Saç Bakımı - Saç Bakım Yağı

Saç Bakımı - Saç Bakım Yağı
Esansiyel yağlar, uygun fiyatlı çok az yan etki riski ile saçınızın sağlığını iyileştirmenize yardımcı olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Esansiyel yağlar, etkinliği ve düşük yan etki riski nedeniyle alternatif, Doğuya ait ve homeopatik ilaçlarda uzun süredir kullanılmaktadır.

 

Saç bakım ürünlerinden en sevilenleri saç bakım yağıdır diyebiliriz. Bazı esansiyel yağların sahip olduğu faydalardan biri, saç sağlığını iyileştirmektir. Farklı yağlar saçların uzamasına yardımcı olmaktan güç ve parlaklık katmaya kadar her şeyi yapabilir. Yani saç uzatan yağlar tabiri doğru bir tabirdir diyebiliriz. Bu yazımızdaki yağların dışında Hindistan cevizi yağı saç için oldukça faydalıdır. Badem yağı saç için de oldukça kullanılan, popüler yağlardandır.


Saç Yağı Önerisi - Saç Bakım Yağı

 

1. Lavanta Esansiyel Yağı

 

Hangi yağ saç uzatır? Saç uzamasına hangi yağ iyi gelir? Lavanta yağı saç uzamasını hızlandırabilir. Lavanta yağının hücrelerin büyümesini ve stresi azaltabilecek özelliklere sahip olduğunu bilerek yapılan bir hayvan araştırmasında araştırmacılar bu yağın farelerde daha hızlı saç uzaması sağlayabildiğini buldular. Yani lavanta yağı saç uzatan yağdır diyebiliriz.

 

Ayrıca kafa derisi sağlığını iyileştirebilen antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

 

Saç uzatan maske, saç maskesi nasıl yapılır? Saç için yağ karışımlarından saç uzamasında etkili tarif için önce birkaç damla lavanta yağını zeytinyağı veya eritilmiş Hindistan cevizi yağı gibi 3 yemek kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırın ve doğrudan kafa derinize uygulayın. Yıkamadan ve normalde yaptığınız gibi şampuanlamadan önce en az 10 dakika bekletin. Bunu haftada birkaç kez yapabilirsiniz.

 

2. Nane Esansiyel Yağı

 

Nane yağı, uygulandığı alanda dolaşımı arttırdığında soğuk, karıncalanma hissine neden olabilir. Bu, anajen (veya büyüme) aşamasında saç uzamasını desteklemeye yardımcı olabilir. Saç çıkaran yağ da diyebiliriz.

 

Bir çalışma, nane yağının farelerde kullanıldığında folikül sayısını, folikül derinliğini ve genel saç uzamasını arttırdığını buldu.

 

Seçtiğiniz taşıyıcı yağ ile 2 damla nane esansiyel yağı karıştırın. Saç derinize masaj yapın, şampuan ve saç kremi ile iyice yıkamadan önce 5 dakika bekletin. Saç bakımı yaparken bu karışımı uygulayabilirsiniz.

 

3. Biberiye Esansiyel Yağı

 


 

Hem saç kalınlığını hem de saç uzamasını iyileştirmek istiyorsanız, biberiye yağı, hücresel üretimi geliştirme yeteneği sayesinde mükemmel bir seçimdir.

 

Bir araştırmaya göre, biberiye yağı, yaygın bir saç uzaması tedavisi olan minoksidille aynı performansı göstermesi yanı sıra yan etki olarak daha az kafa derisi kaşıntısı yaptı.

 

Birkaç damla biberiye yağını zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırın, kafa derinize uygulayın. Şampuanla yıkamadan önce en az 10 dakika bekletin. En iyi sonuçlar için bunu haftada iki kez yapın.

 

4. Sedir Ağacı Esansiyel Yağı

 


 

Sedir ağacı esansiyel yağının saç uzamasını teşvik ettiği ve kafa derisindeki yağ üreten bezleri dengeleyerek saç kaybını azalttığı düşünülmektedir. Ayrıca kepek veya saç dökülmesine katkıda bulunabilecek farklı koşulları tedavi edebilen antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Saç dökülmesi yağı olarak kullanabilirsiniz.

 

Lavanta ve biberiye karışımına dahil edilen sedir ağacı özütünün saçkıran hastalarında saç dökülmesini azalttığı bulunmuştur.

 

Saç bakım yağı nasıl kullanılır? Birkaç damla sedir ağacı esansiyel yağını seçtiğiniz 2 yemek kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırın. Saç derinize masaj yapın ve yıkamadan önce 10 dakika bekletin.

 

5. Limon Otu Esansiyel Yağı

 

Kepek yaygın bir hastalık olabilir ve sağlıklı, kepeksiz bir kafa derisine sahip olmak saç sağlığının önemli bir parçasıdır. Limon otu yağı etkili bir kepek tedavisidir ve 2015 yılında yapılan bir araştırma, bir hafta sonra kepeği önemli ölçüde azalttığını bulmuştur.

 

Kepek için limon otu yağı günlük olarak kullanıldığında en etkilidir. Her gün şampuanınıza veya saç kreminize birkaç damla karıştırın ve kafa derinize masaj yaptığınızdan emin olun.

 

6. Kekik Esansiyel Yağı

 

Kekik, saç derisini uyararak ve saç dökülmesini aktif olarak önleyerek saç uzamasını desteklemeye yardımcı olabilir. Sedir ağacı yağı gibi kekik yağının da saçkıran tedavisinde faydalı olduğu bulunmuştur. Saç dökülmesi yağı olarak kullanabilirsiniz.

 

Kekik özellikle uçucu yağlar arasında bile güçlüdür. Saç derinize uygulamadan önce 2 yemek kaşığı taşıyıcı yağa sadece 2 küçük damla koyun. Yaklaşık 10 dakika bekletin, sonra yıkayın.

 

7. Misk Adaçayı Esansiyel Yağı

 

Misk adaçayı yağı, lavanta yağının saç uzamasını artırmada çok etkili olmasına yardımcı olan aynı linalil asetat içerir. Saç uzamasını arttırmanın yanı sıra saçların kırılmasını daha da zorlaştırarak saç gücünü artırabilir.

 

En sevdiğiniz saç kremi veya 1 yemek kaşığı taşıyıcı yağ ile 3 damla misk adaçayı yağı karıştırın. Günlük olarak kullanıyorsanız, 2 dakika sonra durulayın. Haftada bir veya iki kez kullanıyorsanız, 10 dakika boyunca bırakın.

 

8. Çay Ağacı Esansiyel Yağı

 


 

Çay ağacı yağı güçlü temizleme, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Topikal olarak kullanıldığında, saç köklerinin çıkarılmasına ve saç uzamasının artmasına yardımcı olabilir. Saç çıkaran yağlardan biridir diyebiliriz.

 

Çay ağacı yağları birçok konsantrasyonda gelir, bu nedenle üreticinin talimatlarını takip etmek önemlidir. Bazıları yüksek derecede konsantre esansiyel yağlardır ve diğer ürünler bir krem ​​veya yağda karıştırılır.

 

2013 yılında yapılan bir araştırma, çay ağacı yağı ve minoksidil içeren bir karışımın saç büyümesini iyileştirmede sadece minoksidilden daha etkili olduğunu bulmuştur, ancak sadece çay ağacı yağı kullanımı üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

2015 yılında yapılan bir incelemede, çay ağacının kepek önleyici tedavi ürünlerinde yaygın olarak kullanıldığı bulunmuştur.

 

10 damla çay ağacı esansiyel yağını şampuanınıza veya saç kreminize karıştırabilir ve günlük olarak kullanabilirsiniz ya da 3 damlayı 2 yemek kaşığı bir taşıyıcı yağ ile karıştırabilir ve durulamadan önce 15 dakika bekletebilirsiniz.

 

9. Ylang-Ylang Esansiyel Yağı

 

Yağlı saçları ve cildi olanlar bunu atlamak isterken, ylang-ylang yağı kuru kafa derisi olanlar için idealdir, çünkü sebum üretimini teşvik edebilir.

 

Yeterli yağ ve sebum eksikliği saçın kuru ve kırılgan olmasına neden olduğundan, ylang-ylang saç dokusunu iyileştirebilir ve saç kırılmasını azaltabilir.

 

5 damla uçucu ylang-ylang yağı 2 yemek kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırın. Saç derinize masaj yapın ve başınızı ılık bir havluyla sarın. Yıkamadan önce 30 dakika bekletin. Ylang-ylang, şampuan veya kremler gibi hazırlanmış şekilde de bulunabilir.


Alternatif Ekstrakt Yağı

 

Atkuyruğu Bitki Özü Ekstrakt Yağı

 

Atkuyruğu bitki yağı bir uçucu yağdır, esansiyel bir yağ değildir. Potansiyel olarak kepeği azaltmanın yanı sıra saç uzama hızını ve gücünü arttırdığı düşünülen silika içerir.

 

Hiçbir çalışma topikal olarak değerlendirmese de, 2015 yılında yapılan bir çalışmada, yağı içeren oral tabletlerin, kendi kendini algılayan inceltilmiş saçlı kadınlarda saç uzamasını ve gücünü geliştirdiğini bulmuştur.

 

Topikal bir tedavi olarak da etkili olabilir, anekdot kanıtları ve teorisi ile kafa derisine dolaşımı artırmaya yardımcı olabileceğini ve oral tabletle aynı faydalara sahip olduğunu düşündürmektedir. 

 

Üreticinin talimatlarını izleyin. Şampuanınıza ekleyebilir veya kafa derinize masaj yapabilirsiniz

 

Riskler ve Potansiyel Komplikasyonlar

 

Esansiyel yağların en büyük riski cilt tahrişi veya alerjik reaksiyonlardır. Bu özellikle yağ doğrudan cilde uygulandığında yaygındır, bu nedenle seyreltmek için her zaman bir taşıyıcı yağ kullanmak hayati önem taşır.

 

Alerjik reaksiyonlar hassas cilde sahip olanlarda veya esansiyel alerjisi olanlarda daha yaygındır.

 

Cilt tahrişi belirtileri şunları içerir:

 

  • kontakt dermatit
  • yanma, rahatsızlık veya ağrılı karıncalanma
  • etkilenen bölgede kızarıklık

 

Alerjik reaksiyon belirtileri şunları içerir:

 

  • şiddetli dermatit
  • kabarcık döküntüleri
  • nefes almada zorluk
  • dilin şişmesi veya boğazın daralması

 

Sadece büyük gençler ve yetişkinler saç sağlığı için topikal olarak esansiyel yağlar kullanmalıdır. Esansiyel yağların çocuğunuza fayda sağlayabileceğini düşünüyorsanız, önce çocuk doktorlarından güvenli olduğundan emin olmalarını isteyin.

 

Tahrişi değerlendirmek için, tam kullanımdan önce az miktarda bir cilt yaması üzerinde test etmeyi unutmayın.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Esansiyel yağlar, uygun fiyatlı çok az yan etki riski ile saçınızın sağlığını iyileştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca kullanımı kolaydır.

 

Birçoğu için, bazılarını bir taşıyıcı yağ veya şampuanla karıştırmak ve bunu kafa derinize uygulamak saç uzamasını, gücünü veya parlamasını artırabilir.

 

Bunun yanı sıra sağlıklı bir diyet ve ufak bir yaşam sitili değişikliği ile daha sağlıklı olurken daha sağlıklı saçlara da kavuşmanız mümkündür. Daha sağlıklı saçlara kavuşmaya online diyet alarak başlayabilirsiniz.


 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler