Yürümek Mi Koşmak Mı Daha Sağlıklıdır?

Yürümek Mi Koşmak Mı Daha Sağlıklıdır?
Sağlığınız için yürümek mi, koşmak mı daha iyidir? Koşmak ve yürümek arasındaki fark nedir? Sorularını sizin için inceledik.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Hem yürümek hem de koşmak, kardiyovasküler egzersizin mükemmel formlarıdır. İkisinin de diğerinden “daha ​​iyi” olması gerekmez. Sizin için en iyi seçim tamamen fitness ve sağlık hedeflerinize bağlıdır.

 

Daha fazla kalori yakmak veya hızlı kilo vermek istiyorsanız, koşu yapmak daha iyi bir seçimdir. Ancak yürümek, sağlıklı bir şekilde kilonuzu korumanıza yardımcı olmak da dahil olmak üzere sağlığınız için sayısız fayda sağlayabilir.

 

Kardiyo Faydaları

 

Yürüme ve koşma hem aerobik kardiyovasküler hem de kardiyo egzersizlerdir. Kardiyonun sağlığa yararlarından bazıları şunlardır:

 

  • Kilo vermenize veya sağlıklı şekilde kilo almanıza yardımcı olur
  • Dayanıklılığınızı arttırır
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir
  • Kronik durumların önlenmesine veya yönetilmesine yardımcı olur
  • Kalbinizi kuvvetlendirir
  • Yaşam sürenizi uzatabilir

 

Kardiyovasküler egzersiz, zihinsel sağlığınız için de iyidir. Bir çalışma, haftada üç kez sadece 30 dakikalık orta şiddette egzersiz yapmanın kaygı bozukluğunu ve depresyonu azalttığını buldu. Aynı zamanda ruh halinizi iyileştirebilir ve öz saygınızı artırabilir.

 

Araştırmadaki araştırmacılar bu faydaları yaşamak için 30 dakika boyunca egzersiz yapmanın gerekli olmadığını söylüyorlar. Günde üç kez tek seferde 10 dakika yürümek akıl sağlığına aynı desteği sağladı.

 

Koşmak Mı Yürümek Mi Yağ Yaktırır?

 


Yürüyüş, koşmanın sağladığı faydaların aynılarını sağlayabilir. Fakat koşmak, yürürken yakılan kalori miktarının neredeyse iki katını yakmanızı sağlar.

 

Örneğin, 72 kilo olan biri için, saatte 8 km koşmak, 606 kalori yakar. Hızlı bir şekilde 6 km yürürken ise sadece 314 kalori yakar.

 

Bir kilo vermek için yaklaşık 3.500 kalori yakmanız gerekir. Amacınız kilo vermekse, koşmak yürümekten daha iyi bir seçimdir.

 

Egzersiz yapma konusunda yeniyseniz veya çok koşamıyorsanız, yürümek yine de forma girmenize yardımcı olabilir. Vücudunuz ne kadar fit olursa olsun yürüyüş herkes için uygun bir egzersizdir. Kalbinize destek olabilir ve size genel olarak daha fazla enerji verebilir.

 

Koşmak Mı Yürümek Mi Kilo Verdirir?

 

Hızlı Yürüyüş, Tempolu Yürüyüş vs Koşmak

 

Hızlı yürüyüş, genellikle saatte 5 km veya daha yüksek bir tempoyla yürümektir. Hızlı yürüme sırasında kalp atış hızınız yükselir. Bu şekilde her zamanki hızınızda yürüdüğünüzde yaktığınızdan daha fazla kalori yakabilirsiniz.

 

Tempolu yürüyüş genellikle 5 km ila 8 km arasında kabul edilir. Ancak tempolu yürüyüş yapan bazı kişiler 11 ila 16 km hıza ulaşır. Tempolu yürüyüş, koşmaya yakın miktarda kalori yakar. Örneğin, bir saat boyunca 7 km hızla yapılan tempolu yürüyüş, bir saat boyunca 7 km hızla koşu yapmak ile aynı miktarda kalori yakacaktır.

 

Etkili bir egzersiz için, tempo antrenmanı yapabilirsiniz. Her seferinde iki dakika boyunca hızınızı artırın, ardından yavaşlayın. Hızlı yürüyüş, koşmak kadar kalori yakmaz ancak kalp atış hızınızı yükseltmek, ruh halinizi iyileştirmek ve aerobik kondisyon düzeyinizi arttırmak için etkili bir egzersiz olabilir.

 

İki Elde Hafif Dambıllarla Yürümek

 

Ağırlıklı bir yelekle yürümek, yaktığınız kalori miktarını artırabilir. Güvende kalmak için vücut ağırlığınızın yüzde 5 ila 10'undan daha ağır olmayan bir yelek kullanın.

 

Kilo vermenin veya kaslarınızı güçlendirmenin alternatif bir yolunu arıyorsanız, yürüyüş yerine aralıklı yürüyüşü deneyin. Yavaşlamadan önce hızınızı belli bir süre boyunca yükseltin. Alternatif olarak, iki elde de hafif dambıllar ile yürüyün.

 

Eğimli Yürüyüş vs Koşma

 

Eğimli yürüyüş, yokuş yukarı yürümeyi kapsar. Koşarken olduğu kadar kalori yakabilir. Eğimli yolda yürürken, düz bir zeminde yürümekten daha fazla kalori yakarsınız.

 

Engebeli bir alan arayın veya koşu bandında yokuş modunda yürüyün. Eğimli yürüyüş yapmak için eğimi tek seferde yüzde 5, 10 veya yüzde 15 artırın. Eğimli yürüyüşte yeniyseniz, aşamalı olarak başlayabilir ve yüzde 15'lik bir eğime kadar kademeli bir şekilde çıkabilirsiniz.

 

Yürümenin ve Koşmanın Faydaları, Riskleri

 


Koşmak, forma girmek ve kilo vermek için harika bir yoldur. Fakat bu yüksek etkili bir egzersizdir. Yüksek etkili egzersizler vücudunuz için yürümek gibi düşük etkili egzersizlerden daha zorlayıcı olabilir.

 

Zaman geçtikçe, koşu aşağıdaki gibi yaygın aşırı yüklenme kaynaklı yaralanmalara neden olabilir:

 

  • Stres kırığı
  • Koşucu bacağı
  • İliotibial bant (İBT) sürtünme sendromu

 

Aslında, koşucuların egzersizle ilgili yaralanma riskleri, yürüyüş yapanlardan çok daha fazladır. Yürüyüşçüler yaklaşık yüzde 1 ila 5 yaralanma riskine sahipken koşucular yüzde 20 ila 70 ihtimale sahiptir.

 

Eğer bir koşucuysanız, yaralanmalardan sakınmak için tedbirler alabilirsiniz. Hızınızı çok hızlı arttırmayın ve haftada birkaç kez çapraz antrenman yapmaya çalışın ya da onun yerine yürümeyi deneyin. Yürüme, aynı yaralanma riski olmadan koşmanın sağladığı yararları size sunar.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Hem yürüyüş hem de koşu mükemmel birer kardiyovasküler egzersiz şekilleridir. Sağlığınız için her hafta en az 150 dakika orta dereceli kardiyo egzersizi yapmayı hedefleyin.

 

Egzersiz yapmaya yeni başladıysanız ve forma girmeyi istiyorsanız yürüyüş akıllıca bir seçimdir. Kilo vermek veya daha fazla kalori yakmak istiyorsanız, koşmayı deneyin.

 

Koşuda yeniyseniz, egzersiz yapmaya yürüyüşle koşma arasında geçiş yaptığınız bir programla başlayın. Yeni bir egzersiz rutinine başlamadan önce daima doktorunuza danışın.

 

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için egzersizin yanında beslenme programınıza da dikkat etmeniz gerekmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler