Selenyum Zayıflatır mı?

Selenyum Zayıflatır mı?
Mineral selenyumun birçok sağlık yararı vardır ve sağlıklı tiroid fonksiyonu için gereklidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Selenyum Nedir? Selenyum Ne İşe Yarar?

 

Kilo vermeye çalışırken, süreci hızlandırabilecek takviyeler aramak cazip gelebilir.

 

Selenyum, vücudunuzda birçok önemli görevi olan bir mineraldir. Bunlardan biri metabolizmanızı düzenlemeye yardımcı olan tiroid hormonlarını yapmaktır. Bu nedenle, genellikle kilo vermeye yardımcı olarak lanse edilir (1).

 

Selenyum tüketimi gerekli olmasına rağmen, diyetinizde yalnızca küçük bir miktara ihtiyacınız vardır ve bu nedenle selenyum eksikliği nadirdir (1).

 

Bu makale, selenyum takviyeleri almaktan herhangi bir fayda sağlayıp sağlayamayacağınızı ve selenyumun kilo vermeye yardımcı olup olmayacağını araştırıyor.

 

Selenyum Nedir? Selenyum Ne İşe Yarar? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek selenyum hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Zayıflamak için zayıflama ilacı, zayıflama kürleri, zayıflama çayları kesin çözüm değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz diyet listelerini uygun diyet ücreti ile satın alın (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

Selenyum Zayıflatır mı?

 

Tiroidiniz, tiroid hormonlarını yapmak ve metabolize etmek için kullanılan yüksek seviyelerde selenyum içerir. Bu hormonlar, kaç kalori yaktığınız da dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok metabolik işlevi düzenler (2).

 

Selenyum Takviyeleri

 

Selenyum eksikliği, daha yüksek tiroid hastalığı riski ile bağlantılıdır. Araştırmalar, selenyum takviyesi almanın hafif hipotiroid hastalığı ve otoimmün tiroid hastalığı olan kişilerde tiroid fonksiyonunu iyileştirdiğini göstermiştir (2, 3).

 

Takviyeler ayrıca normal tiroid fonksiyonu olanlara da fayda sağlayabilir.

 

Aşırı kilolu 37 yetişkinde yapılan 12 haftalık küçük bir çalışmada, kalori kısıtlı diyetle birlikte günlük 240 mcg selenyum takviyesi alanlar, yalnızca kalori kısıtlamasını deneyen bir gruptan daha fazla kilo verdiler (4).

 

Günlük takviyeyi alan kişiler daha fazla yağ kaybetmiş ve yağ depolamasını düzenlemeye yardımcı olan bir hormon olan leptin seviyelerinde de düşüşe sahip olmuştur (4).

 

Selenyum günlük ne kadar alınmalı? Selenyum için çoğu insanın günlük ihtiyaçlarını karşılayan ortalama günlük besin miktarı olan Önerilen Günlük Besin Alım Miktarı (RDA) günde 55 mcg'dir. Kuzey Amerika'da çoğu insan diyetlerinde bundan fazlasını alır (1).

 

Selenyum Hangi Besinlerde Bulunur? Selenyum Hangi Besinlerde Var?

 

 

Selenyum, toprakta ve suda doğal olarak oluşan bir mineraldir. Bitkilere ve daha sonra da gıda sistemi boyunca aktarılır. Bu nedenle, çok çeşitli yiyeceklerde bulunur (1).

 

İyi selenyum kaynakları şunları içerir (1, 5):

 

Gıda                                                                   Selenyum Miktarı   Günlük Değerin Yüzdesi (DV)

 

1 adet Brezilya cevizi                                              98 mcg                             140

85 gram sarıkanatton                                              92 mcg                             167

85 gram pisi balığı                                                   47 mcg                               85

85 gram tavuk göğsü                                              22 mcg                               40

1 su bardağı (210 gram) az yağlı süzme peynir      20 mcg                               36

1 su bardağı (195 gram) kahverengi pirinç             19 mcg                               35

1 su bardağı (198 gram) mercimek                          6 mcg                                  11

1 büyük yumurta                                                     15 mcg                                 27

1 dilim kepekli ekmek                                             13 mcg                                 24

1 su bardağı pişmiş yulaf ezmesi                         13 mcg                                 24

 

Brezilya cevizi bu besinin istisnai bir kaynağıdır. Günde sadece iki tane Brezilya cevizi yemek, selenyum takviyesi almaktan daha fazla kan selenyum seviyelerini yükseltebilir (6).

 

Öte yandan, ultra işlenmiş gıdalar - paketlenmiş, yemeye hazır ve uzun bir içerik listesine sahip olanlar - selenyumda daha düşük olma eğilimindedir (7).

 

3.200'den fazla kişinin katıldığı bir çalışmada, diyetlerinde daha az selenyum tüketenlerin vücut kitle indeksi (BMI) daha yüksekti. Araştırmacılar ayrıca diyet selenyumundaki her 1 mcg / kg / gün artışın vücut yağında %3-6 düşüşe karşılık geldiğini belirtti (8).

 

Selenyum birçok gıdada bulunduğundan, besin değeri yüksek bir diyet planlamak mümkündür. Bu, size bir takviye almakla benzer kilo kaybı faydaları sağlayabilir.

 

Özet: Metabolizmanızı düzenlemeye yardımcı olan tiroid hormonları üretmek için vücudunuzun selenyum ihtiyacı vardır. Çoğu insan bu besin maddesinde eksik değildir, ancak araştırmalar biraz daha fazla almanın vücut yağınızı kaybetmenize yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

 

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun diyet ücreti ile diyetisyenlerimizin sizin için hazırladığı diyet listelerini satın alın (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

 

Selenyum Fazlalığı - Selenyum Riskleri - Selenyum Zararları

 


Selenyumun vücudunuzda en iyi şekilde çalışması için çok az veya çok almamalısınız. Mineral için güvenli üst sınır günde 400 mcg olarak belirlenmiştir (1).

 

Selenyum açısından zengin bir diyetin üzerine sık sık yüksek dozda selenyum takviyesi alırsanız, toksisite riskiniz olabilir. Ciddi durumlarda, bu böbrek veya kalp yetmezliğine neden olabilir (1, 2).

 

Selenyum fazlalığı belirtileri arasında saç ve tırnak kaybı, tırnak kırılganlığı, ağzınızda metalik bir tat ve nefesinizde sarımsak kokusu bulunur. Ayrıca mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir (1, 2).

 

Yanlış etiketlenmiş bir takviyenin alınmasından kaynaklanan selenyum zehirlenmesi bildirilmiştir. 2008 yılında,  200 mcg selenyum (30 mL) içeren etiketli bir ürünün 200 kat daha fazla selenyum içerdiği tespit edilmiştir (9).

 

Selenyum takviyeleri dahil takviyelerin Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından düzenlenmediğini unutmayın. Bir selenyum takviyesi denemekle ilgileniyorsanız, bağımsız bir laboratuvar tarafından analiz edilmiş veya doğrulanmış olanı arayın.

 

Ürünü bir aydan daha kısa bir süre kullandıktan sonra bildirilen en yaygın semptomlar ishal, yorgunluk, saç dökülmesi ve eklem ağrısıdır. Saç dökülmesini bildirenlerin %18'i saçlarının hepsini kaybetti (9).

 

Özet: Takviyelerden çok fazla selenyum almak mümkün ve hatta tehlikelidir. Günde 400 mcg'nin üzerindeki seviyelerde, nefesinizde sarımsak kokusu, kırılgan tırnaklar, ishal, saç dökülmesi, yorgunluk ve eklem ağrısı gibi semptomlar yaşayabilirsiniz.

 

Selenyum Günlük Ne Kadar Alınmalı? Selenyum Dozajı

 


Bir selenyum takviyesi almadan önce, beslenme düzeninizi daha fazla selenyum içeren besin olacak şekilde optimize etmeyi deneyebilirsiniz.

 

Bağımsız bir selenyum takviyesi tercih ediyorsanız, besinin aldığınız diğer takviyelere eklenmediğini kontrol ettiğinizden emin olun. Örneğin, genellikle multivitamin ve mineral takviyelerine eklenir (1).

 

Daha eski ve daha yeni araştırmalara göre, selenyum takviyelerinin, genellikle günde yaklaşık 100-200 mcg olmak üzere düzenli dozlarda alınması güvenli kabul edilir (1, 2, 10).

 

Diyet yolunu tercih ederseniz, her gün iki Brezilya cevizi yemek aynı miktarı sağlar. Bu kuru yemişler diğer mineraller ve sağlıklı yağlar açısından da zengin olduğundan, başka sağlık yararları da sağlayabilir (5, 11).

 

Selenyum açısından çok zengin olduklarından, günde yaklaşık 400 mcg içeren beş Brezilya cevizinden fazlasını yemekten kaçının.

 

Bununla birlikte, bir çalışma düzenli olarak Brezilya cevizi tüketen ve Brezilya Amazonlarında yaşayan insanlarda minerallerin kan seviyeleri yüksek olmasına rağmen selenyum toksisitesi belirtisi bulamadı (12).

 

Özet: Günlük 200 mcg'ye kadar takviyelerden düzenli selenyum dozları muhtemelen güvenlidir. Aynı dozu iki Brezilya cevizi tüketerek de alabilirsiniz.

Brezilya Cevizi Faydaları Nelerdir? Brezilya Cevizi Ne Kadar Tüketilmelidir? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek Brezilya cevizi tüketiminin nasıl olması gerektiği hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Mineral selenyumun birçok sağlık yararı vardır ve sağlıklı tiroid fonksiyonu için gereklidir. Diğer etkilerinin yanı sıra, tiroidiniz kilonuzu düzenlemeye yardımcı olur.

 

Araştırmalar, bir selenyum takviyesi almanın veya diyetinizden daha fazla mineral almanın yağ kaybını artırabileceğini göstermektedir.

 

Bununla birlikte, çok fazla almak saç dökülmesi, kırılgan tırnaklar veya nefeste sarımsak kokusu gibi yan etkilere neden olabilir.

 

Kilo vermeyi desteklemek amacıyla selenyum alımınızı artırmak istiyorsanız, diyetinize Brezilya cevizi ve sarıkanatton gibi yüksek selenyumlu yiyecekler eklemeyi deneyin. Bir takviyeyi tercih ediyorsanız, 200 mcg'den fazla selenyum sağlamayan bir takviye tercih edin.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak amacıyla diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıfla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler