Saç Dökülmesi ve D Vitamini Eksikliği

Saç Dökülmesi ve D Vitamini Eksikliği
D vitamini eksikliğinin sonuçlarından biri de saç dökülmesidir. D vitamini eski ve yeni saç köklerini uyarır ve eksikliğinde yeni saçların büyümesi durabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 D vitamini nedir? D vitamini sağlığımız için olmazsa olmaz bir besindir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir, kemiklerimizi sağlıklı ve güçlü tutar ve yeni saç foliküllerini oluşturmamıza yardımcı olur.

 

Genellikle güneşten d vitamini alırsınız, ama bazı takviyelerden ve yiyeceklerden de d vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 

Saç dökülmesi hangi vitamin eksikliği? D vitamini eksikliğinde ne olur? D vitamini eksikliği belirtileri, vücudunuz d vitamini bakımından eksikse, bazı olumsuz belirtilere maruz kalabilir, saç dökülmesi gibi. Vitamin D eksikliğinin spot kellik ile ve birkaç farklı sağlık kondisyonu ile bağlantısı bulunmuştur. (1)

 

Bunların arasında kemik yumuşaması, kemik yoğunluğunun azalması, kireçlenme, kalp hastalığı ve kanser vardır.

 

10 kilo verme diyeti gibi kısıtlayıcı diyetler kişide besin değeri kayıplarına yol açabilir. D vitaminini eğer güneşten veya takviye olarak almadıysanız ve kısıtlayıcı diyetler yüzünden besinlerden de alamıyorsanız sağlık sorunları yaşamanız olasıdır. Sağlıklı ve dengeli şekilde beslenirken zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğunu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Önerilen Günlük D Vitamin Dozu

 

Genelde önerilen rakam en az 600 IU — D vitamini 1 yaşından başlayarak. 1 yaşından küçük bebekler 400 IU D vitamini almalıdırlar. 70 yaşını aşan insanlar içinse, almaları gereken rakam 800 IU’ya çıkar. Eğer D vitamini alışınız hakkında endişeniz varsa, doktorunuza Vitamin D seviyenizi denetlemesini söyleyin. Önerilen seviyeye çıktığınızda yeterli saç büyütme, kemik sağlığı, ve normal kalsiyum parçalamasını koruyabileceksiniz.


D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olur Mu? D Vitamini Eksikliği Sac Döker Mi? D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesi Yaparmı? Saç Dökülmesi Hangi Vitamin Eksikliğinde Olur?

 

Araştırmalar gösteriyor ki vücudunuzda yeterli D vitaminin olmaması saç dökülmesine yol açabilir. D vitamininin oynadığı rollerden biri eski ve yeni saç köklerini uyarmaktır. Sisteminizde yeterince D vitamini yoksa, yeni saçların büyümesi engellenebilir. 

 

D vitamini eksikliği ile alopecia arasında bağlantı bulunmuştur, kafanızda ve vücudunuzda kel kısımlar bırakan otoimmün kondisyonu. Alopecia hem erkek hem de kadınlar tarafından hissedilebilir. Başka bir çalışma 15 ve 45 yaş arası alopecia veya farklı tür saç kaybı geçiren kadınların D vitamini değerlerinin düşük olduğunu buldu. (2, 3)

 

Yeterince D vitaminin eksikliğinin ana nedenleri yeterince güneşe çıkmamak, aşırı güneş yağı kullanmak ve D vitamini içeren besinlerden yeterli miktarda tüketmemektir.


D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir? D Vitamini Nelerde Var? D Vitamini Kaynakları

 

D Vitamini Takviyeleri

 

Multivitaminler genellikle 400 IU D vitamini kapsarlar, günlük gereken miktardan az olan. Yiyeceklerinizden de D vitamini almalısınız. Doktorunuz kan seviyenizi kontrol edebilir ve size ne kadar takviye etmeniz gerektiğine karar verebilir. Eğer D vitamini seviyeniz çok düşükse, doktorunuz yüksek dozlar önerebilir. Önemli olan sizin takviyeyi yemek zamanı almanızdır, böylece vücudunuz yağda çözülen D vitaminini kolayca emebilir. Anne sütüyle ile beslenen bebekler besinlerini anne sütünden alırlar. Eğer anne yeterince D vitamini almıyorsa bebeğininde büyük ihtimalle takviyeye ihtiyacı olacaktır. D vitamini damlası şeklinde de satılmaktadır.

 

Güneşe Maruz Kalmak

 

Çoğu insan D vitaminlerinin çoğunu güneşin altında kalarak alıyorlar. Güneşte yeterince zaman harcamak veya çok fazla güneş kremi kullanmak, maruz kalmanızı sınırlar ve bu da D vitamini açığına neden olabilir. Güneşli bir günde mahallenizde 15 dakikalık bir tur atabilirsiniz. Cildimizi güneşe maruz kalmaktan korumak ve D vitamini almak arasında iyi bir denge var. Güneşin altında uzun süre kalamazsanız, güneş ışığının vurduğu bir pencerenin yanında biraz zaman geçirmeye çalışın.

 

D Vitamini Eksikliğini Gidermek İçin Ne Yemelisiniz? D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? D Vitamini Hangi Besinlerde Var?

 

D vitaminini doğal olarak içeren yada içine takviye edilmiş sağlıklı besinler yiyerek D vitamini seviyenizi artırabilirsiniz.

 

D vitamini eksikliği ne yemeli? Bazı yiyecekler doğal olarak D vitamini bakımından zengindir. Somon, uskumru ve diğer yağlı balıklar ve hayvansal yağlar harika D vitamini kaynaklarıdırlar. D vitamini ile zenginleştirilmiş gıda ürünlerini de yiyebilirsiniz, Bazı tahıllar, süt ve portakal suyu gibi. Vegan ve vejetaryen diyetleri, yeterli D vitamini karşılamayabilir, bu yüzden bu yaşam tarzını izlerseniz, takviye yapmanız gerekebilir.


Uzun Lafın Kısası

 

Araştırmalar, D vitamini reseptörlerinin, yeni saç köklerinin oluşmasına ve saçların uzamasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Moleküler Endokrinoloji'de yayınlanan 2014 yılında yapılan bir araştırma, VDR boş kemirgenlerine D vitamini reseptörlerini verdikten iki hafta sonra saçın yeniden büyüdüğünü buldu.

 

Ama bilimsel araştırmalar vitamin D seviyeleri artınca — yeni saçın büyümesinin ne kadar süreceğini — ve geri büyüyen saçın ne kadar olacağı hakkında fazla bilgisi yoktur. Anekdot kanıtlar saçın dökülmeyi durdurabileceğini ve tedaviden iki ay kadar kısa bir sürede yenilenebileceğini göstermektedir.

 

D vitamini eksikliği, saç dökülmesi de dahil olmak üzere bir dizi belirtiye neden olabilir. D vitamin seviyenizi güneşte ekstradan bir saat harcayarak yada D vitamini takviyesi alarak yükseltebilirsiniz.

 

Saçlarınızın sağlıklı olması da sağlıklı beslenmekten geçer. Sizde sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için elinizden geleni yapıyor, zayıflama kürleri deniyor ancak istediğiniz sonuçlara ulaşamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler