Salisilat Nedir? Salisilat Hassasiyeti

Salisilat Nedir? Salisilat Hassasiyeti
Salisilatlar birçok yiyeceğin doğal bir bileşenidir, birçok ilaçta ve diğer gıda dışı maddelerde bulunur.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Gıda duyarlılıkları ve intoleransları, teşhis edilmesi zor olabilecek yaygın problemlerdir.

 

Salisilat intoleransı olarak da bilinen salisilat duyarlılığı, gluten veya laktoz intoleransı kadar yaygın olmasa da bazı insanlar için gerçek bir sorundur.

 

Salisilatlar, yiyeceklerde, ilaçlarda ve diğer ürünlerde bulunan, toleranssız kişilerde yan etkilere neden olabilen bileşiklerdir.

 

Bu bileşiklere duyarlılık, tanımlanmayı zorlaştıran çok çeşitli semptomlarla ilişkilidir.

 

Bu makale, hangi gıdalardan kaçınılması gerektiği dahil olmak üzere salisilat duyarlılığının nedenlerini ve semptomlarını açıklamaktadır.

 

Zayıflamak için zayıflama ilacı, zayıflama kürleri, zayıflama çayları kesin çözüm değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

Salisilat Nedir? Salisilat Ne Demek?

 

Salisilatlar, salisilik asitten türetilen bir grup kimyasaldır.

 

Bazı gıdalarda doğal olarak bulunurlar. Ayrıca aspirin, diş macunu ve gıda koruyucuları gibi ürünlerde kullanılmak üzere sentetik olarak üretilirler.

 

Hem doğal hem de sentetik formlar bazı insanlarda olumsuz reaksiyonlara neden olabilir.

 

Doğal formlarında, bitkiler böcekler, mantar ve hastalık gibi zararlı elementlere karşı savunmak için salisilatlar üretir (1 ).

 

Bu form meyveler, sebzeler, kahve, çaylar, kuru yemiş, baharatlar ve bal dahil olmak üzere çok çeşitli gıdalarda bulunur.

 

Bu arada, sentetik form yaygın olarak gıda koruyucu olarak kullanılır. Aspirin ve Pepto-Bismol gibi ilaçlarda bulunur.

 

Gıdalarla karşılaştırıldığında, aspirin gibi ilaçlar yüksek miktarda salisilat içerir. Bu nedenle salisilat intoleransı en yaygın olarak ilaçlarla bağlantılıdır.

 

Örneğin, salisilatların diyetle alınması genellikle günde 10-200 mg dır. Nispeten, tek bir doz aspirin, türüne bağlı olarak 325-650 mg içerebilir (2 ).

 

Özet: Salisilatlar, bazı gıdalarda doğal olarak bulunan, ayrıca ilaçlarda ve r ürünlerde kullanılmak üzere sentetik olarak üretilen kimyasallardır.

 

Salisilat Hassasiyetine Neden Olan Nedir?

 

Aşırı miktarda salisilat tüketmek, herhangi bir kişide olumsuz reaksiyonlara neden olabilirken, çoğu insan günlük olarak zengin yiyecekleri güvenle tüketebilir, baş ağrısı için ara sıra birkaç aspirin alabilir.

 

Bununla birlikte, salisilatlara duyarlılığı olanlar, bir yiyecek tükettiklerinde veya bu kimyasalların az miktarlarını içeren bir ürün kullandıklarında yan etkiler yaşayabilirler.

 

Bu insanların onları vücutlarından düzgün bir şekilde metabolize etme ve atma yetenekleri azalmıştır.

 

Salisilat duyarlılığının, astım, romatoid artrit ve enflamatuar bağırsak hastalığı dahil olmak üzere çeşitli durumlara bağlanmış enflamatuar aracılar olan lökotrienlerin aşırı üretiminden kaynaklandığı düşünülmektedir (3 ).

 

Bu aşırı üretime, lökotrienlerin üretimini düzenleyen bir enzim olan siklooksijenazın inhibisyonu neden olur (4 ).

 

Vücutta lökotrienlerin birikmesi, salisilat intoleransı ile ilgili semptomlara yol açar.

 

Salisilat intoleransı olan kişilerin yüzdesi bilinmemekle birlikte, astımı olan yetişkinlerde daha yaygındır (5 ).

 

Aslında, astımı olan yetişkinlerin %2-22'sinin bu bileşiklere duyarlı olduğu tahmin edilmektedir (6).

 

Gıda alerjileri ve inflamatuar bağırsak hastalığı olanların da bu hoşgörüsüzlüğe sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğu gösterilmiştir (7 ).

 

Özet: Salisilat intoleransı olan kişiler, olumsuz yan etkiler yaşamadan bu kimyasalların küçük miktarlarını bile tüketemezler.

 

Salisilat Hassasiyetinin Belirtileri


Salisilat hassasiyeti, alerjileri ve hastalıkları taklit eden çeşitli semptomlara neden olabilir.

 

Dahası, bazı insanlar semptomlarını yalnızca alakasız alerjilerin varlığında yaşarlar ve bu da teşhis edilmesi zor bir durumdur.

 

En yaygın semptomlar solunum sistemini içerir. Bununla birlikte, cilt ve bağırsak yolu da etkilenebilir.

 

Salisilat hassasiyeti belirtileri şunları içerir (2 ):

 

 • Tıkalı burun
 • Sinüs enfeksiyonu ve inflamasyonu
 • Nazal ve sinüs polipleri
 • Astım
 • İshal
 • Gaz
 • Karın ağrısı
 • Bağırsak iltihabı (kolit)
 • Kurdeşen
 • Doku şişmesi

 

Bununla birlikte, semptomların kişiden kişiye değişebileceğini unutmayın.

 

Bir reaksiyonu tetikleyen salisilatların miktarı, bireyin bunları parçalama yeteneğine bağlı olarak değişebilir.

 

Bu nedenle, bazı insanlar bu kimyasalların az bir miktarına maruz kaldıktan sonra semptomlar yaşarken, diğerleri bir reaksiyon tetiklenmeden önce daha büyük miktarları tolere edebilir.

 

Özet: Salisilat hassasiyeti burun tıkanıklığı, astım, ishal ve kurdeşen gibi çeşitli semptomlarla bağlantılıdır. Teşhis etmek zor olabilir, çünkü semptomları kişiden kişiye değişebilir.

 

Hangi Gıdalar Salisilat İçerir?

 

Bazı gıdalar salisilatlar içerir.

 

Meyveler, sebzeler ve baharatlar, diğer gıdalarda da bulunmasına rağmen, en yüksek miktarları içerir.

 

Bir yiyeceğin salisilat seviyesi, büyüme koşulları, hazırlanması ve olgunluk seviyesi gibi bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir.

 

Örneğin, kurutulmuş meyveler, işleme sırasında suyun uzaklaştırılması nedeniyle çiğ meyvelerden daha yüksek miktarlar içerir.

 

Salisilatlarda en yüksek gıdalar (8 ):


 • Meyveler: Kuru üzüm, kuru erik, kayısı, böğürtlen, yaban mersini, kiraz, kızılcık, üzüm, ananas, erik, portakal, mandalina, çilek ve guava.
 • Sebzeler: Brokoli, salatalık, bamya, hindiba, turp, kabak, su teresi, yonca filizi, patlıcan, kabak, tatlı patates, ıspanak, enginar ve bakla.
 • Baharatlar: Köri, anason, acı, dereotu, zencefil, yenibahar, tarçın, karanfil, hardal, kimyon, kekik, paprika, tarhun, zerdeçal, kırmızı biber, kekik ve biberiye.
 • Diğer kaynaklar: Çay, rom, şarap, sirke, soslar, nane, badem, su kestanesi, bal, meyan kökü, reçel, sakız, turşu, zeytin, gıda boyaları, aloe vera, tuzlu aromalı cips, krakerler ve meyve aromaları.

Bu bileşiklerin başka birçok gıda kaynağı olduğu için bu liste kapsamlı değildir.

 

Gıdaların yanı sıra, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi gıda dışı üründe bulunabilirler:

 

 • Nane aromalı diş macunu
 • Parfüm
 • Şampuanlar ve saç kremleri
 • Gargara
 • Losyonlar
 • İlaçlar


Ayrıca salisilatlar cilt yoluyla emilebilir. Bu nedenle hassasiyeti olanlar losyonlar, temizleyiciler ve parfümlerdeki bileşenlerin farkında olmalıdır (9 ).

 

En güçlü kaynak aspirin ve ibuprofen (dahil olmak üzere diğer steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) 'dir (10 ).

 

Özet: Salisilatlar bir dizi gıdada bulunabilir. Diş macunu ve ilaçlar gibi gıda dışı ürünlerde de bulunur.

 

Teşhis ve Yönetim

 

Aspirin gibi ilaçlara salisilat intoleransı kurulmuş olmasına rağmen, gıdalara salisilat intoleransını araştıran bir araştırma eksikliği vardır (10 ).

 

Şu anda, teşhis etmek için laboratuvar testi yoktur. Bununla birlikte, bir alerjiyi ekarte etmek için bazı testler yapılabilir.

 

İlaçlara salisilat intoleransı için standart test, az miktarda salisilik asit verilmesini ve semptomların izlenmesini içeren maruziyet veya provokasyondur.

 

Bu test sadece tıbbi profesyoneller tarafından uygulanır. Çünkü ciddi reaksiyonlar olabilir.

 

Aspirine ve salisilat içeren diğer ilaçlara karşı bilinen tahammülsüzlüğü olanlarda, bu ilaçlardan kaçınmak gerekir.

 

Bununla birlikte, salisilatlarda yüksek aspirin ve diğer ilaçlara karşı teşhis edilen bir duyarlılık mutlaka salisilat açısından zengin gıdalardan kaçınmanın gerektiği anlamına gelmez.

 

Bunun nedeni, aspirin gibi ilaçların gıdalardan çok daha fazla miktarda içermesi ve hoşgörüsüzlüğün genellikle doza bağlı olmasıdır.

 

Bununla birlikte, salisilatlara karşı son derece hassas olan insanlar, bunları içeren gıdaların alımını kısıtlamaktan yararlanabilirler.

 

Gıdalara salisilat intoleransını teşhis etmek için, gıda ve semptom günlüğü de dahil olmak üzere ayrıntılı bir tıbbi geçmiş en iyi göstergelerdir.

 

Hoşgörüsüzlükten şüpheleniliyorsa, salisilat bakımından zengin gıdaları içermeyen bir eliminasyon diyeti genellikle tercih edilen tedavi seçeneğidir.

 

Özet: Salisilatlara karşı bir diyet intoleransının teşhisi genellikle ayrıntılı bir diyet öyküsü ve bir tıp uzmanı tarafından yürütülen ilgili semptomları içerir. Diyet salisilatlarına çok duyarlı olanlar için, salisilat kısıtlamalı bir diyet gerekli olabilir.

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)


Salisilatlardan Kaçınmalı Mısınız?


Salislatlardan kaçınmak için hiçbir neden yoktur. Eğer onlara karşı bir hassasiyetiniz olduğundan şüphelenmediyseniz doktorunuz bunu önermez.

 

Düşük salisilatlı bir diyet kısıtlayıcı olabilir. Ayrıca, bu bileşikler açısından zengin gıdaların gereksiz yere kesilmesi sağlığınıza zarar verebilir.

 

Aslında, salisilatlar anti-enflamatuardır. İçlerindeki yüksek gıdaların kolorektal kanser gibi inflamatuar hastalık riskini azalttığı kanıtlanmıştır (11 ).

 

Ayrıca, bu bileşiklerde yüksek olan meyve, sebze ve baharatlar sağlık için faydalıdır ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olan bir sürü vitamin, mineral ve güçlü bitki bileşiği içerir (12 , 13).

 

Bununla birlikte, salisilat açısından zengin gıdaları tükettikten sonra semptomlar yaşayan insanlar bunlardan kaçınmayı düşünmelidir.

 

Bir hoşgörüsüzlük genellikle dozla ilişkili olduğundan ve bu kadar çok gıda bu bileşikleri içerdiğinden, yalnızca en yüksek miktarları içeren gıdaları sınırlamak en iyi seçimdir.

 

Salisilat kısıtlı diyetlerle ilgili araştırmaların çok sınırlı olduğu, bu nedenle uzun vadeli etkilerinin bilinmediği belirtilmelidir.

 

Bu nedenle, bir salisilat kısıtlı eliminasyon diyeti bir tıp uzmanı tarafından izlenmelidir.

 

Özet: Sadece salisilatlara çok duyarlı olanların salisilat kısıtlı bir diyet izlemesi gerekir. Bu bileşikler bakımından zengin gıdaların birçok sağlık yararı vardır. Sadece bir hassasiyet şüphesi varsa diyetinizden kesilmelidir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Salisilatlar birçok yiyeceğin doğal bir bileşenidir, birçok ilaçta ve diğer gıda dışı maddelerde bulunur.

 

Çoğu insan bu bileşikleri tolere edebilirken, bazıları bunlara son derece duyarlıdır.

 

Salisilat hassasiyeti olanların salisilatlarda en yüksek gıdalardan, ilaçlardan ve ürünlerden kaçınması gerekebilir.

 

Salisilat intoleransı hakkında keşfedilecek çok şey vardır ve salisilat kısıtlı bir diyetin uzun vadeli etkileri bilinmemektedir.

 

Salisilatlar sayısız gıda ve üründe bulunur. Bu nedenle tam kaçınma zordur.

 

Geniş semptom yelpazesi nedeniyle, salisilat intoleransının teşhis edilmesi genellikle zordur ve şu anda tedavi seçenekleri sınırlıdır.

 

Salisilatlara duyarlı olabileceğinizi düşünüyorsanız, uygun tanı ve tedavi seçeneklerini sağlamak için doktorunuzla konuşun.

 

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler