Seyahat Etmek Neden Depresyonunuzu İyileştirmiyor?

Seyahat Etmek Neden Depresyonunuzu İyileştirmiyor?
Depresyonun yolculuklarda da geleceğini anlamak ve yolculuğu bir panzehirden ziyade bir sorunlarınıza karşı yol gösterici olarak kullanmak daha etkili olacaktır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Yeni bir bakış açısıyla dünyayı dolaşmak için işlerini bırakan insanların hikayeleri…

 

15 milyondan fazla yetişkin majör depresif bozukluğa sahiptir. Kalıcı depresif bozukluk tanısı olan bu yetişkinlerin çoğu için seyahat bir tedavi değildir. Aslında seyahat etmek semptomları öncekine göre daha da kötüleştirebilir.

 

Depresyon belirtileri ve depresyon testi hakkında daha fazla bilgi almak için blog yazımızı okuyabilirsiniz (Oku).

 

Üniversitede, erkek arkadaşımı görmek için seyahat ettikten sonra depresif bir dönem yaşadım. Onu ziyaret etmeden önce, mezuniyete kadar son okul dönemini bitirme mücadeleleriyle ve karışık uzun mesafeli bir ilişkinin stres faktörleriyle karşı karşıya kalıyordum. Bu uzun hafta sonu, okuldan büyük bir kaçıştı ve gelecek için önemli kararlar almıştım. Ama kalkıp kapıya geldiğimde, eve dönme gerçeği bana büyük bir gelgit dalgası gibi çarptı.

 

Kendimi gözyaşları içinde buldum.


Kolay Olsaydı Harika Olmaz Mıydı?

 

Rahatsız durumlardan kaçınmak için kaçmak tamamen insanidir. Sonuçta, savaş veya kaç tepkisi zamanın başlangıcından beri var. Kolay ve ucuz seyahat rezervasyonu kelimenin tam anlamıyla kaçış bölümünü tercih etmeyi kolaylaştırıyor.

 

Psikolog Joseph Cilona da “Seyahat halindeki bu kaçış dürtüsel yapılırsa, semptomlar yeniden veya eskisinden daha da güçlü dönecektir.” diyor.

 

Hepimiz bunu yaşadık - inip uçuş modunu kapattığımız an: tüm bildirimler ve kısa mesajlar bir çığ gibi üstümüze geliyor.

 

Toronto Üniversitesi'nden Profesör Emerita Mary V. Seeman, “Bu eğilimin sebebini kendinizin dışındaki bir şeye atfetmektir: işiniz, aileniz, ilişkiniz vb.” Diyor. “Öyleyse sadece depresyonun neden olduğunu içinizde bulmalısınız, yüksek ihtimalle bu varsayılan nedenlerden uzaklaşmak için seyahat ediyorsunuz.”

 

Depresyon belirtiler ve depresyon tedavisinde uyanık kalmanın etkisini öğrenmek için blog yazımızı okuyabilirsiniz (Oku). Egzersiz yaparak depresyon nasıl geçer? Öğrenmek için blog yazımızı okuyabilirsiniz (Oku).

 

Seyahat Etmek Depresyonunuzu Daha da Kötüleştirirse Ne Olur?

 

Seyahat stresli bir deneyim olabilir. Her şeyi bırakıp ayrılan insanlar içinse daha kötü olabilir. Dr. Cilona, ​​“Seyahatin depresyonla mücadele edenler için işleri daha da kötüleştirebileceğini, düşünceli ve kapsamlı bir şekilde planlayarak niyetlerinizin çok farkında olabileceğini unutmayın,” diyor.

 

Ulaşım boyunca koordinasyonu sağlamak, konaklayacak yer bulmak ve gezi boyunca sorunsuz bir şekilde akan faaliyetleri planlamak genellikle göz korkutucu bir iştir. Uçuş gecikmeleri ve sert hava koşulları gibi kontrol edilemeyen birçok seyahat faktörü de bu durumlara eklensin mi? Depresyon teşhisi konulan insanlar günlük gezginlerden daha da bunalmış olabilirler.

 

Depresyonda mıyım yoksa sadece yorgun muyum? Yoksa uyksuuzluğu depresyonla mı karıştırıyorsunuz? Merak ettikleriniz için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

 

Her şeyi bırakıp gitmeyi düşünüyorsanız, bunu yapmadan önce düşünmek isteyebileceğiniz başka şeyler de vardır.

 

Tatiller ve diğer en yoğun seyahat dönemleri endişenizi artırabilir. Seyahat ettiğiniz yer de önemlidir. Yurtdışına seyahat etmek, yurt içinde seyahat etmekten çok daha fazla hazırlık ve dikkat gerektirir. Günlük yaşamınızı geride bıraksanız bile, tüm bu unsurlar depresyon belirtilerini şiddetlendirebilir.

 

“Seyahat etme sırasında yaşanan tüm sorunlar, depresyonu olan insanları normalden daha fazla rahatsız edecektir. Rahatsızlıklar, uyku eksikliği, tanıdık çevrenin yok olması, rutinlerin kesintisi, mutlu yüzler ve zorla sosyalleşme” diyor Dr. Seeman. “Jet Lag yaşarsanız daha da kötü olacak. Yalnızlık daha da kötü etkileyecek. 

 

Sorunlarınızı çözmeden ayrılıp geri döndüğünüzde nasıl hissedeceğinizi düşünün, hala oradalar. Kaldığınız yerden devam etme düşüncesi sizi umutsuz hissettiriyorsa, belki de çözüm seyahat değildir.


Evet, Depresyondayken Seyahat Etmenin Sağlıklı Bir Yolu Var

 

Seeman, “Depresif hissin karışık nedenlerinin içeriden geldiğini anladıktan sonra, arkadaşlarınızla veya danışmanlarınızla konuşarak bunları çözmek daha kolay hale geliyor” diyor. “Meditasyon yaparak, uyku, hijyen ve diyeti geliştirerek, daha fazla egzersiz yaparak, alkol ve uyuşturucu gibi alışkanlıkları durdurarak, kişilerarası sorunları çözerek ve hatta antidepresan alarak bile kendinize yardımcı olun .”

 

Depresyondayken güne güzel başlamanın yollarını merak ediyorsanız blog yazımızı okuyabilirsiniz (Oku).

 

Bu, depresyonu olan kişilerin sağlıklı bir şekilde seyahat edemeyeceği anlamına gelmez. Dr. Cilona, ​​sağlıklı bir mola vermek veya rahatlamak için bilinçli bir şekilde seyahat etmenin yararlı olabileceğini belirtmektedir. Seyahat, sorunları ortaya çıkaran bir tedavi olarak görülüyor.

 

Depresyonla seyahat eden insanlar için, günlük çevrenizden ve destek sisteminizden uzaktayken tedavi genellikle aynı olabilir veya mevcut tedavinizde sadece küçük değişiklikler yapılmasını gerektirebilir. Sizin için hangi araçların ve yardımların etkili olduğunu öğrendikten sonra, yoldayken aynı uygulamaların çoğuna güvenmeniz yeterli olacaktır.

 

Meditasyon yapmak depresyonu iyileştirir mi? Öğrenmek için blog yazımızı okuyabilirsiniz (Oku).

 

Hareket Halindeyken Terapi
  • Bir meditasyon uygulamasına bağlı kalın.
  • Adım sayınızı yüksek tutmak için gezmeye yürüyerek gidin.
  • Sağlıklı yerel yemekler yiyin.


Seyahat Sonrası Gelen Hislerle Mücadele Etmek İçin Ne Yapabilirsiniz?

 

Genellikle depresyonu olan insanlar için, seyahatlerinizde geçen süre, özellikle sağlıklı bir şekilde yapıldığında durumu daha da kötüleştirmez. Seyahat etmek genellikle rahatlama ve mutluluk duygusu getirir. Sorunlar, yolculuğun sonunda eve dönmek zorunda kaldığınızda ortaya çıkar.

 

Erkek arkadaşımı ziyaretinden döndükten sonraki günlerde, yatakta daha fazla zaman geçirmeye başladım ve sorumluluklarımla yüzleşerek zaman geçirdim. Seyahat güzeldi ama geldiğimde sorunlar bıraktığım gibiydi, hiçbir şey çözülmemişti.

 

“Tüm eski talepler geri dönecek, ayrıca tatildeyken yapılmayan işlere yetişmek zorunda kalacak. Jet lag olasılığının ve bir sonraki tatilin çok uzakta olduğunun farkına vararak, depresif bir kişinin her şeyi muhtemelen 'mutlu' bir kişiden daha fazla kötü hissedeceğini ”söyledi Seg. “Ancak, tatil onların yeni adımlar ve yeni amaçlar hakkında düşünmelerine izin vermiş olabilir, örneğin, yardım almak için yeni bir kararlılık doğmuş olabilir.”

 

Hikayem ve deneyimim benzersiz değil. Keşke eve dönerken artmış semptomlarla aktif olarak mücadele etmenin anahtarının “düşünmek ve planlamak için zaman ayırma” olabileceğini bilseydim.

 

Depresyon için hiçbir zaman sihirli bir tedavi olmamıştır. Seyahat kesinlikle böyle görülmemelidir.

 

Depresyonun yolculuklarda da geleceğini anlamak ve yolculuğu bir panzehirden ziyade bir sorunlarınıza karşı yol gösterici olarak kullanmak daha etkili olacaktır.


Depresyonla nasıl mücadele edilir? Öğrenmek için blog yazımızı okuyabilirsiniz (Oku). Depresyonun bedensel sağlığa etkilerini öğrenmek için blog yazımızı okuyabilirsiniz (Oku).

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler