Saç Bakımı - Kuru Saçlar İçin Çözüm

Saç Bakımı - Kuru Saçlar İçin Çözüm
Aşırı kuru saçlar nasıl nemlendirilir? Saç bakımı evde nasıl yapılır? Kuru saçınız için ev çözümlerini denemek yeterince kolaydır ve sizin için hiçbir risk taşımaz.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Herkes rüzgarda savrulan güzel saçları hayal eder. Ancak saçlarımız hayat içerisinde yıpranır, kurur kimi zamansa dökülür. Tüm bunların çözümü saçlarınıza gereken önemi vermekten geçer. “Kuru saçlar için şampuan kullandım yetmedi, kuru saçlar için krem kullandım yine de benim aradığım çözüm bu değil.” diyorsanız, yazımızın kuru saçlar için şampuan önerisi içeren bir yazı olmadığını belirtelim. Kuru saçlar için bakım yapmak istiyorsanız eğer saçlarınızı kestirerek işe başlayabilirsiniz. Bu teklif hoşunuza gitmediyse eğer vitamin takviyesine ihtiyacınız olabilir. Takviyeler yerine beslenme düzeninize bazı gıdaları ekleyebilirsiniz. Isı kullanarak saç şekillendirmeyi azaltabilir ve saç bakım yağı kullanabilirsiniz. Kuru saçlar için yağ olarak Hindistan cevizi yağını tercih edebilirsiniz. Kuru saçlar için maske uygulayabilirsiniz. Hepsi hakkında detaylı bilgi için okumaya devam edin.

 

Saçınız dokunulduğunda kuru hissettiğinde kırılgan ve şekillendirmesi zor olabilir. Ancak kuru saça sahip olmak, daha büyük bir sağlık sorununuz olduğu veya sahip olduğunuz saçta bir sorun olduğu anlamına gelmez.

 

Güneşe maruz kalma, sıcak şekillendirme, nem, sigara içme ve daha fazlası zarar görmüş ve kuru saçlara katkıda bulunabilir.

 

Aşırı kuru saçlar nasıl nemlendirilir? Yıpranmış saç bakımı nasıl olur? Sac bakimi nasıl yapılır? Saçlarım çok kuru ve sert, ne yapmalıyım? Kuru saç bakımı nasıl olur? Saçlarım çok kuru evde ne yapabilirim? Kuru saç bakımı nasıl yapılır? Yıpranmış saçlar için bakım ürünleri yerine ne kullanılır? Evde saç bakımı nasıl yapılır? İyi haber şu ki, saçınızın kuruluğunu azaltmak istiyorsanız ve kuru saçlar için şampuan aramadan önce yapabileceğiniz birkaç şey var.

 

1. Aşırı Kuru Saçlar Nasıl Nemlendirilir? Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Yeni Bir Kesim

 

Saçınız çok kuruysa, yeni bir kesim şeklinde sıfırlanması gerekebilir. Saçınız çok uzun olmasa bile, ayrık uçlar saçın şekillendirilmesini zorlaştırabilir ve kuru veya kaba hissetmesine katkıda bulunabilir.

 

Stilistinizi ziyaret edin ve sağlıksız olan ve taze saç uzamasına neden olan saçları kesin. Oradayken, stiliste sizin saç tipiniz ve uzunluğunuz için herhangi bir ipucu olup olmadığını sorun. Saçınızın zarar görmesini önleyebilecek yeni bir şekillendirme rutini önerebilirler.

 

2. Kuru Saç Bakımı İçin Vitaminler Alın

 

Vücudunuzu beslemek için belirli vitaminlere ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz, ancak bazı vitaminler de saçınızın ve tırnaklarınızın sağlığını doğrudan etkiler. A vitamini, C vitamini, biotin (bazen H vitamini olarak adlandırılır) ve mineral demir, daha sağlıklı görünen saça katkıda bulunur.

 

Doğum öncesi vitaminler yukarıdaki vitaminlerin hepsini içerdiğinden, bazı insanlar onları sadece saçlarını etkiledikleri şekilde alırlar. Saçınızın daha iyi görünmesi için sadece biotin içeren takviyeleri almak da şu anda popüler. Bununla birlikte, son araştırmalar, biotinin büyük bir fark yarattığı fikrini desteklemiyor. Saçın daha sağlıklı olmasına yardımcı olmak için deniz proteini takviyelerine de bakabilirsiniz.

 

 

3. Aşırı Kuru Saçlar Nasıl Nemlendirilir? Diyetinize Omega-3'ler ve Antioksidanlar Ekleyin

 

Deniz proteinleri saçınızın incelmesini önler ve saçınızın daha parlak görünmesini sağlayabilir. Takviye almadan benzer sonuçlar elde etmek için diyetinizdeki deniz proteini miktarını artırın. Bu içerir:

 

 • somon
 • istiridyeler
 • orkinos
 • sardalya

 

Bunların hepsi saçınızı daha parlak hale getirebilecek peptidler ve omega-3 bakımından zengindir.

 

Saçın daha kötü görünmesini sağlayan oksidatif stresle savaşmak için daha fazla antioksidan yemeyi de düşünebilirsiniz. Antioksidan bakımından zengin bazı yiyecekler şunları içerir:

 

 • ceviz
 • fasulye
 • yaban mersini
 • brokoli
 • domates

 

Mayo Clinic, daha iyi saç sağlığı için kanola yağında bulunanlar gibi sağlıklı yağları vurgulamaktadır.

 

Omega 3 nelerde var? Omega 3 faydaları hakkında bilgi edinmek için tıklayın (omega 3)

 

Kilo vermek için uygulanan hızlı kilo verdiren diyetler kısıtlayıcı olması nedeniyle besin değeri kayıplarına neden olur. Sağlıklı ve dengeli beslenme planıyla zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

4. Evde Bakımı Nasıl Yapılır? Saçınızı Her Gün Yıkamaktan Kaçının

 

Şampuan saçınızdaki kiri ve teri giderir, aynı zamanda saçınızı sebumdan da çıkarır. Sebum nedir? Sebum, saçınızın bakımını kolaylaştıran ve doğru miktarda aldığınızda parlak olan doğal bir yağdır. Çok fazla sebum yağlı saç görünümüne neden olur.

 

Ancak muhtemelen her gün saçlarınızı sebumdan çıkarmanıza gerek yoktur - büyük olasılıkla iki günde bir saçınızı yıkayabilir ve sonuç olarak saçınızın daha sağlıklı göründüğünü görebilirsiniz. Yıkama arasında bir gün bile geçemiyorsanız, en azından kuru saçlar için özel olarak bir şampuan kullanın veya hatta bir bebek şampuanı deneyin. Her ikisi de saçları tamamen doğal yağından çıkarmadan hafifçe temizler.

 

5. Makine ile Kurutma Yerine Saçınızı Sarın

 

Saça yapılan işlemler saçınızı yıpratabilir. Saçınız kırılgansa ve saçınızı yıkadıktan sonra şekillendirmesi zorsa, kurutma işlemi sırasında çok fazla nem kaybediyor olabilir. Saçınızı kurumaya bırakmak yerine yıkadıktan sonra bir bez veya havluyla sarmayı deneyin.

 

Saçınız ıslakken uyuyorsanız, saçınızın neminin yastıklarınıza emilmesini önlemek için ipek bir yastık kılıfı kullanın. Saçınızı uzun süre ıslak bırakırsanız, 2011 yılında yapılan bir çalışmada fön ile kurutmaya benzer bir hasar gözlemlendi.

 

6. Isı ile Şekillendirmeyi Azaltın

 

Saçınızı kıvırmak, düzleştirmek veya hacim kazandırmak için ısı şekillendirme, yıllardır günlük rutininizin bir parçası olabilir. Saçınızın kurumasının nedeni de bu olabilir.

 

Yapılan bir çalışmada fönlemeden önce ve sonra saç şaftının, araştırmaya katılan katılımcının saçına önemli ölçüde zarar verdiği görüldü. Saçınızı fön ile kurutacaksanız, en iyi sonuç için kurutucuyu saç şaftınızdan en az 15 cm uzakta tutun.

 

7. Daha Soğuk Duşları Deneyin

 

Duşta vücudunuzu durulamak için kullandığınız sıcak su da saçınızı yakıyor olabilir. Soğuk duşların bazı sağlık yararları vardır ve saçların daha hızlı uzamasını sağlamak bunların arasında olabilir. Saçınızı duşta şampuanladıktan ve bakımını yaptıktan sonra, saç tellerini canlandırmak ve saç derinizi tazelemek için saçınızı bir veya iki dakika daha soğuk bir suyla durulayın.

 

8. Uçucu Yağlar Kullanın

 

Fas argan yağı, kuru saçlar için popüler bir ev ilacı haline geldi. Bu çözümün nasıl veya kesin olarak işe yarayıp yaramadığına dair pek bir şey bilmiyoruz. Ancak denemesi kolaydır. Saçınızın uçlarına birkaç damla argan yağı sürmek saçınıza daha bitmiş ve esnek bir görünüm kazandırabilir. Nane yağı ve lavanta yağı gibi diğer uçucu yağlar saç dökülmesini durdurmaya ve kırılmayı önlemeye yardımcı olabilir.

 

Hızlı bir saç parfümü yapmak için argan yağı, nane yağı, lavanta yağı ve Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağı karıştırmak saçınızın zamanla daha az kuru hissetmesine neden olabilir.

 

Saç bakım yağları hakkında bilgi edinmek için tıklayın (saç bakım yağı).

 

"Kilo vermek için uyguladığım zayıflama kürlerinden sonuç alamıyorum." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

9. Şapka Giyin

 

Ultraviyole ışınları, cildinize zarar verdikleri gibi saç şaftınıza da zarar verebilir. Kuru saça sahipseniz, saçınızın bu ışınlara maruz kalmasını sınırlayın. Günlük aktiviteleriniz sırasında şapka takın ve uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçının. Saçınız halihazırda UV ışınlarına maruz kalmışsa, saçınıza biraz saf aloe vera jeli uygulamak hasarı onarmaya yardımcı olabilir.

 

10. Hindistan Cevizi Yağını Deneyin

 

Hindistan cevizi yağı doğal bir yumuşatıcıdır. Bu, ısı veya güneşten zarar görmüşlerse saç tellerinizin boşluklarını doldurduğu anlamına gelir. 2005 yılında yapılan bir araştırma, Hindistan cevizi yağının saç liflerine nüfuz etmede özellikle iyi olduğunu gösterdi.

 

Hindistan cevizi yağı saçınızı tek tek düzleştirerek saçınızın genel görünümünü iyileştirir. Saçınıza haftada bir kez ısıtılmış Hindistan cevizi yağı ile derinlemesine bakım uygulayabilirsiniz.

 

 • Kuru saç ve oda sıcaklığında Hindistan cevizi yağı ile başlayın.
 • Avuç içleriniz arasına biraz Hindistan cevizi yağı sürün, uçlarına, başınızın tepesine ve saçınızın köküne odaklanın.
 • Doygunlaştırın - ama ıslatmayın - bu işlemi tekrarlarken saçınızı Hindistan cevizi yağına koyun ve yağı yaklaşık 20 dakika saçınızda bırakın.
 • İyice durulayın.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kuru saçınız için ev çözümlerini denemek yeterince kolaydır ve sizin için hiçbir risk taşımaz. Ancak uzun süreli saç dökülmesi ve kırılması başka sağlık sorunlarının bir işareti olabilir. Bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz bir dermatologla konuşun:

 

 • kümeler halinde çıkan saç
 • kel noktalar veya kellik bölgeleri
 • fırçalarken kırılan saç

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler