Sezgisel Beslenme Nedir? 

Sezgisel Beslenme Nedir? 

Sezgisel yemenin, her zaman istediğiniz her şeye sahip olmak anlamına geldiğini düşünmek cezbedicidir.

 

En son yediğiniz şeyi düşünün. O öğün veya atıştırmalıkta ne tür bir karar verme süreci geçti? Ve neden o özel yemeği seçtin?

Birçok insan gibiyseniz, kilonuzun ve kalori düşüncenizin  büyük bir rol  oynaması, sizi örneğin ızgara tavuk yerine öğle yemeği için salataya yönlendirmesi için iyi bir şans var. Izgara tavuk tam olarak o gün özlemini çektiğin şey olsa bile. 

Sezgisel yeme, böyle olmaması gerektiğini söylüyor. İnternetle ünlü hareket, tamamen insanların diyetler tarafından bozulduğunu söyleyen yiyeceklerle olan ilişkilerini iyileştirmek ve bunun yerine bedenlerine güvenmelerine yardımcı olmakla ilgilidir.  

Sezgisel beslenme nedir? Sezgisel beslenme nasıl yapılır? 1990'larda sezgisel yemeyi icat eden iki diyetisyenden biri olan Elyse Resch, "Sezgisel yeme, sizi tatmin edecek olanı seçme özgürlüğü verir" dedi. “Ayrıca, yemek seçiminize bağlı olarak vücudunuzun nasıl hissettiğini de dikkate alıyor?”

Bu, evet, eğer istediğin buysa, öğle yemeğinde o ızgara tavuğu yemek demektir. Aslında, sezgisel yeme, yiyecek üzerindeki kısıtlamaların aslında aşırı yememize yol açtığını savunuyor çünkü biz her zaman sahip olamayacaklarımızı istiyoruz. Hareketin çözümü? Bu yemek kurallarını ortadan kaldırın. Hendek diyetleri için iyi. 

Sezgisel yemenin, her zaman istediğiniz her şeye sahip olmak anlamına geldiğini düşünmek cezbedicidir. Ancak Resch ve diğerleri, durumun tam olarak böyle olmadığı konusunda ısrar ediyor. Bir zamanlar yasak olan ya da “kötü” olan yiyecekler artık öyle olmadığında, insanlar onlara alışır derler. Sonunda sadece ızgara peynir ya da sadece salata yiyorsunuz, aynı zamanda birçok farklı türde yemeğin bir karışımını yiyorsunuz. 

Peki bu yaklaşım kilonuz bir yana sağlığınız için ne anlama geliyor? Sezgisel yeme, kilonun sağlıkla aynı şey olmadığını söylüyor. Diyetten farklı olarak, vücudunuzu değiştirmeye çalışmıyor. Sezgisel yeme ile kilonuz aynı kalabilir. Düşebilir. Veya yükselebilir. 

Araştırmalar, sezgisel yemenin daha iyi fiziksel sağlığa yol açtığının net olmadığını gösteriyor, ancak Columbia Üniversitesi'nde konuyu inceleyen bir araştırmacı olan Giada Benasi, insanların yiyeceklerle ve vücutlarıyla olan ilişkilerini geliştirmeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Sonra, son derece dolu bir konuya inanılmaz derecede idealist bir yaklaşım olan sezgisel yemenin gerçek dünyada işe yarayıp yaramadığı sorusu var. Dünyanın tüm baskılarını ve mesajlarını gerçekten ayarlayabilir ve bunun yerine vücudunuzu dinleyebilir misiniz? Sizce bu mümkün mü?

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın