Rezenenin Sağlığınızı İyileştirme Yolları

Rezenenin Sağlığınızı İyileştirme Yolları
Rezene, Akdeniz'i sınırlayan ülkelerden gelen tatlı kokulu bir bitkidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Rezene, Akdeniz'i sınırlayan ülkelerden gelen tatlı kokulu bir bitkidir. Lezzeti anason veya meyan kökü ile benzerdir. Rezene yaprakları, sapları ve soğanları yenilebilir ve gevrek bir dokuya sahiptir. Salatalara, fırınlanmış ürünlere, pesto sosuna veya bir sonraki çayınıza ekleyebilirsiniz.

 

Çok yıllık rezene bitkisini kullanmak için başka birçok potansiyel yol vardır. Bu sarı çiçekli, tatlı kokulu bitki potansiyel olarak sağlığınızı iyileştirebilir.

 

Emzirme

 

2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre rezene östrojen benzeri bileşikler içermektedir. Bu bileşikler vücuttaki östrojen gibi davranır. Keçilerde anne sütü üretimini teşvik ederler ve kadınlarda da aynı şeyi yaptığına inanılırlar. Bu kullanım yüzyıllar öncesine dayanıyor ve bugün birçok yeni anne süt üretimini artırmak için hala bitki bazlı içecekleri kullanıyor.

 

Kolik Bebekler

 

Kolik, yenidoğanların bir seferde saatlerce ağlamasına neden olan bir durumdur. Kolik için bilinen bir neden yoktur, ancak ebeveynler üzerinde büyük stres yaratabilir. Rusya'da yapılan bir araştırma, rezene tohumu yağının ağlama saatlerinde ölçülen kolik yoğunluğunu dörtte bir oranında azaltabileceğini buldu.

 


Solunum Sistemi

 

Bir rezene tohumu yağı infüzyonu yapmak, akciğerlerinizdeki mukusu gevşetebilir, öksürük veya boğaz ağrınızı hafifletebilir. Doktorunuza günde bir kez 5 ila 7 gram (1 ila 1,5 çay kaşığı arasında) rezene tohumu ile gargara yapmanın semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olup olamayacağını sorun.

 

Adet Kramplarının Rahatlaması

 

İran'da yapılan son bir araştırma, rezene özü ve E vitamini kombinasyonunun menstrüasyondan kaynaklanan kramp ağrısını önemli ölçüde azalttığını buldu. Rezene karışımı, çalışma katılımcıları için reçetesiz ağrı kesicilerden daha etkiliydi.

 

Yaralar ve Isırıklar

 

Bazı kültürlerde rezene, yutulan zehirleri ortadan kaldırmanın yanı sıra yaraları ve zehirli ısırıkları iyileştirmek için kullanılan bir geleneğe sahiptir. Çünkü rezene esansiyel yağının bazıları tarafından topikal iyileşmeyi ve muhtemelen iç iyileşmeyi teşvik eden özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır.

 

Libido Artırma

 

Geleneklere göre, rezene bir afrodizyak veya cinsel güdüyü artıran bir madde olarak kullanılabilir. Ne yazık ki bu özel iddiayı destekleyecek çok fazla bilimsel araştırma yok.

 


Lezzet ve Koku

 

Rezene uçucu bir yağ oluşturmak için damıtılabilir. Uçucu yağlar tipik olarak hoş bir kokuya sahiptir ve cilt tarafından kolayca emilir. Bu rezene yağının sabunlar ve parfümler için ideal olduğu anlamına gelir. Rezene ayrıca hoş bir tada sahiptir ve genellikle ilaçların tadını iyileştirmek için kullanılır.

 

Hastalıklarla Mücadele 

 

Son bilimsel çalışmalar, tatlı rezene ve kırmızı biber içeren basit baharatların, kolera ile ilişkili bazı bakterilerin büyümesinde mücadele ve yavaşlatmada etkili olduğunu göstermektedir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Bir daha salata ya da ev yapımı ekmek tarifinize rezene eklediğinizde, bu bitkinin sizi sağlıklı tutmak için çalıştığı diğer yollara dikkat edin. Hiç rezene ilacı denemediyseniz, doktorunuzla bu konuda konuşmayı düşünün.

 

Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler, çaylar ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler