 • eldiven, eşarp ve açıkta kalan cildi koruyabilecek diğer kıyafetler giyerek cildinizi koruyun


Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

 

Herhangi bir sağlık durumunda olduğu gibi, endişeleriniz varsa, doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin.

 

Ancak daha çok “bekle ve gör” türünden biriyseniz, sağlık uzmanınızı veya dermatoloğunuzu görmenin zamanının geldiğini gösteren işaretleri bilmek önemlidir.

 

Ciddi kuru cildiniz varsa, fark ederseniz doktorunuza danışmak iyi bir fikirdir:

 

 • cildiniz sızlıyor, kabarıyorsa
 • cildinizin geniş alanları soyuluyorsa
 • halka şeklinde kaşıntılı bir döküntü varsa
 • kuru cildiniz birkaç hafta boyunca evde bakım yaptıktan sonra iyileşmez veya kötüleşirse

 

Belirtilerinizi tedavi etmek için reçeteli bir merhem veya ilaca ihtiyacınız olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Şiddetli kuru cilt, tedaviye tipik olarak yanıt veren yaygın bir durumdur. Havanın daha soğuk ve kuru olduğu ve iç mekan ısıtmasının açıldığı kış aylarında daha yaygın olma eğilimindedir.

 

Cildinize bol miktarda nemlendirici uygulamak ve aşırı ısıtılmış hava ve sıcak duşlardan kaçınmak, cildinizin çok kuru olmasını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Cildiniz ciddi bir şekilde kurursa, evde tedaviler genellikle yardımcı olabilir. Ancak cildiniz düzelmezse veya belirtiler kötüleşirse, bir sağlık uzmanına başvurduğunuzdan emin olun.


Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

 
Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler