Zencefilin Faydaları ve Reflü Tedavisinde Zencefil Kullanabilir Misiniz?

Zencefilin Faydaları ve Reflü Tedavisinde Zencefil Kullanabilir Misiniz?
Küçük dozlarda zencefil, reflü için güvenli ve etkili bir tedavi olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Reflü İçin Zencefil

 

Reflü ile birlikte gelen yanma ile uğraşırsanız, muhtemelen rahatlama bulmak için birçok tedaviyi denediniz. Reçetesiz satılan ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olabilirken, zencefil gibi doğal ilaçlar da semptomlarınızı hafifletebilir.

 

Zencefil, Çin tıbbında merkezi bir bileşendir. Küçük dozlarda zencefil, sisteminizde bir anti-enflamatuar görevi görebilir. Çok fazla alırsanız, belirtilerinizi daha da kötüleştirebilirsiniz.

 

Zencefilin Faydaları

 

Artıları

  1. Küçük zencefil dozları gastrointestinal tahrişi hafifletebilir.
  2. Zencefil, yemek borusuna akan mide asidi olasılığını azaltabilir.
  3. Zencefil ayrıca iltihabı azaltabilir. Bu, reflü semptomlarını hafifletebilir.

 

Zencefil, bir dizi tıbbi fayda sağlayabilecek antioksidanlar ve kimyasallar açısından zengindir.

 

Fenolik bileşiklerinin gastrointestinal tahrişi hafiflettiği ve mide kasılmalarını azalttığı söylenir. Bu, zencefilin asidin midenizden özofagusunuza geri akması olasılığını azaltabileceği anlamına gelir.

 

Zencefil ayrıca iltihabı azaltabilir. 2011 yılında yapılan bir araştırma, zencefil takviyeleri alan katılımcıların bir ay içinde inflamasyon belirteçlerini azalttığını bulmuştur.

 

Bu anti-enflamatuar özellikler, özellikle reflü söz konusu olduğunda araştırmacılar için özel bir öneme sahiptir. Çünkü yemek borusundaki iltihaplanma durumun önemli bir özelliğidir.

 

Zencefil ayrıca bulantıyı azaltabilir, kas ağrısını ve şişmeyi önleyebilir.

 


Araştırmalar Ne Diyor?

 

Zencefilin iltihap önleyici özellikleri reflü için etkili olmasına rağmen, bunun tıbbi bir temeli yoktur. Şu anda zencefilin reflü semptomları için uygun bir tedavi olup olmadığı konusunda herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.

 

Zencefil ile ilgili araştırmalar öncelikle bulantı azaltıcı özelliklerle sınırlıdır. Araştırmacılar hala zencefilin genel güvenliğini ve sahip olabileceği tıbbi özellikleri araştırıyorlar.

 

Reflü Tedavisinde Zencefil Nasıl Kullanılır?

 

Zencefil soyulur, dilimlenebilir, doğranabilir veya pişirilirken kullanılmak üzere rendelenebilir. Çiğ olarak yenebilir, zencefil çayı yapmak için suda demlenebilir ya da çorbalara, kızartmalara, salatalara veya diğer yemeklere eklenebilir.

 

Zencefilde bulunan kimyasallardan biri, bazı antasitlerin bir bileşenidir. Zencefil ayrıca toz, kapsül, yağ veya çay formunda da mevcuttur.

 

Hatırlanması gereken en önemli şey, ılımlılık içinde zencefil almaktır. Yaklaşık dört gram kullanmak semptomları daha da kötüleştirmeden size biraz rahatlama sağlamak için yeterli olmalıdır. Ayrıca bunu ayırabilir ve gün boyunca bölünmüş dozlar şeklinde alabilirsiniz.

 

Riskler ve Uyarılar

 

Küçük dozlarda alındığında, zencefil kullanımı ile ilişkili az sayıda yan etki vardır. Küçük yan etkiler gaz veya şişkinlik içerebilir.

 

Asit reflü gibi iltihaplı bir durumunuz varsa, 24 saatlik bir süre içinde dört gramdan fazla zencefil almak mide ekşimesine neden olabilir.

 

Yan etkiler genellikle toz zencefil ile ilişkilidir.


Reflü Tedavisi - Reflüye Ne İyi Gelir?

 

Zencefil işe yaramadı mı? Reflü belirtileri zaman zaman oluyorsa deneyebileceğiniz çeşitli reçetesiz (OTC) tedaviler vardır.

 

  • Tums ve diğer antasitler mide asitlerini nötralize etmeye ve hızlı rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir.
  • Simetidin (Tagamet) ve famotidin (Pepcid) gibi H2 blokerleri midenizin ürettiği asit miktarını azaltır.
  • Omeprazol (Prilosec) gibi proton pompası inhibitörleri, mide asitlerini azaltmak ve yemek borusunu iyileştirmek için çalışır.

 

Bu hastalığın daha gelişmiş vakalarını tedavi etmeye yardımcı olmak için daha güçlü ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar için bir reçeteye ihtiyacınız olacaktır. Doktorunuz en iyi sonuçlar için bu ilaçlardan birini veya daha fazlasını kullanmanızı önerebilir:

 

  • Nizatidin (Axid) ve ranitidin (Zantac) gibi reçete mukavemetli H2 blokerleri
  • Esomeprazol (Nexium) ve lansoprazol (Prevacid) gibi reçeteli proton pompa inhibitörleri

 

Bu ilaçlar hafif bir B-12 vitamini eksikliği ve kemik kırılganlığı riski taşır.

 

Baclofen gibi özofagus güçlendirici ilaçlar, sfinkterinizin gevşemesini ve asidin yukarı akmasını önler. Bu ilacın “önemli” yan etkileri vardır ve genellikle en şiddetli GERD vakaları için ayrılmıştır.

 

İlaçlar sizi rahatlatmazsa, ameliyat başka bir seçenek olabilir. Doktorlar genellikle GERD olan kişiler için bir veya iki prosedür uygular. Bir özofageal sfinkteri bir LINX cihazı kullanarak güçlendirir. Bir diğeri, sfinkteri midenin üst kısmını alt özofagusun etrafına sararak güçlendirir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Küçük dozlarda zencefil, reflü için güvenli ve etkili bir tedavi olabilir. Birçok alternatif tedavide olduğu gibi, kanıtlar bir miktar eksiktir. Gerçek etkinliğini değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Zencefil denemeyi seçerseniz, doktorunuza bildirdiğinizden emin olun. Daha fazla rehberlik sunabilir ve bunun, alabileceğiniz herhangi bir ilaçla etkileşime girmemesini sağlayabilirler. Reflü şiddetli hale gelirse de doktorunuz yardımcı olabilir.

 

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıflayalım!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler