Reflünüz Varsa Çikolata Yiyebilir Misiniz?

Reflünüz Varsa Çikolata Yiyebilir Misiniz?
Reflünüz varsa birçok doktor çikolata yememeniz gerektiğine dair tavsiyede bulunacaktır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Çikolata ve Reflü

 

Asit reflü, gastroözofageal reflü (GER) olarak da adlandırılır. Bu, yemek borunuza, boğazınızı midenize bağlayan tüpe olan, geriye doğru bir asit akışıdır. Bu asitler özofagusunuza zarar verebilir veya hoş olmayan mide ekşimesine neden olabilir.

 

Amerikan nüfusunun yüzde yirmisinde reflü vardır. Reflü haftada iki veya daha fazla kez gerçekleşirse, gastroözofageal reflü hastalığınız (GERD) olabilir. Tedavi edilmezse, GERD ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabilir.

 

Reflü hakkında doktorunuzu ziyaret ettiğinizde, sizden bir yiyecek günlüğü sağlamanızı isteyebilirler. Ara sıra yaşanan reflü genellikle insanların yediği gıdalar nedeniyle oluşur.

 

Google araması yaparsanız, muhtemelen reflü hastalarına yardımcı olmak için tasarlanmış çeşitli diyetlerle karşılaşacaksınız. GERD Diyeti gibi bu planların çoğu, GERD semptomlarını daha da kötüleştirebildikleri için kaçınılması gereken yiyeceklerin bir listesini paylaşır. Çikolata, tüketilmemesi gerekenlerin listesinde en fazla yer alan gıdalardan biridir.

 


 

 

Araştırmalar Ne Diyor?

 

Araştırmacılar bu konuda karışık tepkiler aldı. Stanford Üniversitesi'nden Dr. Lauren Gerson, reflü hastalarının kötü etkiler olmadan çikolata yenilebileceğini söylüyor. Kahve ve baharatlı yiyeceklerin de sınırların dışında olmaması gerektiğini söylüyor. Ayrıca, bazı gıdaların reflüyü daha da kötüleştirdiğini kanıtlamak için kanıt eksikliği olduğunu söylüyor.

 

Bazı tetikleyici gıdalardan kaçınmanın hafif bir reflü vakasına yardımcı olmak için yeterli olabileceğini açıklar. Bu alandaki çoğu çalışma,yiyeceklerden kaçınmak semptomlara yardımcı olmazsa, bir yiyeceğin sfinkter basıncı üzerindeki etkisine veya midede asitliğin artmasına odaklanmıştır.

 

Daha ileri reflü vakaları olanların da çikolata yemeye devam ettiğini söylüyor. Asit üretimini azaltmaya yardımcı olan ilaç, rahatlamanın en etkili yoludur. Bazı çalışmalar, bitter çikolatanın strese tepki olarak vücudunuzun serbest bıraktığı kimyasalları azaltabileceğini göstermektedir. Bazı insanlar stresin mide asidi üretimini arttırdığını bildiriyor, ancak araştırmacıların bunun için kanıtı yok.

 

Riskler ve Uyarılar


Eksileri

 • Kakao alımı, serotonin dalgalanmasına neden olabilir. Bu dalgalanma özofagus sfinkterinizin gevşemesine ve mide içeriğinin yükselmesine neden olabilir.
 • Çikolatadaki kafein ve teobromin de reflüyü tetikleyebilir.

 

Çikolatadaki kakao tozu asidiktir ve semptomlarınızın artmasına neden olabilir. Kakao, özofagus sfinkterini gevşeten bağırsak hücrelerinin bir serotonin dalgalanması salgılamasına neden olabilir. Bu kas gevşediğinde, mide içeriği yükselebilir. Bu yemek borusunda yanma hissine neden olur.

 

Çikolata ayrıca semptomları artırabilecek kafein ve teobromin içerir.

 

Alt özofagus sfinkterini gevşetebilecek diğer şeyler şunlardır:

 

 • turunçgiller
 • soğanlar
 • domates
 • kahve
 • alkol
 • sigara içmek


Reflü Nasıl Tedavi Edilir? Reflü Nasıl Geçer?

 

Hafif reflü vakaları reçetesiz (OTC) ilaçlara iyi yanıt verebilir:

 

 • Tums gibi antasitler mide asitlerini nötralize etmeye ve hızlı rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir.
 • Simetidin (Tagamet HB) ve famotidin (Pepcid AC) gibi H2 blokerleri midenizin ürettiği asit miktarını azaltabilir.
 • Omeprazol (Prilosec) gibi proton pompası inhibitörleri de mide asitlerini azaltır. Ayrıca yemek borusunu iyileştirmeye yardımcı olabilirler.

 

Yaşam tarzı değişiklikleri ve reçetesiz ilaçlar sizin için işe yaramazsa, doktorunuzdan randevu alın. Daha güçlü ilaçlar reçete edebilir ve bu ilaçları birlikte alıp alamayacağınızı size bildirir.

 

Reçeteli H2 blokerleri arasında nizatidin (Axid) ve ranitidin (Zantac) bulunur. Reçeteli proton pompa inhibitörleri arasında esomeprazol (Nexium) ve lansoprazol (Prevacid) bulunur. Bu reçeteli ilaçlar B-12 vitamini eksikliği ve kemik kırılganlığı riskinizi biraz arttırır.

 

Belirtilerinizin şiddetine bağlı olarak, doktorunuz Baclofen gibi özofagusunuzu güçlendiren bir ilaç önerebilir. Bu ilacın yorgunluk ve karışıklık gibi önemli yan etkileri vardır. Yine de, sfinkterinizin  gevşeme sıklığını ve asidin yukarı doğru akmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Reçeteli ilaçlar işe yaramazsa veya uzun süreli maruziyetten kaçınmak istiyorsanız, cerrahi başka bir seçenektir. Doktorunuz iki prosedürden birini önerebilir. LINX ameliyatı, özofagus sfinkterini güçlendirmek için manyetik titanyum boncuklardan yapılmış bir cihazın kullanılmasını içerir. Başka bir ameliyat türüne Nissen fundoplikasyonu denir. Bu prosedür, midenin üst kısmını alt özofagus etrafına sararak özofagus sfinkterini güçlendirmeyi içerir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Reflünüz varsa birçok doktor çikolata yememeniz gerektiğine dair tavsiyede bulunacaktır. Diğer birçok durumda olduğu gibi, reflü muhtemelen size özgü olacaktır. Bu, neyin tetiklendiği ve reflü semptomlarını iyileştiren şeyin kişiye bağlı olarak değişebileceği anlamına gelir.

 

Sonunda, ılımlı bir şekilde çikolata yemeyi denemek en iyisi olabilir. Çikolatanın sizi nasıl hissettirdiğini ve reflü belirtilerinizi daha da kötüleştirip kötüleştirmediğini kendiniz test edebilirsiniz.


Tüm bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler