Saç Bakım Yağları İle Mükemmel Saç Bakımı

Saç Bakım Yağları İle Mükemmel Saç Bakımı
Yağlar saç sağlığını iyileştirebilir, farklı yağlar saçın uzamasına yardımcı olmaktan güç ve parlaklık elde etmeye kadar her şeyi yapabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz bizde bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

Esansiyel yağlar damıtma veya buharlaştırma gibi yöntemlerle bitkilerden ekstrakte edilir. Esansiyel yağlar aromatik yetenekleriyle ünlü olsalar da, sağlık için yararlı olabilecek güçlü kimyasal özellikler de içerirler.

 

Uçucu yağlar, etkinlikleri ve düşük yan etki riski nedeniyle alternatif, Doğu ve homeopatik ilaçlarda uzun süredir kullanılmaktadır.

 

Bazı uçucu yağların sağladığı yararlardan biri saç sağlığını iyileştirmektir. Farklı yağlar saçın uzamasına yardımcı olmaktan güç ve parlaklık elde etmeye kadar her şeyi yapabilir.

 

Saçınız için uçucu yağlar

 


1. Lavanta Yağı

 

Lavanta yağı saç büyümesini hızlandırabilir. Lavanta yağının tellerin büyümesini ve stresi azaltabilecek özelliklere sahip olduğunu bilgisini kullanarak, bir hayvan çalışmasında araştırmacılar bu yağın farelerde daha hızlı saç büyümesi sağlayabileceğini buldu.

 

Ayrıca, kafa derisi sağlığını iyileştirebilecek antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

 

Birkaç damla lavanta yağını zeytinyağı veya eritilmiş hindistan cevizi yağı gibi 3 yemek kaşığı yağ içine karıştırın ve doğrudan saç derinize uygulayın. Yıkamadan ve normalde yaptığınız gibi şampuanlamadan önce en az 10 dakika bekletin. Bunu haftada birkaç kez yapabilirsiniz.

 

2. Nane Yağı

 

Nane yağı, uygulandığı alanda kan dolaşımını artırdığında soğuk ve karıncalanma hissine neden olur. Bu, anajen (veya büyüme) aşamasında saç büyümesini desteklemeye yardımcı olur.

 

Bir çalışma, nane yağının farelerde kullanıldığında, folikül sayısını, folikül derinliğini ve genel saç büyümesini arttırdığını buldu.

 

Seçtiğiniz taşıyıcı yağ ile 2 damla nane uçucu yağını karıştırın. Saç derinize masaj yapın ve şampuan ve saç kremi ile iyice yıkanmadan önce 5 dakika bekletin.

 


3. Biberiye Yağı

 

Hem saç kalınlığını hem de saç büyümesini iyileştirmek istiyorsanız, biberiye yağı, hücresel üretimi iyileştirme kabiliyeti sayesinde mükemmel bir seçimdir.

 

Bir çalışmaya göre biberiye yağı, yaygın bir saç uzaması tedavisi olan minoksidil kadar iş görüyor. Bunun yanında minoksidilde görülen saç derisi kaşınması daha az hissediliyor.

 

Birkaç damla biberiye yağını zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile karıştırın ve saç derinize uygulayın. Şampuanla yıkamadan önce en az 10 dakika bekletiniz. En iyi sonuçları elde etmek için bunu haftada iki kez yapın.

 

4. Sedir Ağacı Yağı

 

Sedir ağacı esansiyel yağının kafa derisindeki yağ üreten bezleri dengeleyerek saç büyümesini arttırdığı ve saç dökülmesini azalttığı düşünülmektedir. Ayrıca, kepek veya saç dökülmesine katkıda bulunabilecek farklı koşulları tedavi edebilen antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

 

Lavanta ve biberiye karışımına dahil edildiğinde, sedir ağacı ekstresinin alopesi areata olanlarda  saç dökülmesini azalttığı görülmüştür..

 

Birkaç damla sedir ağacı esansiyel yağı ile 2 yemek kaşığı seçtiğiniz taşıyıcı yağı karıştırın. Saç derinize masaj yapın ve yıkamadan önce 10 dakika bekletin.

 

Marketlerde bulmak zor olabilir, ancak daha küçük sağlık marketlerinden satın alabilirsiniz.

 


5. Limon Yağı

 

Kepek yaygın bir hastalık olabilir ve sağlıklı, pulsuz bir saç derisine sahip olmak saç sağlığının önemli bir parçasıdır. Limon otu yağı etkili bir kepek karşıtıdır, bir 2015 çalışmasında kepek kaybını bir hafta sonra önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir.

 

Kepek için limon yağı günlük olarak kullanıldığında en etkilidir. Günlük şampuanınıza veya saç kreminize birkaç damla karıştırın ve saç derinize masaj yaptığından emin olun.

 


6. Kekik Yağı

 

Kekik hem saç derisini uyararak hem de aktif olarak saç dökülmesini önleyerek saç büyümesini destekleyebilir. Sedir ağacı yağı gibi kekik yağının da alopesi areata tedavisinde yararlı olduğu bulundu.

 

Kekik, uçucu yağlar arasında bile, özellikle güçlüdür. Saç derinize uygulamadan önce 2 yemek kaşığı taşıyıcı yağın içine sadece 2 küçük damla koyun. 10 dakika kadar beklettikten sonra yıkayın.

 

7. Ada Çayı Yağı

 

Clary ada çayı yağı, lavanta yağının saç büyümesini arttırmada çok etkili olmasına yardımcı olan aynı linalil asetat içerir. Saç büyümesini arttırmanın yanı sıra, saçların kırılmasını daha da zorlaştırarak saç gücünü artırır.

 

3 damla adaç zayı yağını en sevdiğiniz saç kremi ile veya 1 yemek kaşığı taşıyıcı yağla karıştırın. Günlük kullanıyorsanız, 2 dakika sonra durulayın. Haftada bir veya iki kez kullanıyorsanız, 10 dakika bırakın.

 

8. Çay Ağacı Yağı

 

Çay ağacı yağı, güçlü temizleme, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bölgesel olarak kullanıldığında, saç köklerinin çıkarılmasına ve saç büyümesinin artmasına yardımcı olur.

 

Çay ağacı yağları birçok konsantrasyonda bulunur, bu nedenle üreticinin talimatlarını takip etmek önemlidir. Bazıları oldukça konsantre esansiyel yağlardır ve diğer ürünler bir krema veya yağ ile karıştırılır.

 

Bir 2013 araştırması, çay ağacı yağı ve minoksidil içeren bir karışımın, saç büyümesini arttırmada sadece minoxidilden daha etkili olduğunu, ancak sadece çay ağacı yağı kullanımı üzerine daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu tespit etti.

 

2015 yılında yapılan bir derleme, çay ağacının kepek önleyici ürünlerde yaygın olarak kullanıldığı sonucuna varmıştır.

 

10 damla çay ağacı esansiyel yağı şampuanınıza veya saç kreminize karıştırıp günlük olarak kullanabilirsiniz. Veya, 3 damla 2 yemek kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırıp durulamadan önce 15 dakika bekletebilirsiniz.

 


9. Ylang-ylang Yağı

 

Yağlı saça ve cilde sahip olanlar bunu atlamak isterken, ylang-ylang yağı sebum üretimini uyarabildiğinden kuru saç derisi olanlar için idealdir.

 

Yeterince yağ ve sebum eksikliği saçın kurumasına ve kırılganlaşmasına neden olduğundan, ylang-ylang saç yapısını iyileştirebilir ve saç kırılmasını azaltır.

 

2 yemek kaşığı ılık yağ ile 5 damla esans ylang-ylang yağı karıştırın. Saç derinize masaj yapın ve başınızı sıcak bir havluyla sarın. Yıkamadan önce 30 dakika bekletin. Ylang-ylang, şampuan veya kremler gibi müstahzarlarda da bulunur.

 

 

Bir Öz Yağı Alternatifi

 

At Kuyruğu Bitki Özü Yağı

 

At kuyruğu bitki yağı, uçucu bir yağ değil, öz bir yağdır. Potansiyel olarak azalan kepekle birlikte saç büyüme hızını ve gücünü arttırdığı düşünülen silika içerir.

 

Hiçbir çalışma at kuyruğu yağını bölgesel olarak değerlendirmemiş olsa da, 2015 yılında yapılan bir çalışmada, yağı içeren oral tabletlerin, kendi kendini inceltme saçları incelenen kadınlarda saç büyümesini ve kuvvetini arttırdığı tespit edildi.

 

Ayrıca, kafa derisi dolaşımını artırmaya yardımcı olabileceğini ve oral tablet ile aynı yararlara sahip olduğunu gösteren teoriyle birlikte, bölgesel bir tedavi olarak etkili olabilir. Online ya da en yakın sağlık gıda mağazasından satın alabilirsiniz .

 

Üreticinin talimatlarını takip edin. Şampuan ekleyebilir veya saç derinize masaj yapabilirsiniz.

 

Riskler ve Potansiyel Komplikasyonlar

 

Uçucu yağların en büyük riski cilt tahrişi veya alerjik reaksiyonlardır. Bu özellikle cilde doğrudan bir esans yağı uygulandığında sıkça görülür, bu yüzden sulandırmak için her zaman  taşıyıcı yağ kullanmak çok önemlidir.

 

Alerjik reaksiyonlar ayrıca hassas cilde veya esansiyel yağa alerjisi olanlarda daha sık görülür.

 

Cilt Tahriş Belirtileri Şunlardır:

 

  • Kontakt dermatit(deri iltihabı)
  • Yanma, rahatsızlık veya acı karıncalanma
  • Etkilenen bölgede kızarıklık

 

Alerjik Reaksiyon Belirtileri Şunları İçerir:

 

  • Şiddetli dermatit(deri iltihabı)
  • Kabarık döküntüler
  • Nefes almada zorluk
  • Dilin şişmesi veya boğazın daralması

 

Sadece yaşlı, gençler ve yetişkinler saç sağlığı için bölgesel olarak temel yağları kullanmalıdır. Uçucu yağların çocuğunuza fayda sağlayabileceğini düşünüyorsanız, güvenli olduğundan emin olmak için önce çocuk doktorlarına danışın.

 

Tahrişi değerlendirmek için, tam kullanımdan önce küçük bir cilt yaması üzerinde karışımın küçük bir miktarını test etmeyi unutmayın.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Esansiyel yağlar çok düşük bir yan etki riski ile uygun bir fiyatla saçınızın sağlığını iyileştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca kullanımı kolaydır.

 

Birçoğu için, bir kısmını  taşıyıcı yağla veya şampuanınızla karıştırmak ve saç derinize düzenli olarak uygulamak saç büyümesini, gücünü ve parlaklığını arttırır.

 

 

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler