Seyahat Kaygınızın Üstesinden Gelmek

Seyahat Kaygınızın Üstesinden Gelmek
Seyahat kaygınız varsa, tek başına bir yere gidemezsiniz veya seyahatten zevk alamazsınız. Yolculuktan önce dikkatli bir hazırlık, seyahat hakkındaki olumsuz duygularınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Yeni, tanıdık olmayan bir yeri ziyaret etme korkusu ve seyahat planlarının stresi, bazen seyahat kaygısı olarak adlandırılan şeye yol açabilir.

 

Resmi olarak teşhis edilen bir zihinsel sağlık durumu olmasa da, bazı insanlar için, seyahat hakkındaki endişeler ciddi olabilir, tatile gitmelerini veya seyahatin herhangi bir yönünün tadını çıkarmayı durdurabilir.

 

Seyahatle ilgili sık karşılaşılan belirtilerin, kaygıların bazı nedenlerini ve üstesinden gelmenize yardımcı olacak ipuçlarıyla tedavileri öğrenelim.

 

Kaygı Belirtileri

 

Anksiyete semptomları herkes için farklıdır. Sizin anksiyeteniz seyahate ilişkin ise seyahat söz konusu olduğunda:

 

 • hızlı kalp atış hızı, göğüs ağrısı veya nefes almada zorluk
 • bulantı veya ishal
 • huzursuzluk ve ajitasyon
 • konsantrasyonda azalma veya odaklanma sorunu
 • uyku sorunu veya uykusuzluk

 

Bu belirtiler yeterince ezici, ağır olursa, panik atağı tetikleyebilirler.

 

Panik atak sırasında, hızlı çarpan bir kalp, terleme ve titreme yaşamak yaygındır. Yönünüzü kaybetmiş halde baş dönmesi yaşayabilirsiniz, güçsüz hissedebilirsiniz. Bazı insanlar vücutlarından, çevrelerinden kopuk hisseder veya kıyamet yaklaşıyormuş gibi bir duyguya kapılırlar.

 

Anksiyete nedir? Merak ettikleriniz için blog yazımızı okuyabilirsiniz (Oku).


Seyahat Endişesi Neden Olur?

 

Seyahat ile olumsuz ilişkiler çeşitli deneyimler sonucunda gelişebilir. Bir çalışmada, büyük bir trafik kazası geçiren kişilerin % 65’inde seyahat kaygısı gelişti.

 

Bilmediğiniz bir bölgede iken panik atak geçirmeniz de seyahat konusunda endişeye neden olabilir. Sadece uçak kazaları veya yabancı hastalıklar gibi olumsuz seyahat deneyimlerini duymak bazı insanlarda kaygı uyandırabilir.

 

Anksiyete bozukluklarına biyolojik risk faktörleri de neden olabilir. Bazı araştırmacılar kaygı bozukluğu olan kişilerde güçlü genetik bağlantılar bulmuşlardır. Ayrıca beyin görüntülemesi yapıldığında, anksiyete bozukluğu olan kişilerin beyninin belirli bölgelerindeki değişiklikler tespit ettiler.


Seyahat Endişesinin Üstesinden Gelmeye Yardımcı Olacak İpuçları

 

Bir terapist veya danışmanla çalışmak, kaygı ile başa çıkmanıza ve sizin için en iyi olanı keşfetmenize yardımcı olacak çareleri öğrenmenize yardımcı olabilir.

 

Anksiyete ile seyahat etmek hakkında merak ettikleriniz için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Tetikleyicilerinizi Belirleyin

 

Anksiyete tetikleyicileri, anksiyete belirtilerinizde artışa neden olan şeylerdir.

 

Bu tetikleyiciler, bir seyahat planlaması veya bir uçağa binmek gibi seyahat etmeye özgü olabilir. Ayrıca düşük kan şekeri, kafein veya stres gibi dış etkileri de içerebilirler.

 

Anksiyete için bir tedavi seçeneği olan psikoterapi, seyahat etmeden önce tetikleyicilerinizi tanımlamanıza ve onlarla çalışmanıza yardımcı olabilir.

 

Kaygıyı gidermeye yardımcı gıdalar nelerdir? Öğrenmek için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Belirli Senaryolar İçin Planlama

 

Seyahat öncesi kaygılar arasında en sık uçağa binme kaygısıdır. Hiç kimse olası en kötü durum senaryolarını planlayamasa da, aşağıdakiler gibi daha yaygın olanlardan bazıları için bir yönetme planına sahip olmak mümkündür:

 

 • Param biterse ne olur? Her zaman bir akraba veya arkadaşla iletişim kurabilirim. Acil durumlar için kredi kartı getirebilirim.
 • Kaybolursam ne olur? Bir kağıt harita, rehber kitap ve telefonumu yanımda tutabilirim.
 • Yolculuk sırasında hastalanırsam ne olur? Ayrılmadan önce seyahat sağlık sigortası satın alabilirim. Çoğu sigorta poliçesi, ülkenin veya dünyanın farklı bölgelerindeki sağlık hizmeti sağlayıcıları listesine erişim içerir.

 

Bunun gibi senaryoları önceden hazırlayarak, seyahat ederken bile çoğu sorunun bir çözümü olduğunu göreceksiniz.

 

Siz Yokken Evdeki Sorumluluklarınızı Kimin Yerine Getireceğini Planlayın

 

Bazı insanlar için, evden ayrılma düşüncesi kaygıya neden olur. Evi, çocukları veya evcil hayvanları yalnız bırakmak aşırı kaygıya neden olabilir. Ancak, seyahatiniz için önceden planlama yapmak gibi, evden uzak olmayı planlamak da bu endişeyi hafifletebilir.

 

Bir bakıcısı kiralayın veya güvendiğiniz bir arkadaşınızdan uzaktayken işlerinizi halletmesine yardımcı olması için evinizde kalmasını isteyin. İyi bir bakıcı, evinizden, çocuklarınızdan veya evcil hayvanlarınızdan uzakta olduğunuzda size düzenli şekilde bilgi verecek ve iletişim sağlayacaktır.

 

Bol Miktarda Dikkat Dağıtıcı Getirin

 

Endişenizi azaltmaya yardımcı olan favori aktiviteniz nedir? Bazı insanlar için video oyunları ve filmler zaman geçirmek için görsel bir oyalamadır. Bazı insanlarsa kitap ve bulmaca gibi sessiz aktiviteler sayesinde rahatlar.

 

Keyifli dikkat dağıtıcı şeyler, olumsuz düşüncelerden uzak durmanıza yardımcı olur ve bunun yerine odaklanmanız için olumlu bir şeye dikkatinizi vermenizi sağlar.

 

Gevşeme Alıştırması Yapın

 

Ayrılmadan önce gevşeme tekniklerini öğrenin ve seyahat sırasında uygulayın.

 

Derin nefes almak, kaslarınızı gevşetmek rahatlamanıza ve endişe ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir.


Arkadaşlarınızla Seyahat Edebilirsiniz

 

Yalnız seyahat etme konusunda endişeleriniz varsa, bir arkadaşınızla gezebilirsiniz. Arkadaşınızla seyahat etmeyi seçerseniz, tadını çıkarabileceğiniz çok sayıda grup etkinliği vardır.

 

Kendinizi rahat olduğunuz birinin etrafında daha açık ve maceracı bulabilirsiniz. Gezinin sonunda, seyahat etmek için birkaç yeni arkadaş edinmiş olabilirsiniz.

 

İlacı Düşünün

 

Terapi, ön planlama ve dikkat dağıtıcı unsurlar yardımcı olmak için yeterli değilse, ilaç bir seçenektir. Anksiyete için yaygın olarak reçete edilen iki tip ilaç vardır: benzodiazepinler ve antidepresanlar.

 

2017 yılında yapılan bir çalışma seçici serotonin geri alım inhibitörlerinin (SSRI'lar) uzun süreli anksiyete tedavisinde en etkili olduğunu bulmuştur.

 

Seyahat ederken panik atak olması durumunda, lorazepam gibi bir benzodiazepin kısa süreli ve anında rahatlama sağlayabilir.

 

Anksiyete için melatonin kullanımı hakkında merak ettikleriniz için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Seyahatte Pozitiflikleri Bulun

 

Seyahat etmek popüler bir faaliyettir. Yeni deneyimler, kültürler ve mutfaklar keşfetmek dünya görüşünüzü genişletmenin harika bir yoludur.

 

Seyahatinizden önce, seyahat etmeyi umduğunuz tüm olumlu deneyimleri yazmak faydalı olabilir. Seyahat ederken bu listeyi yanınızda bulundurun ve endişelendiğinizde bunları düşünün.

 

Anksiyete Nasıl Teşhis Edilir?

 

Kaygı, günlük yaşam kalitenizi olumsuz etkilediğinde ciddi bir sorun haline gelir.

 

Anksiyete bozukluklarını teşhis etmek için kullanılan en yaygın tanı araçlarından biri, Zihinsel 

Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı'dır (DSM-5). DSM-5 kriterlerine göre, aşağıdaki durumlarda bir anksiyete bozukluğunuz olabilir:

 

 • 6 aydan uzun bir süredir çoğu gün aşırı endişe yaşarsınız
 • 6 aydan uzun bir süredir çoğu gün en az 3 veya daha fazla yaygın anksiyete belirtiniz var
 • endişenizi kontrol etmekte zorlanıyorsanız
 • kaygınız önemli strese neden oluyor ve günlük yaşamınızı engelliyorsa
 • kaygı belirtilerine neden olabilecek başka akıl hastalığınız yok

 

Bu kriterlerin belirli bir bölümünü karşılarsanız, doktorunuz ciddiyetine bağlı olarak size bir anksiyete bozukluğu veya fobi tanısı koyabilir.

 

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?
Seyahat kaygısı günlük yaşamınızı olumsuz etkiliyorsa doktora gitmenizin zamanı gelmiş demektir. Terapi, ilaç veya her ikisinin bir kombinasyonu ile seyahat endişenizi aşmayı öğrenebilirsiniz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Seyahat kaygınız varsa, tek başına bir yere gidemezsiniz veya seyahatten zevk alamazsınız. Yolculuktan önce dikkatli bir hazırlık, seyahat hakkındaki olumsuz duygularınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

 

Yolculuk sırasında dikkat dağınıklığı ve hatta ilaç tedavisi, seyahat kaygısını azaltmak için olan seçeneklerdir.

 

Hem psikoterapi hem de ilaç, seyahatle ilgili kaygı bozukluklarının ve kaygılarının çoğunda etkilidir. Seyahat kaygınızın üstesinden nasıl geleceğinizi öğrenmek için bir uzmana ulaşın.

 

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!)


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler