Ramen Sizin İçin İyi mi Kötü mü?

Ramen Sizin İçin İyi mi Kötü mü?
Ramen, dünya çapında birçok kişi tarafından sevilen bir anlık erişte türüdür.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Ramen, dünya çapında birçok kişi tarafından sevilen bir anlık erişte türüdür.

 

Ucuz oldukları ve hazırlanması sadece dakikalar gerektiği için, bütçede veya zamanı olmayan kişilere hitap ediyorlar.

 

Anlık ramen uygun olsa da, onları düzenli olarak yemenin sağlıklı olup olmadığı konusunda karışıklık var.

 

Bu makale, bu uygun yemeğin sağlıklı bir diyete uygun olup olmayacağına karar vermenize yardımcı olmak için anlık ramene objektif bir bakış sunmaktadır.

 

Anahtar Besin Değerlerinde Eksiklik

 

Ramen eriştesi, buğday unu, çeşitli bitkisel yağlar ve aromalardan oluşan paketlenmiş, anlık bir erişte türüdür.

 

Erişteler önceden pişirilir, yani buharda pişirilir ve daha sonra tüketiciler için pişirme süresini kısaltmak için havada kurutulur veya kızartılır.

 

Anlık ramen, küçük bir baharat paketi ile paketlerde veya suyun eklenip mikrodalgada pişirilebileceği bardaklarda satılmaktadır.

 

Anlık ramenin hazırlanması, eriştelerin bir tencerede kaynar suya eklenmesini içerir. Erişteler bir mikrodalgada da pişirilebilir, bu nedenle yurtlarda yaşayan üniversite öğrencileri için genellikle temel bir besindir.

 

Ramenin lezzetli ve kullanışlı olduğuna şüphe yok, ancak besin değerleri daha yakından incelenmeyi hak ediyor.

 

Besin Değerleri

 

Beslenme bilgileri ürünler arasında değişiklik gösterse de, çoğu ramen eriştesi kalorisi düşüktür ancak temel besin maddelerinden yoksundur.

 

Örneğin, bir porsiyon tavuk aromalı hazır ramen noodle ( 1 ) 'e sahiptir:

 

 • Kalorisi: 188
 • Karbonhidrat: 27 gram
 • Toplam yağ: 7 gram
 • Protein: 5 gram
 • Lif: 1 gram
 • Sodyum: 891 mg
 • Tiamin: Referans Günlük Alımın% 16'sı (RDI)
 • Folat: RDI'nın % 13'ü
 • Manganez: RDI'nın% 10'u
 • Demir: RDI'nın% 9'u
 • Niasin: RDI'nın% 9'u
 • Riboflavin: RDI'nın % 6'sı

 

Hazır ramen, erişteleri daha besleyici hale getirmek için demir ve B vitaminleri gibi belirli besinlerin sentetik formlarıyla güçlendirilmiş buğday unu ile yapılır (2 ).

 

Bununla birlikte, protein, lif, A vitamini, C vitamini, B12 vitamini, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi birçok önemli besin maddesinden yoksundurlar.

 

Dahası, taze gıdaların aksine, hazır ramen erişte gibi paketlenmiş gıdalar, sağlığı birçok yönden olumlu yönde etkileyen antioksidanlara ve fitokimyasallara yetersiz kalır (3 ).

 

Bahsetmemek gerekirse, bir protein, sebze ve kompleks karbonhidrattan oluşan daha dengeli bir öğünün içereceği çok çeşitli besinler olmadan iyi miktarda kalori toplarlar.

 

Bir porsiyon (43 gram) ramen eriştesi sadece 188 kaloriye sahip olsa da, çoğu insan iki porsiyon ve 371 kaloriye eşit olan bir paketin tamamını tüketir.

 

Hazır ramenin, genellikle çorba formunda servis edilen ve yumurta, ördek eti ve sebze gibi besleyici maddelerle doldurulmuş geleneksel Çin veya Japon erişteleri olan taze ramenden farklı olduğuna dikkat edilmelidir.

 

Özet: Hazır ramen demir, B vitaminleri ve manganez gibi çeşitli besinleri sağlarken lif, protein, diğer önemli vitamin ve minerallerden yoksundur.


Sodyum Yüklü

 

Sodyum, vücudunuzun düzgün çalışması için gerekli olan bir mineraldir.

 

Bununla birlikte, diyette aşırı tuzdan çok fazla sodyum sağlığınız için iyi değildir.

 

Diyet sodyum alımına en büyük katkıda bulunanlardan biri, ramen eriştesi (4 ).

 

Yeterli sodyum tüketmemek olumsuz etkilere yol açmıştır, ancak çok fazla almak sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir.

 

Örneğin, tuzu yüksek bir diyete sahip olmak, mide kanseri, kalp hastalığı ve felç riskinin artmasıyla bağlantılıdır (5 , 6 ).

 

Dahası, tuza duyarlı olduğu düşünülen bazı insanlarda, yüksek sodyum diyeti kan basıncını artırabilir, bu da kalp ve böbrek sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir (7 ).

 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından ortaya konulan günde iki gram sodyumun şu andaki alım tavsiyesinin geçerliliği hakkında tartışma olmasına rağmen, tuzda aşırı derecede yüksek gıdaları sınırlamanın en iyisi olduğu açıktır (8 ).

 

Anında ramen sodyumda çok yüksektir, bir paket 1.760 mg sodyum içerir veya önerilen 2 gramlık tavsiyenin % 88'idir.

 

Günde sadece bir paket ramen noodle tüketmek, sodyum alımını mevcut diyet önerilerine yakın tutmayı çok zorlaştıracaktır.

 

Ancak ramenin hazırlanması hızlı olduğundan, zamanla gevrek olan insanlar için güvenilmesi kolay bir besindir.

 

Bu nedenle, birçok insanın günde birkaç kez ramen tüketmesi büyük miktarlarda yutulmuş sodyumun oluşmasına neden olabilir.

 

Özet: Ramen yüksek sodyumlu bir besindir. Çok fazla sodyum tüketmek sağlığınızı olumsuz etkileyebilir ve kalp hastalığı, mide kanseri ve felç riskinin artmasıyla bağlantılıdır.

 

MSG ve TBHQ İçerir

 

Birçok işlenmiş gıda gibi, ramen de sağlığınıza zararlı olabilecek lezzet arttırıcılar ve koruyucular gibi bileşenler içerir.

 

Tersiyer butilhidrokinon - daha yaygın olarak TBHQ olarak bilinir - anlık ramende yaygın bir bileşendir.

 

Raf ömrünü uzatmak ve işlenmiş gıdaların bozulmasını önlemek için kullanılan bir koruyucudur.

 

TBHQ çok küçük dozlarda güvenli kabul edilirken, hayvan çalışmaları TBHQ'ya kronik maruz kalmanın nörolojik hasara yol açabileceğini, lenfoma riskini artırabileceğini ve karaciğer genişlemesine neden olabileceğini göstermiştir ( 9 ).

 

Ayrıca, TBHQ'ya maruz kalan bazı kişilerde görme bozuklukları yaşanmıştır ve test tüpü çalışmaları bu koruyucunun DNA'ya zarar verebileceğini göstermiştir (10 ).

 

Hazır ramen eriştesi markalarının çoğunda bulunan başka bir tartışmalı bileşen monosodyum glutamattır ( MSG ).

 

Tuzlu yiyeceklerin lezzetini arttırmak ve daha lezzetli hale getirmek için kullanılan bir katkı maddesidir.

 

Bazı insanlar MSG'ye diğerlerinden daha duyarlı olabilir. Bu koruyucunun tüketimi baş ağrısı, bulantı, yüksek tansiyon, halsizlik, kas sıkışması ve cildin kızarması gibi semptomlarla bağlantılıdır (11 , 12 ).

 

Bu bileşenler büyük dozlarda birçok olumsuz sağlık etkisine bağlı olsa da, yiyeceklerde bulunan küçük miktarlar ılımlı olarak güvenlidir.

 

Bununla birlikte, MSG gibi katkı maddelerine özellikle duyarlı olanlar, hazır ramenden ve diğer yüksek işlenmiş gıdalardan uzak durmak isteyebilirler.

 

Özet: Anında ramen, yüksek dozlarda tüketildiğinde sağlığa zararlı olabilecek MSG ve TBHQ gıda katkı maddeleri içerebilir.


Ramenden Kaçınmalı Mısınız?

 

Anında ramen erişte yemek zaman zaman sağlığınıza zarar vermese de, düzenli tüketim düşük genel diyet kalitesi ve çeşitli olumsuz sağlık etkileri ile bağlantılıdır.

 

6.440 Koreli yetişkinde yapılan bir araştırmada, düzenli erişte yiyenlerin düzenli olarak bu yiyecekleri tüketmeyenlere kıyasla daha düşük protein, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, niasin ve A ve C vitaminleri aldıkları bulunmuştur.

 

Ayrıca, sık sık anlık erişte yiyenler, önemli ölçüde daha az sebze, meyve, fındık, tohum, et ve balık tüketmiştir (13 ).

 

Düzenli anlık erişte tüketimi de artan metabolik sendrom riski, aşırı karın yağları, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve anormal kan lipit seviyeleri dahil bir grup semptomla ilişkilendirilmiştir (14 ).

 

Sonuç olarak, anlık ramen alımınızı sınırlamak ve düzenli olarak yemek yerine kullanmamak en iyisidir.

 

Ramen Erişteler Nasıl Sağlıklı Hale Getirilir?

 

Anında ramen erişte yemeyi sevenler için, bu uygun yemeği daha sağlıklı hale getirmenin birkaç yolu vardır.

 

 • Sebze ekleyin: Anlık ramene havuç, brokoli, soğan, mantar gibi taze veya pişmiş sebzeler eklemek, sade ramenin eksik olduğu besin değerlerini eklemenize yardımcı olacaktır.
 • Protein ekleyin: Ramenin proteini düşük olduğu için yumurta, tavuk, balık veya tofu ile doldurmak sizi daha uzun süre tutacak bir protein kaynağı sağlayacaktır.
 • Düşük sodyum versiyonlarını seçin: Anında ramen, çanağın tuz içeriğini büyük ölçüde azaltabilen düşük sodyum seçeneklerinde mevcuttur.
 • Lezzet paketini boşaltın: Ramenin daha sağlıklı ve düşük sodyum versiyonu için düşük sodyum tavuk stoğunu taze otlar ve baharatlarla karıştırarak kendi et suyunuzu oluşturun.

 

Anlık ramen ucuz bir karbonhidrat kaynağı olsa da, orada birçok sağlıklı, uygun fiyatlı karbonhidrat seçeneği var.

 

Kahverengi pirinç, yulaf ve patates, tasarruf etmek isteyenler için çok yönlü, ucuz karbonhidrat örnekleridir.

 

Özet: Hazır eriştelerde yüksek diyetler, zayıf diyet kalitesi, kalp hastalığı ve metabolik sendrom riskinde artış ile bağlantılıdır. Anlık ramenlere sebze ve protein eklemek, yemeğin besin içeriğini arttırmanın kolay bir yoludur.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Hazır ramen demir, B vitaminleri ve manganez sağlamasına rağmen, lif, protein ve diğer önemli vitamin ve minerallerden yoksundurlar.

 

Ek olarak, MSG, TBHQ ve yüksek sodyum içerikleri, kalp hastalığı, mide kanseri ve metabolik sendrom riskinizi artırarak sağlığı olumsuz etkileyebilir.

 

Hazır ramen erişte gibi işlenmiş gıdaların tüketimini sınırlamak ve bol miktarda işlenmemiş gıdaları yemek, sağlığınız için her zaman en iyi seçimdir.

 

Tüm bunların yanı sıra  sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler