Rarible (RARI): Dijital Çalışmalar için Bir NFT Platformu

Rarible (RARI): Dijital Çalışmalar için Bir NFT Platformu

Rarible; fotoğraflar, oyunlar ve meemler gibi dijital NFT sanatı oluşturmanıza, satın almanıza ve satmanıza olanak tanır.

 

Rarible'ı kullanmak için tek ihtiyacınız olan bir Ethereum cüzdanı ve bir miktar ETH. Rarible, yerel ERC-20 yönetişim tokeni olan RARI'yı 2021'de piyasaya sürdü ve tokeni, platformun kontrolünü kademeli olarak kullanıcı topluluğuna devretmek için kullanmayı planlıyor.

 

Rarible NFT Sanat Pazarı

 

Rarible, dijital sanat eserlerinin mülkiyet haklarının oluşturulmasını, satılmasını ve satın alınmasını, değiştirilemez tokenler (NFT'ler) aracılığıyla kolaylaştıran Ethereum tabanlı bir platformdur. NFT'ler, koleksiyonlar ve sanat eserleri gibi benzersiz öğeleri temsil etmek için kullanılan türünün tek örneği kripto varlıklarıdır. Rarible, iki NFT token standardını kullanır: bir kerelik benzersiz öğelerin oluşturulmasına izin veren ERC-721 ve bir öğenin birden çok sürümünün oluşturulmasına izin veren ERC-1155.

 

Rarible'ın NFT platformu merkezi bir operasyon olarak başlatılmış olsa da, yaratıcıları zaman içinde kademeli olarak merkezileştirmeyi ve sonunda kontrolü Rarible topluluğu tarafından yürütülecek merkezi olmayan özerk bir organizasyona (DAO) devretmeyi planlıyor. Rarible bunu, kullanıcılara platformun yönetimine katılma hakkı veren RARI yönetişim tokeni aracılığıyla başarmayı planlıyor. 2021'de Rarible, uygulamaları barındırmak ve hızlı işlemleri kolaylaştırmak için tasarlanan Dapper Labs'ın Flow blokchaninde bir pazar yeri açacağını duyurdu.

 

Nadir Özellikler: NFT Telif Hakları, Oluşturma ve Daha Fazlası

 

Rarible'ın Ethereum tabanlı NFT pazarından yararlanmak için önce Metamask, Argent veya Coinbase gibi bir Ethereum cüzdanı ve bir miktar ether'iniz (ETH) olmalıdır. ETH'yi bir borsa aracılığıyla veya Rarible kripto platformunda kredi kartı ile satın alabilirsiniz. Cüzdanınızı bağladıktan sonra, satın alabileceğiniz ürünler için Rarible'ın NFT pazarına göz atabilirsiniz. Platform, en çok satanları ve NFT sanat koleksiyonlarını görüntüler ve fotoğrafçılık, oyunlar ve meemler gibi kategoriler aracılığıyla NFT'leri aramanıza olanak tanır. NFT satıcıları, varlıkları için sabit bir satış fiyatı belirlemeyi veya bir açık artırma yapmayı seçebilirler.

 

Ek olarak, bir sanatçı veya üreticiyseniz, kendi NFT'lerinizi basmak için Rarible'ı kullanabilirsiniz. NFT'leri basarsanız, bunları satmanız gerekmez ve yalnızca platformda barındırabilirsiniz. Bir NFT'yi ilk bastığınızda iki ücret ödemeniz gerekir. Biri cüzdanınıza Rarible ile etkileşime girme izni vermek ve diğeri dosyanızı Gezegenler Arası Dosya Sistemine (IPFS) ve Ethereum blokchainine yerleştiren "bastırma işlevini çağırmak".

 

Her iki ücret de ağ ücretleridir. Blockchain ve etkileşimin bedeli. Gelecekteki para basımı için, ağ tıkanıklığına bağlı olarak değişse de, yalnızca işlem ücretlerini ödemeniz gerekecektir. Yarattığınız NFT'leri satmaya karar verdiğinizde, Rarible sanat pazarı, satışlardan NFT telif ücreti almanızı mümkün kılar, yani yalnızca NFT'nizi ilk sattığınızda değil, aynı zamanda potansiyel olarak satış fiyatının bir yüzdesini de toplayabilirsiniz. NFT'nizin müteakip üçüncü şahıs satışlarında (örneğin, sattığınız kişi NFT'yi başka birine satmaya karar verdiğinde). Son olarak, Rarible, başka bir NFT pazarı olan OpenSea ile entegredir; bu, NFT'lerinizi ETH veya RARI için OpenSea'de satmanın yanı sıra OpenSea'da görüntüleyip yönetebileceğiniz anlamına gelir.

 

 

RARI Token: NFT Pazar Yeri Yönetimi

 

2021'de oluşturulan RARI, sahiplerine Rarible'ın gelişimini etkileme hakkı veren bir ERC-20 yönetişim tokenidir. Örneğin, RARI token sahipleri, işlem ücretlerini değiştirmek veya yeni özellikler eklemek için teklifler sunabilir ve bunlara oy verebilir; topluluk moderatörleri olarak hareket etmek; ve platformdaki sanat eserlerinin küratörlüğünü yapabilirsiniz.

 

RARI, %60'ı ödüllendirici platform kullanıcıları için ayrılmış ve %10'u kripto topluluğundaki NFT sahiplerine (sadece Rarible'dakilere değil) airdrop olarak bırakılan maksimum 25 milyon token arzına sahiptir. Yatırımcılar ve Rarible ekibi, RARI token arzının kalan %30'unu aldı.

 

Blog yazımız site içeriğinin güvenilirliğini garanti etmez ve herhangi bir hata, eksiklik veya yanlışlıktan sorumlu tutulamaz. Herhangi bir makalede ifade edilen görüşler yönetimin görüşlerini yansıtmaz. Sitede verilen bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve tartışılan ürün ve hizmetlerin herhangi birinin onaylandığı veya yatırım, finans veya ticaret tavsiyesi anlamına gelmez. Finansal kararlar vermeden önce kalifiye bir uzmana danışılmalıdır. 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın