Saç Dökülmesi ve D Vitamini Eksikliği

Saç Dökülmesi ve D Vitamini Eksikliği
D vitamini eksikliğinin sonuçlarından biri de saç dökülmesidir. D vitamini eski ve yeni saç köklerini uyarır ve eksikliğinde yeni saçların büyümesi durabilir.
Naturalnest Vitamin D3 400 İU 10 ml Sprey

D vitamini sağlığımız için olmazsa olmaz bir besindir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir, kemiklerimizi sağlıklı ve güçlü tutar ve yeni saç foliküllerini oluşturmamıza yardımcı olur.

 

Genellikle güneşten d vitamini alırsınız, ama bazı takviyelerden ve yiyeceklerden de d vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 

Vücudunuz d vitamini bakımından eksikse, bazı olumsuz belirtilere maruz kalabilir, saç dökülmesi gibi. Vitamin D eksikliğinin spot kellik ile ve birkaç farklı sağlık kondisyonu ile bağlantısı bulunmuştur. (1)

 

Bunların arasında kemik yumuşaması, kemik yoğunluğunun azalması, kireçlenme, kalp hastalığı ve kanser vardır.

 

Önerilen Günlük D Vitamin Dozu

 

Genelde önerilen rakam en az 600 IU — D vitamini 1 yaşından başlayarak. 1 yaşından küçük bebekler 400 IU D vitamini almalıdırlar. 70 yaşını aşan insanlar içinse, almaları gereken rakam 800 IU’ya çıkar. Eğer D vitamini alışınız hakkında endişeniz varsa, doktorunuza Vitamin D seviyenizi denetlemesini söyleyin. Önerilen seviyeye çıktığınızda yeterli saç büyütme, kemik sağlığı, ve normal kalsiyum parçalamasını koruyabileceksiniz.

 

D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

 

Araştırmalar gösteriyor ki vücudunuzda yeterli D vitaminin olmaması saç dökülmesine yol açabilir. D vitamininin oynadığı rollerden biri eski ve yeni saç köklerini uyarmaktır. Sisteminizde yeterince D vitamini yoksa, yeni saçların büyümesi engellenebilir. 

 

D vitamini eksikliği ile alopecia arasında bağlantı bulunmuştur, kafanızda ve vücudunuzda kel yamalar bırakan otoimmün kondisyonu. Alopecia hem erkek hem de kadınlar tarafından hissedilebilir. Başka bir çalışma 15 ve 45 yaş arası alopecia veya farklı tür saç kaybı geçiren kadınların D vitamini değerlerinin düşük olduğunu buldu. (2, 3)

 

Yeterince D vitaminin eksikliğinin ana nedenleri yeterince güneşe çıkmamak, aşırı güneş yağı kullanmak ve D vitamini içeren besinlerden yeterli miktarda tüketmemektir.

 

D Vitamini Kaynakları

 

D vitamini Takviyeleri

 

Multivitaminler genellikle 400 IU D vitamini kapsarlar, günlük gereken miktardan az olan. Yiyeceklerinizden de D vitamini almalısınız. Doktorunuz kan seviyenizi kontrol edebilir ve size ne kadar takviye etmeniz gerektiğine karar verebilir. Eğer D vitamini seviyeniz çok düşükse, doktorunuz yüksek dozlar önerebilir. Önemli olan sizin takviyeyi yemek zamanı almanızdır, böylece vücudunuz yağda çözülen D vitaminini kolayca emebilir. Anne sütüyle ile beslenen bebekler (https://www.vitamindcouncil.org/vitamin-d-during-pregnancy-and-breastfeeding/) besinlerini anne sütünden alırlar. Eğer anne yeterince D vitamini almıyorsa bebeğininde büyük ihtimalle takviyeye ihtiyacı olacaktır.

 

Güneşe Maruz Kalmak

 

Çoğu insan D vitaminlerinin çoğunu güneşin altında kalarak alıyorlar. Güneşte yeterince zaman harcamak veya çok fazla güneş kremi kullanmak, maruz kalmanızı sınırlar ve bu da D vitamini açığına neden olabilir. Güneşli bir günde mahallenizde 15 dakikalık bir tur atabilirsiniz. Cildimizi güneşe maruz kalmaktan korumak ve D vitamini emmek arasında iyi bir denge var. Güneşin altında uzun süre kalamazsanız, güneş ışığının vurduğu bir pencerenin yanında biraz zaman geçirmeye çalışın.

 

D Vitamini İçeren Yiyecekler

 

D vitaminini doğal olarak içeren yada içine takviye edilmiş sağlıklı besinler yiyerek D vitamini seviyenizi artırabilirsiniz.

 

Bazı yiyecekler doğal olarak D vitamini bakımından zengindir. Somon, uskumru ve diğer yağlı balıklar ve hayvansal yağlar harika D vitamini kaynaklarıdırlar. D vitamini ile zenginleştirilmiş gıda ürünlerini de yiyebilirsiniz, Bazı tahıllar, süt ve portakal suyu gibi. Vegan ve vejetaryen diyetleri, yeterli D vitamini karşılamayabilir, bu yüzden bu yaşam tarzını izlerseniz, takviye yapmanız gerekebilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Araştırmalar, D vitamini reseptörlerinin, yeni saç köklerinin oluşmasına ve saçların uzamasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Moleküler Endokrinoloji'de yayınlanan 2014 yılında yapılan bir araştırma, VDR boş kemirgenlerine D vitamini reseptörlerini verdikten iki hafta sonra saçın yeniden büyüdüğünü buldu.

 

Ama bilimsel araştırmalar Vitamin D seviyeleri artınca — yeni saçın büyümesinin ne kadar süreceğini — ve geri büyüyen saçın ne kadar olacağı hakkında fazla bilgisi yoktur. Anekdot kanıtlar saçın dökülmeyi durdurabileceğini ve tedaviden iki ay kadar kısa bir sürede yenilenebileceğini göstermektedir.

 

D vitamini eksikliği, saç dökülmesi de dahil olmak üzere bir dizi belirtiye neden olabilir. D vitamin seviyenizi güneşte ekstradan bir saat harcayarak yada D vitamini takviyesi alarak yükseltebilirsiniz.

 

D vitamini takviyelerini Diyetasistan mağazamızda uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Ancak, önce D vitamini eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesi için en iyi tedavi seçenekleriniz konusunda doktorunuza danışın.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Saç Bakım Yağları İle Mükemmel Saç Bakımı

Yağlar saç sağlığını iyileştirebilir, farklı yağlar saçın uzamasına yardımcı olmaktan güç ve parlaklık elde etmeye kadar her şeyi yapabilir.

Devamı →

Saç Gürleştirme İçin Tüketmeniz Gereken En İyi 14 Gıda

Birçok insan, özellikle yaşlandıkça güçlü ve sağlıklı saçlar ister.İlginç bir şekilde, saçınız ayda yaklaşık 1,25 cm ve yılda 15 cm uzar. Ne kadar hızlı büyüdüğü yaş, sağlık, genetik ve diyet gibi faktörlere bağlıdı...

Devamı →

Zayıflamayı Başarmış İnsanlardan Tavsiyeler

Zayıflamayı başaranların hikayelerini dinlediğimizde çok zor gibi gelemiyor bende yapabilirim diyoruz, ancak işin püf noktası süreklilik biz bunu kaçırıyoruz.

Devamı →

Uzun Dönemli Kilo Vermenin Bilime Dayanan 9 Yolu

Bu dokuz stratejiyi kullanarak, yağ kaybını kalıcı hale getirmek için sağlam bir temel oluşturabilir ve verdiğiniz kiloları almadan sağlıklı güzel bir hayat yaşayabilirsiniz.

Devamı →

Kalp Krizini Nasıl Fark Eder Ve Tedavi Ederiz

Kalp krizi artık her yaştaki insan için bir tehdit, kalp krizinin belirtileri ve kalp krizi sonrası ne yapılması gerekenleri bilerek hayat kurtarabiliriz.

Devamı →

Hangi Yağlar Yemek İçin Daha İyi ve Sağlıklıdır?

Hangi yağı hangi yemeklerde ve nasıl kullanacağımızı öğrenerek hem daha iyi yemekler hemde daha sağlıklı bir hayata ilk adımı atabiliriz.

Devamı →

Dünyanın En Sağlıklı Yiyeceği Işkın Mı Sebzelerin Kralı Taze Fasulye Mi?

Prof. Dr. Canan Karatay ışkın dünyanın en sağlıklı yiyeceği diye açıklayınca biraz araştırdık ve taze fasulye ile karşılaştırdık işte sonuçlar:

Devamı →

5 Kolayca Yapılabilen Düşük Kalorili Tatlı Tarifi: Diyet Tatlıları

Diyet yaparken tüketebileceğiniz 5 düşük kalorili tatlıyı sizin için listeledik, fazla yemediğiniz sürece diyetinizi aksatmadan devam edebilirsiniz.

Devamı →

Kinoa Nedir Nasıl Pişirilir Kinoa Tohumu Faydaları Nelerdir?

Kinoa zayıflatır mı, Kinoanın yararları nedir, Kinoa tohumu faydaları nelerdir, Kinoanın zararları var mı, Kinoa nedir? Bugün bu sorulara cevap arayacağız.

Devamı →

Kambu Çayının Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 8 Faydası

Mayalanmış kambu çayı binlerce yıldır tüketilen bir çay çeşididir.Her akşam içtiğimiz çayın tüm faydalarını içinde bulundurmasının yanında güzel bir probiyotik kaynağıdır.Kambu çayı içeriğinde çok güçlü antioksidanla...

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı