Seylan Tarçını ve Çin Tarçını Arasındaki Farklar

Seylan Tarçını ve Çin Tarçını Arasındaki Farklar

Hem Seylan hem de Çin Tarçını sağlıklı ve lezzetlidir.

 

Tarçın nedir? Tarçın çok popüler bir baharattır.

Sadece lezzetli olmakla kalmaz, birçok sağlık yararı da etkileyicidir.

Tarçın ucuzdur ve çoğu süpermarkette yaygın olarak bulunur. En azından bir türü.

Çoğu insan aslında bu baharatın iki ana türü olduğunu bilmiyor.

Her ikisi de sağlıklı, ancak biri çok fazla yerseniz zararlı olan bir toksin içeriyor.

Bu makalede Seylan ve Çin Tarçını arasındaki farklar açıklanmaktadır.

Kilo verme süreci uzun ve zorlu bi süreçtir. Bu süreçte motivasyon kaybı yaşamamak için 10 kilo verme diyeti gibi kısıtlayıcı diyetlerden uzak durmalısınız. Profesyonel bir yardım alarak hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak için tıklayın (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

Tarçın Nedir?

 

Tarçın ne demek? Tarçın, Cinnamomum ağacının iç kabuğundan oluşturulan bir baharattır.

İç kabuğun şeritleri tarçın çubukları veya tüyler olarak bilinen rulolara kıvrılana kadar kurutulur. Bunlar daha sonra toz haline getirilebilir veya bir ekstrakt haline getirilebilir.

Bu baharatın eşsiz özellikleri uçucu yağlarından ve bileşiklerinden, özellikle sinnamaldehitten gelir ( 1 ).

Bu bileşik tarçın aromasını verir ve ayrıca sağlık yararlarının çoğundan sorumludur.

Özet: Tarçın, Cinnamomum ağacının iç kabuğundan yapılır. Eşsiz özellikleri, sinnamaldehit gibi uçucu yağlarından gelir.

 

Tarçın günde ne kadar tüketilmeli? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Tarçın Günde Ne Kadar Tüketilmeli? Çok Fazla Tarçın Tüketmenin 6 Yan Etkisi).

 

Çin Tarçını

 

Çin tarçını nedir? Çin Tarçını, Cinnamomum aromaticum olarak da adlandırılan Cinnamomum Çin Tarçını ağacından gelir.

Güney Çin menşelidir ve Çin tarçın olarak da bilinir.

Bununla birlikte, şu anda Doğu ve Güney Asya'da yaygın olarak yetiştirilen birkaç alt tür vardır ( 2 ).

Çin tarçını nasıl anlaşılır? Çin tarçını nasıl olur? Çin tarçını ve seylan tarçını farkı, Çin Tarçını, koyu çubuklar ve Seylan tarçınından daha pürüzlü bir dokuya sahip koyu kahverengi-kırmızı bir renk olma eğilimindedir.

Çin Tarçını daha düşük kalite olarak kabul edilir. Çok ucuzdur ve dünyada en çok tüketilen çeşittir. Süpermarketlerde bulunan tarçın neredeyse tamamı Çin Tarçını çeşididir.

Çin Tarçını uzun zamandır yemek pişirmede ve geleneksel Çin tıbbında kullanılmaktadır. Yağının yaklaşık % 95'i sinamaldehittir. Bu da Çin Tarçını'ya çok güçlü, baharatlı bir lezzet verir (3 ).

Özet: Çin Tarçını en yaygın çeşittir. Seylan'dan daha güçlü bir tada sahiptir ve yağının % 95'i sinnamaldehittir.

 

Seylan Tarçın

 

Seylan tarçını nedir? Seylan tarçını nerede yetişir? Seylan veya "gerçek tarçın" Sri Lanka'ya ve Hindistan'ın güney bölgelerine özgüdür.

Cinnamomum verum ağacının iç kabuğundan yapılır.

Seylan kahverengi-kahverengidir ve yumuşak tabakalara sahip birçok sıkı çubuk içerir. Bu özellikler son derece arzu edilen bir kalite ve doku sağlar.

Seylan tarçını farkı, Seylan tarçın daha az yaygındır ve uzun süredir yemek baharatı olarak ödüllendirilmiştir. Daha yaygın olan Çin Tarçını çeşidine kıyasla oldukça pahalıdır.

Tatlılar için uygun narin ve hafif tatlı bir tada sahip olarak tanımlanır.

Esansiyel yağının yaklaşık % 50-63'ü sinamaldehid olup, Çin Tarçını'ya göre oldukça düşüktür. Bu, daha hafif aromasını ve lezzetini açıklar (3 ).

Özet: Seylan tarçın, yüksek kaliteli, çok değerli bir baharattır. Yağının% 50-63'ü arasında hafif lezzetini açıklayan sinnamaldehit bulunur.

 

Seylan ve Çin Tarçını Diyabet Hastaları İçin İyidir

 

Seylan tarçını mı Çin tarçını mı? Nesiller boyunca tarçın sağlık özellikleri nedeniyle ödüllendirilmiştir.

Özellikle, diyabetli insanlar için önemli olan kan şekeri kontrolünden faydalandığı iddia edildi.

Diyabet tedavisi ile ilgili önceki 16 çalışmanın gözden geçirilmesi, takviye olarak kullanılan Seylan tozu için umut verici sonuçlar bulmuştur (4 ).

Hayvan ve laboratuar çalışmaları kan şekeri sivri artış insülin duyarlılığını azaltmak ve ilişkili metabolik belirteçleri iyileştirebilir gösteren insülin direnci (4 ).

Ne yazık ki, Seylan tarçın takviyelerinin etkinliğini veya optimal dozajını belirlemek için herhangi bir insan çalışması yoktur.

Öte yandan, Çin Tarçını, tip 2 diyabetli ve tipsiz insanlar üzerinde yapılan çeşitli çalışmalarda kullanılmıştır. Bunların çoğu, kullanımdan sonraki birkaç ay içinde açlık kan şekeri seviyelerinde önemli düşüşler gözlemledi (5, 6, 7 ).

Standart Çin Tarçını dozu günde 1-6 gram arasındaydı. Çok az yan etkisi vardı ya da hiç yoktu.

Özet: Hem Seylan hem de Çin Tarçını çeşitlerinin diyabetik ve kan şekerini düşürücü etkileri olduğu görülmektedir. Bununla birlikte, Çin Tarçını insanlarda daha iyi incelenmiştir.

 

Hangisinin Daha Fazla Sağlık Faydası Var?

 

Seylan ve Çin Tarçını muhtemelen biraz farklı sağlık özelliklerine sahiptir.

Bunun nedeni, uçucu yağ oranlarının biraz farklı olmasıdır.

Ancak, yayınlanmış olan güncel çalışmalar bu ayrımı yapmaya çalışmamıştır.

Örneğin, cinamonun biyoaktif bileşiklerinin birçoğu, tau adı verilen bir proteinin beyinde birikmesini engelliyor gibi görünüyor.

Tau birikmesi Alzheimer hastalığının bir özelliği olduğu için bu önemlidir (8, 9, 10 ).

Bununla birlikte, bu etki hem Seylan hem de Çin Tarçını kullanılarak gözlenmiştir. Bu nedenle, bu konuda birinin diğerinden üstün olup olmadığı belirsizdir.

Genel olarak, hangisinin daha fazla sağlık yararı olduğunu söylemek mümkün değildir. Bununla birlikte, Seylan düzenli olarak tüketildiğinde zarar verme potansiyeline sahip değildir.

Obezitenin yol açtığı sağlık  sorunlarından korunmak ve ideal kilonuza ulaşmak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Özet: Hiçbir araştırma Seylan ve Çin Tarçınının sağlık yararlarını karşılaştırmamıştır.

 

Çin Tarçını Toksik Olabilen Kumarin İçerir - Tarçın ve Kumarin

 

Kumarin nedir? Kumarin, birkaç bitki türünde doğal olarak bulunan bir bileşiktir.

Büyük dozlarda zararlı olabilir.

Kemirgenlerde kumarinin böbrek, karaciğer ve akciğer hasarına neden olduğu bilinmektedir. Kansere bile neden olabilir. İnsanlarda, benzer etkilerin izole olayları vardır (11, 12 ).

Aslında, kumarinin Tolere Edilebilir Günlük Alımı (TDI), vücut ağırlığının 0.2 mg / lb (0.5 mg / kg) idi. Şimdi 0,05 mg / lb'ye (0,1 mg / kg) düşürüldü (11).

Çin Tarçını, ancak Seylan değil, çok zengin bir kumarin kaynağıdır.

Çin Tarçını yaklaşık % 1 kumarin içerirken Seylan sadece % 0.004 veya 250 kat daha az içerir. Bu o kadar düşük ki, genellikle tespit edilemez (3, 13).

Çok fazla Çin Tarçını tüketiyorsanız, kumarin üst sınırını aşmak kolayca mümkündür. Çoğu durumda, sadece 1-2 çay kaşığı birini günlük sınırın üzerine getirebilir.

Bu nedenle, düzenli olarak çok fazla tarçın yerseniz veya içeren bir takviye alırsanız, o zaman Çin Tarçını değil Seylan olmalıdır.

Özet: Çin Tarçını, büyük miktarlarda toksik olabilen çok miktarda kumarin içerir. Çok fazla tarçın yerseniz Seylanı seçmek çok daha güvenlidir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Hem Seylan hem de Çin Tarçını sağlıklı ve lezzetlidir.

Bununla birlikte, bu baharatın büyük miktarlarını tüketmeyi veya takviye almayı düşünüyorsanız, kumarin içeriği nedeniyle Çin Tarçını zararlı olabilir.

Günün sonunda Seylan tarçın daha kaliteli ve daha güvenlidir.

 
Tarçının faydaları hakkında bilgi edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Tarçının Faydaları, Tarçınlı Su ve Tarçın Çayının Faydaları Nelerdir?).
 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın