Saç Gürleştirme İçin Tüketmeniz Gereken En İyi 14 Gıda

Saç Gürleştirme İçin Tüketmeniz Gereken En İyi 14 Gıda
Seyrek saç gürleştirme nasıl olur? Saç gürleştirme yöntemleri nelerdir? Saç çıkarma yöntemleri, saç güçlendirici ve saç çoğaltma nasıl olur?
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Saçlarınızın sağlıklı olması da sağlıklı beslenmekten geçer. Sizde sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için , ideal kilonuza ulaşmak için online diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!)

 

Birçok insan, özellikle yaşlandıkça güçlü ve sağlıklı saçlar ister.

 

İlginç bir şekilde, saçınız ayda yaklaşık 1,25 cm ve yılda 15 cm uzar. Ne kadar hızlı büyüdüğü yaş, sağlık, genetik ve diyet gibi faktörlere bağlıdır.

 

Yaş ve genetik gibi faktörleri değiştiremeseniz de diyet sizin kontrolünüzdeki bir şeydir. Aslında, doğru besinlerden yoksun bir diyet tüketmek saç dökülmesine neden olabilir.

 

Öte yandan, doğru besinler ile dengeli bir diyet yemek, özellikle de yetersiz beslenmeden dolayı saç dökülmesi yaşıyorsanız, saç büyümesini desteklemeye yardımcı olabilir.

 

Saç bakım yağları nelerdir? Saç bakım yağları nasıl kullanılır? Saç bakımı nasıl yapılır? Saç bakım yağı faydaları nelerdir? Saç bakım ürünlerini nelerdir? saç yağları çeşitleri, evde saç bakım yağı nasıl kullanılır? Öğrenmek için tıklayın.

 

Saç uzatma yöntemleri, saç uzatma yolları için tıklayın.

 

Saçı besleyen besinler, saç çıkaran besinler, saç beslenmesi için ne yapmalı? Merak ettiğiniz her şey için okumaya devam edebilirsiniz. İşte Saç Büyümesini Arttırmak İçin Yiyebileceğiniz En İyi 14 Yiyecek:

 

1. Yumurtalar - Saç İçin Yumurta Maskesi - Saç İçin Yumurta Akı Maskesi

 


 

Yumurtalar, saç büyümesini artırabilen iki besin maddesi olan harika bir protein ve biotin kaynağıdır.

 

Saç folikülleri çoğunlukla proteinden yapıldığı için yeterli protein tüketmek saç büyümesi için önemlidir. Diyetteki protein eksikliğinin saç dökülmesini arttırdığı gösterilmiştir (1).

 

Biotin, keratin adı verilen bir saç proteininin üretimi için esastır. Bu yüzden biotin takviyeleri genellikle saç büyümesi için pazarlanır. Araştırmalar daha fazla biyotin tüketmenin, biyotin eksikliği olan kişilerde saç büyümesini artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir ( 2 ).

 

Ancak, dengeli bir diyet tüketirseniz, biyotin eksiklikleri nadirdir. Sağlıklı insanların daha fazla biyotin tüketmekten fayda sağladığını gösteren çok az kanıt vardır (3).

 

Yumurtalar ayrıca harika bir çinko, selenyum ve diğer saç sağlıklı besin kaynaklarıdır. Bu onları optimal saç sağlığı için tüketmek için en iyi yiyeceklerden biri yapar ( 4 ).

 

Mükemmel yumurta ne kadar sürede hazırlanır? Merak ettiğiniz her şey için blog yazımızı okumaya devam edebilirisiniz (Oku).

 

Özet: Yumurtalar saç sağlığı ve büyümesi için önemli olan mükemmel bir protein ve biotin kaynağıdır. Bu besinlerin herhangi birindeki bir eksiklik saç dökülmesine neden olmuştur.

Yumurta diyeti nedir? Yumurta diyeti nasıl yapılır? Yumurta diyeti hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için tıklayın.

 

Saç dökülmesi probleminiz varsa sebebi D vitamini eksikliğiniz olabilir. Daha fazla bilgi için tıklayın (saç dökülmesi).

Keratin nedir? keratin bakım nedir? Öğrenmek için tıklayın.

 

2. Ahududu, Böğürtlen, Karadut Gibi Meyveler - Saç Gürleştirmek için Yöntemler

 

Bu meyveler saç büyümesini artıracak faydalı bileşikler ve vitaminlerle doludur.

 

Güçlü antioksidan özelliklere sahip C vitamini içerirler.

 

Antioksidanlar, saç köklerinin serbest radikal denilen zararlı moleküllerin zarar vermesine karşı korunmasına yardımcı olabilir. Bu moleküller vücutta ve çevrede doğal olarak bulunur (5, 6).

 

Örneğin, 1 bardak (144 gram) çilek, günlük C vitamini ihtiyacınızın %141'sini etkileyici bir şekilde sağlar ( 7 ).

 

Ayrıca vücut, saçları kırılgan hale gelmesini ve kırılmasını önlemeye yardımcı olan bir protein olan kolajen üretmek için C vitamini kullanır (8, 9).

 

Dahası, C vitamini vücudun diyetten demiri emmesine yardımcı olur. Saç dökülmesi düşük demir seviyelerine bağlı anemi yüzünden olabilir (10).

 

Özet: Bu meyveler, saç büyümesini artırabilecek antioksidanlar ve vitaminler gibi bileşiklerle doludur. Örneğin, çilekler saç büyümesini artırabilen iki faktör olan kollajen üretimine ve demir emilimine yardımcı olan C vitamini bakımından zengindir.

Sağlıklı ve dengeli beslenme listesine, bunun akabinde zayıflamaya daha profesyonel bir adım atmak için online diyetisyenler tarafından günlük alınması gereken besin değerlerinize göre hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

3. Saç Gürleştirmek İçin Ispanak

 


 

Ispanak, hepsi saç büyümesini artırabilen folat, demir ve A ve C vitaminleri gibi faydalı besinlerle dolu sağlıklı bir yeşil bitkidir ( 11 ).

 

A vitamini cilt bezlerinin sebum üretmesine yardımcı olur. Bu yağlı madde saçı sağlıklı tutmak için saç derisini nemlendirmeye yardımcı olur (12, 13).

 

Bir bardak (30 gram) ıspanak günlük A vitamini ihtiyacınızın %54'ünü sağlar ( 11 ).

 

Ispanak ayrıca saç büyümesi için gerekli olan bitki bazlı büyük bir demir kaynağıdır. Demir, kırmızı kan hücrelerinin metabolizmanızı beslemek ve büyüme ve onarımınıza yardımcı olmak için vücutta oksijen taşımasına yardımcı olur(14).

 

Dahası, saç dökülmesi demir eksikliklerinden kaynaklanmaktadır (10).

 

Özet: Ispanak saç büyümesini artırabilen folat, demir ve A ve C vitaminleriyle doludur. Bu besin maddelerinin eksikliği saç dökülmesine neden olabilir.

Saça aloe vera sürmek, aloe veranın saça faydaları nelerdir? Öğrenmek için tıkla.

 

4. Yağlı Balık İle Saç Gürleştirme

 

Somon, ringa balığı ve uskumru gibi yağlı balıkların saç büyümesini artırabilecek besinleri vardır.

 

Saç büyümesine bağlı mükemmel omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır.

 

120 kadında yapılan bir çalışmada, omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin yanı sıra antioksidanlar içeren bir takviye almanın saç dökülmesini azalttığını ve saç yoğunluğunu arttırdığını buldu (15).

 

Bir başka çalışma, balık yağı takviyesi almanın, saç dökülmesi olan kadınlarda saç dökülmesini önemli ölçüde azalttığını ve saç büyümesini arttırdığını göstermiştir (16).

 

Ancak, omega-3 yağ asitleri ve saç uzaması üzerine çok az sayıda çalışma vardır. Sağlık uzmanlarının herhangi bir öneride bulunabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Yağlı balıklar aynı zamanda güçlü ve sağlıklı saçları teşvik etmede yardımcı olabilecek besin, protein, selenyum, D3 ve B vitaminleri gibi vitamin kaynaklarıdır ( 17 ).

 

Omega-3 takviyelerini sitemizden online olarak satın alabilirsiniz. Omega-3 takviyesi satın almak veya Omega-3 takviyesi fiyat bilgisi için tıklayabilirsiniz (Satın al).

 

Özet: Somon, ringa balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar, saç büyümesinin ve yoğunluğunun artmasıyla ilişkilendirilen büyük omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır. Ancak, bu alanda sadece birkaç çalışma var. Bu yüzden daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Keratin nedir? keratin bakım nedir? Öğrenmek için tıklayın.

 

5. Tatlı Patates İle saç Gürleştirme

 


 

Tatlı patatesler harika bir beta-karoten kaynağıdır. Vücut bu bileşiği iyi saç sağlığıyla bağlantılı olan A vitaminine dönüştürür.

 

Bir orta tatlı patates (yaklaşık 114 gram) günlük A vitamini ihtiyacınızın dört katından fazlasını sağlayacak kadar beta-karoten içerir ( 18 ).

 

Araştırmalar, A vitamininin saçın sağlıklı kalmasına yardımcı olan sebum üretimini desteklediğini göstermiştir.

 

Dahası, A vitamini aynı zamanda saç büyümesini hızlandırabilir ve daha kalın saçların büyümesini teşvik ederken, diğer saç köklerinin gerilemesini önler ( 19 , 20 ).

 

Özet: Tatlı patatesler, sebum üretimine yardımcı olan A vitamini ile doldurulur. Ek olarak, saç büyümesini hızlandırmaya yardımcı olabilecek başka faktörlere de sahiptir.

6. Saç Gürleştirmek İçin Avokado

 

Avokado, lezzetli, besleyici ve mükemmel bir sağlıklı yağ kaynağıdır.

 

Ayrıca saç büyümesini artırabilen mükemmel bir E vitamini kaynağıdır. Bir orta avokado (yaklaşık 200 gram) günlük E vitamini ihtiyacınızın %21'ini karşılar ( 21 ).

 

C vitamini gibi, E vitamini de serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif stres ile mücadeleye yardımcı olan bir antioksidandır.

 

Bir çalışmada, saç dökülmesi olan kişiler sekiz ay boyunca E vitamini takviyesi aldıktan sonra %34.5 daha fazla saç büyümesi yaşadılar (22).

 

E Vitamini ayrıca, kafa derisi gibi cildin alanlarını oksidatif stres ve hasara karşı korur. Saç derisindeki hasarlı cilt, düşük saç kalitesine ve daha az saç köküne neden olabilir (23, 24).

 

Dahası avokado, uçucu yağ asitleri bakımından harika bir kaynaktır. Bu yağlar vücut tarafından üretilemez. Ancak hücrelerinizin temel yapı taşlarıdır. Uçucu yağ asitlerindeki eksikliğin saç dökülmesine neden olduğu görülmüştür (25).

 

Avokadonun faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Özet: Avokado, saç büyümesini artırabilen bir antioksidan olan E vitamini bakımından zengindir. Ek olarak, saç büyümesi için çok önemli görünen önemli bir yağ asidi kaynağıdır.

7. Kuru Yemiş İle Saç Gürleştirmek

 

Kuru yemişler lezzetlidir ve saç büyümesini artırabilecek çeşitli besinler içerir.

 

Örneğin, 28 gram badem günlük E vitamini ihtiyacınızın %37'sini etkileyici bir şekilde sağlar ( 26 ).

 

Dahası, çok çeşitli B vitaminleri, çinko ve uçucu yağ asitleri de sağlarlar. Bu besinlerin herhangi birindeki eksiklik saç dökülmesine neden olmuştur (9).

 

Kuru yemişler ayrıca, iltihaplanma ve düşük kalp hastalığı riski de dahil olmak üzere, saç uzamasının yanı sıra çok çeşitli başka sağlık yararlarıyla da ilişkilendirilmiştir(27).

 

Bu kuru yemişleri diyetinize mükemmel ve kolay ekleme haline getirir. Kuru yemişler ve faydaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Özet: Kuru yemişler, E vitamini, B vitaminleri, çinko ve uçucu yağ asitleri gibi besinlerle doludur, bunların tümü saç büyümesini teşvik eder ve diğer birçok sağlık yararına bağlıdır.

8. Tohumlar

 

Tohumlar, nispeten az kalorili büyük miktarda besin sağlar. Bu besinlerin çoğu saç büyümesini de destekleyebilir. Bunlar E vitamini, çinko ve selenyum içerir.

 

28 gram ayçiçeği çekirdeği, günlük E vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %50'sini, çok çeşitli saç sağlığına iyi gelen B vitaminlerini sağlar ( 28 ).

 

Dahası, keten tohumu ve chia tohumu gibi bazı tohumlar da omega-3 yağ asitleri içerirler.

 

Bir porsiyon 28 gramlık keten tohumu 6.388 mg omega-3 yağ asidi içerir. Bu, omega-3 yağ asitleri bir yarım somondaki (178 gram) yağ asitlerinden fazladır ( 16 , 29 ).

 

Bununla birlikte keten tohumu, vücutta yağlı balıklarda bulunan omega-3'ler kadar verimli kullanılmayan bir tür omega-3 yağ asidi sağlar. Bu diyet için harika bir takviyedir.

 

En çeşitli besin maddelerini elde etmek için bir tohum karışımını tüketmek en iyisidir.

 

Özet: Fındık gibi tohumlar da E vitamini ve saç büyümesini artırabilecek diğer besinler bakımından zengindir. Bazı tohumlar saç büyümesine bağlı olan omega-3'leri de içerir.

9. Tatlı Biber

 

Tatlı biberler, saç büyümesine yardımcı olabilecek mükemmel bir C vitamini kaynağıdır.

 

Aslında bir sarı biber, portakalın yaklaşık 5.5 katı C vitamini sağlar ( 30 ).

 

C vitamini, saç tellerinizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek kollajen üretimini desteklemeye yardımcı olur. Aynı zamanda saç tellerini oksidatif strese karşı koruyabilen güçlü bir antioksidandır.

 

Oksidatif stres, serbest radikaller vücudun antioksidan savunma sistemini bastırdığında ortaya çıkar. Saç dökülmesi ve saç grileşmesi ile ilişkilendirilmiştir (5, 6).

 

Dahası, tatlı biberler aynı zamanda mükemmel bir A vitamini kaynağıdır.

 

Bu vitamin, saçın sağlıklı kalmasına yardımcı olan sebum üretimini teşvik ederken saç büyümesini hızlandırabilir.

 

Özet: Tatlı biberler, saçın sağlıklı kalmasını sağlayan ve saçların uzamasına yardımcı olan iki besin maddesi olan zengin A ve C vitamin kaynaklarıdır.

10. İstiridye

 

İstiridye çinko bakımından en iyi besin kaynaklarından biridir ( 31 ).

 

Çinko, saç uzamasını ve onarım döngüsünü desteklemeye yardımcı olan bir mineraldir (32).

 

Diyetteki çinko eksikliği, diyetteki besin eksikliğinden kaynaklanan yaygın ancak geri dönüşümlü bir saç dökülmesi şekli olan telogen effluvium'u destekleyebilir (33).

 

Çalışmalar, çinko takviyesi almanın, çinko eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesinin etkilerini tersine çevirebileceğini göstermiştir (34, 35 ).

 

Bununla birlikte, çok fazla çinko alınması da saç dökülmesine neden olabilir. Bu yüzden istiridye gibi yiyeceklerden çinko almak, takviyeler almaktan daha iyi olabilir, çünkü yiyecekler küçük fakat sağlıklı dozlarda çinko sağlar (36).

 

Özet: İstiridye diyetindeki en iyi çinko kaynaklarından biridir. Bu mineral saç büyümesini ve onarım döngüsünü desteklemeye yardımcı olur.

11. Karides

 

Karides, saç büyümesini destekleme potansiyeline sahip birçok besin maddesi bakımından zengin popüler kabuklu deniz hayvanıdır.

 

Örneğin, karides harika bir protein kaynağıdır. B vitaminleri, çinko, demir ve D vitamini içerir. 100 gram bir karides porsiyonu günlük D vitamini ihtiyacınızın %38'ini sağlar ( 37 ).

 

İlginç bir şekilde, çalışmalar saç dökülmesini D3 vitamini eksikliğine bağladı (38, 39, 40).

 

Yağ oranı çok düşük olmasına rağmen, karides az miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Omega-3 yağ asitleri yönünden zengin diyetler, tüylerin uzamasına katkıda bulunur (16, 37 ).

 

Özet: Karides, saç büyümesine yardımcı olabilecek mükemmel bir protein, B vitamini, çinko, demir ve D vitamini kaynağıdır. Ayrıca az miktarda sağlıklı omega-3 yağ asidi sağlarlar.

12. Fasulye

 

Fasulye saç büyümesi için gerekli olan bitki kökenli büyük bir protein kaynağıdır.

 

İstiridye gibi, fasulye de saçların uzamasına ve onarılmasına yardımcı olan iyi bir çinko kaynağıdır. 100 gram siyah fasulye porsiyonu günlük çinko ihtiyacınızın %7'sini karşılar (32).

 

Ayrıca demir, biyotin ve folat da dahil olmak üzere diğer birçok saç sağlıklı besin sağlarlar ( 41 ).

 

Tüm bu faydaların yanı sıra, fasulyeler çok yönlü ve ucuzdur. Bu da onları diyetlere kolay bir katkı olmalarını sağlar.

 

 

Özet: Fasulye, ideal saç sağlığı için gerekli olan büyük bir protein, demir, çinko ve biyotin kaynağıdır. Birlikte saçların uzamasına yardımcı olabilirler.

13. Soya Fasulyesi

 

Çalışmalar, soya fasulyesindeki bileşiklerin saç büyümesini artırabileceğini göstermiştir. Bu bileşiklerden biri, soya fasulyesinde bol miktarda bulunan spermidindir (42).

 

Örneğin, 100 sağlıklı insanın yaptığı bir çalışma, spermidin bazlı bir besin takviyesinin, anajen faz olarak adlandırılan aktif bir saç uzama aşamasını uzattığını buldu. Saç folikülü ne kadar uzun olursa anajen fazda kalırsa, o kadar uzar (43).

 

Test tüpü çalışmaları ayrıca spermidinin insan saçı büyümesini desteklediğini göstermiştir (44).

 

Ancak, spermidin ve saç uzaması konusundaki araştırmalar oldukça yenidir. Bu nedenle sağlık uzmanlarının spermidin alımı hakkında önerilerde bulunabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Soya fasulyesi, saç büyümesinin aktif fazını uzatabilecek bir bileşik olan en iyi spermidin kaynaklarından biridir.

14. Et

 

Et, birçok insanın diyetinde temel bir maddedir ve saç büyümesine yardımcı olabilecek besinler bakımından zengindir.

 

Etteki protein büyümeye yardımcı olur ve saç köklerinin onarılmasına ve güçlendirilmesine yardımcı olur. 100 gram pişmiş sığır filetosu bifteği porsiyonu, 29 gram kadar protein sağlar (45).

 

Kırmızı et, özellikle de, emilmesi kolay bir demir türünden zengindir. Bu mineral kırmızı kan hücrelerinin saç kökleri de dahil olmak üzere vücuttaki tüm hücrelere oksijen vermesine yardımcı olur (14).

 

Protein ve demirdeki eksiklikler saç dökülmesine neden olmuştur (1, 10).

 

Özet: Et, sağlıklı ve güçlü saçlar için gerekli olan harika bir protein kaynağıdır. Özellikle kırmızı et, saçların uzamasına yardımcı olabilecek demir bakımından zengindir.

Uzun Lafın Kısası

 

Ne yediğiniz saçınızın sağlığı üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olabilir.

 

A, C, D ve E vitaminleri, çinko, B vitaminleri, demir, biotin, protein ve uçucu yağ asitleri gibi doğru besinlerin bulunmaması saç büyümesini yavaşlatabilir, hatta saç dökülmesine neden olabilir.

 

Neyse ki, bu besinlerin herhangi birindeki eksikliği düzeltmek saç dökülmesini tedavi etmeye ve saç büyüme hızını arttırmaya yardımcı olabilir.

 

Bu besinlerden herhangi birinin eksik olduğunu düşünüyorsanız, diyetinize yukarıdaki yiyeceklerden bazılarını eklemeyi deneyin.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler