Şekersiz Fıstık Ezmesi ve Faydaları

Şekersiz Fıstık Ezmesi ve Faydaları
Fıstık ezmesi satın alırken ilave şeker ve yağ içermeyen türleri tercih edin. Fıstık ezmesinin kilo verme üzerine etkileri ve hakkında her şey bu yazıda.
New Life B12 Plus 60 Tablet

 

Tadı lezzetlidir, sade bir yapısı vardır ve ağızda erimeden önce damağa yapışması onu daha popüler hale getirmiştir. En azından bazı sevenleri böyle aktarıyor.

 

Elbette herkes fıstık yemekten zevk alamaz. Bazı insanlarda alerjik reaksiyonlar oluşturur ve nüfusun küçük bir yüzdesi için kelimenin tam anlamıyla ölümcüldür.

 

Peki, fıstık ezmesi insanların %99'u için sağlık mı ve en çok merak edilen soru olan zayıflamaya yardımcı olur mu? Hadi bulalım.

 

Fıstık Ezmesi Nedir?

 

Fıstık ezmesi nispeten işlenmemiş bir besindir.

 

Temel olarak sadece sık sık kavrulmuş fıstık, bir macuna dönüşene kadar ezilir.

 

Bununla birlikte; şeker, bitkisel yağlar ve hatta trans yağ gibi çeşitli ilave maddeler içeren ticari marka olan fıstık ezmeleri de vardır.

 

Çok fazla ilave şeker ve trans yağ tüketmek, kalp hastalığı gibi çeşitli sağlık problemleriyle ilişkilendirilmiştir.

 

İlave şeker veya yağ içeren fıstık ezmesi satın almak yerine, gerçek fıstık ezmelerini seçin. Yer fıstığı ve belki biraz tuz dışında hiçbir şey içermemelidir.

 

Bu nedenle artık yazımızın devamında bahsedeceğimiz fıstık ezmesi, temelde sadece öğütülmüş yer fıstığı olduğunu unutmayın sadece bir miktar tuz içerebilir ve neredeyse yer fıstığı ile aynı olmalıdır.

 

Özet: Fıstık ezmesi temel olarak yer fıstığından yapılmış bir macundur. Birçok düşük kaliteli üründe ayrıca ilave şeker ve bitkisel yağlar bulunur. Satın alırken ürünün içindekiler kısmını inceleyin.

 

Fıstık Ezmesi İyi Bir Protein Kaynağıdır

Fıstık ezmesi, üç makro besin öğelerinin tümünü içeren, oldukça dengeli bir enerji kaynağıdır. 1 yemek kaşığı (16 gram) fıstık ezmesi 3,85 gram protein içerir.

 

1 yemek kaşığı (16 gram) fıstık ezmesi için besin değerleri:

 

 • Karbonhidrat: 3,45 gram
 • Lif: 1,28 gram
 • Protein: 3,85 gram
 • Yağ: 7,99 gram

 

Fıstık ezmesi protein açısından oldukça zengin olsa da, esansiyel amino asit metiyonin bakımından düşük içeriğe sahiptir.

 

Yer fıstığı, fasulyeler, bezelye ve mercimek gibi baklagil ailesine aittir. Baklagiler, metiyonin ve sistein bakımından hayvansal proteinlere ​​kıyasla çok daha düşük içeriğe sahiptir.

 

Ana protein kaynağı olarak yer fıstığı ezmesine veya baklagillere güvenenler için, metiyonin yetersizliği gerçek bir risktir.

 

Özet: Yer fıstığı ezmesi, yaklaşık %25 proteinden oluşur ve bu onu mükemmel bir bitki bazlı protein kaynağı yapar.

 

Karbonhidrat Açısından Düşük Bir Besindir

 

Sade fıstık ezmesi sadece %20 karbonhidrat içerir. Bu da düşük karbonhidrat diyeti için uygun olduğu anlamına gelir.

 

Ayrıca kan şekerinde çok düşük bir artışa neden olur ve tip 2 diyabet hastaları için mükemmel bir seçenektir. Glisemik indeksi 14'tür.

 

Bir gözlemsel çalışma, fıstık ezmesini haftada 5 kez veya daha fazla yiyen kadınların, tip 2 diyabet riskinde %21 oranında azalma olduğunu göstermiştir. ( 1 )

 

Bu faydalar kısmen yer fıstığındaki ana yağlardan biri olan oleik aside bağlanmıştır. Antioksidanlar da bir rol oynayabilir.

 

Özet: Yer fıstığı karbonhidrat açısından düşüktür ve tip 2 diyabetli hastalar veya düşük karbonhidrat diyeti uygulayan kişiler için uygundur.

 

Sağlıklı Yağlar Açısından İyi Bir Kaynaktır

 

Fıstık ezmesi yağ bakımından çok yüksek olduğu için, 100 gramlık bir kısım 588 kalori içerir.

 

Yüksek kalorili içeriklerine rağmen, ılımlı miktarlarda fıstık ezmesi veya yer fıstığı yemek, kilo verme ve diyetlerde iştah kontrolü için mükemmel derecede iyidir.

 

Fıstık ezmesi içindeki yağın yarısı oleik asitten oluşur, sağlıklı bir tür tekli doymamış bir yağ türü olan oleik asit zeytinyağında yüksek miktarda bulunur.

 

Oleik asit, geliştirilmiş insülin duyarlılığı gibi birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir. ( 2 )

 

Yer fıstığı ezmesi, çoğu bitkisel yağda bol miktarda bulunan temel bir omega-6 yağ asidi olan bazı linoleik asitleri içerir.

 

Bazı çalışmalar, omega-3'e göre yüksek miktarda omega-6 yağ asidi alımının, iltihabı ve kronik hastalık riskini artırabileceğini göstermektedir. ( 3 )

 

Ancak, tüm bilim adamları aynı fikirde değildir. Yüksek kaliteli çalışmalar, linoleik asidin, enflamatuar belirteçlerin kan seviyelerini yükseltmediğini, bu teoriye şüphe kattığını göstermektedir.

 

Özet: Saf fıstık ezmesi, iyi bir sağlıklı yağ kaynağıdır. Bazı insanlar omega-6 linoleik asit içeriği hakkında endişeli olsa da, sınırlı kanıt endişelerini haklı çıkarmaktadır.

 

Fıstık Ezmesi Vitamin ve Mineraller Açısından Oldukça Zengindir

Fıstık ezmesi oldukça besleyicidir. 100 gram fıstık ezmesi birçok vitamin ve mineral içerir:

 

 • E Vitamini: 6,3 miligram günlük ihtiyacın %21'i
 • B3 Vitamini (Niacin): 13,7 mikrogram günlük ihtiyacın %68'si
 • Fosfor: 119 miligram günlük ihtiyacın %32'i
 • Folat: 92 mikrogram günlük ihtiyacın %23'ü
 • Magnezyum: 160 miligram günlük ihtiyacın %40'ı
 • Bakır: 0,58 miligram günlük ihtiyacın %29'u
 • Manganez: 1,8 mikrogram günlük ihtiyacın %90'ı

 

Ayrıca biotin oranı yüksektir ve iyi miktarda B5 vitamini, demir, potasyum, çinko ve selenyum içerir.

 

Bununla birlikte, bunun toplam 588 kaloriye sahip 100 gramlık bir kısım için olduğunu unutmayın. Kalori kıyası yapıldığında, fıstık ezmesi, ıspanak veya brokoli gibi düşük kalorili bitkiler ile karşılaştırıldığında o kadar besleyici değildir.

 

Fıstık Ezmesi Kilo Vermeye Yardım Eder Mi?

 

Sade veya şeker ilaveli hangi versiyonlarını tercih ederseniz edin, fıstık ezmesi muhtemelen kilo vermeye çalışırken ulaşacağınız ilk şey değildir. Protein bakımından yüksek olmasına rağmen, fıstık ezmesi epey yağ içerdiği için ve her yemek kaşığı neredeyse 100 kalorilik bir enerji içerir. Bu nedenle çoğu kişi diyette iken tüketmekten kaçınır.

 

Ancak araştırmalar, fıstık ezmesi tüketmenin kilo vermenizi engellemeyeceğini gösteriyor. Aslında, onu yemek kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

Kuru yemişlerde bulunanlar gibi yüksek seviyede tekli doymamış yağlar içeren bir diyet uygulamak, insanların kilo vermelerine yardımcı olabilir. Aynı zamanda kalp hastalıkları ve diğer sağlık koşullarını da önleyebilir. Bu sonuçlar 100.000'den fazla erkek ve kadının katıldığı birkaç yıllık bir araştırmaya sonucu elde edilmiştir.

 

2009 yılında gerçekleştirilen bir bilimsel çalışmasa, sekiz yıl boyunca 50.000'den fazla kadının düzenli kuru yemiş tüketmesini izledi ve kuru yemiş tüketmenin kilo alma ve şişmanlık riskini hafifçe düşürdüğü sonucuna varıldı. 

 

Araştırmalar devam ederken, kararında tüketildiğinde etkili bir kilo verme aracı olarak fıstık ezmesi için güçlü kanıtlar olduğu gösteriyor. Kilo kaybı için fıstık ezmesi tüketmek hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Fıstık ezmesi kilo vermenize nasıl yardımcı olur?

Fıstık ezmesi iki şekilde kilo vermenize yardımcı olur: iştahınızı kontrol altına alarak ve kan şekerini baskılayarak.

 

Fıstık ezmesi daha uzun süre daha tok hissetmenizi sağlar.

 

Az yağlı veya şekersiz aperatifler yemek, kilo vermeye çalışan birçoğumuz için ilk itici güç oluşturacaktır. Şeker veya kalori tüketimini azaltmaya çalışıyorsanız, bu tür atıştırmalıklar yardımcı olabilir. Ancak gerçek şu ki her zaman işe yaramıyorlar.

 

Bunun yerine, yemek yemeden önce veya atıştırmalık olarak kuru yemiş veya yer fıstığı ürünleri yemek, tokluk hissine katkıda bulunur, bu durum 2008 yılında yapılan araştırma olarak ortaya konuldu.

 

Bu dolgunluk hissi muhtemelen kuru yemiş ve yer fıstığı içerisindeki zengin yağ ve protein ile ifade edilebilir. Tok hissetmek daha az yemeye yol açtığı ve buna göre genel olarak daha verimli bir kilo kaybı sağladığı aktarılıyor.

 

Fıstık ezmesi glisemik tepkiye yardımcı olur

 

Bazı gıdalar, özellikle işlenmiş gıdalar ve nişastalı gıdalar, kan şekerinizde ani bir artışa neden olur. Kararsız olan kan şekeri, obezite ve diyabet ile ilişkilendirilmiştir. Ancak, fıstık ezmesi, doğal tatlılığına ve lezzetli dokusuna rağmen, düşük glisemik indekse sahiptir.

 

Fıstık ezmesi yemek, kan şekeri seviyenizi yükseltmeden yağ, protein ve lif tüketmenin iyi bir yoludur.

 

2018 yılında yapılan küçük bir çalışmanın sonuçları, yüksek glisemik indeksli bir besin ile iki yemek kaşığı fıstık ezmesi yemenin bile glisemik etkisini stabilize ettiğini göstermiştir.

 

Kilo Kaybı İçin En İyi Fıstık Ezmesi

 

Kilo kaybı için fıstık ezmesi satın alırken, etiketine bakın. Bazı fıstık ezmesi markalarında tonlarca ilave şeker, tuz ve koruyucu madde bulunur.

 

Doğal, organik fıstık ezmesi markaları, kilo vermek istiyorsanız en iyisidir. Bulabileceğiniz en düşük miktarda sodyum ve ilave şekerli olanı için beslenme etiketlerini okuyun.

 

Bazı fıstık ezmesi markalarının, ürünlerini her türlü diğer malzemeyi ve şekeri eklemedikleri algısı oluşturmak için %100 fıstık ezmesi tabirlerine kanmayın ve satın almadan önce mutlaka etiketlerini okuyun.

 

Tüm fıstık ezmesi çeşitleri sağlığınız için gerekli olan daha fazla lif ve folat içerir. Ancak seçim yaparken proteinden daha fazla lif içeriğine göre tercihinizi yapın. Proteine ​​göre lif oranı fazla olanı seçmek, iyi sindirimi arttırma bonusu ile aynı tokluk hissi etkisine sahip olabilir.

 

Kilo Kaybı İçin Fıstık Ezmesi Fikirleri

 

Diyetinize pek çok yaratıcı yolla fıstık ezmesi ekleyebilirsiniz. Kilo kaybı için fıstık ezmesi tüketmenin anahtarı kararında ifadesidir: Haftada birkaç kez iki ya da üç çorba kaşığı fıstık ezmesi porsiyonunu hedefleyin.

 

Bundan daha fazla tüketirseniz, fıstık ezmesinin faydalarını aşırı derecede yüksek kalori sayma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

 

Bir porsiyonun fıstık değerine sahip olan tarif fikirleri şunları içerir:

 

 • Yeşil yapraklı bir sebze veya meyve ile, sabahları iki kaşık dolusu fıstık ezmesini birlikte tüketin.
 • Salatalarınıza yer fıstığı ekleyin.
 • Tereyağ yerine fıstık ezmeli tam tahıllı tost yapabilirsiniz.
 • Fıstık ezmesi ile yulaf ezmesini karıştırın.
 • Yoğurt ile karıştırıp renkli tatlı bir yoğurt elde edebilirsiniz.

 

Fıstık Ezmesinin Faydaları

 

Fıstık ezmesi sadece kilo kaybına katkıda bulunmaz. Diyetinizin düzenli bir parçası olarak yer fıstığı tüketmenin başka faydaları da var.

 

Fıstık ezmesi spor sonra oluşan ağrıların iyileşmenize yardımcı olur. Spor yapmakta zorlanıyorsanız, toparlanmayı hızlandıracak protein içeriği yüksektir.

 

Fıstık ezmesi diyabet riskinizi azaltabilir. Yer fıstığının düşük glisemik indeksinden dolayı, düzenli olarak yer fıstığı tüketmek kan şekerini sabit tutmanıza ve diyabet riskinizi düşürmenize yardımcı olabilir.

 

Fıstık ezmesi vitamin ve minerallerle doludur. Bakır, folat, B vitaminleri ve manganez onlardan birkaçıdır.

 

Fıstık ezmesi kalp hastalığı riskini ve diğer önde gelen ölüm nedenlerini azaltabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, uzun yıllar boyunca gözlemlenen bir beslenme alışkanlığı çalışması, fındık tüketiminin kalp hastalığı, kanser ve solunum hastalıkları ile ters ilişkili olduğunu buldu.

 

Dipnot

Fıstık ezmesinin vücudunuzu nasıl etkilediği hakkında daha fazla şey öğrenmeye devam ediyoruz. Ancak şimdilik bildiklerimiz çok net: Fıstık ezmesi sağlıklı kilo verme sürecinin bir parçası olabilir.

 

Unutmayın, sadece fıstık ezmesi yiyerek kilo veremezsiniz. Dikkatlice yiyerek ve egzersiz yaparak tükettiğinizden daha fazla kalori yakmak kilo kaybı için kanıtlanmış bir formüldür .

 

Ancak haftada birkaç kez bir porsiyon ya da iki yemek kaşığı fıstık ezmesi tüketmek, rafine şeker içeren diğer atıştırmalıklaradan sizi uzak tutacak ve daha kolay kilo vermenizi sağlayacaktır. 

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Kinoa Nedir Nasıl Pişirilir Kinoa Tohumu Faydaları Nelerdir?

Kinoa zayıflatır mı, Kinoanın yararları nedir, Kinoa tohumu faydaları nelerdir, Kinoanın zararları var mı, Kinoa nedir? Bugün bu sorulara cevap arayacağız.

Devamı →

Kambu Çayının Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 8 Faydası

Mayalanmış kambu çayı binlerce yıldır tüketilen bir çay çeşididir.Her akşam içtiğimiz çayın tüm faydalarını içinde bulundurmasının yanında güzel bir probiyotik kaynağıdır.Kambu çayı içeriğinde çok güçlü antioksidanla...

Devamı →

Badem Yağı Sağlık Faydaları ve Kullanım Alanları

Badem yağı pek çok kullanıma ve potansiyel sağlık yararlarına sahiptir. Bu makale, badem yağının sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceğini ve doğal bir güzellik bakımı olarak nasıl kullanılabileceğini açıklar.

Devamı →

Tereyağının Faydaları 101: Besin Değerleri ve Sağlık Etkileri

Tereyağ yıllarca zararlı diye nitelendirildi ancak yapılan bilimsel araştırmalar kalp için bile yararlı olduğunu gösteriyor. İşte tereyağının faydaları ve hakkında her şey.

Devamı →

Omega 3 Hangi Besinlerde Var Faydaları Nelerdir?

Omega 3 yağı en sağlıklı yağlardan biri olarak kabul edilir. Sizin için faydalarını ve en iyi bitkisel kaynaklarını bir araya getirdik.

Devamı →

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve 29 Akıllı Pratik Kullanma Yolu

Hindistan cevizi yağı faydaları ile nasıl kullanılacağı, cilde ve yüzde nasıl kullanılacağı, saça faydaları, zayıflama için nasıl kullanılacağını sizin için yazdık.

Devamı →

Otofaji Nedir: Kanser Tedavisi, Diyet, Oruç, Faydaları ve Hakkında Her Şey

Otofaji ve mekanizması son yıllarda daha iyi anlaşılmaya başlandı, böylece kanseri önlemek için nasıl kullanılabileceği yeni keşfedilmeye başlandı.

Devamı →

Su Orucu Nedir? Faydaları ve Zararları

Su orucu nedir, sağlık yararları ve riskleri nelerdir? 7 günlük, 3 günlük ve 1 günlük su oruçları nasıl tutulur? Su orucu diyeti hakkında bilimsel çalışmalardan örnekler.

Devamı →

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları?

Türk kahvesi kültürümüzün önemli bir paçası, aynı zamanda çarpıntı yapıyor veya uyku kaçırıyor gibi etkilerinin varlığını herkes biliyor. Yarları ve yan etkilerini bu yazımızda inceliyoruz.

Devamı →

Zencefil, Zencefil Çayı, Zencefil Tozunun Faydaları ve Zencefil Zayıflatır Mı?

Zencefil en çok kökü için yetiştirilen, hamur işi ve pişirme işlemlerinde kullanılan çok özel inanılmaz faydalı bir bitkidir. Zencefil iltihabı azaltır, sindirimi düzenler ve iştahınızı bastırır. Bu özellikler sayesinde birçok...

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı