Reflü Nedir? Reflüye Ne İyi Gelir?

Reflü Nedir? Reflüye Ne İyi Gelir?
Ev ilaçları, ara sıra mide ekşimesi olayının yanı sıra bazı GÖRH vakalarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Reflü Nedir? GÖRH

 

Bazen mide ekşimesi (reflü) meydana gelebilir.

 

Mayo Clinic'e göre, eğer haftada iki defadan fazla yaşıyorsanız, gastroözofageal reflü hastalığınız (GÖRH) olabilir. Bu durumda, mide ekşimesi, öksürük ve göğüs ağrısı ile birlikte birçok semptomdan sadece biridir.

 

GÖRH ilk olarak antasitler gibi reçetesiz (OTC) ilaçlarla, yaşam tarzı veya diyet değişiklikleriyle tedavi edilir. Yemek borusuna zarar vermemek için daha ciddi vakalarda reçeteli ilaçlara ihtiyaç duyulabilir.

 

Geleneksel tıp GÖRH tedavisinin en yaygın şekliyken, reflü örneklerini azaltmaya çalışabileceğiniz bazı ev ilaçları vardır. Gastroenterologunuzla aşağıdaki seçenekler hakkında konuşun.

 

1. Sağlıklı Bir Kiloda Olmayı Hedefleyin

 

Mide ekşimesi herkesin başına gelse de, GÖRH aşırı kilolu veya obez yetişkinlerde en yaygın gibi görünmektedir.

 

Aşırı kilo - özellikle karın bölgesinde - mideye daha fazla baskı uygular. Sonuç olarak, yemek borusuna geri dönüp mide ekşimesine neden olan mide asitleri riski artar.

 

Fazla kiloluysanız, Mayo Clinic haftada 0.5 veya 1 kiloluk sabit bir kilo kaybı planı önerir. Diğer taraftan, zaten sağlıklı bir kiloda olduğunuzu düşünüyorsanız, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizle koruduğunuzdan emin olun.

 

Reflünün zorlu etkilerinden kurtulmak, sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

 


2. Kaçınılması Gereken Yiyecek ve İçecekleri Bilin

 

Kilonuz ne olursa olsun, reflü riskinizi artırabilecek bilinen bazı tetikleyici yiyecekler ve içecekler vardır. GÖRH ile semptomlara neden olabilecek maddelere özellikle dikkat etmelisiniz. Aşağıdaki yiyecek ve içeceklerden kaçınmayı deneyin:

 

 • domates sosu ve diğer domates bazlı ürünler
 • fast food ürünleri ve yağlı yiyecekler gibi yüksek yağlı yiyecekler
 • kızarmış yiyecekler
 • narenciye suları
 • asitli içecekler
 • kafein
 • çikolata
 • sarımsak
 • soğanlar
 • nane
 • alkol

 

Bu tetikleyicileri tamamen sınırlandırarak veya bunlardan kaçınarak daha az belirti yaşayabilirsiniz. Ayrıca tetikleyici gıdaları tanımlamaya yardımcı olması için bir gıda günlüğü tutmak isteyebilirsiniz.

 

3. Biraz Ye, Biraz Otur

 

Daha küçük öğünler yemek, mideye daha az baskı uygulayarak mide asitlerinin geri akışını önleyebilir. Daha az miktarda yiyecek daha sık yiyerek, mide ekşimesini azaltabilir ve genel olarak daha az kalori tüketebilirsiniz.

 

Yemekten sonra uzanmaktan kaçınmak da önemlidir. Bunu yapmak mide ekşimesini tetikleyebilir.

 

Diyabet, Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Ulusal Enstitüsü (NIDDK) yedikten sonra üç saat beklemenizi önerir. Yattığınızda, gece mide ekşimesini önlemek için başınızı yastıklarla kaldırmayı deneyin.

 

4. Yardımcı Yiyecekler Tüketin

 

Reflüyü tedavi edebilecek sihirli bir yiyecek yok. Yine de, tetikleyici gıdalardan kaçınmaya ek olarak, birkaç diyet değişikliği yardımcı olabilir.

 

İlk olarak, Amerikan Aile Hekimleri Akademisi az yağlı, yüksek proteinli yemekler önerir. Diyetle yağ alımını azaltmak daha sonra belirtilerinizi azaltabilirken, yeterli protein ve lif almak sizi tok tutacak ve aşırı yemeyi önleyecektir.

 

Asit geri akışınıza yardımcı olması için bu yiyeceklerden bazılarını diyetinize eklemeyi deneyin. Her yemekten sonra, nane içermeyen sakız bile düşünebilirsiniz. Bu, ağzınızdaki tükürüğü arttırmaya ve asidi yemek borusundan uzak tutmaya yardımcı olabilir.

 

5. Sigarayı Bırakmak

 

Sigarayı bırakmak için başka bir nedene ihtiyacınız varsa, mide ekşimesi bunlardan biridir. Bu GÖRH'lü insanlar için büyük bir şey.

 

Sigara içmek, mide asitlerinin desteklenmesinden sorumlu olan alt özofagus sfinkterine (LES) zarar verir. LES kasları sigara içmekten zayıfladığında, daha sık mide ekşimesi atakları yaşayabilirsiniz. "Sigarayı bırakma zamanı. Daha iyi hissedeceksin."

 

GÖRH ile savaşıyorsanız, pasif içicilik dumanı da sorunlu olabilir.

 

6. Potansiyel Bitkisel İlaçları Keşfedin

 

GÖRH için aşağıdaki otlar kullanılmıştır:

 

 • sarı papatya
 • meyankökü
 • hatmi
 • kaygan karaağaç

 

Bunlar takviye ve tentür formunda ve çaylarda mevcuttur.

 

Bu bitkilerin dezavantajı, GÖRH'yi gerçekten tedavi edebileceklerini kanıtlamak için yeterli çalışma olmamasıdır. Ayrıca, alabileceğiniz ilaçlara müdahale edebilirler - kullanmadan önce bir doktora danışın.

 

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) FDA, otları ve takviyeleri takip etmez.

 

Bununla birlikte, kişisel referanslar, bitkilerin GÖRH semptomlarını azaltmanın doğal ve etkili bir yolu olabileceğini bildirmektedir. Bitkileri saygın bir kaynaktan satın aldığınızdan emin olun.


7. Sıkı Giysiler Giymekten Kaçının

 

Sıkı giysiler giymenin yanlış bir yanı yoktur - yani, GÖRH belirtileri yaşamıyorsanız.

 

Çok sıkı giysiler giymek asit reflü ataklarını artırabilir. Bu özellikle dar altlar ve kemerler için geçerlidir: Her ikisi de karın üzerinde gereksiz baskı uygular, böylece mide ekşimesi riskinize katkıda bulunur. Asit reflü için kıyafetlerinizi gevşetin.

 

8. Gevşeme Tekniklerini Deneyin

 

GÖRH'nin kendisi çok stresli olabilir. Özofagus kasları mide asitlerini ait oldukları yerde tutmada büyük rol oynadığından, hem vücudunuzu hem de zihninizi rahatlatabilecek teknikleri öğrenmeye yardımcı olabilir.

 

Yoga zihin-beden farkındalığını artırarak muazzam faydalara sahiptir. Bir yogi değilseniz, stres seviyelerinizi azaltmak için günde birkaç kez sessiz meditasyon ve derin nefes almayı deneyebilirsiniz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Ev ilaçları, ara sıra mide ekşimesi olayının yanı sıra bazı GÖRH vakalarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Uzun süreli, kontrolsüz reflü meydana geldiğinde, kendinizi daha yüksek özofagus hasarı riskine sokabilirsiniz. Bunlar arasında ülserler, daralmış bir özofagus ve hatta özofagus kanseri yer alabilir.

 

Yine de, sadece ev ilaçlarının GÖRH için işe yaramayabileceğini bilmek önemlidir. Bir gastroenterolog ile bu ilaçlardan bazılarının bir tıbbi tedavi planını nasıl  tamamlayabileceği hakkında konuşun.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler