Sarımsak ve Bal Karışımı Kilo Verdirir mi?

Sarımsak ve Bal Karışımı Kilo Verdirir mi?
Sarımsak ve balın her biri, çok sayıda sağlık yararı sağlayabilecek doğal bileşikler açısından zengindir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

İnsanlar binlerce yıldır tıbbi tedavi olarak sarımsak ve balı kullandılar (1).

 

Sümerler gibi eski uygarlıklar, sarımsak ve balı iyileştirici özellikleri, besin değerleri ve ayrıca çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullandılar (2, 3, 4, 5).

 

Bal ve sarımsak karışımı kilo verdirir mi? Bal ve sarımsak karışımının faydaları arasında kilo verdirme etkisi var mıdır?  Sarımsak ve bal formülünün kilo vermenize yardımcı olabileceğini duymuş olabilirsiniz.

 

Makale sarımsak ve balın terapötik özelliklerini inceleyerek bu ikilinin kilo vermeye yardımcı olup olmadığını açıklıyor.

 

Kilo verme süreci zorlu bir süreçtir ve hemen sonuç bekleyebilirsiniz, haliyle zayıflama suları veya zayıflama kürleri denemeye başlarsınız. Ancak kalıcı çözüm beslenme düzeninizi değiştirmekten geçer. Diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu diyet listeleriyle yeni bir başlangıç yapmak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Bal ve Sarımsak Karışımı Kilo Kaybı için Ne Kadar Etkilidir?

 

Sarımsak ve balın lezzetli pişirme malzemeleri olmasının yanı sıra başka kullanımları da vardır. Bilim adamları, antimikrobiyal etkileri için bu ikilinin kombinasyonu bile incelediler (6, 7, 8).

 

Bununla birlikte, sarımsak ve bal karışımının kilo vermedeki etkinliği konusunda çok az araştırma yapılmıştır. Bugüne kadar, araştırmalar bu iddiayı destekleyecek kanıt bulamadı.

 

Yine de bilim adamları, hem sarımsak hem de balın sağlığı geliştiren bileşikler açısından zengin olduğunu biliyorlar, bu nedenle ikisinin dolaylı olarak kilo kaybını desteklemesi ve genel olarak optimal sağlığa katkıda bulunması mümkündür.

 

Sarımsak ve bal kombinasyonunun potansiyel kilo verme etkilerini araştırmak için bilim adamlarının daha fazla araştırma yapması gerekir.

 

Yine de sarımsak ve bal tedavilerini, etkili kilo verme yaklaşımlarıyla eşleştirirseniz, muhtemelen en büyük kilo kaybı sonuçlarını görürsünüz. Bu etkili yaklaşımlar düzenli egzersiz yapmayı ve beslenme açısından dengeli bir diyeti içerir.

 

Özet: Hem sarımsak hem de bal, sağlığı geliştiren birçok bileşik içermesine rağmen, insanların kilo vermelerine yardımcı olduklarını gösteren çok az kanıt vardır.

 

Sarımsak Kilo Verdirir mi? Sarımsak Kilo Verdirir mi? Kilo Kaybı için Sarımsak

 


Yakın zamanda yapılan bir araştırma analizi, sarımsak takviyelerinin vücut ağırlığı ve ilgili ölçümler üzerindeki etkilerini inceleyen 13 çalışmaya baktı. Sarımsak takviyelerinin vücut ağırlığı üzerinde önemli bir etkisi olmadığını buldu (9).

 

Kronik karaciğer hastalığı olan 110 kişiden oluşan bir çalışmada, günde 800 mg sarımsak tozu alanlar, plasebo alanlara göre önemli ölçüde daha fazla kilo verdiler. Bu çalışmada, bütün sarımsak yerine sarımsak tozu takviyesi kullanıldığına dikkat etmek önemlidir (10).

 

Başka bir küçük çalışma, obezite hastalarına 8 hafta boyunca günlük sarımsak içeren çok bileşenli bir takviye verdi. Takviyeyi alan katılımcılar, plasebo alanlara kıyasla vücut ağırlığında önemli değişiklikler yaşadı (11).

 

Sarımsağa ek olarak, bu takviye, ahududu ketonu, kafein, kapsaisin, zencefil ve Sevilla portakalı içeriyordu, bu nedenle araştırmacılar, özellikle sarımsağın herhangi bir etkisinin olup olmadığını söyleyemediler (11).

 

Ayrıca, çalışma katılımcıları çalışma sırasında kalori kısıtlı diyet ve egzersiz eğitimi de dahil olmak üzere diğer kilo verme yöntemlerini de eşzamanlı olarak kullandılar (11).

 

Bilim adamları, hayvanlarda sarımsak ve kilo kaybı konusunda daha fazla çalışma yaptı. Çoğu araştırma, bütün sarımsak yerine sarımsak yağı veya özleri kullanmıştır.

 

Bu çalışmalardan birkaçı cesaret verici sonuçlar buldu. Sarımsak takviyeleri, hayvanlarda kilo alımını bastırdı ve vücut ağırlığını azalttı (12, 13, 14, 15).

 

Sarımsağın Sağlığı Geliştiren Bileşikleri - Sarımsağın İçeriği

 

Sarımsak, soğanlı bir bitkidir ve Allium cinsinin bir üyesidir (16).

 

Sarımsaklar kalori açısından düşük ancak besin maddeleri bakımından yüksektir. Özellikle allisin, flavonoidler ve diğer kükürt içeren bileşikler bakımından yüksektir (17, 18, 19).

 

Araştırmacılar, bu bileşiklerin sarımsağın sağlık yararlarından sorumlu olduğunu düşünüyor (20, 21, 22, 23).

 

Bazı araştırmalar, yağ birikimini ve kilo alımını azaltmak gibi obezite karşıtı etkilere sahip olabileceklerini öne sürüyor (24).

 

Ancak bu sonuçlar, sarımsak ve bal formülünün kilo vermede etkili olduğunu göstermez.

 

Özet: Sarımsak, allisin ve diğer kükürt içeren bileşikler açısından zengindir ve insanlar bunları diğer sağlıklı alışkanlıklarla birlikte kullandığında kilo vermeye yardımcı olabilir.

Sarımsağın Faydaları konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek sarımsağın faydaları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Bal Kilo Aldırır mı? Bal Kilo Verdirir mi? Kilo Kaybı için Bal

 


Bazı araştırmalar balın kilo kaybı için de faydaları olabileceğini öne sürüyor. Özellikle sofra şekeri gibi kalorisi daha yüksek olan diğer tatlandırıcıların yerine kullanıldığında bu etkinin artacağı söyleniliyor (25, 26, 27, 28).

 

37 sağlıklı yetişkinde yapılan küçük bir çalışma, 4 hafta boyunca günlük sofra şekeri yerine bal tüketmenin etkilerini karşılaştırdı. Bal tüketenlerin genel olarak sofra şekeri grubuna göre daha düşük kalori, karbonhidrat ve şeker alımı vardı (29).

 

Daha eski bir çalışmada, tip 2 diyabet hastalarına 8 hafta boyunca günlük bir doz bal verildi. Bal alan bireyler, hiçbir şey almayanlara kıyasla vücut ağırlığında bazı düşüşler yaşadı (30).

 

Bununla birlikte, bal alan kişiler, kan şekeri düzeylerinin uzun vadeli bir göstergesi olan hemoglobin A1C düzeylerinde de olumsuz değişiklikler yaşadılar (30).

 

Son olarak, aşırı kilolu veya obezitesi olan 55 yetişkinde yapılan daha eski bir çalışma, 30 gün boyunca günde 70 gram bal tüketmenin, aynı miktarda sofra şekeri tüketmeye kıyasla vücut ağırlığında %1.3 ve vücut yağında %1.1 daha fazla azalma sağladığını buldu (31).

 

Bilim adamları, bal ve sofra şekerinin etkilerini karşılaştıran bazı hayvan çalışmalarında kilo üzerinde benzer etkiler gözlemlediler (32, 33).

 

Balın Sağlığı Geliştiren Bileşikler - Balın İçeriği

 

Bal, arıların çiçek nektarından yaptığı tatlı bir sıvıdır. Çoğunlukla su ve şekerlerden oluşur (2).

 

1 çorba kaşığı (20 gram) bal porsiyonu yaklaşık 60 kalori ve 16 gram şeker veya şeker için Günlük Değerin (DV) yaklaşık %32'sini içerir (34).

 

Balın şeker oranı yüksek olduğu için kilo vermeye yardımcı olabileceği mantığa aykırı görünebilir.

 

Bununla birlikte, sarımsağa benzer şekilde, bal da sağlık faydalarından sorumlu olabilecek birçok vitamin, mineral ve bitki bileşiği içerir (35, 36, 37, 38).

 

Özet: Bal, sofra şekeri gibi kalorisi daha yüksek olan diğer tatlandırıcıların yerine kullanıldığında kilo kaybı için daha büyük faydalara sahip olabilir.

Balın Şaşırtıcı Faydaları konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek balın faydaları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Evde Sarımsak ve Bal Karışımı Nasıl Yapılır?

 


Evde sadece birkaç kolay adımda kendi sarımsak ve bal formülünüzü hazırlayabilirsiniz.

 

Sarımsak ve Bal Karışımı

 

Yaklaşık 2 bardak sarımsak ve ballı formül hazırlamak için bu talimatları uygulayın.

 

Sarımsak ve Bal Karışımı için Malzemeler

 

  • 1 su bardağı (135 gram) sarımsak dişi
  • 1 su bardağı (237 mL) bal

 

Sarımsak ve Bak Karışımı tarifi

 

  1. Her bir diş sarımsağı ayırın ve soyun. 
  2. Soyulmuş sarımsak dişlerini temiz ve steril bir kavanoza veya sızdırmaz başka bir kaba koyun.
  3. Sarımsak dişlerinin üzerine bal dökün, böylece bal tüm dişleri tamamen kaplar.
  4. Her bir diş balla kaplanana ve hava boşluğu kalmayana kadar kabı yavaşça karıştırın veya sallayın.
  5. Karışımı 24-48 saat oda ısısında bekletin.

 

Taze ve kaliteli malzemeler seçmek en büyük faydalara sahip olabilir.

 

Bazı kanıtlar, ham, pastörize edilmemiş balın, daha fazla işlenmiş türlerden daha fazla besin içerdiğini göstermektedir (39).

 

Ayrıca işlenmiş bal saf olmayabilir. Şirketler genellikle yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi farklı şekerler, tatlandırıcılar ve katkı maddeleriyle karıştırabilir.

 

Bazı insanlar bütün sarımsak yerine doğranmış sarımsağı tercih edebilir.

 

Sarımsağı kullanmadan önce doğramak veya ezmek, araştırmacıların sağlık açısından faydaları olduğuna inandıkları sarımsakta bulunan bitki bileşiklerinden biri olan allisini etkinleştirmeye yardımcı olur (40).

 

Birkaç gün veya hafta sonra kavanozunuzda kabarcıkların oluştuğunu fark ederseniz endişelenmeyin. Bu, meydana gelebilecek fermantasyonun normal bir sonucudur.

 

Sarımsak ve Bal Karışımı Nasıl Kullanılır?

 

Sarımsak ve bal formülünü birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz.

 

Her gün bir veya iki kaşık bal tüketmek güvenlidir. Ayrıca çaya ve diğer içeceklere de ekleyebilirsiniz.

 

Bazı insanlar balı soslarda, turşularda bir bileşen olarak kullanabilir. Ana yemeğin bir parçası olarak sebzelerin, tahılların ve proteinlerin üzerine gezdirebilir.

 

Yaptıktan sonraki 1 ay içinde ev yapımı bir sarımsak ve ballı formülü tüketmiş olmak en iyisidir.

 

Özet: Evde sadece birkaç adımda ballı ve sarımsaklı bir formül hazırlayabilirsiniz. Sarımsakları diş halinde eklemek yerine ezmeyi veya doğramayı çiğ, pastörize edilmemiş bal kullanmayı düşünün. Karışımı yaptıktan sonra 1 ay içinde kullanmaya çalışın.

 

Bal ve Sarımsak Karışımı Zararları

 

Bal ve sarımsak yemek genellikle güvenli kabul edilmekle birlikte, herhangi bir bileşene alerjisi veya intoleransı olan kişiler sarımsak ve bal formüllerinden kaçınmalıdır.

 

Hatta alerji olmadan aşağıdakiler dahil bütün diş sarımsak yedikten sonra yan etkiler görülebilir (16):

 

  • göğüste ağrılı yanma hissi
  • midede yanma hissi
  • hoş olmayan nefes

 

Ek olarak, bebeklere bal vermemelisiniz çünkü botulizm olarak bilinen gıda kaynaklı bir hastalığa yakalanma riskleri vardır (41).

 

Botulizm, her yaştan insan için bir risktir. Ancak bazı gruplar daha hassastır. Yaşlı yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar da baldan kaçınmak isteyebilir (42).

 

Özet: Sarımsak ve bal formüllerini evde kolaylıkla yapabilir ve birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Bu formüller çoğu için güvenlidir, ancak bebekler ve bağışıklığı zayıflamış kişiler bunlardan kaçınmalıdır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Sarımsak ve balın her biri, çok sayıda sağlık yararı sağlayabilecek doğal bileşikler açısından zengindir.

 

Bununla birlikte, kilo vermeyi nasıl etkilediklerini tam olarak anlamak için sarımsak ve bal formülleri hakkında yeterli araştırma yoktur.

 

Bal şeker açısından zengin olduğu için, çok sık tüketmek aslında kilo verme çabalarınızı engelleyebilir.

 

Bu nedenle, ballı sarımsaklı bir formül, onu ölçülü olarak kullandığınızda ve diyetteki diğer tatlandırıcıların yerini aldığınızda en etkili olabilir.

 

Bir bal ve sarımsak formülünü düzenli egzersiz ve besleyici bir diyetle eşleştirmek, tek başına bal ve sarımsak formülü kullanmaktan daha fazla kilo verme etkisine sahip olacaktır.


Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun diyet ücreti ile diyetisyenlerimizin sizin için hazırladığı diyet listelerini satın alın (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)
Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler